Réunion - vždy zelený, rozprávkovo hornatý sopečný ostrov uprostred Indického oceánu. Vznikol pred viac ako tromi miliónmi rokov a odkedy je známy ľuďom, vystriedal už niekoľko mien. Ako sa dopracoval k tomu dnešnému?
Predpokladá sa, že pred príchodom Portugalcov na ostrov mohli zavítať svahilskí a austronézski námorníci a tiež arabskí obchodníci. Tí ostrov poznali pod menom Dina Morgabin, čo v preklade z arabčiny znamená „západný ostrov“. Začiatkom 16. storočia ho Portugalci vyhlásili za súčasť Maskarénskych ostrovov a pomenovali ho Santa Apolónia, podľa obľúbenej svätice. Portugalci však na ostrove nikdy stálu kolóniu nezaložili - to urobili až Francúzi v polovici 17. storočia. Po tom, čo položili na Réunion kameň vlastníctva, nazvali ho Île Bourbon, na počesť francúzskeho rodu Bourbonovcov. To sa zmenilo počas Francúzskej revolúcie, kedy bol tento názov považovaný za symbol starého režimu, ktorí sa revolucionári snažili potlačiť a meno Bourbonovcov navždy vymazať z histórie. Vtedy ostrov po prvýkrát premenovali na Réunion, čo znamená „zhromaždenie“ alebo „stretnutie“. O tom, prečo si vybrali práve takýto názov, existujú dve teórie. Jedna hovorí, že je čisto symbolický. Časť historikov si však myslí, že sa jedná o odkaz na stretnutie Parížskych národných gárd a federálov z Marseille, ktorí spoločne vytiahli na Tuilerijský palác.
Nové meno si ostrov ponechal iba 13 rokov, do doby, keď sa k moci dostal Napoleon Bonaparte. Ten sa rozhodol ostrov znovu premenovať tak, aby niesol jeho meno. Niekoľko rokov boli teda Réuniončania obyvateľmi Île Bonaparte. Bolo to obdobie, kedy prebiehal boj o prevahu vo vodách Indického oceánu, ktorý však Francúzi v tejto oblasti prehrali a Île Bonaparte ( aj spolu s ostatnými Vanilkovými ostrovmi) padol do rúk Britom. Tí mu spočiatku vrátili jeho prvé meno, Île Bourbon, ale nakoniec ho zmenili opäť na Réunion. Po 2. svetovej vojne sa v roku 1946 ostrov stal opäť súčasť Francúzska ako jeho zámorský department. Svoj názov si do dnešných dní ponechal a stal sa obľúbenou dovolenkovou destináciou Francúzov. My v BUBO sme si ho obľúbili tiež a jeho krásy spoznávame spolu s Mauríciom a Seychelami počas zájazdu Vanilkové ostrovy.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO