Fórum

41 príspevkov

14

15:27

sep

2020

Tallinn - mesto nielen s historickým duchom, ale aj s modernou krvou Viac o krajine

Tallinn - mesto nielen s historickým duchom, ale aj s modernou krvou

Tallinn - mesto nielen s historickým duchom, ale aj s modernou krvou Po dvojhodinovej plavbe trajektom sa dostávame z Helsínk do hlavného mesta Estónska. Začíname tak našu cestu pobaltskými krajinami. Tallinn vás rozhodne očarí a mnohých, ktorí očakávajú šedivé post-sovietske mesto, milo prekvapí... priam až dostanú šok. Jedná sa totiž o moderné, škandinávsky ladené mesto, ktoré v sebe ukrýva atraktívnu históriu. Tallin sa vždy rozprestieral na dôležitej obchodnej križovatke mnohých európskych mocností, ktoré sa o neho doslova bili. Predovšetkým v architektúre mesta sú uchované jednotlivé obdobia jeho histórie. Od samotného založenia a dánskeho vplyvu, cez nemeckú Hanzu, švédsky škandinávsky vplyv až po ruský odkaz. Historické centrum mesta, plné silnej atmosféry je obohnané stredovekými hradbami a celé zapísané v UNESCO. Atmosféra centra vás dostane vôňou pražených škoricových mandlí, ktoré budete zapíjať pohárom chladeného õlu (piva) sladeného medom. Dobové reštaurácie s výbornou kuchyňou vás prenesú o pár storočí dozadu a vy si tak atmosféru histórie vychutnáte všetkými zmyslami. Historická časť je rozdelená na dve časti, horné a dolné mesto. Horné mesto bolo vždy miestom rytierskych rádov a šľachty, pre ktorých neplatili pravidlá mesta. Horná časť, z ktorej sú tie najkrajšie výhľady, podobne ako aj ten na fotografii, je prepojená dvomi ulicami. Dlhou a krátkou nohou Tallinnu: aj preto sa dodnes hovorí, že Tallinnčania nevedia tancovať, lebo majú jednu nohu kratšiu ako druhú. Krátku nohu dopĺňajú obchodíky so zlatom Pobaltia, ktorým je jantár. Dolnému mestu dominuje radničné námestie s najstaršou lekárňou na svete. Mesto je bohaté na krásne kostoly, galérie a múzeá. My v BUBO rozhodne nevynechávame ani návštevu modernej hipsterskej štvrte Telliskivi, ktorá sa nachádza kúsok za hlavnou vlakovou stanicou. Bývalé budovy tovární Tallinčania prerobili na dynamické kultúrne centrum v roku 2009. Fasády budov sú skrášlené farebným street-artom a miesto sa stalo epicentrom umelcov, spevákov, básnikov, DJ-ov, designérov. V Telliskivi sú dnes jedny z najlepších reštaurácií a barov v celom Talline. Ak máte radi fotografiu, rozhodne by ste nemali vynechať ani známu švédsku galériu Fotografiska, v ktorej okrem zaujímavých fotografických výstav nájdete aj príjemnú kaviareň a „fancy“ reštauráciu.

30

19:55

sep

2019

Príbeh dánskej vlajky Viac o krajine

Príbeh dánskej vlajky

Príbeh dánskej vlajky Dánska vlajka, nazývaná Danneborg, je najstaršou štátna vlajkou na svete kontinuálne používaná samostatným štátom. Vlajka podľa povesti padla z nebies kráľovi Valdemarovi II. , počas jeho výbojov do Estónska 15. júna 1219 pri meste Lyndanis (v miestach dnešného Tallinnu). Tallin aj v preklade znamená dánske mesto. Valdemarovi sa prisnil sen, v ktorom bola vyobrazená červená vlajka s bielym krížom, dánske vojská vyhrali, premohli Estóncov a ponechali si vlajku ako symbol víťazstva. Táto udalosť sa každoročne slávi 15. Júna tzv. Valdemarovdagen. Najstaršie doklady dokumentujúce vlajku pochádzajú však až z polovice 14. storočia. Dánska vlajka dala už vtedy základ súčasným severským vlajkám, ktoré boli vytvorené v 18.-19. storočí, škandinávsky kríž symbolizuje kresťanstvo. Prvá vlajka s týmto symbolom bola vlajka Dánska. Počas obdobia nadvlády Dánska nad Nórskom bola táto vlajka používaná aj ako Nórska až do roku 1821. Neskôr sa pridali tiež Švédsko, Fínsko, Island; inšpirovali sa a použili tento symbol na vlastných vlajkách. Nóri ako prví na svojej vlajke s týmto symbolom použili tri farby. Aj keď vlajky zdieľajú tento symbol, jeho význam a história sa môže u daných krajín líšiť. Príbeh dánskej vlajky Dannebrog, padajúcej z nebies počas slávnej bitky, zobrazil aj Christian August Lorentzen v podobe umeleckého diela Legenda dánskej vlajky. Originál je zvyčajne umiestnený v dánskej Národnej galérii, my v BUBO sme ho však videli v Múzeu umenia Kadriorg práve v Talline, kde sa momentálne nachádza.

22

08:34

aug

2019

Estónsko, krajina digitálnych nomádov Viac o krajine

Estónsko, krajina digitálnych nomádov

Estónsko, krajina digitálnych nomádov Ešte ráno sme boli v Helsinkách a o 16:35 už nasadáme na trajekt do Tallinnu. Ako už je zvykom cestuje s nami množstvo Fínov, ktorí do Tallinnu cestujú za zábavou, lacným alkoholom a na nákupy. Fíni si vytvorili svoje vlastné pomenovanie pre Tallinn, a nazývajú ho aj Talsinki. Na druhej strane máme Estóncov, ktorí sa vracajú na víkend domov, čím ďalej tým viac mladých ľudí migruje za prácou do susedných Helsínk alebo do zahraničia. Predpokladá sa teda, že Tallinn bude mestom smutných dôchodcov, estónska populácia má klesajúcu tendenciu, momentálne je na hranici 1,3 milióna obyvateľov, a obyvateľstvo sa presúva do hlavného mesta, kde majú domáci viac pracovných možností a dopravu zadarmo. Dopravou zadarmo chce estónska vláda pomôcť najmä chudobnejším obyvateľom, ktorým sa neoplatí cestovať za prácou. Týmto spôsobom chcú Estónci tiež znížiť mieru fosílnych palív, ktoré produkuje doprava, a takisto by radi znížili počet áut na cestách. Táto postsocialistická krajina sa snaží byť modernou krajinou budúcnosti. Estónsko je prvou krajinou na svete, kde sa voľby premiestnili z volebných miestností do pohodlia domova a ľudia môžu svojich zástupcov v politike voliť pomocou počítačov. Online voľby v Estónsku pritom fungujú už od roku 2015, odkedy má každý občan s volebným právom vlastné prihlasovacie údaje pre online vládne služby. To, že moderné technológie majú v Estónsku miesto v každodennom živote obyvateľov krajiny, ste si už zrejme uvedomili. Softvér Skype vytvorili Estónci Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn. A dodnes má spoločnosť veľkú časť zamestnancov v Talline a Tartu. Skype je jednou z technológií, ktorá sa tu zrodila; určite poznáte aj Transferwise, Hotmail, KaZaA alebo Taxify. Estónci ani dnes technologicky nezaháľajú, a dokonca modifikovali aj tradičný školský systém, a technológie zaradili do učebných osnov už od prvého ročníka. Estónske školstvo sa už od začiatku povinnej školskej dochádzky zameriava na získanie zručností potrebných na programovanie a ovládanie najmodernejších technológií. Mimochodom, školstvo je v tejto krajine na veľmi vysokej úrovni, a vzdelanie sa dostane (takmer) každému. Aj preto má Estónsko druhú najvyššiu mieru gramotnosti na svete (opäť raz prvé miesto prislúcha pobaltskej krajine, tentoraz Lotyšsku). Do Lotyšska sa vyberieme už zajtra, poďte s nami!

15

20:02

máj

2019

Hipsterský Tallin Viac o krajine

Hipsterský Tallin

Hipsterský Tallin Túlanie sa pôvabnými uličkami v historickom centre Tallinna je vždy mojou obľúbenou aktivitou. Bez ohľadu na to, koľkokrát som už toto čarovné mesto navštívila, vždy ma chytí za srdce jeho kompaktné centrum obohnané stredovekými hradbami. V tomto meste sa prenesiete pár storočí dozadu a pri pohári vychladeného õlu (piva) alebo ovocného vínka v dobovej reštaurácii človek ľahko zabudne, že žijeme v modernom 21.storočí. Čo sa mne osobne na Talline veľmi páči, je rôznorodosť mesta. Každá štvrť je iná, všetko má svoje pomyselné hranice a perfektne spolu ladí. Okrem historického centra mesta – Vanalinn, ktoré je rozdelené na horné a dolné mesto, tu nájdete napríklad aj štvrť Telleskivi. Stačí prejsť hlavnou vlakovou stanicou Balti Jaam severozápadne od centra a dostanete sa do úplne odlišnej štvrti s názvom Telliskivi. Bývalé budovy tovární Tallinčania prerobili na dynamické kultúrne centrum v roku 2009. Sovietska mechanika, lokomotívy a transformátory sú už síce preč, ale ich priemyselné ozveny zostávajú. Fasády budov sú skrášlené farebným street artom a miesto sa stalo epicentrom umelcov, spevákov, básnikov, DJ-ov, designérov či nomádov na voľnej nohe. Nájdete tu štúdia umelcov, alternatívne divadlo, kreatívne startupy, designerské obchody, blší trh, workshopy, prednášky či výstavy. Telleskivi je skutočne hipsterská mekka - takmer 600 kultúrnych udalostí ročne sa odohrá práve v tejto lokalite. Na obrázku sa nachádza dielo známeho portugalského umelca Bordala II., ktorý touto 8 metrov veľkou plechovou inštaláciou upozornil na takmer vyhynutý výskyt veveričiek v Estónsku. Navyše nájdete tu jedny z najlepších reštaurácií a barov v celom Talline. Jednou z nich je reštaurácia F-Hoone - bývalá továreň na ortuť. Ochutnajte špeciálne lokálne pivo Põhjala alebo tradičný Vana Tallin likér. Bohémska gastronómia vás tiež dostane do kolien. Vegetariáni, vegáni či mäsožravci, všetci si prídu na svoje. Západné, východné či exotické vplyvy sa pretavujú do miestnej kuchyne. Vynikajúca zmrzlináreň La Muu na rohu zas ponúka vlastnoručne vyrobenú zmrzlinu s netradičnými príchuťami ako slanina-javorový sirup, uhľovo čierna biela čokoláda či veganský malinový sorbet. Estónsko je skutočne pivovarnícka republika. V posledných rokoch sa akoby roztrhlo vrece s lokálnymi mikropivovarmi. Milovníci piva určite nevynechajte výčapovňu St. Vitus. Nachádza sa len pár metrov za železničnou stanicou a ponúka viac ako 20 druhov pív. Terviseks!  

29

20:27

júl

2017

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Viac o krajine

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Púšťam sa za jednou z podarených zeleno-bielych krabičiek na kolesách. Prebieham cez cestu, preliezam zábradlie a nastupujem do novotou voňajúceho malého autobusíka, ktorý mi trochu pripomína kabínu lanovky. Nechať si ujsť premiérovú jazdu samohybným tallinským autobusom? To nie je BUBO štýl. Po Slovensku a Malte sa do predsedníctva Európskej únie po prvý krát púšťa aj Estónsko. Očakáva sa, že v druhej polovici roka 2017 nádherný Tallin, ktorý je ešte stále málo objaveným klenotom Pobaltia, privíta značne vyšší počet návštevníkov. Stane sa totiž dejiskom udalostí na vysokej úrovni, ako aj neoficiálnych stretnutí ministrov z celej Európy. A aj preto, aby dokázal verejný dopravný systém v meste čeliť tomuto tlaku, spustil Tallin práve dnes (!) do prevádzky prvé dva mikrobusy, kde nenájdete sedadlo šoféra. 3 sedačky na jednej a 3 na druhej strane, plus ďalších šesť miest pre cestujúcich na stojáka. Zvonku na nás mieria fotoaparáty a začudovaní chodci na prechodoch neveriacky ostria zrak, keď vnútri nevidia šoféra či šoférku, ktorí by im dali na zebre prednosť. V každom mikrobuse je však zodpovedný operátor, ktorý dokáže prípadnému riziku stlačením gombíka zabrániť. Kalju nám počas jazdy vysvetľuje, že nateraz dokážu autobusy odľahčiť dopravu o 24 cestujúcich zhruba každých 5-10 minút. Vzhľadom na to, aký je Estónsko v technologickej oblasti macher ale nepochybujeme, že inovácia na kolesách, v ktorej sa práve vezieme, je začiatkom ďalšieho sľubného estónskeho projektu. Menej áut v centre mesta, menšia záťaž pre životné prostredie, zlepšenie infraštruktúry vo vidieckych oblastiach... A že sa jazdí zadarmo som už spomenula? Prvá trasa, ktorú autobus využíva mapuje koľaje električkovej trate, ktorá sa práve prerába. Na najvyššiu možnú rýchlosť 40 km/h si ale ešte chvíľu počkáme. Senzory a bezpečnostné lasery na busíku totiž registrujú okolité kúžele, ktoré mu vymedzujú trasu a zodpovedne na ne berú ohľad. 30 cm pred závorou označujúcou konečnú, mikrobus elegantne zastáva. Na otázku, kedy sa na tallinských cestách autobusy úplne udomácnia mi Kalju, ktorý si podobne ako my premiérovú cestu samohybným tallinským autobusom zjavne užíva, s úsmevom odpovedá: „Keď naši vodiči zistia, že hromžiť sa dá aj na roboty :)" 

04

09:25

júl

2016

Tradicie Estonska Viac o krajine

Tradicie Estonska

Uz sa citim ako v Skandinavii. Celkovy dojem ale aj ceny ranajok. No tak dobre Balticke slede som nikdy nejedol. Riga je nadherna, secesisticka, no opicit sa po USA je moderne a TGI Friday a gycove vyvesne stity su tak na polovicu s tymi povodnymi- nadhernymi. Tallinn je naproti tomu nadherny cely, kultivovany. Hrube stredoveke mury obchodnikov. Typicke hanzovne mesto, mozno najtypickejsie. " Bol som tu v r 1994. Co sa zmenilo?" Pytam sa Eveli. V Kuldse Notsu Körts ( studena prasacia veza) , typickej estonskej redtauracii. " mame sa ovela lepsie nez vtedy. Vo Finsku studujeme zadarmo. S Ruskom nemame problem.." neprezradi viac. " politika no ach moze byt lepsia" No tak je to vsade. V roku 1994 sme sa bali ci nas ti sovieti neokradnu a zistili sme, ze Estonci su najkulturnejsi Vychodoeuropania. " vela mudrych hlav potom. Ziadna predtym" hovori estonske prislovie napisane na stene skvelej restauracie ktora si tradicie vazi.

01

14:11

sep

2015

Prekvapivo škandinávsky Viac o krajine

Prekvapivo škandinávsky

Sme v hlavnom meste Švédska a to v Štokholme. Tu na nás čakala veľmi živá a hudbou sprevádzaná výmena stráži s veľkými chlpatými čapicami. Opili sme sa štokholmskou architektúrou a úžasnou scenériou. Vošli sme aj do najužšej uličky a poniektorí sme ochutnali aj mäso tunajšieho paroháča. Na druhý deň sme krásne zapadli medzi študentov najstaršej univerzitu vo Švédsku a to konkrétne v Uppsale. Zistili sme že prvé dni nerobia nič iné len hrajú rôzne hry a užijú kolektív - úplne ako my. Šup ho do Helsínk. Plavba na takých 16 hodín. Po bubáckom karaoke na trajekte, kde sme si zaspievali najväčšie hity ako ešte väčšie hviezdy sme sa zobudili v hlavnom meste Fínska. Pre niekoho biela pani Severu pre nás aj úžasný losos s grilovanou zeleninou v skvelej atmosfére slnkom zaliateho trhu. Helsinki nás prekvapili svojou inakostou. Svojou architektúrou, zeleňou, traktormi ale aj blším trhom. Ešte nemáte dosť plavby? Presun rovnako obrovským trajektom kde by sa zmestila žirafa a slon a vylodenie v Talinne. Doplavili sme sa šťastne a tak sme sa šli poďakovať Rusalke a požehnanie a cestou sme neminuli ani letné sídlo Petra Veľkého, ktoré žiaľ on už nevidel. Tallin bol prekvapením sám o sebe. Krásne hradby, staré mesto, mnoho šikmých uličiek ( Harry Potterovci vedia) a krásne kvetinové trhy. No a ako lepšie zakončiť večer ako v oblakoch s národným nápojom?

05

22:04

máj

2012

Metropoly Skandinavie Viac o krajine

Metropoly Skandinavie

Tallinn ma vzdy zas a znova dostane. Nenormalne mesto,ako nakreslene.Dokonale historicke centrum s uzasnymi restauraciami a inymi sluzbami.usmievavi pobaltania poskytuju fakt super servis. Po dlhej prechadzke vam skvele padne sauna na 26 poschodi nasho hotela a vyhlad z okna izby na devatnastom tiez nie je na zahodenie. Tallinn je mlady dynamicky a treba ho zazit teraz!

04

10:20

júl

2011

skandinavia laponsko 1 2011 Viac o krajine

skandinavia laponsko 1 2011

Uz druhy den sa pohybujeme v pobalti. Nepravom zaznavana oblast za posledne roky neuveritelne skrasnela! Chodim sem uz 5 rokov no meni sa to tu nielenze z roka na rok ale z mesiaca na mesiac. jednoducho makaju a zmeny su jednoznacne k lepsiemu.pribudaju kaviarne restauracie,sluzby su tu fakt na urovni. Mesta dychaju historiou a turistami sa to tu hemzi. Uz aj babusky na trhu ktore gavarili pa rusky uz na vas vytahuju frazy "you can try" alebo "i have different colorous" :) oplati sa tento kut europy navstivit. Prijemne vas prekvapi otvorenost a ochota domacich a v neposlednom rade velkolepost miest.

20

20:43

sep

2010

Volby vo Svedsku a ine aktuality Viac o krajine

Volby vo Svedsku a ine aktuality

Nasa skupinka na kluc sa pozdravuje domov z krasnej skandinavskej cesty. Hlavne toto som chcela napisat - ze Anka sa ma velmi dobre a ze sa jej tu paci:) Kodan, Malmo, Stockholm aj Uppsalu mame za sebou. Vo Svedsku bola atmosfera hlavne o vcerajsich parlamentnych volbach, o ktorych mimochodom dostanete informacie do schranky 28jazycne...aby nebola ziadna mensina znevyhodnena a aby kazdy rozumel koho ma volit. Vysledky su sokujuce - prvy krat v historii si pravdepodobne obhaji premiersku stolicku stredopravy politik. To, ze pomalicky konci era politickej korektnosti vo svedsku naznacuje fakt, ze sa do parlamentu prebojovala strana silne "protiimigrantska" - ak mam pri jej charakteristike byt politicky korektna..Nechajme politiku..lodou sme sa presunuli do Helsink a nasledne do Tallinnu. Tu sme sa vratili do stredoveku (ale len atmosferou - hotely,jedlo a ine turisticke sluzby tu maju uzasne). Na streche luxusneho hotela sme si pri drinku vychutnali nadherny vyhlad na slnkom zaliate mesto a cast skupiny uz okupuje hotelove virivky. Ved par narocnych poznavacich dni je uz za nami tak si zasluzime oddych.Zajtra nas caka temperamentna secesna Riga. Pozdravujeme!

24

07:57

júl

2010

Via Baltica Viac o krajine

Via Baltica

Pridam aj ja futbalovu story. Odkial ste?- Zo Slovenska.- Aaaa -Vitekas! Ano v Litve maju vsetky mena (ano, aj tie slovenske) priponu -as. (chudak Jozef) Vytautas, paštas, telefonas, univerzitas aj zajazdy do Londonas! KAUNAS bola nasa litovska zastavka a 30 stupnove horucavy uz vsetci preklinali...Vzyvali sme dazd a v Rige sme sa konecne dockali ochladenia. Ochutnali sme vyborne pobaltske specialitky, studeny cviklovy borsc aj rizske pelmene ci soljanku. Piatkova RIGA zije! Tancuje sa na ulici aj ked prsi, a nikto sa netrapi s dazdnikom. Ved je piatok vecer a staci jedna prechadzka cez pesiu zonu a citite sa akoby ste boli v inom svete. Toto je Pobaltie? Ten zaspaty postsocialisticky kut Europy? Aj vy si to o Pobalti myslite? Pridite do Rigy a padnete na zadok. Toto je kozmopolitna Europa! - Mame sa co ucit! Riga je definitivne kralovnou Baltu - krasne zeny, dobre kluby, letne terasy a nenormalna atmosfera! Zbalte si na seba to najlepsie co v skrini mate a vyrazte v noci von. Pokracujeme po Via Baltica (E67) a sme v Tallinne. Cim nas prekvapi dnes?

20

09:32

júl

2009

Tallinn Viac o krajine

Tallinn

Hlasime sa z Tallinnu. Dazdu uspesne unikame, tesne po skonceni prehliadky tohto krasneho stredovekeho mesta (mimochodom najzachovalejsieho a najväcsieho v europe) sme zapadli do prijemnej kaviarne na kolacik a v tom sa spustil dazd. Ked prestane chystame sa nakupovat jantar ktory tu na nas vykuka z kazdeho vykladu. Toto pobaltske zlato bolo dlhe starocia jednym z najdolezitejsich vyvoznych artiklov. Skamenela zivica prehistorickych borovic sa pravidelne vyplavuje na plaze baltskeho mora a objavuje sa v roznych farbach a odtienoch zltej, cervenej, hnedej zelenej aj bielej. Pozdravujeme domov a tesime sa na Helsinki.

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste