Fórum

7 príspevkov

25

13:01

jan

2017

Zápisky z Montenegra

Zápisky z Montenegra

Zápisky z Montenegra V rozpálenom striebornom Mercedese transporter sa blížime k hranici Čiernej Hory. Prašná cesta sa pár desiatok centimetrov za dverami auta zvažuje do útesu, pod ktorým sa kľukatí tyrkysová Tara. Oslovi, ktorý nám cez čelné sklo hľadí priamo do rozhorúčených tvárí sme zjavne nanajvýš ľahostajní. Z plastovej búdky pri ceste vychádza usmiaty colník. Nahliadne nám do pasov a víta vo svojej krajine. Dosť odlišný prístup než polhodinová prehliadka dredatého páriku z našej posádky na chorvátskej hranici. Za každou zákrutou a východe z tunela nám sánky padajú o čosi nižšie. Černohorská príroda skutočne vyráža dych. Z bezpečnej vzdialenosti obdivujeme nádherný ostrov Svätého Štefana, ktorý v našej roadtripovej kolónke ubytovanie nenašiel miesto. Po hodinách hľadania nachádzame nad rybárskou dedinkou v zátoke turistický kemp. Za sprchu správcovi kempu, chalanovi mladšiemu odo mňa, šúľam zopár cigariet. V diaľke sledujeme prstenec lesného požiaru a diskutujeme o dojmoch z krajín, ktorými sme doteraz prešli. Hlavne o vojne v Juhoslávii, ako nám ju pri rakiji vykreslili domáci. Úplne sa zotmelo. Svetelný smog je v týchto končinách neznámym fenoménom. Unavení zaspávame pri sonáte cikád, ktorá neutícha, až kým olivovníkovú hotelovú izbu pod holým nebom neopúšťame. Dnes nás čaká Mostar.

12

00:13

aug

2016

BALKÁN NA JEDEN VRZ ALEBO 7 KRAJÍN ZA 13 DNÍ

BALKÁN NA JEDEN VRZ ALEBO 7 KRAJÍN ZA 13 DNÍ

BALKÁN NA JEDEN VRZ ALEBO 7 KRAJÍN ZA 13 DNÍ Hádam každý Slovák už bol v Chorvátsku, veľa ľudí bolo aj v Čiernej Hore a tí odvážnejší aj v Albánsku. Ale absolvovať popri tom aj Srbsko, Kosovo, Macedónsko a Bosnu a Hercegovinu, to asi doteraz zvládol málokto. A navyše za 13 dní. Väčšina týchto krajín bola dlhé roky izolovaná, ale pokrok nezastavíš a cestovný ruch aj tu naberá na obrátkach – aj keď niekde len v úvodzovkách. Vďaka CK BUBO sme mali možnosť nahliadnuť do zložitej histórie a možno ešte zložitejšej súčasnosti týchto krajín, spoznať ľudí, kultúru, gastronómiu, prírodu, vzťahy. To, čo sme videli, bohato doplnil svojimi komentármi náš sprievodca Nikola, rodený čiernohorec so srdcom Slováka a pravý znalec balkánskej histórie a súčasnosti. Presvedčili sme sa, že nie všetko sa dá dočítať v encyklopédiách. Tie naj zážitky však nečakali v hlavných a iných mestách. Naopak, boli to úžasné Albánske a Čiernohorské hory a ich kaňony a rieky. Neopakovateľný bol môj prvý rafting v živote a hneď na známej rieke Tara, kde som pochopil, že nás len tak nepovezú dolu vodou, že si treba aj máknuť. A poriadne sme si mákli aj počas výstupu na najvyššiu horu Čiernej Hory Bobotov Kuk s výškou 2523m. Doma som si ako znalý Tatier vravel, že to s tou výškou bude náročné – budeme predsa pri mori. Deň pred výstupom nám Nikola oznámil, že autobusom vystúpame do sedla 1900m – hovorím si paráda, to mení situáciu, už je to len 600 výškových metrov, ako na Inovec. Ráno sme plní elánu vyšľapali prvých 300m a nasledoval síce mierny, ale predsa zošup -200m. A takto sa s nami tento Bobotov (vy)Kuk pohral ešte niekoľkokrát. Posledných 500 výškových metrov od plesa Zeleni Vir na vrchol teda stálo za to. A stáli za to aj neopísateľné výhľady z vrcholu aj napriek blížiacim sa mrakom. Zostup mal byť rýchlejší, ale mierne pršalo a šmykľavé kamene to pribrzdili. Bus nám však neušiel a aj chata v sedle bola pripravená, takže sme tento zážitok mohli zapiť a zajesť miestnymi dobrotami. Tretí naj zážitok mala byť plavba a kúpanie v jazere Koman hlboko v Albánskych Prekliatych horách spolu s pravým albánskym obedom na horskej samote. A aj bol, ale cesta k nemu veľkým autobusom po cca 30km dlhej úzkej, kľukatej, deravej a miestami kameňovej ceste bez krajnice a zvodidiel nad hlbokými zrázmi a sem tam aj s kravami, kozami alebo somármi sa mu minimálne vyrovnala. Už viem, kto vymyslel offroad autobus. Už sme viac ako týždeň doma a človeku až teraz postupne dochádza, aký vlastne ten Balkán je, akí ľudia tam žijú a ako žijú. Teraz už len zostáva vytriediť množstvo fotografií, zostrihať 5 hodín natočených záberov a keď sa to podarí, v kľude si to celé znovu pozrieť, napríklad pri poháriku dobrej Kadarky alebo višňovice z Mostaru. Vďaka BUBO za tak komplexný zájazd, vďaka Nikola za Tvoju výrečnosť. Presvedčili ste nás, že Balkán na jeden vrz bola dobrá voľba na toto leto a my všetci od 15 do 70 rokov tak máme ďalšie neopakovateľné zážitky.

01

21:24

sep

2015

Bosna dnes a zajtra

Bosna dnes a zajtra

Bosna dnes a zajtra Salam maleikum zdravi asi 20  rocny chalan dvoch 40tnikov pri vedlajsom stole. Maleikum salam, odpovedaju. Všetci su podla vyzoru Slovania. Objednal som si tanier-bosnianske speciality japrag ( maso v hroznovom liste), dolma ( ryža v hroznovom liste) , džuveč ( to poznate, mñam- vegetarianse hody),  sarma ( to iste čo japrag, ale v kapustovom liste), jahnacina urobena pod sačom ( v Maroku tuto metodu  volaju tagine) a kebab- známe balkanske čevapčiči. Kebab- čevap. Tu je čevap  najlepší na svete, pridavaju viac baraniny, ktora je mastnejsia a čevap ma lepsiu chut. Sedim asi 0.5 km od stareho mosta a napriek top sezone som v restauracii jedinym turistom. Restauracia je blizko Neretvy, vedla mesity a susedi s obrovskym pozemkom ambasady Saudskej Arabie. Turecky konzulat ( taktiez politicky spojenec USA ako Saudi) sa nachadza este na lepsom mieste asi v najkrajsej budove promenady na ulici Mala Tepa iba 5 minut peši od preslaveneho Stareho mostu. Sedim  na lavom brehu Neretvy. Pravemu, chorvatskemu brehu dominuje najvyssia budova mesta, kampanila novuckej katedraly. Mostar je hlavnym mestom Hercegoviny, kamenistej oblasti, obkoleseny vrchmi ako prirodzenym valom. Hrdo tu vlaju modrozlte vlajky federativnej Bosny a Hercegoviny, jednotneho to statu velkosti Slovenska.  Musim sa vratit do Dubrovnika a hladam odkial. Su tu dve autobusove stanice, krestanska a moslimska, dve policie, dva skolske systemy. Navzajom nekomunikuju. Hmm.  Ked prechadzame z Trebinje smerom na Mostar stretavame minimum inych aut. Iba Kusturica tu nahnal ovce do kruhu a nataca svoj novy film. Narodil sa v Bosne ako moslim no prestupil na pravoslavnu vieru. Jeho filmy jasne vyjadruju chaos, kt Bosnianska vojna doniesla. Zlo pachali jednotlivi, konkretni ludia, nie narody. Neslo ani o boj medzi nabozenstvami. To bola len krasna zamienka pre politikov, ktori sa opat raz realizovali.  Ved nabozenstvo bolo v Juhoslavii podobne ako u nas v Československu potlacane, ludia sa zenili a vydavali medzi sebou, este jedna, dve generacie a nikto by ani nevedel co je. Matka moslimka, otec pravoslavny, teta katolicka, to bolo v Bosne uplne bezne. Mnoho ludi v Bosne si pisalo moslim- neveriaci. Vacsina moslimov chlastala prvu ligu. Naozaj tu nabozenstvo nikto neriesil. Poslednu noc sme spali v Trebinje. To mesto, so starou tureckou stvrtou a aj tu so starym tureckym mostom ( Arslanagič) , vecer pekne osvetlenym,  ma prekvapilo. Po Dubrovniku  plnom turistov, ktorym mozete spokojne servirovat rozmrazene japonske " ligne na žaru", samozrejme s hranolkami, posobi Trebinje oslobodzujuco. Stare centrum je plne. Domacich. Chudobne ale hrde, ako mesta na Kube. Hovorim o rokoch doteraz, lebo Kuba bude o chvilu drancovana lacnymi cruise ships tak ako Dubrovnik... Vsade na svete hra v radiach vsade to iste, dokonca na Tonga namiesto polynezskej hudby hra rapper 50 cent. No v Trebinje som vsade (!!!) počul hrat  len srbske hity. Vo vsetkych krcmach, v nasom hoteli- inak velmi peknom nazvanom po granatovych jablkach. Ide o zatial najlepsi hotel Balkanu ak neratam Dubrovnik. Bosna bola sucastou Rakuskouhorska a to proste citit vsade. Rakusko vladlo 40 rokov, Turci 400. No aj tak. Trebinje, najjužnejšie mesto Bosny a Hercegoviny ( vladol tu herzog) je chudobnejšie, bez turistov, no hrde a pekne, s neopakovatelnym pozitivnym fluidum.   Napriek osmanskemu centru je to dnes jednoznacne Srbske mesto. Lavy breh Neretvy v Mostare je jednoznacne muslimsky. Po ceste Trebinje- Mostar kde sme okrem kamenia a Kusturicu skoro nic nevideli pred vstupom do kazdej dedinky vlaju vlajky Republiky Srpskej a pre istotu su namalovane aj na betonovych tabuliach. Bosnianska zltomodra vlajka je absolutne ina nez slovanska ( cerveno- modro- biela) Republiky Srpskej. Daytonska dohoda nebude  fungovat. Distrikt  Brčko to čo je? Bosna- toto este len bude pruser!

01

07:49

sep

2015

Perspektiva Balkanu

Perspektiva Balkanu

Perspektiva Balkanu Oddychujem po velkej ceste Balkanom v kultivovanom Dubrovniku, popijam vynikajuci Dingač a premyšlam čo sme to vlastne videli.  Ked sme  pred 2 tyzdnami vyrazali, 90% Slovakov si tukalo na čelo. Albansko? Kosovo? Bosna? Vy ste sa zblaznili? Srbi bojovali 10 rokov a 7 mesiacov a to rezonovalo v mediach aj u nas a to neratam jednostranne odtrhnutie Kosova pred 7 a pol rokmi a velky exodus z tejto krajiny pred mesiacom. Stale je tu horuco, tak ako sa na Balkan patri. Za to ze sme to presli sa nechcem pasovat na znalca Balkanu, podla mna take cosi ani neexistuje. No to ze sme to presli na jeden raz nam dovoluje porovnat. Bavil som sa s  mnohymi ludmi " znalcami Balkanu" , rozpraval som sa vela z Balkancami, vcera 2 h s dvoma Chorvatkami, zaoberajucimi sa historiou, pozrel som zopar Kusturicovych filmov. Po spravach zapadnych medii a po precitani knihy Wojciecha Tochmana "Akoby si kamen jedla" my bolo jasne, ze Srbi su svine, uchylaci, ktori znasilnuju  zeny, podrezavaju muzov a hadzu ich do masovych hrobov. Vcerajsi rozhovor s dcerou Ana Marie by ma v tom mal utvrdit. No viem toho uz privela. Uz chapem rozhorcenie Srbov pri Chorvatskych oslavach 20 vyročia vojenskej operacie Burka zaciatkom tohto mesiaca. V Knine vtedy doslo doslova ku genocide Srbov. Nikto to nespomina. Zapadna tlac mlci a my mlcime s nou. Pred vojnou zilo v Chorvatsku cca 14% Srbov, teraz su to 4%. Srbov tu v Chorvatsku v II. sv.vojne vyvrazdovali spolu so zidmi a ciganmi Ustašovci. Ten svetoznamy most v Mostare odstrelili Chorvati. To je podobne tomu co pred par dnami urobili ISIS v Palmyre. Zapadne media kecaju a zavadzaju. Som hrdy na to, ze Slovensko nepodpisalo samostatnost Kosova. Cesi ju podpisali a vklzli do zadku ani nie Europe ako USA.  Nie nie som prosrbsky. Kulturnostou naroda, kvalitou hotelov, stravy a vina su Chorvati o milu vpredu. Celkovou kulturnostou, ktoru vidiet v architekture, obleceni ludi a ich spravani. My Slovaci nemame sancu. Hlavne z Dalmacie ovplyvnenej Benatskou risou som nadseny. Stary Grad na Hvare ci Dubrovnik to je svetova turisticka spica. Dubrovnik bol dlho samostatny a to taktiez citit. Dobrovnik ma rocne 3 miliony prenocovani , prvi su Briti, potom USA, Nemecko, Francuzsko, Spanielsko, skandinavske krajiny. Najvacsi narast maju " americania" a to hlavne pre serial Games of Trone. V USA nepoznaju Chorvatsko, ale poznaju sceny z Games of trone a to chcu vidiet aj ked do Dubrovnika nie je priamy let. Problemom dnesneho Dubrovnika su cruise ships a nasledne tisicky tlstych turistov ktore sa plantaju mestom ako ovce. Dubrovnik to chce riešit. Chorvati proste problemy riesia na rozdiel od Balkanu. Tu pri mori Balkan zacina niekde pod Budvou a Svatym Śtefanom. Tam civilizacia konči a začina Balkan ako vyšity. Ano ide o moje pocitove delenie. Balkan totižto nie je jasne definivany. No to este. Niektori hovoria ze je to uzemie juzne od Savy. Druhi ze je to uzemie podrobeme Otomanskymi Turkami Ja hovorim, že tam patri aj Miletička v Bratislave. No Chorvatsko tam nepatri.  Srbi to je Balkan. Nižšia kulturnost, nizsia uroven. No napriek tomu konstatujem, ze svet Srbom v" III. Balkanskej vojne ublizil."  Mnoho zverstiev pripisovanych Srbom sa nepotvrdilo. Hlavne mesto, Belehrad bolo bombardovane vojskami NATO na zaklade genocidy, ktoru Srbi spachali na kosovskych Albancoch. Už je jasne, ze ti civilisti boli mrtvi predtym nez ich na dane miesto previezli a prezliekli do civilu. No nalet NATO na Belehrad sa uz odčinit neda. My Slovania ( myslim Slovakov) sme srači. Nechame si lubit od anglosasov čokolvek. Tych podrazov voci Srbom bolo mnoho. Vzdy sa vyvodili tvrde zaveryv a Srbi boli zahnani do kuta.  Tu v Dubrovniku hra na kazdej plazi to co na Slovensku - " svetovy pop music" ked zavriem oči podla hudby neviem kde som.  No ked som prechdzal republikou Srbskou v Bosne a Hercegovine pocut som cisto srbsku hudbu. Pred kazdou dedinou vliala narodna vlajka. Srbi sa okolo krivdy, ktora sa im stala zomkli. Zrejme som nikde necitil vacsi nacionalizmus nez tu. Srbi to nevzdavaju. A republika Bosna a Hercegona po Daytonskom primeri je taky paškvil, akokeby vyrobeny naschval, aby mohol vzniknut dalsi problem. Dve Dubrovnicanky nikdy neboli v Ciernej hore (40km z centra Dubrovnika) a nikdy neboli v Bosne a Hercegovine ( 13 km po ceste, vzdušnou čiarou polovica)  Hlboko tamojsimi ludmi opovrhuju.  Nacionalizmus a opovrhovanie, obrovske ekonomicke a kulturne rozdiely. Uz teraz je jasne, ze Balkan sa bude opat triast.  Josip Broz Tito chcel do Juhoslavie pribrat aj Albansko. Toto by bola najvacsia stabilita regionu. No akosi to nikomu vplyvnemu nevyhovuje. Rozhadany Balkan je slaby a lahko ovplyvnitelny Balkan a to opat vsetkym vyhovuje.  Balkan sa dnes da prejst krizom- krazom. Dvaja mrtvi Češi ( nejde o prvy pripad mrtvych Cechov v Albansku)  začiatkom tychto prazdnin vas nesmu odradit. Aj do Tatier predsa nadalej chodime.  Zakladom he riadit sa sedliackym rozumom, byt slušni a ist so skysenym domorodym sprievodcom. Mier na Balkane  este 10, 15 rokov bude. A to treba vyuzit. Je to riadna exotika kusok od nas. BUBO je  prvou cestovnou kancelariou ktora zrealizovala kompletny okruh. Za 2 tyzdne to bolo 8 krajin.  Balkan na jeden vrz bola velmi uspesna cesta. Zazitky najdete pri jednotlivych krajinach ( Čierna hira, Macedonsko atd) Balkanske tripy budeme v BUBO rozvijat a aj tu chceme byt spolu s nasimi balkanskymi partnermi o uroven vyssie.

26

09:28

aug

2015

Hrdinovia nepracuju

Hrdinovia nepracuju

Hrdinovia nepracuju "Prvykrat vidim Ciernohorca pracovat" hovori colnik na albanskej hranici Nikolovi ked mu donesie pasy nasej skupiny. Čiernohorske zeny vraj schovavaju peniaze pod lopatu. Tej sa chlap nikdy nedotkne. Hrdi horali, pastieri nemali nikdy v historii prilezitost pracovat. Od mora ich vytlacali vojska Benatskej ci Otomanskej rise atd ríše. V horach bola poda kamenista, nehostinna. Este v aprili sa tu da lyzovat. Do hor sa ziadnej armade nechcelo. Naopak drsni horali sem tam zbehli dole, cosi ukradli..stal sa z toho zvyk. Ceny su tu aj dnes 3x vyssie nez v Albansku, za flasu Vranacu bezne pytaju 80€ a najpredavanejsim suvenirom je hrncek s cistym ciernohorskym vzduchom. Za Juhoslavie bolo vela cernohorcov vo vlade. Z pastiera za ministra, to bol bezny postup. Minister moc pracovat nemusi, vysvetluju svoj uspech domaci. Čierna hora je vskutku perla. Presli sme nadhernu Budvu, Kotor mi vyrazil dych, je krajsi nez Stari Grad na Hvare. Plavili sme sa na ostrovceky v okoli Perastu, ktory je nadherne ( musim opat pouzit toto slovo) polozeny v Boke Kotorskej pod bezmala 900m skalnatymi vrchmi Sv. Ilju. Kupali sme sa na plazach prominentov na Svatom Štefanovi a fotili ho za ranneho svetla aj pri zapade slnka. Absolutna nadhera!!! No diamantom Čiernej Hory su jej hory porastene čiernymi borovicami. Popijate čierne vinko ( takto tu hovoria aj červenemu Vranacu)  v raftarskom kempe, ktory je postaveny na čierno a kochame sa vyhladom na sutok riek Piva a Tara. Tie su tyrkysovo modre a spolocne tvoria rieku Drina. Splavujeme Taru, kt je pod ochranou Unesco a ked sme smadni, tak sa naklonime a napijeme.  V horach pohoria Durmitor vystupame  na najvyssi vrch Bobotov Kuk. Nadherna tura s retazami, ktoru vysli na nasom BUBO Family zajazde aj 9 rocne deti. Pripada mi to tu ako v Dolomitoch. Cista nadhera. Divoke hory tvarovali horsky narod. "černohorci su tak lenivi, ze sme sa prirody ani nedotkli" hovori Černohorec Nikolaj a dava mi rady do života: "Pri posteli musis mat  kreslo, aby si si oddychol od spanku.  Celkovo ked vidis niekoho oddychovat, chod mu pomoct! A Lubo nikdy nedaruj Čiernohorcovi lyzicku. Nahneva sa, lebo si bude mysliet, ze je to mala lopata"

21

13:09

aug

2007

Cierna Hora

Cierna Hora

Ahojte vsetci "bubaci" z Ciernej Hory. Neviem ako vy, ale ja na sebe pozorujem abstinencne priznaky- nedokazem vydrzat medzi styrmi stenami, jest pri stole, sokuje ma tepla voda v sprche a chyba mi slana chut mora... Je mi smutno za tymi desiatimi uzasnymi dnami v horach a pri mori! Bola som s Bubom na zajazde 1. krat a mala som obavy, ake to bude, ale bolo jednoducho super a ja som zabudla v dotazniku na jednu velmi dolezitu vec: Napisat jedno slovo, ktore mam uz dlho na jazyku: !!! DAKUJEM !!! Bubovi a nasmu sprievodcovi Misovi za krasnu dovolenku!

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu