Fórum

111 príspevkov

06

14:53

okt

2019

Jedno ráno na Omaha beach Viac o krajine

Jedno ráno na Omaha beach

Jedno ráno na Omaha beach Je skoré ráno a BUBO už v celej zostave čaká na recepcii. Sme lovci zážitkov a ten dnešný je o čosi silnejší, o čosi významnejší. Slnko ešte neprinieslo deň a my sa presúvame z Caen späť do roku 1944. Do udalosti, ktorá významne zmenila priebeh druhej svetovej vojny. Je 07:45 a z mora sa pomaly vynárajú prvé slnečné lúče. My sme už tu, na Omaha beach, a v tichosti hľadíme na šíre more. 6. Júna 1944, 06:30 ráno začína dlho plánované vylodenie v Normandii. Päť pláží pozdĺž normandského pobrežia - Utah, Omaha, Gold, Juno, Sword. Vyše 156 tisíc vojakov, väčšinou mladých chlapcov, ktorí nemajú skúsenosti v boji. Pláž Omaha bola najlepšie chránená nemeckým vojskom, preto bola i najkrvavejšia - vyše 2000 amerických a 1200 nemeckých vojakov položilo svoje životy na tomto mieste. Pri východe Slnka, šľahaní silným vetrom a so zvukom tancujúcich vlajok všetkých spojencov, ktoré dnes lemujú pláž, máme pred očami všetkých tých premočených hrdinov. Mnohí sa z vody nikdy nedostali. Ich vyše 36 kilová výstroj sa v mori premenila na kotvu, ktorú porazili len najsilnejší. Prechádzame sa po piesku a na každom z nás vidieť celú spleť emócií. Takéto rána sa nedajú opísať, treba ich prežiť.

29

11:40

sep

2019

Poklad v podzemí, ktorý miloval aj Napoleon Viac o krajine

Poklad v podzemí, ktorý miloval aj Napoleon

Poklad v podzemí, ktorý miloval aj Napoleon Po prílete do Paríža sme sa vybrali 130km na východ. Presne ako Napoleon Bonaparte od roku 1807, našu dlhú cestu začíname pohárom pravého šampanského. Po ceste sa zastavíme v opátstve Hautvillers. Fermentácia bola do roku 1662 neznámym javom a pivnice plné natlakovaných fliaš na jar explodovali v reťazovej reakcii so stratou až 90% zásob. Tomuto takzvanému diablovmu vínu zasvätil svoj život práve Dom Pérignon, ktorý v tomto opátstve vyvíjal a zdokonaľoval techniku výroby vína bez bubliniek. S vážnym pohľadom a fľašou vína sa na nás díva jeho socha pred domom šampanského Moët & Chandon, priamo na ulici Avenue de Champagne v Ěpernay. Prechádzame sa rovnakými pivnicami a objavujeme šampanské tak, ako pred 212 rokmi Napoleon Bonaparte. “Šampanské! Po víťazstve si ho zaslúžite, po porážke ho potrebujete!” ozýva sa podzemnými chodbami veselý hlas našej sprievodkyne, ktorá nám nadšene opisuje Napoleonovu lásku k šampanskému. Po dlhých chodbách, ktoré lemujú tisíce fliaš so zlatým nápojom, nás vedie k najzaujímavejším častiam výrobného procesu - remuage, dégorgement a liqueur de dosage, posledná zastávka na ceste k dokonalej chuti. Tajomstvo výroby a ťažkú, dlhoročnú prácu najlepšie oceníme degustáciou Moët & Chandon Impérial priamo na mieste. Épernay, nazývané tiež hlavným mestom šampanského, skrýva pod povrchom 130km pivníc - vzdialenosť, ktorú sme dnes na ceste z Paríža prešli. Mohli by sme blúdiť v tomto podzemnom a nesmierne bohatom svete aj niekoľko dní. Dnes nás však čaká ešte Remeš, mesto korunovácií kráľov od 10. do 18. storočia. Aj tieto udalosti významne pomohli spopularizovať miestne šumivé víno. Korunovačná katedrála Notre-Dame v srdci mesta je pastvou pre oči. Spomedzi 2300 sôch, ktorými je zdobená, nám však učarovala jedna špecifická. Krásnym úsmevom nás víta hneď pri príchode, a BUBO sa usmieva tiež. A to je ešte len začiatok.

27

16:50

júl

2019

V šľapajách PRVÉHO SLOVENSKÉHO HOROLEZCA! Viac o krajine

V šľapajách PRVÉHO SLOVENSKÉHO HOROLEZCA!

V šľapajách PRVÉHO SLOVENSKÉHO HOROLEZCA! Milan Rastislav Štefánik je meno, ktoré pozná každý z nás. Vojak, diplomat, cestovateľ a politik, význačne zapísaný do našich dejín. Ale nie každý vie, že práve tento náš významný rodák bol zároveň aj prvý slovenský horolezec. General Štefánik pracoval vo svojej astronomickej praxi v blízkosti legendárneho mestečka CHAMONIX, ktoré je zároveň bránou na najvyšší vrchol Európy Mount Blanc (samozrejme, ak vynecháme Kaukaz). Jedného dňa sa prihlásil na EXPEDICIU smerujúcu na MOUNT BLANC, s cieľom pozorovať hviezdy zo samotného vrcholu, kde bolo zriadené provizórne observatórium. 17. júna 1905 expedícia vyrazila cez ľadovec MER DE GLACE, smerujúc na samotný vrchol 4810m.n.m. Aj keď bol Štefánik GENERÁL Francúzskych légií, nebol to zrovna atletický silový typ človeka, ako je známe, mal veľmi vážne žalúdočné problémy (5 operácií žalúdka). Cez to všetko mal obrovskú vnútornú silu a vôľu. Častokrát mu pomohla tam, kde iní, fyzicky zdatnejší jedinci zlyhali. A výstup na Mount Blanc bol presne ten prípad. Štefánik na pozorovacej stanici na vrchole strávil počas troch rôznych expedícií na Mount Blancu neuveriteľných 45 dní. Na budove astronomického observatória v Chamonix túto udalosť pripomína pamätná doska. Dodnes je rekordérom v počte strávených dní na vrchole Európy. A tak môžeme povedať, že Štefánik týmto počinom položil základy slovenského horolezectva. Som nesmierne hrdý, že my, BUBO, sme sa vydali v jeho šľapajach a pravidelne navštevujeme mesto CHAMONIX. A samotný Mount Blanc máme ako na dlani, z vrcholu AQUILI DE MIDI 3840m.n.m, pod ktorým sa nachádza aj ľadovec MER DE GLACE.  

06

07:05

jún

2019

Ulovili sme perlu francúzskych Álp Viac o krajine

Ulovili sme perlu francúzskych Álp

Ulovili sme perlu francúzskych Álp deň nášho zájazdu Alpská päťka sme ukončili v malebnom francúzskom mestečku Annecy. Tento deň je z celého zájazdu najdlhší, a to množstvom zaujímavých zastávok a miest, ktoré po ceste cez Švajčiarsko a Francúzsko vidíme. Annecy je na konci dňa ozaj perličkou. Prechádzka nádherným historickým centrom ležiacom na rieke a kanáloch Thiou, jazero Annecy, hrad Annecy.. pri názvoch miest boli Francúzi, ako vidíme, extrémne kreatívni! :) Na čo sme sa po celom dni ale tešili úplne najviac, bolo asi najtradičnejšie francúzske alpské jedlo - fondue, častokrát označované aj ako jedlo drevorubačov. Rôzne druhy kvalitného syra, ktorého tu Francúzi majú na tony, roztavené a zmiešané v hlinenom kotlíku, ktorý je kontinuálne ohrievaný priamo na stoloch, aby sa predišlo jeho stuhnutiu. V košíčkoch precízne nakrájané kúsky domáceho chleba. Špeciálna dlhá vidlička s tenkými hrotmi na konci, pripomínajúca nástroje na naše klasické slovenské opekanie alebo grilovanie. Vysvetlím aj spôsob samotného jedenia - chlebík napichnete na vidličku, namočíte do kotlíka so syrom, vylovíte syrom obalený chlebík na svoj tanier, a nech sa páči, môžete plniť žalúdky! Okrem vynikajúcej chuti pravých alpských syrov má táto gurmánska špecialita minimálne dve ďalšie výhody - existuje veľmi nízka šanca tieto porcie dojesť do konca (vyskúšajte, uvidíte), takže žiaden žalúdok neodchádza na hotel po náročnom dni hladný; a ide aj o spôsob takej tej interaktívnej hry s jedlom, kde sa francúzskym štýlom delí stále zopár ľudí o jeden kotlík na stole a točenie samotného chlebíka v syre pripomína naše opekanie špekačiek. BUBO má v Annecy už rokmi overenú a hlavne naším Ferim z BUBA odporúčanú reštauráciu Ramoneur Savoyard, kde pripravujú aj celkom netradičné, ale vynikajúce, hubové fondue. A kto má chuť, môže vyskúšať tradičný alpský likér vyrobený z horských byliniek “na trávenie” - Genépi. Tak čo myslíte, príprava na zajtrajšiu lanovku Aiguille du Midi s pohľadmi na Mont Blanc - sme ready, však?  

16

15:15

apr

2019

Notre Dame Viac o krajine

Notre Dame

Notre Dame Chrám Matky božej v Paríži. Stojím tu pár hodín potom, čo požiar ustal. Večer som nahrával reláciu do TA3 a požiar vtedy práve začal. Do očí mi vbehli slzy. Prvá gotická stavba sveta pre mňa veľa znamená. Po prvý raz som tu bol začiatkom leta 1990. Vyrazili sme vtedy stopom dve partie s tým, že sa stretneme vo štvrtok o týždeň o 10.00 pod Eiffelovkou. Mobily neboli, ani GPS, ale Eiffelovku sme poznali... No moje prvé kroky viedli sem - do chrámu, kde zvony rozozvučiaval Quasimodo plný lásky k Esmeralde. Victor Hugo býval poblíž na námestí Place des Vosges, pred vchodom má sochy psov, dobre ten román napísal a na „nudné pasáže” opisu nádhernej katedrály nikdy nezabudnem. Začal som tie strany čítať, a opäť a opäť a tú katedrálu som mal zrazu pred očami. A teraz moja prvá cesta na západ viedla sem. Potom som tu bol so svojou ženou, bývali sme v penzióne hneď za katedrálou, priamo na ostrove Ile de la Cité. Je to už dobrých 20 rokov. A potom som ju ukázal svojim deťom. Prileteli samy do Paríža, Sára mohla mať tak 8 rokov maximálne. Išla s nimi letuška, aby ich vyviedla z letiska, a tam som stál ja a čakal. Toto je život našej rodiny, čakám ich vždy niekde vonku. Kúpil som deťom zmrzlinu, a tak verím, že majú na moju katedrálu dobré spomienky. No a teraz som tu opäť. Stojím pred svojou katedrálou a vzdávam jej hold v tejto ťažkej chvíli. Nejde iba o francúzsku katedrálu, ide o európsku. Eiffelovka má niečo vyše 100 rokov, no zvony Starej dámy oslavovali šťastné chvíle už vyše 800 rokov, a aj smútok. Včera po polnoci stáli Parížania okolo, plakali, modlili sa. Niektorí si z modliacich robili srandu, no iba trošku, atmosféra bola veľmi fajn. “Asi sme toto potrebovali” hovoria mi. Samé demonštrácie, žlté vesty, ľudia tu nevedia, ako im je dobre. “Toto nešťastie nás spojilo” pokračujú, a pritom si tisnú do seba dlane. Idem peši z Louvre, keď prechádzam centrom, iba sa utvrdzujem, že Londýn nemá absolútne šancu. “Brexit?. Nech si tí neokrôchaní idú. Všetko máme lepšie tu. Jedlo, kultúru aj autá. Aston Martin sa na naše Buggati absolútne nechytá.” Tie hovädá nevedia piť a nevedia si užívať život. Iba sa ožrať maximálne... Čím bližšie som k Notre Dame, tým viac promenáda hustne.. až je doslova nepriechodná. Prísť si uctiť vyhorený Notre Dame evidentne nenapadlo iba mňa. Dovnútra pred katedrálu, kam sa vždy dalo ísť- a nikdy by má nenapadlo, že tento prístup zastavia, či sa dá zastaviť- tak tam púšťajú iba na novinársky permit. Aj tak je tam niekoľko stovák ľudí - ľudí z médií. Okrem nich už iba policajné a hasičské autá. Opäť stovky. Je to neuveriteľný pohľad, všetko je zhorené, no veže stoja. Prezident USA Donald Trump bol na Twitteri včera múdri, že majú kostol hasiť z lietadiel. To je v USA či Kanade moderné, hlavne keď im horia lesy či iné obrovské plochy. Teraz na Antarktíde boli našimi pilotmi piloti, ktorí sa živia presne týmto. Musia byť neuveriteľne zruční piloti. V letku nabrať z jazera vodu, a potom ju vypustili nad objektom. No na Notre Dame toto nemohli použiť. Báli sa, že by zrúcali aj veže. Veže pekne stoja, aspoň sa tak zdá. Chvála bohu.. Odbehol som na Rue du Faubourg, stojím pred rezidenciou francúzskeho prezidenta pred Elyzejskými poľami. Macron inicioval medzinárodnú zbierku na obnovu Notre Dame. Teraz tu vlajú vlajky, všade ochranka a očakáva sa, že Emanuel Macron vyjde von a pôjde pred Notre Dame. Má teraz veľkú šancu spojiť národ. Téma mu vznikla sama od seba a dobrý politik, a tým rozhodne je, takéto veci využije. No mne sa čakať nechce, a tak zájdem do malého bistra za rohom. Presko a bageta s maslom. Nič viac, iba bageta natretá maslom. Dokonalé. Francúzi si veria. Inde by to bolo príliš málo na 10€, tu je (pri tejto polohe) cena relevantná. Notre Dame navštívi viac ľudí než Eiffelovku, až 13 miliónov, čo je neuveriteľné číslo. Okolo Notre Dame sa nezomkneme iba vo Francúzsku, ale aj v celej Európe. Nech sa Európe darí !!  

15

21:16

okt

2018

Ako rozoznať či je víno z ľavého či pravého brehu? Viac o krajine

Ako rozoznať či je víno z ľavého či pravého brehu?

Ako rozoznať či je víno z ľavého či pravého brehu? Prečo sú vína z Bordeaux (Bordó) tak známe a tak drahé? Väčšine Slovákov dnes nechutia, považujú ich za mdlé a preferujú napríklad Primitivo z talianskej čižmy, ktoré sa im zdá „hutné“ resp. „plné“. Prečo je to tak? Kde je chyba? Odpoveď je šokujúca.. No nie sme ešte ako národ dostatočne „prepitý.“ V tomto prípade totižto borovička nepomôže. Je to ako v umení, človek musí na určité veci (ak nie je génius) dozrieť. K Bordeaux sa musíte naozaj prepiť. Postupne a systematicky- Ideálne s pomocou someliéra a úplne najideálnejšie priamo na mieste. Ja dnes viem rozoznať podľa vône či je víno z ľavého brehu rieky a či z pravého.. Zdá sa Vám to nemožné? Nemám príliš dobrý čuch (po tom, čo som ovoňal Surströmming). Verím, že vy by ste boli lepší. Naozaj Vás to vieme za tri dni v Bordeaux naučiť. Na ľavom brehu v Margeaux, Saint-Julien či Pouillac vo vínach prevažuje Cabernet Sauvignone a na pravom brehu v Saint Émilion a Pomerol zasa Merlot. Tak to proste je zopár posledných sto rokov. Merlot je omnoho ovocnejší. Cabernet zasa dodáva vínu to, čo považujeme pri víne za typické. No merlot nie je horší. Niektoré vína z Pomerolu sú 100% merlotové. Fľaštička z Chateau Petrus stojí pokojne aj 7000 Euro. Je to teda zložitejšie. Každý chce predať za čo najvyššiu cenu, ale rozpätie je od 5 Euro do, doslova, nekonečna. Fľaška Chateau Margeaux sa vydražila za 225 000 USD, a to nebola tá najdrahšia. V Bordeaux som bol opakovane, ale teraz, na zbere hrozna, po prvý raz. Svojimi chateau ma previedli 4-ia riaditelia vinárstiev. Teraz to bola úplne iná klasa, doslova Grand Crue Classe. Pripravíme z toho luxusný zájazd pre skupiny priateľov. Ak máte záujem, prihláste sa na bubo@bubo.sk a žiadajte viac informácií. Foto: Týchto 27l fliaš sa vyrobilo 7 kusov, včítane tejto. Dve z nich sú na Slovensku 

09

00:07

jún

2018

Najkrajšie miesta Álp s BUBO Viac o krajine

Najkrajšie miesta Álp s BUBO

Najkrajšie miesta Álp s BUBO Alpy ponúkajú tisíce úžasných miest. Nepreháňam ani len trochu. Azda každý vrchol (a len tých sa tam nájdu tisíce), stena, hrebeň, ľadovec, vodopád, jazero, alpská dolina... vám vedia poskytnúť absolútne jedinečný pohľad. Bavíme sa predsa o pohorí, ktoré je 4-krát väčšie než naša krajina. Zo všetkých tých nádherných miest, ktoré sú v tomto horskom kráľovstve ukryté, sa pokúsim vybrať aspoň zopár tých, ktoré vyrážajú ľuďom dych najviac a ktoré máte možnosť navštíviť aj na našom zájazde Alpská päťka. Za krásou netreba vždy cestovať na druhý koniec sveta. ;) Najkrajšia alpská panoráma na slávne trio – Jungfrau, Mönch, Eiger „Najkrajšie Alpy s najkrajšou alpskou scenériou.“ To bola prvá veta, ktorú som o mestečku Grindelwald a jeho okolitých horách ešte ako malý chlapec počul. Grindelwald nájdete v Bernských alpách v regióne s názvom Jungrafrau (kantón hlavného mesta Bern). Pre tých, ktorých sa netrápili s nemčinou, tak Jungfrau znamená v preklade „panna.“ Presne tak sa volá najvyššia hora tejto oblasti, s výškou cez 4150 metrov. Jej dlhoročnými susedmi sú ďalšie známe alpské legendy: Mönch (v preklade Mních) a azda ten najslávnejší z tejto slávnej trojice – Eiger, so svojou legendárnou takmer zvislou 1,8 kilometrovou severnou stenou. Mimochodom, Švajčiari vo výške takmer 2 900 m.n.m. túto horu prevŕtali a spravili tam železnicu so železničnou stanicou. Vo výške takmer 2900 m! Priamo cez Eiger! Práve toto horské trio – Eiger, Mönch, Jungfrau – nám spolu vytvára vraj tú najkrajšiu scenériu, akú v Alpách môžete nájsť. Stačí sa len trochu vyviesť lanovkou Männlichen, ktorá ide z Grindelwaldu, a najkrajšia panoráma so slávnou alpskou trojkou bude celá pred vami. Výhľad z najvyššej hory Európy Mont Blanc snáď ani netreba predstavovať. S takmer 4 810 metrami najvyššia hora Álp a, ak nepatríte k fanúšikom „európskeho Kaukazu“ (a to ja nepatrím), tak i najvyššia hora celej Európy. Už len to stačí, aby bola veľkým lákadlom. Veď kto by si nechcel pozrieť najvyššiu horu? No nám len pohľad zdola na krásny a vždy zasnežený vrchol Mont Blancu (v preklade Biela hora) nestačí. Z olympijského mestečka Chamonix-Mont-Blanc, v ktorom pôsobil aj Milan Rastislav Štefánik, sa vyvezieme na samotný masív Mont Blanc, presnejšie na vrchol Aiguille du Midi, do výšky 3842 m.n.m. Zoberie nás tam najstrmšia lanovka sveta. Teda už samotná cesta popri takzvaných Chamonských ihlách (ostré skalné špice/vrcholy) je naozaj veľkým zážitkom. Najvyšší bod Európy máme z tejto nadmorskej výšky na dosah. Teda, aspoň to tak vyzerá. :) V okolí sa nám ponúka nádherný pohľad na francúzske, talianske i švajčiarske Alpy. Ak je pekne, vidíme až na samotný Matterhorn/ Monte Cervino (o ktorom bude nasledujúca kapitola). Žiadny Paríž či Francúzska riviéra, ale Mont Blanc a jeho okolie sú dôvodmi, prečo si mnohí z nás zamilovali Francúzsko. Najkrajšia hora sveta a dych berúcich 360 stupňov medzi obrami Ak by sme robili prieskum, ktorá hora je podľa ľudí v Alpách najkrajšia, víťaz je už vopred jednoznačný. Matterhon (alebo taliansky Monte Cervino) je podľa mnohých nie len najkrajšou Álp, ale i tou najkrajšou horou sveta. Latku nastavil naozaj veľmi, veľmi vysoko. Ohnutý zub, ktorý sa osamostatnene týči nad mestečkom Zermatt, vie vyraziť dych aj tým, ktorí už pod ním stáli mnohokrát (hovorím z vlastných skúseností). Z Zermattu chodí do výšky vyše 3000 m.n.m., na miesto zvané Gornergrat, najstaršia elektrická zubačka sveta. Keď ňou idete, len ťažko si predstaviť, že to tu jazdilo už na konci 19. storočia. Vážne. V Alpách neexistuje miesto, z ktorého by ste mali lepší 360 stupňový výhľad, než je práve Gornegrat. Na jednej strane Matterhorn – najkrajšia hora Álp a sveta. Otočíte hlavou len trochu doľava a vidíte Malý Matterhorn, následne štvortisícovky Breithorn a Liskamm (4. najvyššia hora Álp). Ďalší v poradí je masív Monte Rosa, alebo iný názov: Dufourspitze, ktorý je najvyššou horou Švajčiarska a druhou najvyššou Álp. Pod ňou prechádza 12km dlhý ľadovcový systém Gorner, ktorý je 2. najväčším v celých Alpách. A točiť sa môžete ďalej. Dom – tretia najvyššia hora Álp. Weisshorn... Celkovo vás tu čaká až 29 štvortisícoviek. A pritom tu len stojíte na jednom mieste. :) Rozprávka Berchtesgadenu Nemecko nemá ani jeden vrch, ktorý by dosiahol hranicu 3000 m.n.m. Napriek tomu ich Alpy patria medzi moje najobľúbenejšie a rovnako vždy obstoja aj u ľudí. Oblasť Berchtesgadenu je doslova alpskou rozprávkou! Väčšinu ľudí tam skôr priláka história nacistického Nemecka, ktorá sa do tohto regiónu zapísala. Berchtesgaden si zamiloval aj sám Adolf Hitler a ďalší poprední nacisti, ktorí si tu spravili svoje sídla. Najväčším, stále stojacim lákadlom je však Hitlerova horská chata Kehlsteinhaus, alebo ešte známejší názov tejto budovy – Orlie hniezdo, ktorá sa pozerá na túto krajinu z výšky vyše 1 800 m.n.m. Môžete si tu tak vychutnávať rovnaký výhľad, aký si vychutnával aj samotný führer. Najradšej mám pohľad smerom na Königssee (Kráľovské jazero) a pri ňom stojaci vrch Watzmann, ktorý je s výškou cez 2 700 m.n.m. treťou najväčšou horou v celom Nemecku. Aj keď s touto výškou medzi ostatnými alpskými horami rozhodne nijako nevyniká, vďaka svojmu tvaru patrí medzi najkrajšie hory, aké sa dajú v tomto 1 200 km dlhom horskom kráľovstve nájsť. :) 

F

František Kekely, BUBO

17

08:51

máj

2018

2 hviezdičky pre Ramseyho Viac o krajine

2 hviezdičky pre Ramseyho

2 hviezdičky pre Ramseyho Len 17 mesiacov po otvorení sa môže gurmánska reštaurácia Le Pressoir d'Argent, ktorej majiteľom je známy britský kuchár Gordon Ramsey, pýšiť v poradí už druhou hviezdičkou slávneho Michelinského sprievodcu. Gilad Peled, šéfkuchár tejto reštaurácie, ktorý je v tomto prípade hlavou a rukami Gordona, a Arthur Févre, hlavný cukrár, našli dokonalú rovnováhu v použití britských produktov a regionálnych chutí. Spolupráca dvoch maestrov Vám tak pripraví nezabudnuteľný gurmánsky zážitok trvajúci niekoľko hodín, za ktorý budete ochotný dať čokoľvek. Možno aj preto nie sú v menu uvedené ceny : Čerešničkou na torte je výber uznávaného sommeliera, ktorý Vám podľa Vašich chúťok vyberie jeden z 550 druhov vína, ktoré sú k dispozícií v tomto kulinárskom nebi v historickom centre francúzskeho mesta Bordeaux . Keďže sme práve vychytali sezónu špargle, touto zeleninou bolo inšpirované takmer celé 8-chodové degustačné menu. Špargľový sorbet ste asi ešte neochutnali, však? My sme si s BUBO tento luxusný zážitok dopriali na záver nášho najchutnejšieho zájazdu Tour de France, tak sa k nám nabudúce pridajte. P.S.: Ako jediní z hostí sme sa v ten večer dostali do kuchyne, a mohli sme pozorovať samotného Gilada Peleda pri práci. S nami vždy dostanete viac! Foto: Špargľa s omáčkou zo syra Ossau Iraty, z čiernych hľuzoviek a pena zo šunky Noir de Bigorre 

01

00:31

nov

2017

Výnimočný stav na Halloween Viac o krajine

Výnimočný stav na Halloween

Výnimočný stav na Halloween Keby Thajsko, Keňa či nebodaj Irán vyhlásili výnimočný stav, ich turistický ruch by skončil. Neprišla by tam ani noha. Veď preboha tam je VÝNIMOĆNÝ STAV !!!! Francúzsko má výnimočný stav od 13. novembra 2015 a teraz sú to skoro 2 roky. Turistický ruch síce trošku upadol, no Francúzsko s 82.6 miliónov turistov ročne je stále turisticky najnavštevovanejšou krajinou sveta A turisti majú pravdu. Posledné dni som prešiel Francúzsko opäť krížom. Išiel som západne od Álp, v tom nádhernom jesennom počasí zo Ženevy do Cannes. Nie je to klasická trasa pre slovenských turistov a preto to spomínam. Začali sme v Švajčiarskych Alpách pri prameni rieky Rhôna, ktorá napája Ženevské jazero (správnejšie by sa malo volať Lac Léman, inak Lausannčanov roztrhne) a v jeho strede tvorí silný prúd. Hovorí mi to jachtár Bryan a ukazuje mi kde sa Rhôna do jazera vlieva. Vo Francúzsku náš prvý pohľad upútal vápencový Massif des Bauges s najvyšším vrchom Arcalod. Južnejšie park Chartreuse, ktorý má v logu sovičku (čo je nám v BUBO vždy sympatické) a je známy miestnou „Becherovkou“. Zelený bylinný likér Chartreuse si vychutnával Gatsby, ale aj Nick a Daisy a miloval ho aj Hitchcock. Okolo Grenoblu frčíme dole do Orange, vľavo máme slávny Mont Ventoux, postrach cyklistov a južne pápežské vinice Châteauneuf-du-pape. Zaspievali sme si o nedokončenom moste v Avignone, v Aix en Provence vzdali hold Paulovi Cezanovi (prekrásna výstava je teraz v alpskom Martigny) a pokračovali paralelne popri rieke Rhôna, ktorá je druhým najmasívnejším prítokom (po Níle) do Stredozemného mora. Ďalšia rieka vznikajúca vo Švajčiarsku, rieka Rýn spoločne s Dunajom tvorila severnú hranicu Rímskej ríše a teda miesto civilizácie. Všade ďalej boli barbari, možno ešte tí v blízkosti zopár desiatok, sto kilometrov napáchli civilizáciou … Platí to viac menej do dnešných čias a ľudia vo vnútri týchto hraníc sú kultúrnejší a kultivovanejší. Vedia žiť, vedia sa lepšie obliekať a lepšie jesť a krajšie bývajú.Absolútnym vrcholom v tomto ohľade je Provensálsko. A odtiaľ vám práve teraz píšem. Provensálsko navštevujem mnoho rokov pravidelne podobne ako Toskánsko. Aj tento rok som v Toskánsku bol – na jednu noc- ráno som vyrazil z Bratislavy, nadýchal sa Toskánskeho vzduchu v San Gimignano kúpil olivový olej a víno a vrátil sa domov. Teraz som na skok v Provance. Tak ako v Toskánsku vždy objavím čosi nové, tak ma vždy prekvapí aj Provance. Teraz som trošku ďalej od mora v obci Mougins (« mužán ») a trošku mimo sezónu. Doma máme posledné dni obrovskú víchricu, tu som si dnes musel kúpiť tričko s krátkym rukávom a kraťasy – tak tu je okolo obeda horko. Neuveriteľne teplo a neuveriteľne príjemne. No tým, že je to ďalej od mora neznamená, že je to oblasť s horšou kvalitou. Veď oproti domu kde bývam má 10 hektárový pozemok budúci premiér Českej republiky, šéf strany ANO, pán Andrej Babiš. Je to hneď oproti. A tento človek nezvykne robiť zlé obchody. Dnes som sa bol pozrieť na dva jeho pozemky a v jeho dvojmichelinskej reštaurácii Paloma –ak máte záujem môžem vám o tom niečo povedať. Máte ?Tu kde sme, oproti Babišovi na druhom kopčeku, býva Katarský šejk, ktorý má asi najdlhší plot vo Francúzsku. U nich na púšti je stavať plot blbosť a tak sa vyžíva tu ? A tým, že sme mimo sezóny neznamená, že tu bude pusto. Na večeru sme boli vo Valbonne a nevedeli sme zohnať stôl v reštaurácii. Napriek odporu Francúzov k americkej ako oni vravia « pseudokultúre » tu frčí Halloween naplno. Námestia sú plné ľudí v maskách, deti behajú z obchodu do obchodu a pýtajú cukríky. No aj dospelí si užívajú zámienku na jourku. A Francúzi jedia a pijú do neskorých hodín – preto píšem takto neskoro. Nakoniec sme stôl zohnali a dali ako predjedlo Foie gras a Escargot a ako hlavné jedlo kačku a vínko, vínko a vínko. Turistický ruch zdá sa frčí naplno aj mimo sezóny a mimo najhlavnejších trás.A zajtra sa má výnimočný stav zrušiť. 

12

11:08

okt

2017

Vylodenie v Normandii Viac o krajine

Vylodenie v Normandii

Vylodenie v Normandii Počas gurmánskeho zájazdu po Francúzsku, kde sme prechádzali od Champagne cez Normandiu, bola v programe aj prehliadka pláže Omaha, ktorú preslávili dosť ťažké boje na Deň D, 6. júna 1944 medzi pol 6 ránom a 10.tou večer. Povedali sme si, čo a ako prebehlo počas vylodenia, ale na pláž, hoci mám pláže veľmi rád a zbožňujem chôdzu na boso, sme nevkročili. Rešpekt. Neďaleko je Americký cintorín, s vyše 9750 hrobmi. Je to dobový paradox, čo sa odohralo v roku 1944 a ako to vyzerá dnes. Takmer dokonalá vidiecka idylka. Všade polia a zeleň, pasúce sa stáda oviec a kráv.. pokoj a ticho. Už len stúpiť nohou na pôdu, kde sa odohrali veľké boje, budí rešpekt a úctu. Človek sa zamyslí a poďakuje. Možno práve vďaka tomu sme sa mohli narodiť..

04

08:34

sep

2017

70 rokov Diora Viac o krajine

70 rokov Diora

70 rokov Diora Keď sa povie Paríž, každý si predstaví Eiffelovu vežu, Champs Elyssese, Louvre, Monu Lisu, Moulin Rouge, a mnohé ďalšie krásy tohto mesta, ale aj, predovšetkým aj spojenie s módou. A Paríž je neodmysliteľným centrom módy, či už ide o fashion weeky, alebo samotné odievanie Parížanov a predovšetkým Parížaniek. A práve tento rok oslavuje 70-te výročie svojho vzniku azda najväčšia ikona módneho sveta - značka CHRISTIAN DIOR. Bola založená v roku 1947 a priniesla revolúciu v ženskej móde. Sám zakladateľ (Christian Dior) vytvoril jeho typické modely, ktoré zdôrazňovali ženskosť - úzke ramená, štíhly pás, dlhá a bohatá sukňa, zdôraznené ženské prednosti. Pri tejto nádhernej príležitosti bola vytvorená výstava s modelmi Dior a my z BUBO sme tam nemohli chýbať. Symbol nestarnúcej elegancie a štýlu, sofistikovanosť a nesmrteľnosť. To je Dior a jeho tvorba, ktorá je pojmom aj dnes. 

M

Michaela Třetinová z BUBO

02

12:09

sep

2017

Disneyland - v každom z nás je malé dieťa Viac o krajine

Disneyland - v každom z nás je malé dieťa

Disneyland - v každom z nás je malé dieťa Keď sa povie Disneyland, každý si hneď predstaví Mickey Mousa, Snehulienku, Popolušku, Elsu a Annu z Ľadového kráľovstva, psa Pluta a mnohých ďalších. Avšak Disneyland v Paríži tento rok oslavoval svoje 25.narodeniny a BUBO pri tom nesmelo rozhodne chýbať. Park, ako aj Disney štúdiá si užívajú deti, ale aj dospelí. Či už idete na pokojnú jazdu na kolotoči, alebo sa točíte v zákrutách ako vo Hviezdnych vojnách. A tento rok si dali záležať, aby bol výnimočný. Nastúpite do bláznivej jazdy a skôr než si to uvedomíte, adrenalín vás núti vydať zo seba ten úžasný výkrik, ktorý je jasným znakom, že si to užívate. Po absolvovaní jázd je čas na fotenie sa s princeznami, káčerom Donaldom, alebo Červenou kráľovnou z Alenky z ríše divov. Deťom pred očami ožili ich obľúbené postavy a my dospelí si spomíname, ako sme prvýkrát videli Snehulienku a sedem trpaslíkov, ktorá bola vytvorená ešte v roku 1937. Úžasný deň a večer vrcholí nádhernou svetelnou show. Nedočkavo sa zhromaždíme pred zámkom Šípkovej Ruženky a čakáme. A začne nádherné divadlo, plné hudby, spevu a tanca, ktoré sa v ňom premietajú. Piráti Karibiku, Hviezdne vojny, Leví kráľ, Ariel... Najviac dojímavý je moment, kedy sa objavia práve postavy princezien Anny a Elsy z Ľadového kráľovstva. Vtedy sa ozve z každej strany spev ústrednej piesne filmu, či už v angličtine alebo francúzštine, spieva skoro celé publikum. Nádherné divadlo vrcholí majestátnym ohňostrojom a po jeho skončení sa s nami ešte raz lúči Mickey Mouse. Deti jasajúce po boku rodičov cupitajú do postelí a my, dámy, si občas vravíme, že je veľká škoda, že v obchodoch v Disneylande nepredávajú kostýmy princezien aj pre nás, pretože by sme sa aj my prezliekli a chodili ako princezné..... 

M

Michaela Třetinová z BUBO

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu