Misfat Al Abriyeen - najautentickejšia dedina na svete

Misfat Al Abriyeen - najautentickejšia dedina na svete

V roku 1999 som narazil počas zájazdu v Ománe na krátky článok v Oman Times o tom že šejk z dedinky Misfat Al Abriyeen sa sťažuje, že tento rok jeho dedinu navštívilo už 267 turistov a tento nekontrolovateľný tok návštevníkov treba pribrzdiť. Omán bol v tejto dobe málo navštevovanou krajinou, ale o to ambicióznejšou. V južnom Ománe boli dva dobré hotely, v severnom dominoval palác al Bustán a vo vnútrozemí sa zdalo, že denný počet turistov 0,73 na deň je strašne veľa. Nedalo mi a túto dedinku sme vo februári 2000 aj navštívili. Prístupová cesta z mesta al Hamrá naznačovala, že ak niečo chceme tak si to musíme zaslúžiť. Kľukatá cesta, množstvo serpentín bez akéhokoľvek značenia smerovali vysoko do hôr. Na konci cesty bolo maličké parkovisko, kde sa zmestilo tak 8 menších áut a miesto sa našlo aj pre našu Corollu. Nikde nebolo ani živej duše. Hneď za parkoviskom sme sa ponorili do úzkych, prašných uličiek lemovaných kamennými múrmi a domami. Okolie boli hnedé, tmavé s minimom zelene. Vedeli sme, že miestni obyvatelia turistov majú radi, ale zároveň sa ich svojim spôsobom obávali. Tým zopár nesmelým úsmevom sme opätovali ešte väčší. Omán je konzervatívni a rovnako sme boli oblečení aj my. Muži v dlhých nohaviciach a tričku s krátkym rukávom a ženy takisto veľmi slušne, diskrétne oblečené. Azda aj vďaka tomu sme sa dostali bez akýchkoľvek problémov do Shangri La. Len tak viem nazvať skrytú časť tejto rajskej dediny. V tieni skál sa pred vami z ničoho nič vynorí záplava zelene. Palma za palmou a zurčanie vody. Zavlažovacie kanály Falaj ( faládž) privádzajú vodu z vyšších nadmorských výšok. Dedinčania obrábajú pôdu na terasovitých políčkach tak aby vodu dokázali zachytiť a maximálne využiť. Faladž sa mení na afládž ( množné číslo) a rozvetvuje sa ako konáre na strome. Všade prináša chladnú, čerstvú, čistú vodu a premieňa ináč holé skalnaté stráne na zelené oázy. Pekelná horúčava, ktorá panuje vonku, zmizne a nahradí ju príjemný chládok. Tento unikátny zavlažovací systém funguje v Ománe už niekoľko stoviek rokov až tisíc rokov a je stále aktuálny a funkčný. Nič netreba meniť a perpetuum mobile funguje. Voda a zeleň sú všade, ochutnáte sladké datle a osviežite sa studenou vodou. Všade je ticho prerušované žblnkotom vody a takto tomu bolo asi aj pred 300 rokmi, bez turistov. Do Misfatu chodíme aj dnes. Zmenilo sa tu toho veľmi málo. Aj preto patrí Misfat Al Abriyeen medzi najautentickejšie dediny sveta aj podľa UNWTO. Omán sa za tých vyše 20 rokov veľmi zmenil, zároveň ale stále ostáva autentický a jedinečný. Na juhu sú už desiatky hotelov, na severe k al Bustánu pribudli iné luxusné značky ako Six Senses či Shangri La a vo vnútrozemí je stále viac turistov. Akonáhle však vkročíte do Misfatu tak je to akoby ste stiahli oponu a zatiahli ručnú brzdu. Najautentickejšie dediny na svete


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

6569 8211€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

4247 4997€
Omán je omen Prémiový blog

Prémiový blog Omán je omen

Osudová krajina, maximálna exotika, položená na divokom Arabskom polostrove, je pravidelne vyhodnocovaná ako jedna z najbezpečnejších krajín sveta.…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Ťavy - kráľovné púšte Blog

Blog Ťavy - kráľovné púšte

Hoci sú ťavy v našich končinách pomerne neznámym zvieraťom, s človekom žijú už celé tisícročia. Fascinujúce tvory, dokonale prispôsobené životu v…

Martin Ferenčík 29 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: