Pristávame na ďalšom z Vanilkových ostrovov- ostrove Réunion. Napriek tomu, že sa nachádzame v Afrike, vstupujeme do krajiny na občiansky preukaz, platíme eurom, jazdíme vpravo, vychutnávame si špeciality francúzskej kuchyne a občas máme trochu problém dohovoriť sa anglicky. Skrátka, cítime sa ako vo Francúzsku, hoci sme hlboko vo vodách Indického oceánu. Je to z toho dôvodu, že Réunion je od 18. marca 1946 zámorským departmentom Francúzska.
A nie je samozrejme jediný. Až 18 % územia Francúzska sa skutočnosti nenachádza vo Francúzsku. Kúsky tejto európskej krajiny nájdeme v Indickom, Atlantickom aj Tichom oceáne, na území Južnej Ameriky aj Antarktídy. Keby sme všetky tieto zámorské územia spojili na mape dohromady, vytvorili by sme územie o niečo väčšie ako Bulharsko. Rozprestierajú sa v 9 časových pásmach a žije v nich dohromady okolo 2,6 milióna obyvateľov. To je číslo, ktoré môžeme pokojne porovnať napríklad s Moldavskom. Každý jeden z týchto obyvateľov má samozrejme francúzske občianstvo a na svojich inštitúciách majú okrem svojej vlajky vyvesenú aj vlajku Francúzska a Európskej únie.
Konkrétne v Indickom oceáne by sme okrem Réunionu k Francúzsku zaradili aj ostrov Mayotte a spadajú sem i tzv. Francúzske južné a antarktické územia. V Karibiku by sme francúzštinu počuli na ostrovoch Guadalupe, Martinik, Svätý Bartolomej a Sv. Martin. V Južnej Amerike by sme si za ňou odbehli do Francúzskej Guyany. V Atlantiku by sme do tejto kategórie zaradili ostrovy Saint-Pierre a Miquelon. No a posledná časť, Pacifik, zahŕňa neobývaný Clippertonov ostrov a 3 územia, ktoré namiesto eura platia frankami (CFP- Francúzsky pacifický frank). Jedným z nich je Francúzska Polynézia, ďalšie ostrovy Willis a Futuna a Nová Kaledónia v Melanézii.
Okrem neosídleného Clippertonovho ostrova a Južných antarktických území majú všetky zámorské územia svojich zástupcov vo francúzskom parlamente – 27 v Národnom zhromaždení a 21 v Senáte. Nie vo všetkých sa napriek tomu francúzske zákony a nariadenia uplatňujú za rovnakých podmienok ako v kontinentálnom Francúzsku. Záleží, či sú definované ako departmenty, alebo ako tzv. zámorské kolektívy.
Vstúpiť do tak vzdialeného kúta sveta iba na občiansky preukaz je každopádne samo o sebe ulovený výnimočný zážitok. My s našou BUBO skupinou si tento malý kúsok Európy na Réunione vychutnáme plnými dúškami, než budeme pokračovať ďalej na ostrov Maurícius.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO