Fórum

41 príspevkov

10

12:13

sep

2020

Keď je hotel zážitkom Viac o krajine

Keď je hotel zážitkom

Keď je hotel zážitkom Aké by to bolo leto bez vody, či už doma na Slovensku alebo pri návšteve rozprávkového Dánska; každý rok sa tešíme na zájazdy pre tých najmenších. Keďže my Bubáci obľubujeme vodu, tak si ju na našom zájazde užívame plnými dúškami, a práve preto vyberáme hotely s tými najkrajšími vodnými svetmi. V hoteli Scandic Reef vo Frederikshavne nás hneď na recepcii privítajú a rozdajú nám pirátske klobúky, mihnutím prútika sú z nás naozajstní piráti. Večer sa spoločne stretávame v našom hotelovom aquaparku, kde okrem nás takmer nikto nie je. Rodičia budú mať chvíľu na oddych vo vírivke, zatiaľ čo my sa s deckami vyšantíme na tobogane; spoločná zábava nám všetkým padne vhod a nájdeme si pri nej rýchlo nových kamarátov. Hneď ako však zaznie pirátska hudba, utekáme do bazénu a už sa na nás valia ozajstné vlny, o zábavu máme v tomto hoteli postarané a rozhodne sa nám nebude chcieť ísť domov.

27

15:56

aug

2020

Na  návšteve v Legolande Viac o krajine

Na návšteve v Legolande

Na  návšteve v Legolande Najnavštevovanejšia detská atrakcia Dánska, na ktorú sa tešia rovnako deti ako aj dospelí, nás víta s otvorenou náručou už od roku 1968; miesto, na ktoré každoročne zavítajú milióny návštevníkov. V dánskom kráľovstve lega strávime bez problémov celý deň, a atrakcie si vychutnávame plnými dúškami, mňa osobne najviac uchváti svet miniatúr vytvorených z lega, vďaka ktorým precestujeme celý svet. Nájdeme tu ikonické scenérie, akými je švédsky kanál Gota, dánsky Nyhavn, holandský Amsterdam, krásne bavorské zámky a mnoho iných stavieb z lega. Nehovoriac o ďalších atrakciách, ako sú tematické horské dráhy, okrem kráľovstva pirátov sa ocitneme aj medzi Vikingami, a nesmie chýbať ani severný a južný pól. Z legolandu, samozrejme, nikto neodíde s prázdnymi rukami, neexistuje predsa ikonickejší suvenír ako lego stavebnica.

23

13:05

aug

2020

Lov krabov Viac o krajine

Lov krabov

Lov krabov Návšteva rozprávkového Dánska sa nezaobíde bez všakovakých morských tvorov. Na našej ceste zavítame do centra žralokov Kattegat v Grenå. Postavíme sa zoči voči žralokom, prejdeme cez žraločí tunel a budeme na nich ceriť zuby. Kto je najnebezpečnejší tvor na našej planéte; vedeli ste, že žraločie zuby majú neobmedzenú schopnosť regenerácie; alebo, že jeho koža je ako brúsny papier? To všetko a mnoho iného sa dozviete práve na našom zájazde. V žraločom centre je pre nás zážitkom kŕmenie tuleňov, hladkanie rají a lovenie krabov. Pri lovení krabov každý dostane podomácky vyrobenú udicu – paličku, na ktorej je uviazané pár metrov dlhé lano a na konci štipec, k tomu pár malých mušlí, ktoré si potom dáme na štipec, a našu udicu hodíme do vody a poctivo čakáme. Ležíme na móle, vyhrievame sa na slnku a opatrne púšťame naše návnady do vody, pri troche šťastia sa dostanú až ku krabom a nezjedia nám ich ryby, ktorých je v malej zátoke neúrekom. Zábava ako vyšitá pre deti a dospelých; ktovie, možno vylovíme aj nejaké iné prekvapenie.

18

19:34

aug

2020

Najsevernejší cíp Dánska Viac o krajine

Najsevernejší cíp Dánska

Najsevernejší cíp Dánska Už z diaľky nás víta maják, cestu lemujú rozsiahle pláže s bielym jemným pieskom, a my sa blížime na najsevernejšie miesto Dánska, cíp, kde sa stretáva Severné a Baltské more, a to konkrétne Skagerrak a Kattegat. Miesto, ktoré bolo odjakživa inšpiráciou pre umelcov a maliarov, obľúbená dovolenková destinácia Dánov. Grenen je jedinečný prírodný fenomén, cíp je tvorený silnými prúdmi a nánosmi uloženého piesku a štrku: za posledných sto rokov sa táto morská bariéra zväčšila o jeden kilometer. Na pláži premáva legendárne vozidlo „Sandormen“, ktoré sa stalo súčasťou histórie tohto miesta. Je to traktor, ktorý ťahá príves a tým pádom vás komfortne a bez problémov prevezie po pláži. Grenen je chránenou prírodnou rezerváciou, na plážach tu niekedy na nás čakajú uškatce, inokedy pozorujeme rožne druhy vtákov. Ak by ste však namiesto prírody dali prednosť histórii, tak práve pre vás sú tu staré vojenské bunkre, ktoré boli súčasťou Atlantického valu vybudovaného počas druhej svetovej vojny. Tí odvážnejší sa tu môžu osviežiť vo vodách Baltského mora a uloviť tak originálny zážitok.

01

13:30

máj

2020

Jægersborg Viac o krajine

Jægersborg

Jægersborg Počas môjho pôsobenia v Kodani som mohol toto mesto nielen lepšie spoznať a vidieť, ale priblížiť sa aj krajine, kultúre a spoločnosti. Vidieť skutočne ukryté miesta, o ktorých množstvo turistov navštevujúcich toto mesto ani netuší. Len 12 kilometrov od centra leží v mestskej časti Gentofte park Jægersborg. Kedysi poľovná obora, dnes s ochranou UNESCO. Na svojich 11 km² ponúka skutočne ohromné množstvo zážitkov. Park je suburbánnym spoločenstvom, kde sa Dáni len tak chodia prejsť, piknikovať, ale aj jazdiť na koňoch. V neposlednom rade aj nejaké občerstvenie a stabilné miesto s kolotočmi sa nájde. Asi najväčšou atrakciou celého parku sú divé zvieratá. Žije tu približne 1700 danielov, 300 jeleňov a 100 jeleňov Sika. To je celkom dosť. Líšky, jazvece a ostatné divo žijúce zvieratá ani nespomínam. Najmä na jeseň sa park mení na jedno veľké rujovisko, kedy jelene ohurujú svojím hlasom okolie. Pravidlá správania sa v parku počas ruje sa samozrejme trochu menia, a k rujným jeleňom sa nesmie približovať ani na 50 metrov. Asi najväčšou topkou je pri hraní golfu stretnúť na lúke jeleňa albína. Teda je tu aj Royal Copenhagen Golf Club. Má unikátnych 18 jamiek. Kto sa chystáte do Kodane, určite by ste nemali obísť tento nádherný park. Dostanete sa sem pomerne ľahko. Kodaňou premávajú mestské aj vnútroštátne vlaky. Takže na hlavnej stanici nastúpite na fialovú linku smerom na Hillerød a vystúpite na Jægersborg station.

18

14:08

dec

2019

Na bicykli po Kodani Viac o krajine

Na bicykli po Kodani

Na bicykli po Kodani O Kodani bolo písané už mnoho. Aj u nás vo fórach. Pred tým, ako som začal pracovať pre BUBO, žil som nejaký čas v Kodani. Rôzne, často zle platené práce. Väčšinou som chodil do roboty bicyklom. To znamená, že denne som najazdil aj 100 km. U nás nemožné. V Kodani pohoda. Dáni sa v 70. tych rokoch rozhodli ísť tzv. bicyklovou cestou. Ekologicky aj funkčne odbremeniť dopravu v mestách a kompletne prerobiť ulice pre použiteľnosť a hlavne bezpečnosť bicyklistov. Tam jazdiť je jedna báseň. Klienti aj priatelia sa ma pýtajú, kam ísť do Škandinávie na pekný víkend. Vždy ma napadne prvá -Kodaň. Od architektúry, cez atraktivity, až po množstvo podujatí a múzeí je v tomto prípade jedinečná jazda na bicykli práve tu. Pre Dánov bežná vec, pre našinca zážitok. Človek si uvedomí, že do práce na bicykli môže chodiť aj doma..

30

19:55

sep

2019

Príbeh dánskej vlajky Viac o krajine

Príbeh dánskej vlajky

Príbeh dánskej vlajky Dánska vlajka, nazývaná Danneborg, je najstaršou štátna vlajkou na svete kontinuálne používaná samostatným štátom. Vlajka podľa povesti padla z nebies kráľovi Valdemarovi II. , počas jeho výbojov do Estónska 15. júna 1219 pri meste Lyndanis (v miestach dnešného Tallinnu). Tallin aj v preklade znamená dánske mesto. Valdemarovi sa prisnil sen, v ktorom bola vyobrazená červená vlajka s bielym krížom, dánske vojská vyhrali, premohli Estóncov a ponechali si vlajku ako symbol víťazstva. Táto udalosť sa každoročne slávi 15. Júna tzv. Valdemarovdagen. Najstaršie doklady dokumentujúce vlajku pochádzajú však až z polovice 14. storočia. Dánska vlajka dala už vtedy základ súčasným severským vlajkám, ktoré boli vytvorené v 18.-19. storočí, škandinávsky kríž symbolizuje kresťanstvo. Prvá vlajka s týmto symbolom bola vlajka Dánska. Počas obdobia nadvlády Dánska nad Nórskom bola táto vlajka používaná aj ako Nórska až do roku 1821. Neskôr sa pridali tiež Švédsko, Fínsko, Island; inšpirovali sa a použili tento symbol na vlastných vlajkách. Nóri ako prví na svojej vlajke s týmto symbolom použili tri farby. Aj keď vlajky zdieľajú tento symbol, jeho význam a história sa môže u daných krajín líšiť. Príbeh dánskej vlajky Dannebrog, padajúcej z nebies počas slávnej bitky, zobrazil aj Christian August Lorentzen v podobe umeleckého diela Legenda dánskej vlajky. Originál je zvyčajne umiestnený v dánskej Národnej galérii, my v BUBO sme ho však videli v Múzeu umenia Kadriorg práve v Talline, kde sa momentálne nachádza.

04

23:31

júl

2018

Bujaré oslavy v kodanských fontánach Viac o krajine

Bujaré oslavy v kodanských fontánach

Bujaré oslavy v kodanských fontánach Kodaň zaplavili hrejivé slnečné lúče a z chladnej škandinávskej metropoly vyhnali aj posledné závany zimy. Všetci miestni sedia v uliciach. Popíjajú drinky na terasách, brázdia ulice na bicykloch a jedia zmrzlinu na lavičkách. Kodaňou sa zrazu rozlieha hukot desiatok veľkých vozov. Hudba z reprákov a oduševnený krik stoviek dánskych maturantov, burácajúc na ľudí okolo, neostáva bez povšimnutia. Farebné vozy - studenterkørsel sú oblepené sloganmi, názvami tried a vtipnými heslami. Prvé nás míňajú už pri rosenborských kráľovských záhradách. Z reprákov sa ozývajú najnovšie americké hity, dánsky rap a do toho študáci spievajú, tancujú a pijú vo veľkom. Z veľkého nákladiaka mávajú a kričia na okoloidúcich. V tento príjemný deň sa v meste niečo veľké deje. Študenti vyobliekaní v bielom majú na hlavách biele čiapky – studenterhuer a nebojácne skáču do známej Bocianej fontány na Amagertorv. Schladia nás pár vodnými šplechmi, ponúknu poloteplým Carlsbergom a ďalej oslavujú ukončenie stredoškolskej mladosti. Podľa povery im pre šťastie zahryzneme do šiltu čiapky, kde majú na zadnej strane vlastné iniciály. Farebný pás po jej obvode odlišuje školy aj triedy. Dánski študenti ich začali nosiť v tridsiatych rokoch minulého storočia. V tom čase bol počet mladých Dánov absolvujúcich gymnázium pomerne nízky - čiapka bola vnímaná ako symbol maturanta a mladý študent ju hrdo nosil celé leto až do začiatku vysokoškolského štúdia. Do vnútra čiapky sa píše finálna známka z maturity aj nehody zažité počas bujarých osláv. Párty trvá od štrnástich hodín až do dvoch týždňov. Odvážnejší naskáču nahí, respektíve len s čiapkou na hlave, do mora, či príjmu výzvu vypiť dvadsaťštyri pív počas absolventskej párty. Navzájom si tiež píšu pamätné odkazy a dojímavé spomienky. Biela čiapka dostáva na ich poličke v izbe výsostné miesto. Dáni sa lúčia so strednou školou vo veľkom a my v BUBO sme si to užili s nimi. 

05

09:38

sep

2017

Jurský svet v Zootopii Viac o krajine

Jurský svet v Zootopii

Jurský svet v Zootopii Family zájazdy sú jednoducho nádherné. Pocit keď sa detí chce človek opýtať, ako sa im páčilo, no netreba žiadnych slov. Detský pohľad hovorí sám. Úsmev v tvári a rozšírené zreničky sú asi to najkrajšie povedané Ďakujem.. Dánsko je rozprávková krajina, svedčí o tom aj Safari park s Jurským svetom, kde sme s deťmi zavítali pozrieť si "miestnu faunu". Naše dobrodružstvo v Jurskom svete sa začalo asi 170 miliónov rokov dozadu, v období kedy vládli svetu dinosaury, na konci Jury. Planéta bola zelená, ako už nebude nikdy a podnebie veľmi pripomínalo tropické dažďové lesy. Európa v tomto období bola sústavou ostrovov s plytkým, teplým morom, kde sa veľmi dobre darilo morským plazom. My sme počas našej prechádzky videli len niekoľko druhov. Majestátneho obra Diplodoka, na pastve v lesnej čistinke, Tyranosaurus na nás číhal v tieni lesa, stegosauria samica sa nám ukázala v plnej kráse aj s tromi mláďatami, stopovali sme Iguanodony a dokonca sme videli ako lovia raptory.. Celý zájazd prinášal deťom nové a nové zážitky a rozprávok sme si užili až-až. 

30

11:39

aug

2017

Bubáci majú svoje lego postavičky Viac o krajine

Bubáci majú svoje lego postavičky

Bubáci majú svoje lego postavičky Je tomu niekoľko hodín, čo nám prialo počasie a  navštívili sme Dánsky najstarší Legoland. Ten stojí v Billunde už od roku 1949 a zo svojich 1,4 hektárov sa rozrástol na 14 ha. Pán Ole Christiansen postavil prvé kocky z dreva a neskôr sa začal používať plast. Legoland je zložený z niekoľkých miliónov kociek a na svoje si tu prišiel aj náš najmenší cestovateľ Matej (3). V Duplolande sme sa vozili na vláčikoch, Atlantis nás previedol podmorským svetom. Videli sme v Minilande modely mnohých budov a monumentov v mierke 1:20. Ninjago z nás spravilo pravých ninjov. Najedli sme sa v bare v Legoráde. Zachránili sme princeznú na hrade rytierov. Prebádali sme polárne oblasti a dokonca sme sa plavili aj s vikingami. Detičky si postavili z lega celú svoju rodinu a dokonca si figúrky mohli zobrať aj domov. Naše nadšenie bolo vysoké ako závislosť na Legu... asi doživotne ako detí aj rodičov. 

07

13:12

aug

2017

Kodaň, neustále pulzujúce a živé mesto Viac o krajine

Kodaň, neustále pulzujúce a živé mesto

Kodaň, neustále pulzujúce a živé mesto Do rozprávkovej Kodane prichádzame pred poludním a mierime priamo k záhradám a zábavnému parku Tivoli a soche Hansa Christiana Andersena nachádzajúcich sa na bulvári pomenovanom práve po ňom. Sedemnásty deň nášho okruhu Škandináviou práve začína a my v kľude a bez náhlenia prechádzame okolo bývalého sídla kráľovskej rodiny, okolo najdlhšej pešej nákupnej zóny Stroget k farebným skvostom Kodane - Nyhavn, alebo v preklade novému prístavu. Naše zmysly sú zapojené naplno, oči preskakujú z jednej farby na druhú, uši vnímajú pouličných muzikantov a ruch krokov okoloidúcich, naše nosy vnímajú nepreberné množstvo vôní. Je čas obeda a my ho určite nevynecháme. Mierime popri Nyhavne cez most do bývalých skladov - Papirøen, na street food. Úžasné množstvo vôní, chutí a farieb nám napovedá, že oči naozaj jedia. Každý si vyberáme podľa svojej chuti, či už mäsovú, vegetariánsku alebo vegánsku variantu obeda. Možnosť sedieť vonku s výhľadom na prístav iba podporuje pokoj a zároveň ruch, tak typické pre Kodaň. Dojedáme svoje porcie a konštatujeme: „Najlepšie jedlo v meste!" A najlepšie nielen preto, lebo streetfood je "in", ale vďaka skvelej príprave, okoliu a atmosfére. To nikde inde nenájdete. To je Kodaň.... 

M

Michaela Třetinová z BUBO

29

20:27

júl

2017

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Viac o krajine

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Púšťam sa za jednou z podarených zeleno-bielych krabičiek na kolesách. Prebieham cez cestu, preliezam zábradlie a nastupujem do novotou voňajúceho malého autobusíka, ktorý mi trochu pripomína kabínu lanovky. Nechať si ujsť premiérovú jazdu samohybným tallinským autobusom? To nie je BUBO štýl. Po Slovensku a Malte sa do predsedníctva Európskej únie po prvý krát púšťa aj Estónsko. Očakáva sa, že v druhej polovici roka 2017 nádherný Tallin, ktorý je ešte stále málo objaveným klenotom Pobaltia, privíta značne vyšší počet návštevníkov. Stane sa totiž dejiskom udalostí na vysokej úrovni, ako aj neoficiálnych stretnutí ministrov z celej Európy. A aj preto, aby dokázal verejný dopravný systém v meste čeliť tomuto tlaku, spustil Tallin práve dnes (!) do prevádzky prvé dva mikrobusy, kde nenájdete sedadlo šoféra. 3 sedačky na jednej a 3 na druhej strane, plus ďalších šesť miest pre cestujúcich na stojáka. Zvonku na nás mieria fotoaparáty a začudovaní chodci na prechodoch neveriacky ostria zrak, keď vnútri nevidia šoféra či šoférku, ktorí by im dali na zebre prednosť. V každom mikrobuse je však zodpovedný operátor, ktorý dokáže prípadnému riziku stlačením gombíka zabrániť. Kalju nám počas jazdy vysvetľuje, že nateraz dokážu autobusy odľahčiť dopravu o 24 cestujúcich zhruba každých 5-10 minút. Vzhľadom na to, aký je Estónsko v technologickej oblasti macher ale nepochybujeme, že inovácia na kolesách, v ktorej sa práve vezieme, je začiatkom ďalšieho sľubného estónskeho projektu. Menej áut v centre mesta, menšia záťaž pre životné prostredie, zlepšenie infraštruktúry vo vidieckych oblastiach... A že sa jazdí zadarmo som už spomenula? Prvá trasa, ktorú autobus využíva mapuje koľaje električkovej trate, ktorá sa práve prerába. Na najvyššiu možnú rýchlosť 40 km/h si ale ešte chvíľu počkáme. Senzory a bezpečnostné lasery na busíku totiž registrujú okolité kúžele, ktoré mu vymedzujú trasu a zodpovedne na ne berú ohľad. 30 cm pred závorou označujúcou konečnú, mikrobus elegantne zastáva. Na otázku, kedy sa na tallinských cestách autobusy úplne udomácnia mi Kalju, ktorý si podobne ako my premiérovú cestu samohybným tallinským autobusom zjavne užíva, s úsmevom odpovedá: „Keď naši vodiči zistia, že hromžiť sa dá aj na roboty :)" 

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste