Malária je jednou z najzávažnejších a miestami aj najrozšírenejších infekčných chorôb na svete, ktorá postihuje milióny ľudí, najmä v tropických a subtropických oblastiach.
Táto choroba je spôsobená parazitom s názvom Plazmódia (inak aj parazitické prvky kmeňa Apicomplexa), ktorý sa prenáša na ľudí cez komára (rodu Anopheles), ktorý slúži ako nosič infekcie. Ročne na ňu ochorie približne 300-500 miliónov ľudí. Nebezpečnej forme malárie je vystavená približne časť svetovej populácie o veľkosti cca 40 %.
Komáre ju prenášajú vo svojich ústnych žľazách, hlavne samičky. Uštipnúť vás môžu najmä po zotmení, kedy vychádzajú/vyliezajú von a hľadajú živé organizmy. Lepšie povedané, teplokrvné živočíchy, ktoré by mohli cucať. Typickými príznakmi sú: horúčka, triaška - zimnica, bolesť brucha, zvracanie, bolesť kĺbov, pocit pálenia pod kožou a tiež potenie - trvá to približne 4-6 dní, samozrejme, v tých najťažších prípadoch.
Aj napriek tomu, že parazita dokáže naša sliznica likvidovať, vytvára si dodatočný proteín a reakciám nášho imunitného systému tak dokáže bravúrne odolávať. Najviac sa vyskytuje v oblastiach, kde je nedostatočná zdravotná starostlivosť. Nie je chorobou spôsobenou chudobou, ale spôsobuje chudobu, a to najdôležitejšie - znižuje účinnosť ekonomického rozvoja v krajine výskytu.
Boj proti malárii zahŕňa rôzne opatrenia. Ako sa hovorí, prevencia je kľúč, a to najlepšie prostredníctvom používania moskytiér (sieťkové obaly/steny), repelentov na hmyz (čím väčšie percento DEET, tým lepšie - komáre si už zvykli) a antimalarík, ktoré chránia pred komármi a pomáhajú zamedziť infekcii. Očkovanie proti malárii sa stále vyvíja a skúša, ale momentálne neexistuje komerčne dostupná vakcína.
Dbajte však na to, že užívanie antimalarík nie je ako užívanie multivitamínu. Medzi bežné vedľajšie účinky patria nevoľnosť, zvracanie, hnačka, bolesti hlavy a závraty. V niektorých prípadoch môžu byť tieto vedľajšie účinky nepohodlné alebo obmedzujú kvalitu života. Vaše telo si dokáže v prípade častého užívania antimalarík vybudovať imunitu, ktorá si na protilátky zvykne a stane sa nefuknčnou - dôjde k takzvanej rezistencii. Tiež sa neodporúčajú užívať tehotným ženám.
Napriek týmto nevýhodám je dôležité si uvedomiť, že antimalariká sú dôležité pri liečbe a prevencii malárie, ktorá je vážnou chorobou s potenciálne smrteľnými následkami. Dokážu vám pomôcť pri liečbe v priebehu troch dní.
Malária je vážnou výzvou pre verejné zdravie na celom svete, ale súčasný pokrok v prevencii, diagnostike a liečbe prináša nádej na zastavenie šírenia tejto choroby. Buďme opatrní.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Afrika
- Otrokárstvo v Afrike
- Laas Geel - prehistorické skalné maľby
- Pivo v Afrike - africké značky pív
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Veľké jazerá Afriky
- Epic Sana
- Voľby v najmenšej krajine Afriky
- Saif Kaddáfí – politická budúcnosť Líbye
- Rady na cesty - triky a tipy od najväčšieho cestovateľa
- Panna v islame. Hurisky a postavenie moslimských žien
- Moslimské arabské mená
- Queer Afrika, homosexualita a homofóbia
- Doumbouya sa v Guinei stal novým Alfa samcom
- Hargheisa - hlavné mesto Somalilandu
- Skalné maľby a rytiny Alžírsko - UNESCO
- Somálska diaspora a celebrity
- Najbohatšia krajina Afriky
- Bilharióza, schistozomiáza
- Jazero Tanganika – najdlhšie jazero sveta
- Afrika s cestovkou, alebo bez cestovky?