Fórum

9 príspevkov

05

20:41

jún

2018

Nikaragua sa nevzdáva

Nikaragua sa nevzdáva

Ľud sa nevzdáva. V Nikaragui momentálne prebiehajú celoštátne protesty proti vláde prezidenta Daniela Ortegu. Nám sa aj napriek tmu, vďaka našim dlhoročným skúsenostiam podarilo do tejto krajiny dostať počas nášho zájazdu Banánové Republiky. Skoro ráno sme si pozreli hlavné mesto Managua a potom sme sa už mohli vydať hľadať cestu medzi barikádami do krásnej koloniálnej a (v tomto momente je dôležité spomenúť) úplne bezpečnej Granady. Ulice hlavného mesta boli prázdne, týčili sa na nich len farebne, takzvané stromy života. Tieto niekoľko metrové železné stromy sa stali symbolom sandinovskej nikaragujskej revolúcie. Donedávna boli len žltej farby, no keď manželka súčasného prezidenta kandidovala na viceprezidentku (a samozrejme vyhrala), súčasťou jej kampane bolo že počet týchto stromov niekoľko krát znásobí a budú v piatich farbách aby skrášľovali ulice mesta. Či skrášľujú alebo špatia už necháme na každého osobný názor. Mesto Granada už na prvý pohľad vyzerá inak ako Managua, mesto bolo vystavané španielskymi kolonizátormi a mne vždy pripomínalo Trinidad na Kube, alebo Oaxacu v Mexiku. Aj náš hotel je v krásne prerobenej historickej budove a vonia cédrovým drevom. Poďme však ku koreňu veci a to je, prečo sa v Nikaragui vlastne protestuje? V roku 1979 sa Sandinovskemu frontu za národné oslobodenie definitívne podarilo vyhnať z krajiny rodinu Somozovcov, ktorí v Nikaragui vládli ako diktátori. Jedným z hlavných predstaviteľov tohto ľavicovo orientovaného hnutia, inspirovaného myšlienkami marxizmu a kubánskej revolúcie bol Daniel Ortega, ktorý sa stal aj prezidentom až do roku 1990 kedy boli vyhlásené demokratické voľby. Do politiky sa však vrátil opäť v roku 2006 a momentálne vládne už tretie volebné obdobie, jeho manželka sa stala viceprezidentkou a veľa ďalších členov ich rodiny je na vysokých štátnych postoch. Mnohí tvrdia že jeho sociálne reformy a vysoká korupcia ženú krajinu do záhuby. Aby sa mohol stať prezidentom po tretí krát, bola zmenená ústava. Kvôli týmto a ďalším veciam pohár trpezlivosti ľudu pomaly pretekal. Až teda približne pred mesiacom nikaragujskí študenti vyšli do ulíc žiadajúc odstúpenie prezidenta. Samozrejme ten sa nikam nechystá a polícia s armádou tieto protesty rozháňajú. Tisíce ľudí sú v uliciach mávajúci Nikaragujskými vlajkami skandujúc ako sa nevzdajú až kým nebude nastolená spravodlivosť, prezident má podľa nich v rukách stále čím viac právomocí a boja sa, aby v tejto krajine opäť nebola nastolená diktatúra. Je to naozaj zážitok sledovať, cítime, že sledujeme ako sa píše história. Celé rodiny zase sedia v svojich hupacich kreslách za televízormi a sledujú rokovania vlády s predstaviteľmi cirkvi a aj samotnými študentami o ukončení nepokojov. Dokonca Nikaragua má aj nového národného hrdinu – len 20 ročného Lesthera Alemana, ktorý sa postavil pred prezidenta a neochvejným hlasom mu povedal čo si všetci protestujúci myslia a veľmi jasne sformuloval požiadavky, ktoré na neho študenti majú. 

P

Petra Kováčová | BUBO

10

04:44

apr

2018

Banánový guláš

Banánový guláš

Bau - typické slávnostné jedlo z nikaragujského ostrova Ometepe, najväčšieho ostrova na jazere Nikaragua. Naša BUBO výprava mala fantastickú príležitosť ochutnať bau na rodeu, ktoré sa konalo v dedinke San Jorge del Sur na ostrove. Bau sa varí od rána v plechovom hrnci položenom na ohni a skladá sa z banánov, yuccy, bravčových vnútorností a koreňovej zeleniny. Aj keď toto jedlo nevyzerá dvakrát vábne, chuť nás presvedčila o opaku! Muy rico! 

E

Eri z BUBO

13

04:36

nov

2014

Skutocna Skryta Krasa Strednej Ameriky

Skutocna Skryta Krasa Strednej Ameriky

Kam sa za nou vydat? Stretli sme dnes na trajekte na ostrov Ometepe istu skupinku ludi zaoberajucich sa precvicovanim jogy. Opytali sme sa ich: "Odkial ste?". Odpovedali United States. Hmm, azda nic zvlastne, pomyslel som si. Lenze potom sa rozhovorili a opisali nam, ako ich cele okolie doma v USA odhovaralo od navstevy Nikaragui, ze tam skratka nic nie je. Ziadne majske pamiatky a inkovia su stale daleko. Troska kolonialnej historie a chudoba. Ano, sice Nikaragua je chudobna krajina, najchudobnejsia v strednej Amerike. Lenze to je len spicka ladovca.Nacaragua je krajina prekrasnych sopecnych scenerii, vytrcajucich z panoram kolonialnych miest. Nikaragua, to su mili a skromni ludia, najkrajsie a najvacsie jazera strednej Ameriky a ked sa pozrieme lepsie, Nicaragua je aj 4000 rokov starou kulturov bohatej indigenalnej kultury, krajina vybornej kavy, zvlastneho druhu socializmu, slusnych ciest. Nasa mala skupinka z kombinacie zajazdov: Guatemala, Nikaragua, Costa Rica Panama a Stredna Amerika Grand tour sa dnes po cely den zdrziavala na ostrove Ometepe - najvacsom ostrove v priestore sladkovodnych jazrier na svete. Prezreli sme si stare predkolumbovske pozostatky keramiky, okupali sme sa v lagune, a predovsetkym 155 km jazero Nicaragua sme mali cely den ako na dllani. Jeho severovychodne brehy, zname vlnami ako maju moria. Len v tom bol rozdiel, ze toto "more" je sladkovodne. Dnes nocujeme v meste Rivas a zajtra mame na plane prechod hranic do Costa Ricy. Tato krajina boheteho pobrezia nam rozhodne ma co ponuknut. Prekrasne a nepoznane plaze, cista voda, ekoturistika a adrenalin, termalne pramene, hlavne mesto - San Jose. Tak nech uz je rano, lebo vyrazame.

A

Adrian z Bubo

22

06:16

apr

2011

Nicaragua...!!!

Nicaragua...!!!

Nicaragua, Nicaragua, Nicaraguita...!!! Narodnu piesen pocuvame posledne dni doslova na kazdom kroku. Prileteli sme do tejto pre nasinca neznamej ale velmi priatelskej krajiny naozaj v spravnom case. Prave zacinala "Semana Santa". Nas kolonialny hotel v centre najstarjsieho mesta Strednej Ameriky Granada nemal chybu. Poloha Granady je naozaj jedinecna. Z jednej strany obmyvana vodami jazera Nicaragua a z vnutrozemia chranena sopkou Mombacho. Viac krat som pocul toto je druha Cuba len slobodnejsia!!! Presne tak! Mate radi pokojne tempo? Rum? (Flor de Cana je ta spravna volba :-)! Cigary? Miestne patria k tym najlepsim. My sme sa ale nepodlahli iba tymto pozitkom. Pohlad do kratera vulkanu Masaya nenechal nikoho chladnym. Plavba pomedzi 360 Las isletas na jazere Nicaragua bolo iba male zoznamenie s tymto tretim nicaraguskym morom. Miestny hovoria,ze okrem Pacifiku a Karibiku maju este jedno sladko vodne more jazero Nicaragua alebo "Cocibolka". Aj ked Nicaragua patri ekonomicky k jednym z najchudobnejsich krajin zapadnej hemisfery hladom neumriete. Skor budete mat problem skonzumovat miestne porcie specialne steaky su numero uno. Vcera sme sa vidali spoznavat miestny vidiek kde nezavita vela turistov. Navsteva oblasti San Juan La Concha stal za to. Typicke pribytky ako aj navsteva miestnej skoly v chudobnej komunite Panama trosku pohla nasimi emociami... Aka by to bola navsteva Nicaragui bez navstevy prirodneho skvostu Isla de Ometepe alebo ostrov dvoch vulkanov La Concepcion a Maderas. Vdaka hodinovej plavbe trajektom po jazere Nicaragua sme sa posunuli v case. Na tomto ostrove vybudovali prvu asfaltovu cestu len pred 8 rokmi. Spolu s domacimi sme oslavili Zeleny stvrtok na zelenom jazere Chaco Verde. Este stale vahate ci sa vidat do Nicaragui alebo celej Strednej Ameriky? Tu je odpoved jedneho z nas. "tu je taky pokoj a tolko prirodnych kras preco som o tom nevedel skor...." Nasa komfortna cesta celou Strednou Amerkou (jedinecna cesta na slovenskom aj ceskom trhu....) pokracuje! Zajtra nas caka Costa Rica alebo ako miestny hovoria "Pura Vida" P.S. Pozdravujem skupinu,ktora nas opustila v pondelok a teraz uz urcite spracuvaju zazitky a fotky z cesty "Risou Mayov". Vsetkym prajem prijemne prezitie Velkonocnych sviatkov. Nemozem nespomenut zazitok z minulej nedele. Navsteva typickych guatemalskych trhov v Chichicastenango. Mnozstvo energie, farieb a prava tvar Guatemaly v nas zostane este dlho!!! Hasta pronto!

R

Riso z BUBO

15

17:51

dec

2010

Isla Ometepe

Isla Ometepe

Isla Ometepe, jeden ostrov v strede najvacsieho sladkovodneho jazera v strednej amerike a na ostrove dve sopky. jedna krajsia nez druha ale predsa ta jedna vitazi nakolko ma taky ten pravy kuzelovity tvar a ked sa pozriete z toho ostrova ledva dovidite na koniec jazera. A na tom ostrove nejde signal, autobsus nema grafikon a ked sa spytate miestnych ti povedia,, uz mal ist a mozno ani nepojde,, nejde internet, zastal proste cas. A po chvili sa uz nerozculujete, nenadavate, zahadzujete mobil do batozku a cas si plynie svojim sposobom. Ked som s domacimi cakal na bus, zahral som si baseball, zahrali futbal... Nicaragua je hlavne o prirode, pralesov a plazacha o jednom skvelom historickom meste Granada, najstarsie obyvane mesto od cias spanielov. Pozdravujem z brehov ticheho oceanu, kde robia skvelu caipirinu ale kavu stale nevedia robit a viete kolko sa jej tu pestuje??? Mozno ja neviem co je dobra kava...

M

Martin z BUBO

14

01:28

dec

2010

Stredna Amerika

Stredna Amerika

Par drobnosti pri cestach do strednej ameriky: Ak milujes cesku alebo slovensku dychovku, stredna amerika je len pre teba, vsade je trubka a to povastne ehm tata ehm tata atd, hra to vsade a je jedno kedy. Ak ides mestskou hromadnou dopravou, taxikom ci prekracujes hranice stale sladke hity a nedajboze ak cestujes v noci, hra sa 24 hodin, ale ma to svoje caro, uz teraz hladam na nete spolocenske vecery na slovensku pri dychovke. Ak mas rad kurca je to tvoja krajina, kurca na ryzi, kurca s fazulkou, kurca s paradajkou a kurca samotne? Da sa alebo dat si sialenu kombinaciu kurca s kurcatom... Sialena kombinacia, priam rebelstvo...Len ked vidite napriklad v Hondurase ako sa pasu tie stada krav, pytam sa ci to nie je pre kravy vysnivana krajina, nikto ich tu neje. Len kurcata... Chcem steak. Viete ako som sa dnes popalil? Dal som si steak a hadajte z akeho masa... Vitaz ma u mna porciu kurcata. Ak chcete do restauracie resp. pivarne, vsetci sa prehanaju ktora dychovka je silnejsia a ktora dievcina ma vacsi vystrih, cim hlasnejsia hudba a vacsi vystrih , tim viac vysmiatych dusi. Tam kde vladli anglicania vladne neskutocny poriadok aj ten zmatok vyzera ze ma poriadok, tam kde spaniel je viac kostolov ale viac ozbrojenych policajtov a tam kde francuz je stavka a americania to ponechavaju na vlastnom osude Guatemala ma najviac z mayskych tradicii, Belize to su rastamani a hey man, inak belize je rozpravka, Honduras vsade mate kovbojov s cizmamy a kovbojskymi klobukmi, Salvador je taky mix... A teraz Nikaragua s vyhladom na sopky na ostrove Ometepe Stredna amerika vas neunudi, to sa neda, ta zije, vsade cakaju zazitky

M

Martin z BUBO

09

05:21

dec

2008

Ometepe

Ometepe

Maria, maRIA, maRIIIA, maRIA NIKARAGUA!!! krici biskup a ja si pripadam ako na futbalovom stadione. Kostol praska vo svikoch, vyse 2tis mladych ludi. Nas farar by bol nadseny z tohoto vekoveho priemeru. V krajine kde vladne Daniel Ortega to je fakt prekvapujuce. Mali sme uzasny a plny den. Den procesii pannenky Marie a statny sviatok Nikaragui a vyrocie zalozenia Granady. Rano sme o 6.00 po silnej nikaragujskej kave vyrazili na najvacsi jazerny ostrov sveta. Plavba cez jazero Nikaraghua je zazitkom sama o sebe. Dve sopky na ktorych ziju bohovia akokeby trcali z mora a ja chapem Indianov kt prisli az odniekial od Mexico City ze tu nasli zem zaslubenu. Doteraz tu jazdia chlapy na bykoch, nosia obrovske trsy platanos, cesty su vacsinou nespevnene a je to ako za starych cias spred 100 rokov. Ten trajekt nas preniuesol do minulosti kedy boli ludia k sebe dobri, pohostinni a neustale sa smiali. Muzeum keramiky, platba kakaovymi bobami a historia Nikaraguy na bankovkach. Kohutie zapasy a boxovanie tych najlepsich borcov. Chceme predsa zazit vzdy cosi ine! Uzasna gurmanska specialita cela ryba z jazera okorenena korenim priamo z okolitych krikov. Trekking pralesom a lieky proti anemii ktorym je kora naheho indiana, bielotvare opice ktore su inteligentnejsie a rychlejsie ako ich bylinozravi konkurenti. uzasna rozluckova vecer as vynikajucim vinkom. Musim ist.Ale urcite sa vratim

L

Lubo z BUBO

08

05:20

dec

2008

Nikaragua

Nikaragua

Jedna z najchudobnejsich krajin sveta v tomto regione porovnatelna iba s Haiti, jednoznacne najchudobnejsia krajina severnej, juznej aj strednej Amerik zo zlym menom po obcianskej vojne a s Ortegom stale na cele.. A my sme nadseni. Granada, kulturne centrum krajiny, basta konzervativcov ma sarm stavu a je unikatna. Ten klud si pamatam snad iba z kubanskej Baracoa. Hupacie kresla pred domom, kazdemu vidiet dnu a ved no a co, ked niekto chce nech sa pozrie, my sa nemame za co hambit. A aky mame krasny vianocny stromcek. Vianoce sa blizia a 24 dostanu deti darceky. Ak teda ostanu na ne nejake peniaze uf. 40percent Nikaragujcanov nema elektrinu. A tak robia deti,. vela deti a 50percent populacie ma menej ako 18 rokov. Buenas noches a kazdy zacne s usmevom hrdy rozhovor. Toto je chudoba? To je veeelke bohatstvo. Nikaragua posobi bohatsim dojmom nez indianska primitivnejsie posobiaca Guatemala. Guatemalci maju z Nikaragui komplexy, Nikaragujci tvrdia o Guatemalcanoch ze Indiani su tamn povazovani za druhu nizsiu kastu a preto je ta krajina taka zaspata. Rano som reprezentoval Slovensko na 10km behu za ludske prava centrom Guatemala city. Ked bezci zistili ze nie som American ale ¨Czecho¨ /Slovensko v Guatemale neexistuje/, tak sa usmiali. Totalny chaos, kazdy vybehol kedy chcel ale kontroly boli, stanovistia, obcerstvovacky, cisla a tak som bezal po Reforme a Avenida Las Americas az k soche Jana Pavla II..no A POTOM ODLET a konecne teplo. Odletova taxa z Guatemaly 3 USD a vstupny poplatok Nikaragua 5 USD. Potom teplo, stovky cakajucich pribuznych na prilietajucich gastarbajtrov, vzdelany sprievodca Juan Carlos Mendoza a plavba medzi stovkami ostrovcekov na jazere Nikaragua, ktore domaci volaju ¨Sladke more¨ a zapad slnka a opice pavucie zavesene na silnych chvostoch a rybariky, volavky /zraloky sme nevideli a vraj tu su dva druhy a aj krokodily../ a zapad slnla nad sopkou Mombacho a uzasna pohoda a najvyssia voda za poslednych 25 rokov- Dnes je velka slavnost a vsade portrety Pannenky Marie a namestia plne mladych ludi, ale plne totalmente. Plosero. Zasa sme mali stejk, ja krvavy a myslim ze Stredna Amerika sa nemusi hambit a radim ju do prvej trojky k Argentine a Botswane. Uzasne maso!!! Ziadna slovenska restauracia toto nedokaze. Ano v haluskach sme lepsi... Byvame v najlepsom hoteli mesta, v kolonialnej budove v najcentrovatejsom centre. Sme kusok od Pacifiku, v suchej sezone. Hupacie kresla, pohodaaaa. Ano pohoda. To je Nikaragua, velke prekvapenie. Nedela sa blizi ku koncu. Zajtra buducek o 5.00 rano. Nenechame si ujst nic a makame naplno. Mame sa dobre. Apropos zajtra je vyrocie zalozenia Granady, najstarsieho mesta Strednej Ameriky. Budem informovat. Co este? Myslime na Vas. Majte sa pekne, Saludo, Dinnero, Amoro.

L

Lubo z BUBO

26

16:17

nov

2008

Z krajiny sopiek

Z krajiny sopiek

BUBACI sa hlasia z krasnej kolonielnej Granady. Boli sme uz pozdravit fuciacu sopku Masaya kde sme mali Nicaraguu ako na dlani. Nadychali sme sa atmosfery Masayskeho trhu. Vcera sme nazreli do post revolucnej Managuy, ktora bola za poslednych 80 rokov 2x znicena zemetrasenim. Navrat z Managuy do nadhernej kolonialnej Granady ,ktoru strazi volcano Mombacho pohladi dusu kazdeho cestovatela.. Nadherne pestrofarebne kolonialne budovy, usmiaty miestny nikaragujcania. Neopakovatelna atmosfera miestneho namestia,prijemna plavba po Lago de Nicaragua okolo miestnych Las Isletas. Obrovske mnozstvo vtactva. Hladina Lago de Nicargua je najvyssia za poslednych 25 rokov.Pomaly ale isto budeme odbornici na svetoznamy nikaragujsky rum Flor de Cana. Vynikajuca partia, ktoara sa tesi ako dnes prvy krat ale nie posledny na tomto zajazde vyskusa vlny Pacifiku a potom nas uz caka carovne Isla de Ometepe. Dostavame sa Nikarague pod kozu.

R

Riso z BUBO

ODPORÚČANÉ ZÁJAZDY

Priekopníci luxusných expedícií

Najvyššie zľavy teraz!