Remeselníci na Inle

Remeselníci na Inle Barmské cigary a nože

Keď sme po prehliadke plávajúceho trhu pokračovali ďalej do vnútrozemia, presvedčili sme sa, že jazero žije na celej svojej ploche. Osobitnú pozornosť na jazere Inle si zaslúžia autentické pracovné dielne - workshopy, ktoré neslúžia iba pre oči turistov ako napríklad v Thajsku, ale svoje produkty tu naozaj vyrábajú a zásobujú nimi trhy a obchodíky v širokom okolí. Ako prvú sme navštívili výrobňu šperkov, kde sa zruční remeselníci a umelci venovali výrobe ozdôb zo striebra a polodrahokamov. Prešli sme dielňu na výrobu šiat, kde staré ženy tkali látky a kde sa dali kúpiť veľmi originálne blúzky, sukne alebo košele. Hodvábne dielne sem boli prenesené z Thajska kvôli lacnejšej pracovnej sile. Hodváb sa sem dováža z Číny. Zaujímavá bola aj dielňa na výrobu zelených cigár, ktoré sú typické pre Barmu. V cigarovej dielni na jazere ich ručne vyrábajú pekné mladé dievčatá. Fajčenie cigár je v Barme veľmi rozšírené medzi mužmi aj medzi ženami. Najprv sa špeciálne cigarové listy zo stromu tanape vytriedia podľa kvality, potom sa jednoduchým prípravkom zašúľajú do ruličky a naplnia vysušenou zmesou tabaku a listov, ktorá sa predtým močí v alkohole. Ako filter sa používa kukuričný trs. Výroba cigár je na pohľad jednoduchá ale vyžaduje šikovné prsty a zručnosť. Tieto cigary sme mali možnosť fajčiť počas našej cesty aj my a celkom sme si ich obľúbili. Fajčili sa ľahko, všade ich ponúkali a boli neuveriteľne lacné. V kováčskej dielni sme pozorovali umenie majstrov pri výrobe špeciálnych barmských dýk, mačiet a iných okrasných a dekoratívnych predmetov. Hore pri ohnisku sedel pomocník a nohami rozťahoval dúchadlá, aby bol oheň dostatočne rozhorený. Majster vybral z neho rozhorúčený červený kus kovu, položil ho na podstavec, pevne ho zovrel do klieští a jeho mladší pomocníci s veľkými kladivami začali kuť. Najprv v dvojtakte, potom sa ozval trojtakt a nakoniec štvortakt, keď sa pravidelne striedali v úderoch až štyria naraz. Ani tejto dielni som neodolal a kúpil som pre svojich synov 2 štýlové barmské dýky. Jazero je zastavané na pomerne veľkej ploche, prechádzame medzi pracovné dielne vodnými ulicami a v duchu sa nám núka porovnanie s Benátkami. Tieto barmské Benátky majú ale jednu unikátnu špecialitu a tou je spôsob veslovania domorodcov. Na ploche jazera sú vybudované rozsiahle rajčinové polia, ktoré sa obrábajú priamo z lode. Vraj kvôli tomu, aby sa mohli domorodci venovať aspoň jednou rukou starostlivosti o svoje rajčinové riadky, alebo loveniu rýb z jazera, osvojili si tu svojský štýl veslovania pomocou nohy. Vesliar stojí na loďke na jednej nohe, veslo si pridŕža z hora opačnou rukou a vonkajšiu nohu má zakvačenú do dolnej časti vesla. Pri veslovaní poháňajú veslo do vody silou nohy a vnútornú ruku používajú na udržanie balansu. @Vladimír Dudlák


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Marco Polo v Mjanmarsku
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jedna z mojich najobľúbenejších krajín. Pritom je krajina bezpečná s dobrými hotelmi a jedlom. No hlavne jej ľudia sú úžasní. Marco…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta
Bagan

Bagan Bagan - na najkrajšej pamiatke sveta

Najkrajšia pamiatka sveta! Bagan sa o toto prvenstvo bije s Angkor Watom v Kambodži, Petrou na juhu Jordánska, Machu Picchu v horách Peru, Taj…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie
Rangún

Rangún Rangún - najšarmantnejšia metropola Ázie

Bývalé hlavné mesto Barmy, únie Mjanmarska milujem. Zažil som tu nádherné chvíle ešte v čase, keď toto šesť- či sedemmiliónové mesto bolo hlavným…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine:

Black Friday sa začína o

- dní - hod -min -sek