Ópium a slony v Barme

Ópium a slony v Barme

V hoteli robíme cigánsky deň. Všetko prebaľujeme, čistíme zablatené veci po 2 dňoch v horách, sprchujeme sa a opúšťame Kalaw. Pred nami je ďalšia náročná autobusová etapa cez Šánske vrchy až do Mandalay. Táto 260 km dlhá trasa by nám mala trvať 8 hodín, ak všetko pôjde tak ako má. Zo začiatku ideme  horskou cestou s ostrými zákrutami a strmým klesaním. V oboch smeroch stretávame nákladné autá. Počas jazdy nám Jožo spravil prednášku o histórií drog a omamných látok, ktoré sú ľudstvu známe už 7000 rokov (!) a ktorých produkcia v Barme stále prekvitá. Keď sme prechádzali malými usadlosťami, Win zastavil autobus a s Jožom vystúpili a pýtali sa na niečo miestnych ľudí. Keď sa takto zastavili už po piaty raz, začali sme si domýšľať, že hádam chce Jožo prejsť od teórie k praxi a zháňa pre nás vzorky nejakých opiátov. Ale Jožo nás uviedol na "pravú vieru", že nezháňali žiadne drogy ale pýtali sa ľudí na slony. V tejto oblasti sa slony využívajú na ťažbu dreva z džungle a tak sme sa chceli pri nich pristaviť. Žiaľ, slony boli v džungli ďaleko od cesty a tak sme sa museli uspokojiť s vysvetlením, že pri práci sú užitočnejšie ako pri pózovaní pred našimi fotoaparátmi. Aj toto bol dôkaz, že Barma je autentická a nie komerčná krajina, lebo v takom Thajsku by určite slony stáli vzorne pri ceste a čakali, kým náš autobus nepríde. Cestou sme míňali v proti smere stojaci autobus, ktorý mal motor do poslednej súčiastky rozobratý na ceste. Cestujúci boli vylezení vonku a posedávali okolo autobusu. Dvaja z autobusu si nás stopli a poprosili, či by sme ich neodviezli do najbližšej dediny. Vysvetlili nám, že je to autobus, ktorý vezie pútnikov na slávnosti na jazero Inle. Žiaľ, pokazil sa im motor a tak tu bezradne čakajú už 3 dni na opravu. Aj keď šofér vedel motor rozobrať a zložiť, pokazenú súčiastku nahradiť nevedel a tak tu čakajú, kým im ju dovezú z Rangúnu, hádam, do 24 hodín. Medzitým festival na Inle samozrejme skončil, ale pútnici bez známok nervozity čakali sediac v tieni a prijímali svoj osud ako svoju karmu. Tí dvaja, čo sme ich viezli do dediny išli doplniť pre zvyšok autobusu zásoby fajčiva, vody a jedla. Ako sme pochopili, poradie v akom menoval jednotlivé položky zodpovedalo aj ich priorite. Po nejakom čase prechádzame ďalšiu dedinu a zastavuje nás veľká procesia ľudí.  Na konci dlhého zástupu tlačia miestni bicykle ovešané do výšky 3 metrov rôznymi pestrými vecami. Ako nám Win s Jožom vysvetlili, bol to sviatok pri ktorom celá dedina išla obdarovať predmetmi najbližší budhistický kláštor. Takáto procesia sa koná v každej dedine 1x do roka. Predmety na bicykloch boli kadejaké farebné gýče, predmety dennej spotreby, farebné fľaše, zrkadielka a podobné nezmysly. @Vladimír Dudlák


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Marco Polo v Mjanmarsku
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta
Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie
Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine:

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek