Fórum

12 príspevkov

03

17:02

sep

2019

Každý deň TOP Viac o krajine

Každý deň TOP

Každý deň TOP Rozhodnutie ísť na tak veľkú cestu s Bubom nebolo náhodné, lebo som si už cestovanie s nimi zažil a bola to pre mňa garancia kvality. No realita ešte viac prekonala aj moje vysoké očakávania. Tak ako píšem - každý deň bol TOP. Už som si ani nevedel predstaviť, čo sa dá ešte zažiť a uvidieť. Všetko do seba zapadalo, nič sme nevynechali a mali kopec bonusov navyše. Skvelá sprievodkyňa Katka Foltánová dokázala zvládnuť aj nepredstaviteľné situácie, ktoré ja dokážem vyrobiť, keď sa v mene ulovenia skvelého záberu stratím a zrazu neviem kde som. Dopravila ma bezpečne cez všetky krajiny až na Slovensko a za to veľká vďaka. No hlavne vďaka za zážitky na mojej "ceste snov" so zájazdom To najlepšie z Južnej Ameriky v auguste 2019.

23

02:35

feb

2017

ITAIPU Viac o krajine

ITAIPU

ITAIPU Sedem novodobych divov sveta. Sedem prirodnych divov sveta..ale poculi ste uz o siedmych modernych divoch sveta? (Ok, niekedy ich nazyvaju aj "inzinierske" divy sveta). Tak vcera sme sa vybrali do Paraguaya nielen ochutnavat tradicne studene terere, ale navstivili sme aj Itaipu. Viete, ako budete v pralese, kde ziju indiani z kmena guarani kricat, ked sa stratite a budete sa chciet napit vody? "I".. ano "obycajne" makke "iiiiii".. to znamena voda. A i-taipu sa obycajne preklada ako "spievajuce kamene".. chce tym povedat: voda, ktora pada na kamene a vydava zvuk. Prilis komplikovane? Itaipu je naozaj impozantne dielo ludskej ruky a umu. Podobne ako prieplav v Paname, alebo Eurotunel, alebo Golden Gate ci Empire state building. Do sedmicky este patri CN tower tyciaca sa vyse 500m nad Torontom a projekty Delta a Zuiderzee. Pre mna osobne paradoxne najmenej zname, i ked su u "nas" na pode maticky Europy. Kde by ste hladali najvacsiu vodnu elektraren na svete? Ja asi v megalomanskej Cine.. a clovek by mal v podstate pravdu. Tri rokliny su najvacsou hidrolektrarnou s instalovanou kapacitou. Presne tieto dve posledne slova mi prizvukuje mlada Evelyn, ked si ku mne sada do nasho privatneho autobusiku: "Draha, Tri rokliny sice maju najvacsiu instalovanu kapacitu vyroby energie, ale este nikdy ju nedosiahli. Museli by vyse 142 rokov pracovat, aby dosiahlo to, co nas maly Paraguajsko-brazilsky zazrak za celu svoju existenciu. Mimochodom, hovorila som ti, ze patri medzi sedem modernych divov sveta?" "Hej, hej", prikyvkavam a Evelyn mi neda vydychnut. "V decembri 2016 sme prekonali novy rekord: vyse 100 milion megawatov/hodina!!" Tvarim sa, akoby som rozumela. Ale tak, je to asi vela. Hrda paraguajcanka pravdepodobne postrehne moje mensie nedostatky z fyziky a dodava: "tym by sme dokazali zasobit cely celucicky svet na cele dva dni. Chapes?" Tak teraz mi to uz je o kusocek jasnejsie. Evelyn vsak valcuje dalej: "je tu pouziteho tolko betonu, ze by sme obsiahli zemegulu dvakrat a tolko zeleza, ze by sme postavili vyse 300 Eiffeloviek, chapes?". No vyzeram asi ako Alenka v risi divov, ked sa ma to stale pyta.. ja vsak mam len asi pomalsiu predstavivost. Ona vyzera, ze si to kazdy den pred spanim predstavuje ako si oblieka nocnu koselu a cisti zuby, tak to ma take zauzivanejsie.. mne to trochu trva.. v kazdom pripade chcem, aby mala zo mna aj ona dobry dojem a nechcem jej hovorit, ze my tiez mame svoj cezhranicny projekt, takze si to tak trosku predstavit viem. "U nas v Gambicove dokonca chodia lode, chapes?".. mam to na spicke jazyka, ale radsej si do neho zahryznem. Citim sa tak trosku ako na Kube, ked mi nejaka sudruzka hrdo vychvaluje paradny produkt z NDR. Tak ale zas Itaipu je vazne bomba!! Pravom si zasluzi byt na zozname. Ked vystupujeme po nasej sukromnej prehliadke tymto ozajstnym obrom, Evelyn mi este zasepka: "podte na kavu, vidim, ze Vas to dostalo!!". Nezmozem sa na nic ine len: "no, koho by take velkolepe dielo nedostalo!!" a vidim, ze mi s usmevom pridava do kavy kopcovitu lyzicku cukru. Tak asi to dostalo dnes opat aj ju :)

28

19:44

sep

2016

Dali sme to! Viac o krajine

Dali sme to!

Dali sme to! Opat sme presli krizom Juznou Amerikou. Zacinajuc v Peru ktore nas ohromilo svojou prirodou a velkolepou Inkskou historiou. Netrocharili sme a hned po par dnoch sme navstivili jeden z novodobych siedych divov Sveta - Machu Picchu. Preplavili sme sa jazerom Titikaka a sialenym hranicnym prechodom presli do Bolivie. Tieto dve krajny sa moc nemusia a tak vsetci pasazieri aj naklad sa na tejto hranici musi prelozit na dopravny prostriedok druhej krajiny. Co sme si vsak este na hranici vsimli bolo obrovske mnozstvo Peruancov poobliekanych v narodnych farbach ktori smerovali na futbalovy zapas. Na stadion sa dostali aj niektori z nas a mali sme to stastie vidiet domacu Boliviu vyhrat v kvalifikacnom zapase na majstrovstva sveta. Dokonca sme sa s futbalistami stretli aj na recepcii hotela pri ceste na veceru! Najnarocnejsou castou expedicie bol rozhodne Salar Uyuni, kde teploty v noci klesali hlboko pod bod mrazu. Nam to vsak nevidelo a v nasich bubo jeepoch sme sa presuvali solnou pustou a altiplanom kde na nas za kazdym rohom cakalo miesto ktore sme si proste museli odfotografovat. Neuveritelny zazitok! Rucim vam za to, ze na Zemi nie je vela miest ktore su krajsie ako prave tieto casti Bolivie. Z vysokych nadmorskych vysok ktore sme zvladli uplne super sme presli o nieco nizsie do Chile. Do sytosti sme sa najedli steakov a napili chilskeho vin. Miestna odroda hrozna carmenere sa neurodi nikde inde na svete a podobne vina sa pili v starovekom Grecku a Rime. Po prejdeni hranicou do Argentiny sme mali sancu porovnat ci je lepsie vino chilske, alebo to argentinske. Mesto Mendoza ktore je obkolesene vinicami bolo vyhlasene za jedno z 10 najkrajsich miest na svete. Nasledovalo Buenos Aires o ktorom sa hovori ze je jedine europske hlavne mesto ktore lezi v Juznej Amerike. Zistili sme ze je to naozaj tak, prechadzajuc sa medzi majestatnymi budovami sa nam chvilu zdalo ze sa prechadzame Parizom, espresso nam spravili chutne ako keby sme boli v Rime a aj dochvilnostou boli Argentincania skor podobnejsi tim Nemcom ako "Latinos". Vidiet to obrovske mnozsvo vody ktore preteka vodopadmi Iguazu nam vyrazilo dych a rovnako nam vyrazilo dych ze paraguajsko-brazilsko elektranou Itaipu jej pretecie este 40x viac. To uz nas ale cakalo Rio de Janeiro. Len nedavno tu skoncila Olympiada, ktora bola este stale vsade pritomna. Okupali sme sa na Copacabane, vyviezli na Cukrovu Homolu, dali sme si vsak aj najlepsiu caipirinhu v meste v jednej z faviel a dokonca aj pocasie nam vyslo uplne fantasticky a aj napriek mierne sychravym dnom sme mali dobru viditelnost aj na to aby sme uvideli dalsi zo siedmych novodobych divov sveta - sochu Krista Spasitela.

23

07:29

júl

2010

Zaverecna Viac o krajine

Zaverecna

Nie, nie nebojte sa este nekoncime. Iba som chcel skor napisat, ze je pred nami posledna krajina nasej cesty, zaverecny sprint juhoamerickeho maratonu, jednoducho Brazilia! V Buenos Aires sme si na vlastnej kozi zazili trochu nostalgie a clivych melodii tanga z cias Carlosa Gardela, ale aj dnesneho ruchu moderneho velkomesta – tohto Pariza Juznej Ameriky. Tu odpociva v katedrale druhy juhoamericky osloboditel General San Martin, tu je v bludisku cintorina Recoleta ukryta hrobka Evy Peronovej a tu sidli v ruzovom palaci dalsia zena, ktora riadi argentinsky stat – Kristina Kirschner! Hlavne mesto Argentiny je plne kaviarniciek, kde domaci posedavaju a pri kave a cigaretke diskutuju, ako to len pojde dalej s tym futbalom alebo si nechavaju upiect dalsi kus vyborneho steaku. Tu Frantisek s Lejdzom nabehali „100 jarnych kilometrov“, tu Janci s Helou tancovali do zaverecnej u Kubancov, tu sa mozete vybrat nakupovat knihy a CDcka o pol druhej v noci a obchody najdete otvorene a tu portenos opat stoja pri divadlach v rade na listky. 26.7. ma totiz premieru dalsia uz X-ta verzia hry o Evite. Nenechali sme si ujst ani nocny Obelisk uprostred Av. 9 de julio, najsirsej cesty sveta. A chvilu sme boli aj radi, ze Argentina nebola majstrom sveta, lebo bozsky Diego prislubit, ze ak to dotiahne s narodnym muzstvom k titulu, bude okolo tohto pamatneho miesta behat nahy...Stacilo, ze sme jeho dvojnika nasli v Caminite, obleceneho. A z Argentiny rovno do Asuncionu, hlavneho mesta Paraguaja! Tu sme sa museli pristavit a nechat si na namesti od senora Richarda namiesat domace terere. Ladovo bylinkovu verziu mate. Ochladzujuci a vyzivny v napoj v horucavach Paraguaja. Lebo horucavy su tu naozaj stale...teda okrem 22.7. ked sem prisla nasa mala 9 clenna vyprava. Svet je naruby – Skandinaviu suzuju horucavy a v Paraguaji potrebujete pomaly zimnu bundu! A nevideli ste niekto Frantiska?? Ked sme vecer vychadzali z Choperie del Puerto, Marta si zavzdychala, ze tolko steakov, co zjedla za posledny tyzden, nezjedla vari za cely zivot! A to este netusi, ake vyborne churasco nas caka v Brazilii :) Tam totiz vedu nase dalsie kroky. A tou cestovatelskou ceresnickou na torte, pri ceste cez 10 juhoamerickych krajin, bude naozaj Brazilia. Krajina samby, karnevalu, futbalu, caipirinhe a slnka! Prva zastavka bude na pohranici vo Foz de Iguazu, aby sme neobisli slavne a obrovske vodopady Iguazu. A potom co ine ako Rio de Janeiro, Kristus na Corcovade, Copacabana a vyborna brazilska kava. Tam sa budeme s brazilcanmi veselit ako sa patri, no aj trochu smutit. Lebo tam sa nasa vyprava skonci. Dalsia BUBO skupina presla krizom cez tento obrovsky a krasny kontinent. Kontinent, kde Hugo Chavez prednedavnom exhumoval „Sajmona Templara“, aby dokazal, ze ho neprajnici otravili, kde 2 dni dozadu kracal hrdo vo venezuelskej zastave zabaleny samotny Diego Maradona, kontinent vysokych And aj horucich tropov, kontinent, kde ludia ziju hudbou a zivia sa pollom :) Hasta la Proxima, America Latina!

21

05:12

aug

2009

V cielovej rovinke Viac o krajine

V cielovej rovinke

Uz ste niekedy bezali maraton? My sme sa na jeden taky cestovatelsky vybrali po Juznej Amerike! Devat krajin juhoamerickeho kontinentu na jednej ceste, priazen i nepriazen pocasia a tisicky kilometrov cesty za nami...a pred nami je cielova rovinka - Brazilia! No pred zaverecnym brazilskym sprintom sme sa najskor dobre posilnili argentinskymi steakami, obdivovali dvojice tancujuce tango po uliciach v Buenos Aires, navstivili sme hrob Evity na cintorine v Recolecte, odfotili sa pri Obelisku na najsirsej ulici sveta, zaspominali na slavne casy Diega Magadonu pri stadione Boca Juniors, odskocili si na skok do Uruguaya...a este omnoho viac! A teraz uz cuckame terere (ladova verzia mate) v Asuncione, hlavnom meste Paraguaya a tesime sa na najkrajsie vodopady planety - vodopady Iguazu! Ci oskusame silu padajucich 2000 kubikov vody za sekundu aj na vlastnej kozi sa ozviete uz coskoro :) Dovtedy - docitania!

16

13:39

feb

2009

Asuncion - mesto duchov? Viac o krajine

Asuncion - mesto duchov?

Verili by ste, ze 1,5 miliona ludi sa dokaze "schovat" tak, ze po nich nezostane ani stopa? Ani my, pokial sme neprisli do hlavneho mesta Paraguaya. Pri prehliadke mesta sme videli prazdne ulice, ziadne auta (ani zaparkovane), len neznesitelna horucava a bezvetrie... A to uz bolo neskore popoludnie! Nikde ani zivacka, vsetky obchody, krcmy, restauracie zatvorene. Pri kazdej fotopauze sa vsak odkialsi z pod zeme objavilo zopar Indianov a deti, vsetci ponukajuci koralky, ci zobrajuci o mincu... Velmi zaujimavy zazitok. Horucava sa o par stupnov zmiernila s prichodom noci, a tentokrat klimatizaciu na izbach zapli na par minut aj jej najvacsi odporcovia :-) Za zmienku este stoji najpomotanejsia hranica medzi Argentinou a Paraguayom (cez ktoru sme presli vcera rano), kedy nam striedavo brali a vydavali pasy v roznych nepochopitelnych okienkach, aby ich nakoniec rozdal sofer v autobuse... po troch hodinach sedenia v buse a cakania v zastupoch. Tento zazitok by mozno aj vyhral sutaz o najzbytocnejsiu "sluzbu" verejnosti, ale prislo cosi lepsie. Specialne vyskoleny pomocnik na vykladanie batoziny z autobusu (ktory si vzdy za vylozenie batoziny zapyta "propinu" - t.j. baksis) dokazal uplne dezorientovane a neuveritelne komplikovane vydavat batozinu osadenstvu autobusu takmer 35 minut!!! ... a to bola konecna zastavka. Jednoznacny vitaz o "naj" sluzbu :-) Ale v pohode, to patri k Juznej Amerike, a bez toho by to ani nebolo ono... Dnes uz je v uliciach rusno, suvenirov kopec, obchody otvorene - proste hlavne mesto krajiny ako sa patri. O chvilu ideme kratuckym 6-hodinovym presunom k dalsiemu vrcholu nasej expedicie - vodopadom Iguazu.

M

Miso, Baja, Brano z BUBO

24

15:47

feb

2007

Juzna amerika goes on Viac o krajine

Juzna amerika goes on

Caute bubaci, cestovatelia, vsetci blizki doma! Kamilku nam moc nezatazujte mailami, nech sa o nas pekne stara! A zatail sa aj stara. Tak aspon par postrehov z prveho tyzdna partia je fajn, > petrik brestik nemal dost plaze Copacabana, dvojmetrove vlny sa mu malili, tak isiel do zakazaneho kuta plaze Ipanema a skusal surfovat na vlastnom bruchu v 4-5 metrovych vlnach. bermudy kompletne dosklbane, nohy odrane, chrbat spaleny. uz je spokojny. vsetci sa liecime klimou v busoch a hoteloch a fackami 35o horucav. parada. Pozdravujem princeznu Cibulku, Peter pozdravuje jaskinku. neska ideme v buenos na zapas bica juniors vs independente. cau zas volakedy.

13

05:38

feb

2007

juzna amerika Viac o krajine

juzna amerika

ahojte na Slovensku,hlasim sa z hlav.mesta Paraguaja Asuncion,kde sme stravili 1 den.Zajtra sa chystame na bus transport do Brazilie,kde sa nasa cesta skonci.Pisem,aby ste vedeli,ze sme vsetci OK.Vsetci este mame za co jest,pocasie je super/dnes menej ako tu zvyk. 40 st.C,ktore nam sluboval nas sprievodca-no chybicka se vloudila/,takze aj vonku by sa dalo spat.Vaznejsie chory nie je nikto.Darceky nakupene.Tesime sa na vodopady a hlavne na Rio s karnevalom.Sprievodca fakt odborne kvalitny,ale lenivy nieco napisat na forum :).Je z nas totiz unaveny :) .Vela otazok,ziadosti,vybavovaciek,len aby sme boli spokojni :) .Tak zaverom - tesime sa na vas doma,ale uzivame si to tu naplno!!!

20

23:11

feb

2006

Asuncion Viac o krajine

Asuncion

Po 3 dnoch v Buenos Aires a v Uruguaji sme sa presunuli do oblasti jezuitskych misii, do jednej z dvoch krajin Juznej Ameriky, ktora nema more, do exotickeho a malo navstevovaneho Paraguaja. Sme v hlavnom meste, podarilo sa nam dostat do Panteonu narodnych hrdinov, kde je pochovany aj paraguajsky Napoleon, videli sme aj Prezidentsky palac, ku ktoremu sa kedysi clovek mohol priblizit len pod rizikom, ze ho bez vystrahy zastrelia a o chvilocku vyrazame na paraguajsku veceru. Zajtra Itaipu, prvy dotyk s vodopadmi Iguazu a brazilska churrascaria. Nasa cesta pokracuje dalej.

31

02:56

jan

2005

Asuncion Viac o krajine

Asuncion

Cas rychlo leti vsade, ale tu akoby ho hnali. Sme v letnom a nedelnom hlavnom meste Paraguye. Je tu taky pokoj, ze clovek ani neveri, ze tu okolo nas by sa malo nachadzat 1 mi. obyvatelov. Kde su?Ani ludia, ani auta! uplne ako zakliate mesto, ktore udajne, podla slov Roberta, zajtrajsie rano urcite prebudi do zivota. Aj nas. Cestujeme uz o 9-tej dalej za poznanim na vodopady Iguazu. Tesime sa, vraj tam budeme rovno v plavkach a to tu naozaj chybe. Osviezujuca voda.... Maria

24

20:07

feb

2003

Asuncion Viac o krajine

Asuncion

Je 40 st. C v tieni a ja sedim na internate - objavil som ho uplne nahodou a pozeram si internet za par susnov. Ludia sa prave naobedovali, asi za 100 Sk v slusnej restike a mohli ziest kolko vladali. Bolo to potrebne, lebo po 20 hodinovej makacke napriec Argentinou si to vsetci zasluzili. Spime vo vybornom hoteli a zajtra rano odchadzame do Foz de Iguazu. Vodopady samozrejme porovnam, aj s Detifossom ci Gullfossom na Islande, ktore su tiez nadherne. Alebo s tymi z Lomboku, pod ktorymi sme sa pred vystupom na sopku Rinjany nahati kupali....Este predtym vsak ideme skusit nocne karaoke a samozrejme prehliadku mesta. Ta bude az o 19.00, dufam, ze bude aspon o 5 st. chladnejsie. Je tu krasne, baby tiez, ja sa uz vsak zaciam tesit na svoju Evicku a deti. Ale este si to naplno uzijem. Uz som toho presiel vo svete dost vela, ked vsak porovnavam, iste sa sem este vratim. Juzna Amerika je fakt VERY OK! Palo

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste