Fórum

40 príspevkov

15

20:02

máj

2019

Hipsterský Tallin Viac o krajine

Hipsterský Tallin

Túlanie sa pôvabnými uličkami v historickom centre Tallinna je vždy mojou obľúbenou aktivitou. Bez ohľadu na to, koľkokrát som už toto čarovné mesto navštívila, vždy ma chytí za srdce jeho kompaktné centrum obohnané stredovekými hradbami. V tomto meste sa prenesiete pár storočí dozadu a pri pohári vychladeného õlu (piva) alebo ovocného vínka v dobovej reštaurácii človek ľahko zabudne, že žijeme v modernom 21.storočí. Čo sa mne osobne na Talline veľmi páči, je rôznorodosť mesta. Každá štvrť je iná, všetko má svoje pomyselné hranice a perfektne spolu ladí. Okrem historického centra mesta – Vanalinn, ktoré je rozdelené na horné a dolné mesto, tu nájdete napríklad aj štvrť Telleskivi. Stačí prejsť hlavnou vlakovou stanicou Balti Jaam severozápadne od centra a dostanete sa do úplne odlišnej štvrti s názvom Telliskivi. Bývalé budovy tovární Tallinčania prerobili na dynamické kultúrne centrum v roku 2009. Sovietska mechanika, lokomotívy a transformátory sú už síce preč, ale ich priemyselné ozveny zostávajú. Fasády budov sú skrášlené farebným street artom a miesto sa stalo epicentrom umelcov, spevákov, básnikov, DJ-ov, designérov či nomádov na voľnej nohe. Nájdete tu štúdia umelcov, alternatívne divadlo, kreatívne startupy, designerské obchody, blší trh, workshopy, prednášky či výstavy. Telleskivi je skutočne hipsterská mekka - takmer 600 kultúrnych udalostí ročne sa odohrá práve v tejto lokalite. Na obrázku sa nachádza dielo známeho portugalského umelca Bordala II., ktorý touto 8 metrov veľkou plechovou inštaláciou upozornil na takmer vyhynutý výskyt veveričiek v Estónsku. Navyše nájdete tu jedny z najlepších reštaurácií a barov v celom Talline. Jednou z nich je reštaurácia F-Hoone - bývalá továreň na ortuť. Ochutnajte špeciálne lokálne pivo Põhjala alebo tradičný Vana Tallin likér. Bohémska gastronómia vás tiež dostane do kolien. Vegetariáni, vegáni či mäsožravci, všetci si prídu na svoje. Západné, východné či exotické vplyvy sa pretavujú do miestnej kuchyne. Vynikajúca zmrzlináreň La Muu na rohu zas ponúka vlastnoručne vyrobenú zmrzlinu s netradičnými príchuťami ako slanina-javorový sirup, uhľovo čierna biela čokoláda či veganský malinový sorbet. Estónsko je skutočne pivovarnícka republika. V posledných rokoch sa akoby roztrhlo vrece s lokálnymi mikropivovarmi. Milovníci piva určite nevynechajte výčapovňu St. Vitus. Nachádza sa len pár metrov za železničnou stanicou a ponúka viac ako 20 druhov pív. Terviseks!  

I

Ivana Ďurčová, BUBO

29

20:27

júl

2017

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Viac o krajine

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Púšťam sa za jednou z podarených zeleno-bielych krabičiek na kolesách. Prebieham cez cestu, preliezam zábradlie a nastupujem do novotou voňajúceho malého autobusíka, ktorý mi trochu pripomína kabínu lanovky. Nechať si ujsť premiérovú jazdu samohybným tallinským autobusom? To nie je BUBO štýl. Po Slovensku a Malte sa do predsedníctva Európskej únie po prvý krát púšťa aj Estónsko. Očakáva sa, že v druhej polovici roka 2017 nádherný Tallin, ktorý je ešte stále málo objaveným klenotom Pobaltia, privíta značne vyšší počet návštevníkov. Stane sa totiž dejiskom udalostí na vysokej úrovni, ako aj neoficiálnych stretnutí ministrov z celej Európy. A aj preto, aby dokázal verejný dopravný systém v meste čeliť tomuto tlaku, spustil Tallin práve dnes (!) do prevádzky prvé dva mikrobusy, kde nenájdete sedadlo šoféra. 3 sedačky na jednej a 3 na druhej strane, plus ďalších šesť miest pre cestujúcich na stojáka. Zvonku na nás mieria fotoaparáty a začudovaní chodci na prechodoch neveriacky ostria zrak, keď vnútri nevidia šoféra či šoférku, ktorí by im dali na zebre prednosť. V každom mikrobuse je však zodpovedný operátor, ktorý dokáže prípadnému riziku stlačením gombíka zabrániť. Kalju nám počas jazdy vysvetľuje, že nateraz dokážu autobusy odľahčiť dopravu o 24 cestujúcich zhruba každých 5-10 minút. Vzhľadom na to, aký je Estónsko v technologickej oblasti macher ale nepochybujeme, že inovácia na kolesách, v ktorej sa práve vezieme, je začiatkom ďalšieho sľubného estónskeho projektu. Menej áut v centre mesta, menšia záťaž pre životné prostredie, zlepšenie infraštruktúry vo vidieckych oblastiach... A že sa jazdí zadarmo som už spomenula? Prvá trasa, ktorú autobus využíva mapuje koľaje električkovej trate, ktorá sa práve prerába. Na najvyššiu možnú rýchlosť 40 km/h si ale ešte chvíľu počkáme. Senzory a bezpečnostné lasery na busíku totiž registrujú okolité kúžele, ktoré mu vymedzujú trasu a zodpovedne na ne berú ohľad. 30 cm pred závorou označujúcou konečnú, mikrobus elegantne zastáva. Na otázku, kedy sa na tallinských cestách autobusy úplne udomácnia mi Kalju, ktorý si podobne ako my premiérovú cestu samohybným tallinským autobusom zjavne užíva, s úsmevom odpovedá: „Keď naši vodiči zistia, že hromžiť sa dá aj na roboty :)" 

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Zuzka Hábeková, BUBO

05

00:19

júl

2017

Narodeninová jazda OEresundským mostom až do slnečných Benátok severu Viac o krajine

Narodeninová jazda OEresundským mostom až do slnečných Benátok severu

Vitajte v Dánsku, vitajte v Kodani! V najpohodovejšom a najkozmopolitnejšom meste európskeho severu nás na štarte Metropol Škandinávie privítala éterická socha Malej morskej víly z dielne dánskeho výtvarného umelca Edvarda Eriksena. Ak by ste náhodu premýšľali, či je ešte stále červená, môžeme vám potvrdiť, že sa jej už opäť darí fajn. Nedávno ju totiž neznámi aktivisti od hlavy až po chvost natreli červenou farbou, a to ako protest proti lovu delfínov guľatohlavých na Faerských ostrovoch. Po červenej farbe neostalo ani stopy a volanie o záchranu zvierat sa opäť dostalo do širokého povedomia. Takí totiž severania sú. Zásadoví, demokratickí, a vždy ochotný nahlas vyjadriť svoj názor. Počas nášho dňa sa nám z Kodane podarilo dostať to najesenciálnejšie. Zažili sme ju zblízka monumentálnych kráľovských budov, promenád Andersenovho farebného Nyhavnu, ale aj z perspektívy kráľovskej hvezdárne, z ktorej sa na mesto od roku 1642 díval aj excentrický Tycho Brahe. A viete, kde zažijete najmodernejšie gastro celého Dánska? Vezmeme vás na nový streetfoodový trh, kde dostávajú tradičné lokálne chody úplne nový rozmer. Dánsky Smørrebrød ako nikde inde a k tomu pivká z najlepších kodanských mikropivovarov. A že je odtiaľ iba na skok do alternatívnej Christianie sme tiež nenechali nevyužité. Program však máme bohatý, a tak nás svetoznámy Öresundský most privádza až do Švédska. Hladkú BUBO-jazdu ponad Sundský prieliv sme absolvovali vo vcelku slávnostnom duchu jeho sedemnástych narodenín. Presne prvého júla 2000 na ňom oficiálne prestrihla pásku dánska Margaréta druhá a švédsky Karl XVI Gustáv. Štokholm nás privítal nádherným počasím a vyhliadky pri kávičke na södermalmskej ulici Fjällgatan sú bezpochyby tým najlepším strávením nedeľného dopoludnia. "Viete, že vo Švédsku bývajú lekárne pomenované podľa zvierat?" pýtam sa svojej výpravy počas prehliadky. "A to má BUBO v Štokholme aj vlastnú lekáreň?" smeje sa Herbi, keď kráčame okolo lekárne Ugglan (sova) na obchodnej pasáži Drottninggatan. Po pravých mäsových guličkách köttbullar a lososovom steaku s jarnými zemiačkami a kôprom na Stortorget, malebnom hlavnom námestí s farebnými obchodníckymi domčekmi, sme ešte na loďke vyrazili za loďkou trochu väčších rozmerov. Slávnou, no zato padlou pýchou Leva zo severu, Gustáva II. Adolfa. Loď Vasa sa potopila hneď počas svojej prvej plavby a to hneď necelých 30 minút od vyplávania. Bolo to v slnečnú nedeľu, presne ako tú našu, kedy sa Štokholmčania z brehu dívali na toto ohromné divadlo. Na majestátnosti však lodi neubudlo ani po takmer 400 rokoch. Dominuje ostrovu Djurgården, jednému zo 14-tich ostrovov, na ktorých sa Benátky severu rozkladajú. Už chápeme, prečo na poradovníku na štátny byt v Štokholme čakáte aj 20 rokov. Ak by mal byť každý deň v Štokholme ako dnešný, už sa na poradovník bostadsrätten zapisujeme:) A teraz si už na palube trajektu Symphony vychutnávame výhľady na nádherné šéry, až kým nás ráno neprivíta dcéra Baltu, Helsinki. 

Narodeninová jazda OEresundským mostom až do slnečných Benátok severu

Zuzka Hábeková, BUBO

19

21:35

júl

2016

19 dní šťastia

19 dní šťastia

Takto pred rokom som sa vrátil z Islandu. Teraz je 201. deň roka a práve som sa vrátil z cesty dlhej asi 7500 km. Škandinávia a Laponsko boli mojím domovom necelých 19 dní. Prešiel som Poľskom, kde bol jeden z dvoch dní na našej púti kedy vôbec nepršalo. Bolo teplo a tak som sa schladil v Mazurských jazerách. Potom som sa ocitol v Pobaltí, ochutnal výborné národné jedlá a prešiel sa zaujímavými mestami (Kaunas, Riga, Tallinn). Trajektom som sa presunul do mesta Helsinki a následne som okúsil akou krajinou je Fínsko - "krajina tisícich jazier a miliónov komárov" ako povedala jedna účastníčka zájazdu. ?. Medvedí okruh (Karhunkierros) sme celý neprešli, ale 54 km z 82 km nám stačilo a viac sme v pláne ani nemali. Samozrejme fínska sauna nechýbala a namiesto diplomu o pokorení polárneho kruhu sme sa pri tejto hranici pofotili. Niektorí stihli dať "svojku" s Dedom Mrázom. Švédskom sme prefrčali s pár zastávkami v mestách a v ušiach nám zostala hrať ABBA. A potom to prišlo. Nórsko. Neposlušní trolovia, trolia cesta, fjordy, Galdhøpiggen - najvyšší vrch Škandinávie a celej severnej Európy, Trondheim a rafting na rieke Sjoa. Nórsko je neuveriteľná krajina. Krajina dúhy, dažďa a slnka. Po týchto dňoch začal náš presun domov. Cestou sme navštívili Göteborg (2002 IIHF zlato SVK), Oslo s nádhernou operou, Kodaň so svojím vlastným štátom v meste - Christiania, kde platia vlastné pravidlá a trh, na ktorom zväčša býva ovocie a zelenina vystriedali mäkké drogy. Berlín sme tiež navštívili, a tak som okrem Berlínskeho múru mal možnosť vidieť aj slávnu Nefertiti v múzeu. A odtiaľ domov cez Prahu a Brno. Teraz ležím v posteli a spomínam. A okrem spomínania som si domov priniesol šťastie. Šťastie, ktoré prinesie niečo ďalšie a možno nečakané. Sám sa nechám prekvapiť. ?

P

Peťo

04

09:25

júl

2016

Tradicie Estonska Viac o krajine

Tradicie Estonska

Uz sa citim ako v Skandinavii. Celkovy dojem ale aj ceny ranajok. No tak dobre Balticke slede som nikdy nejedol. Riga je nadherna, secesisticka, no opicit sa po USA je moderne a TGI Friday a gycove vyvesne stity su tak na polovicu s tymi povodnymi- nadhernymi. Tallinn je naproti tomu nadherny cely, kultivovany. Hrube stredoveke mury obchodnikov. Typicke hanzovne mesto, mozno najtypickejsie. " Bol som tu v r 1994. Co sa zmenilo?" Pytam sa Eveli. V Kuldse Notsu Körts ( studena prasacia veza) , typickej estonskej redtauracii. " mame sa ovela lepsie nez vtedy. Vo Finsku studujeme zadarmo. S Ruskom nemame problem.." neprezradi viac. " politika no ach moze byt lepsia" No tak je to vsade. V roku 1994 sme sa bali ci nas ti sovieti neokradnu a zistili sme, ze Estonci su najkulturnejsi Vychodoeuropania. " vela mudrych hlav potom. Ziadna predtym" hovori estonske prislovie napisane na stene skvelej restauracie ktora si tradicie vazi.

L

Lubo

01

14:11

sep

2015

Prekvapivo škandinávsky Viac o krajine

Prekvapivo škandinávsky

Sme v hlavnom meste Švédska a to v Štokholme. Tu na nás čakala veľmi živá a hudbou sprevádzaná výmena stráži s veľkými chlpatými čapicami. Opili sme sa štokholmskou architektúrou a úžasnou scenériou. Vošli sme aj do najužšej uličky a poniektorí sme ochutnali aj mäso tunajšieho paroháča. Na druhý deň sme krásne zapadli medzi študentov najstaršej univerzitu vo Švédsku a to konkrétne v Uppsale. Zistili sme že prvé dni nerobia nič iné len hrajú rôzne hry a užijú kolektív - úplne ako my. Šup ho do Helsínk. Plavba na takých 16 hodín. Po bubáckom karaoke na trajekte, kde sme si zaspievali najväčšie hity ako ešte väčšie hviezdy sme sa zobudili v hlavnom meste Fínska. Pre niekoho biela pani Severu pre nás aj úžasný losos s grilovanou zeleninou v skvelej atmosfére slnkom zaliateho trhu. Helsinki nás prekvapili svojou inakostou. Svojou architektúrou, zeleňou, traktormi ale aj blším trhom. Ešte nemáte dosť plavby? Presun rovnako obrovským trajektom kde by sa zmestila žirafa a slon a vylodenie v Talinne. Doplavili sme sa šťastne a tak sme sa šli poďakovať Rusalke a požehnanie a cestou sme neminuli ani letné sídlo Petra Veľkého, ktoré žiaľ on už nevidel. Tallin bol prekvapením sám o sebe. Krásne hradby, staré mesto, mnoho šikmých uličiek ( Harry Potterovci vedia) a krásne kvetinové trhy. No a ako lepšie zakončiť večer ako v oblakoch s národným nápojom?

S

Sára a Robo z BUBO

05

22:04

máj

2012

Metropoly Skandinavie Viac o krajine

Metropoly Skandinavie

Tallinn ma vzdy zas a znova dostane. Nenormalne mesto,ako nakreslene.Dokonale historicke centrum s uzasnymi restauraciami a inymi sluzbami.usmievavi pobaltania poskytuju fakt super servis. Po dlhej prechadzke vam skvele padne sauna na 26 poschodi nasho hotela a vyhlad z okna izby na devatnastom tiez nie je na zahodenie. Tallinn je mlady dynamicky a treba ho zazit teraz!

M

Mata z BUBO

04

10:20

júl

2011

skandinavia laponsko 1 2011 Viac o krajine

skandinavia laponsko 1 2011

Uz druhy den sa pohybujeme v pobalti. Nepravom zaznavana oblast za posledne roky neuveritelne skrasnela! Chodim sem uz 5 rokov no meni sa to tu nielenze z roka na rok ale z mesiaca na mesiac. jednoducho makaju a zmeny su jednoznacne k lepsiemu.pribudaju kaviarne restauracie,sluzby su tu fakt na urovni. Mesta dychaju historiou a turistami sa to tu hemzi. Uz aj babusky na trhu ktore gavarili pa rusky uz na vas vytahuju frazy "you can try" alebo "i have different colorous" :) oplati sa tento kut europy navstivit. Prijemne vas prekvapi otvorenost a ochota domacich a v neposlednom rade velkolepost miest.

M

Mata z BUBO

20

20:43

sep

2010

Volby vo Svedsku a ine aktuality Viac o krajine

Volby vo Svedsku a ine aktuality

Nasa skupinka na kluc sa pozdravuje domov z krasnej skandinavskej cesty. Hlavne toto som chcela napisat - ze Anka sa ma velmi dobre a ze sa jej tu paci:) Kodan, Malmo, Stockholm aj Uppsalu mame za sebou. Vo Svedsku bola atmosfera hlavne o vcerajsich parlamentnych volbach, o ktorych mimochodom dostanete informacie do schranky 28jazycne...aby nebola ziadna mensina znevyhodnena a aby kazdy rozumel koho ma volit. Vysledky su sokujuce - prvy krat v historii si pravdepodobne obhaji premiersku stolicku stredopravy politik. To, ze pomalicky konci era politickej korektnosti vo svedsku naznacuje fakt, ze sa do parlamentu prebojovala strana silne "protiimigrantska" - ak mam pri jej charakteristike byt politicky korektna..Nechajme politiku..lodou sme sa presunuli do Helsink a nasledne do Tallinnu. Tu sme sa vratili do stredoveku (ale len atmosferou - hotely,jedlo a ine turisticke sluzby tu maju uzasne). Na streche luxusneho hotela sme si pri drinku vychutnali nadherny vyhlad na slnkom zaliate mesto a cast skupiny uz okupuje hotelove virivky. Ved par narocnych poznavacich dni je uz za nami tak si zasluzime oddych.Zajtra nas caka temperamentna secesna Riga. Pozdravujeme!

M

Mata z BUBO

24

07:57

júl

2010

Via Baltica Viac o krajine

Via Baltica

Pridam aj ja futbalovu story. Odkial ste?- Zo Slovenska.- Aaaa -Vitekas! Ano v Litve maju vsetky mena (ano, aj tie slovenske) priponu -as. (chudak Jozef) Vytautas, paštas, telefonas, univerzitas aj zajazdy do Londonas! KAUNAS bola nasa litovska zastavka a 30 stupnove horucavy uz vsetci preklinali...Vzyvali sme dazd a v Rige sme sa konecne dockali ochladenia. Ochutnali sme vyborne pobaltske specialitky, studeny cviklovy borsc aj rizske pelmene ci soljanku. Piatkova RIGA zije! Tancuje sa na ulici aj ked prsi, a nikto sa netrapi s dazdnikom. Ved je piatok vecer a staci jedna prechadzka cez pesiu zonu a citite sa akoby ste boli v inom svete. Toto je Pobaltie? Ten zaspaty postsocialisticky kut Europy? Aj vy si to o Pobalti myslite? Pridite do Rigy a padnete na zadok. Toto je kozmopolitna Europa! - Mame sa co ucit! Riga je definitivne kralovnou Baltu - krasne zeny, dobre kluby, letne terasy a nenormalna atmosfera! Zbalte si na seba to najlepsie co v skrini mate a vyrazte v noci von. Pokracujeme po Via Baltica (E67) a sme v Tallinne. Cim nas prekvapi dnes?

M

Mata a Adrian z BUBO

20

09:32

júl

2009

Tallinn Viac o krajine

Tallinn

Hlasime sa z Tallinnu. Dazdu uspesne unikame, tesne po skonceni prehliadky tohto krasneho stredovekeho mesta (mimochodom najzachovalejsieho a najväcsieho v europe) sme zapadli do prijemnej kaviarne na kolacik a v tom sa spustil dazd. Ked prestane chystame sa nakupovat jantar ktory tu na nas vykuka z kazdeho vykladu. Toto pobaltske zlato bolo dlhe starocia jednym z najdolezitejsich vyvoznych artiklov. Skamenela zivica prehistorickych borovic sa pravidelne vyplavuje na plaze baltskeho mora a objavuje sa v roznych farbach a odtienoch zltej, cervenej, hnedej zelenej aj bielej. Pozdravujeme domov a tesime sa na Helsinki.

M

Mata z BUBO

06

16:32

máj

2009

Stokholm, Helsinky, Tallinn Viac o krajine

Stokholm, Helsinky, Tallinn

Sme v Tallinne. Nasa cesta po metropolach severu pokracuje. Ked sme sa vcera na lodi z Helsink do Estonska rozpravali a pocuval som slova ako "tato cesta sa vyrovna Kube", viem, ze sa vsetkym paci. Aj samemu sa mi zda, ze sme videli velmi vela. A hlavne zijeme skandinavskou atmosferou, ktora nas od najvyssieho obytneho domu v EU v Malmo, okolo najvacsieho kralovskeho palaca na svete cez jeden z najvyznamnejsich zachovanych rukopisov / Striebornu bibliu biskupa Wulfilu, cez tancovacku na lodi zo Stokholmu do Helsink a sobie rezne preniesla az sem. Teraz kratko odpocivame v stvorhviezdickovom spa-hoteli 3 minuty peso od brany mestskych hradieb Tucnej Margarety, no o chvilku nas uz caka vecera a drink v bare na 24. poschodi. Estonsko sa opat posunulo vpred a sovietsku historiu nechava rychlo za sebou. Sledujte nas dalej, zajtra nasa cesta vrcholi v lotysskej Rige.

J

Jozo z BUBO

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva