Dnes sa konajú vo Venezuele voľby a ide o veľa. O veľa peňazí. Venezuela má najväčšie zásoby ropy na svete. Kedysi jedna z najbohatších krajín Ameriky (boli pred ňou iba USA , Kanada a Pinochetova Čile) je dnes na dne. My sme do Venezuely robili zájazdy ako prví už d deväťdesiatych rokoch a stúpali sme na Roraimu, plavili sa k najvyššiemu vodopádu Salto Anjel, stúpali na najvyšší vrch Venezuely -boli to mesačné zájazdy... No a potom prišiel Hugo Chaves a my sme zmeškali odlet s Lufthansou lebo demonštrácie boli tak veľkého rozsahu.
Do Venezuely sme prestali jazdiť, bolo to extrémne nebezpečné. Nášmu partnerovi ukradli auto a nahlásil to logicky na polícii a tak za bieleho dňa k nemu pred dom prešli tí čo auto ukradli a za bieleho dňa ho pred manželkou a deťmi zastrelili. Aby už nikto nešiel nabudúce na políciu... Anarchia ovládla dovtedy perfektne fungujúcu krajinu, ktorej ženy bodovali v svetových súťažiach krásy svoju eleganciou.
Ja som do Caracasu odletel v dobe kedy bol považovaný za najnebezpečnejšie mesto sveta. Pozrite si fotografie z danej doby! No a keď liečba zázračných kubánskych lekárov nepomohla a Huga rakovina premohla, tak sa k moci dostal „šofér“ Maduro. Maduro to mal po smrti (2013) veľkohubého Huga Chavesa -kamaráta Fidela Castra – ťažké a opozícia platená tandemom USA -EU bola silná. V roku 2018 sa už zdalo, že Juan Guaidó vyhrá. V USA vedia, že voľby sa bez peňazí vyhrať nedajú a preto sa dnes toľko hovorí o tom, ktorý kandidát koľko vyzbiera.
Guaidó to bola však iba taká pekná figúrka dosadená západom a to, čo funguje u nás v ustráchanej Európe, nefunguje v bojovnej Latinskej Amerike. Maduro má preto aj dnes v znaku bojujúceho kohúta – je to bojovník ako Che Guevara a Fidel. Teda štylizuje sa do tejto pozície a takto treba brať jeho silné reči o krvipreliatí ak dnes nevyhrá.
BBC píše, že sa proti týmto rečiam postavil už aj prezident Brazílie Lula, treba však vedieť, že Luiz Inácio Lula da Silvadnes je zlodej a klasický ľavicový klamár. Podporujú ho však západné (dnes ide o ľavicové – „demokratické“) média. Nie republikánske. Neviem, či sa dočkám v tomto zmeny ale pre záchranu západu verím že áno.
Tiež BBC tvrdí že Maduro neprijme prehru. No už sa teším, keď Maduro vyhrá, ako prehru prijme BBC. Na 100 % budú písať že voľby boli sfalšované. Nesfalšované sú iba vtedy, ak Maduro prehrá. Už si vo svojich textoch pripravujú priestor na túto povolebnú rétoriku a čuduj sa svete všetky naše média toto preberajú. Pritom prehra Madura je teraz skutočne možná – vo Venezuele je zle a ľudia toho majú dosť!
Ani republikánske média nemôžu stáť za Madurom. Proti nemu stojí 74-ročný diplomat Edmundo González, o ktorom ešte pred dvoma mesiacmi nikto nevedel. Venezuela je na tom zle a vidieť, že v prípade Kuby (vrátil som sa odtiaľ pred týždňom) a Venezuely uvalené ekonomické sankcie fungujú. Chudoba tu je nepredstaviteľná a ľudia opúšťajú krajinu a v húfoch utekajú k „nepriateľovi“ do USA. To sú tí proti ktorým brojí Donald Trump. Vyrážajú väčšinou z Nikaraguy a smerujú na sever a prejdú po zemi hranicu Mexiko/USA. Stovky Venezuelčanov som videl aj na letisku v Paname a správali sa k nim ako k prašivým psom. Ak idú po zemi tak často v Darienskom páse nájdu smrť.
Treba povedať, že autoritatívna vláda Madura zakázala zúčastniť sa volieb sympatickej Marií Corina Machado a to je chyba.
Venezuela aj Kuba stratili smer. Rusko je slabé a Čína si vie spočítať, že tu tak ďaleko nezarobí a Čína nikdy nerobila agresívnu politiku aj keď naše média ju tak prezentujú, že nie je to pravda a agresívni sme my.
Každopádne ekonomické sankcie a následná vzbura ich ľudu, ich dostanú späť do západného košiara. To bude pre nás veľká výhra. No ešte si budeme musieť počkať a dovtedy „šofér“ Maduro bude navigovať svoju krajinu po stále rozbitejších cestách k utopickému socializmu, ktorému aj tak už nikto na Kube ani vo Venezuele neverí. Obe krajiny vedia, že USA ich prevalcuje, nadnárodné imperialistické korporácie ovládnu krajinu a vykradnú čo sa dá. No vedia, že to stále bude o trošička lepšie než teraz, kedy bohatí kapitalisti neexistujú, ale rovnomerne sa rozdeľuje chudoba. Chudoba je všade a je nepredstaviteľná. Viete si predstaviť mesačný dôchodok vo výške 6 eur? Videl som Venezuelčanky predávať svoje vlasy a predávať seba, len aby sa najedli.
Mať pravdu zdá sa je niekedy nanič. Možno to slovenské – sklopiť hlavu a nastaviť chrbát sa oplatí?
No ťažké to tu bude mať aj západ. Venezuealčania aj Kubánci desaťročia počúvali o negatívach kapitalistického západu a z veľkej časti triafali do čierneho. Títo ľudia nie sú ovce. No ak sa pozriem na Slovensko stačí tri desaťročia a môžete sa k nim ako k jednému stádu správať. To čo dnes chrlia na nás média by si pred dvadsiatimi rokmi nemohli dovoliť. Priemerná vzdelanostná úroveň prudko klesla, ľudia reagujú na jednoduché vety. V ich svetonázore je viac viery ako rozumu. Ani nevedia prečo obhajujú tak urputne Drag Queen. No pri otváracom ceremoniáli na Parížskej olympiáde predvčerom hrali práve Drag queen význačnú úlohu a ja som ich na plátne videl desiatky minút. Potom tam boli ešte traja homosexuáli ktorých vystúpenie po tom, čo opustili knižnicu končilo tak, že sa zatvorili do spálne. To ako si to do trojky rozdávajú ešte na tejto olympiáde režisér naživo neukázal. Takže toto vás čaká súdruhovia z Kuby a Venezuely. Kapitalizmus ako si ho predstavujem ešte ja – čestný boj kultivovaných vzdelaných ľudí, ktorí vyhrávajú tým, že sú lepší sa akosi končí. Nastáva obdobie veľkých korporácii a otrokárov a otrokov. Asi si aj ja idem kúpiť pančušky a rúž.
Doplnené v pondelok na druhý deň: tak ako som predpokladal BBC aj Guardian píšu že voľby neboli férové a ani slobodné. Dôvodom je samozrejme, že opozičný kandidát (ktorý by držal zo západom a opäť nám povolil kradnúť venezuelské prírodné bohatstvo) nevyhral. No zdá sa že nevyhral tesne a venezuelský ľud má tohoto „komunistického“ režimu dosť.
Predbežné výsledky hovoria o 52 % pre Nicolása Madura. (Staro-) nový prezident nastúpi oficiálne do úradu v januári. Budú dovtedy Venezuelou lomcovať demonštrácie? Vývoj Venezuely závisí taktiež na vývoji Kuby. Inak neviem si predstaviť, že sa Venezuela a Kuba nedostanú v nasledujúcom desaťročí opäť pod kontrolu USA. OK. Len nepíšme o návrate demokracie. No Guardian píše o „nebezpečenstve pre demokraciu" aj v prípade Donalda Trumpa - voľby v USA budú o 100 dní a jeho opozícia je nová ako v prípade včerajších volieb vo Venezuele a tak má logicky menšiu šancu. Normálne píšme o neokolonializme -skúsme písať pravdu!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO