Fórum

33 príspevkov

27

20:49

okt

2018

Sme v Sýrii. Viacmenej

Sme v Sýrii. Viacmenej

Sme v Sýrii. Viacmenej Na rovinu. Udržanie existencie židovského štátu Izraela je pre mňa, napriek známej pomoci zo Západu atď., do istej miery zázrakom. Pozrite sa na mapu Blízkeho východu. Židovský štát ešte dnes pripomína kvapku v arabskom/moslimskom mori, a to tá kvapka bola pred desaťročiami ešte menšia než je dnes. Izrael od svojho vzniku 1948 riešil nejeden ozbrojený konflikt s Arabmi, arabskými krajinami, ktoré sa pokúšali nový, malý štát zahnať do mora. No na prekvapenie, Izrael sa v obkľúčení väčších, arabských krajín nie len dokázal ubrániť, ale dokonca svoje územie rozširovať. V roku 1967 získal/dobyl od Sýrie, v takzvanej Šesťdňovej vojne, aj Golanské výšiny. Sýrčania sa pokúsili toto dôležité územie získať naspäť. Tak v roku 1973 napadli svojho nenávideného suseda, a to počas najväčšieho židovského sviatku – Jom Kipur - (preto sa táto vojna zapísala do histórie ako Jom Kipurská vojna). Sýrčania počítali s tým, že Izraelci budú svätiť sviatok a nebudú tak pripravení. Na Golany sa tak zo Sýrie vyrútilo okolo 1400 tankov. Proti ním stalo len necelých 200 izraelských. Išlo o druhú najväčšiu tankovú bitku v dejinách ľudstva (väčšia bola už len počas 2. svetovej pri Kursku). A výsledok? Izrael to opäť vyhral. Golany sú stále veľmi kontroverznou, diskutovanou témou. Podľa medzinárodného spoločenstva, a dá sa povedať celého sveta, ide o sýrske územie, ktoré je momentálne okupované Izraelom. Samozrejme, Izrael má na to svoj názor. Aj podľa našich GPS aplikácii sme už prekročili hranice a sme v Sýrii. Stopy, že ide/išlo o vojnovú oblasť, hoci sa tu teraz nebojuje, vidíme všade. Izraelská armáda, kasárne, tanky, varovania pred mínami, zákopy, bunkre i vojaci OSN. Možnosť prejsť sa bezpečne dobovými bunkrami a zákopmi tu máme i my. Pod nami krásne vidíme rozprášené bývalé sýrske mesto Kunejtra (Quneitra). Samotné Golany vyzerajú ako mierne kopce, ktorú sú posypané množstvom kamenia. Prečo sa tu o tieto kamene, na prvý pohľad nehostinnú a neúrodnú krajinu, teda tak bojuje? Sme na vyvýšenom mieste s dobrým výhľadom na pohraničí štyroch krajín – Svätá zem (Izrael, Palestína), Sýria, Libanon i Jordánsko. Takže vynikajúca strategická poloha je hneď tým prvým dôvodom, prečo je dobré mať Golany vo svojich rukách. Okrem toho sa tu nachádza i poklad, ktorý je vo svete veľmi vzácny, ba čoraz vzácnejší, hoci to my Slováci až tak nepociťujeme (buďme radi). Je ním voda. Golany majú vodu. Kto má Golany, má tu aj vodu a v podstate kontrolu nad horným tokom pre región kľúčovej rieky Jordán. To už sú dostatočné dôvody, prečo Golany nepustiť. Nedávno som sa o Golanoch rozprával aj so Sýrčanmi. „Čoskoro nám ich vrátia. Už je to v podstate dohodnutá vec. Putin to išiel vybaviť,“ hovorí mi s úplným presvedčením Ihsan z Damašku. Osobne však nemám pocit, že by sa Izraelčania odtiaľto niekam chystali.. 

F

František Kekely, BUBO

23

18:31

okt

2010

Sýria - Hugo Chavez na návšteve Viac o krajine

Sýria - Hugo Chavez na návšteve

Sýria - Hugo Chavez na návšteve Do Syrie sme dorazili pred dvoma dnami, ale uz sme stihli zopar veci. Napriklad uvitat v krestanskej dedine Maalule hned dvoch prezidentov. Syrskeho a venezuelskeho. Ked sme prisli do Maaluly mnozstvo policajtov na cestach napovedalo tomu, ze sa bude nieco diat a kedze sme vedeli o tom, ze venezuelsky prezident Hugo Chavez je na navsteve, tusili sme, ze ma asi namierene na rovnake miesta ako my. Po prehliadke klastora Sv. Sergia sme sa presunuli k Tekle a tam uz boli prichystani bubenici a cela vyprava, vsade pobehovali ochrankari oznaceni venezuelskou vlajockou na koseli. Tak sme sa pridali k davu a cakali. Nakoniec prisli obaja, cele to trvalo kratko, zamavali na vsetky strany, trosku sa popretrcali pred kamerami a uz aj zmizli za dverami klastora. Nevadi, my mame aj tak zazitok navyse. Kto tusil, ze budeme v Syrii vitat Huga?

16

21:45

júl

2010

Syria, Libanon, Jordansko

Syria, Libanon, Jordansko

Uz z rodnej hrudy, by som sa chcela podakovat CK BUBO, za uzasny zajazd, ktory som prave absolvovala. Nielen koli pamiatkam, ktore tam boli vsade okolo nas, vybornej atmosfere a ludom, zazitky su a budu neopakovatelne. Skoda len, ze sme museli odist skor a nepokracovali dalej. Taktiez dakujem za burcovanie k vystupom hlavne v Petre, sice v horucavach a kaslom zvladli sme to. Prajem aby zbytok vasho vyletu dopadol aspon tak dobre ako ten zaciatok vsetci ste super!!!!!!! SLOVENSKOOOOOO!!!!! Viva Espana!!!!!!

11

22:33

júl

2010

Interview s upirom

Interview s upirom

g: Ahoj Lucia Lucia: A teraz co? g: No sa akoze mame pozdravit na uvod. Lucia: Tak dobry den pan Ondrejcik. g: To tak oficialne? Lucia: Tak ano, nie, no ked oficialne. Ale napis normalne, ze Syria bola krasna. Pocuvaj Beirut je nenormalny, tam by som isla zit. g: A co by si robila v tom Beirute? Lucia: No pekne tam bolo. g: To staci na zivot? Aby bolo pekne? Lucia: To tak hovorim predsa. Musis mat prachy na zivot v Beirute. Tebe sa nepacil? g: Pacil, preto sem chodime s nasimi klientami. Lucia: Pocuvaj, stratila som nausnice briliantove. Ale som krava, ze som si ich zobrala vobec. g: No mozem dalsiu otazku? Ako na teba zaposobilo najstarsie hlavne mesto na svete? Lucia: Zaujimavo, vsetky tie mesity su krasne. A najlepsie bolo, ze sme sa dostali dnu vobec. Ja som v zivote nebola v mesite. g: Kde si zila, ked si nebola v mesite v zivote? Videla si ju zvonka aspon doteraz? Lucia: Ano, videla. Zila som v Londyne par rokov. g: Aha, a tam ta co priviedlo? Vyzera, ze teda cestujes dost. Lucia: Ani nie. Ale piseme o Syrii. g: Dobre, naspat k Syrii. Kolko ma obyvatelov Syria? Lucia: Nejakych dvadsatdva milionov. g: Vyborne, to si malokto zapamata. A mala si z toho pocit, ze to tu je preludnene? Lucia: Nie. Vobec teda. Tak ale ja som zila v Londyne niekolko rokov... g: Dobre, piseme ale o Syrii. Lucia: Ano, prepac, len som porovnavala. Udivoval ma vsak poriadok a akysi pokoj na uliciach, aj ked ludia stale chodia sem a tam a je to uplne zive. Paci sa mi v mesitach, ze tam ludia beru deti, tie si tam pobehuju a v mesite sa deti zahraju. Spolu si zaspievaju. Nie ako u nas v kostole, tam ich len okrikuju. g: Kedy si bola naposledy v kostole? Lucia: Neviem, nepamatam si, ale muselo to byt davno. g: Tak to mam potom pre teba prekvapenie, ked pojdeme do Svatej zeme. Lucia: Preco, aj tam okrikuju deti? g: Nie, akurat ze tam budes mat kostolov na kazdom rohu, ako Dubaj mrakodrapov. Kupila si si tu nejaky suvenir? Lucia: Ano, samozrejme. Kupila som si beduinsky nahrdelnik v Palmyre a arafatku pre brata. g: A brat toto necita? Lebo prave sa dozvedel co dostane. Lucia: Asi necita. g: Aha, uhm. Takze Palmyra. To je nejaka plaz? Lucia: Nie, to oaza v pusti, kusok odtial je odbocka na Irak. My sme tam ale nesli. g: Nemate viza. Lucia: Zastavili sme sa len na kavu v Cafe Bagdad a potom sme sli na ruiny rimskeho mesta kralovnej Zenobie a Belov chram. Bohuzial, nestihla som sa povozit na tave. g: Este budes mat moznost v Jordansku na pusti Wadi Rum. Tam ti najdeme beduina. Lucia: Super tesim sa. g: Nevies aky je momentalne stav finaloveho zapasu? Lucia: Nula nula asi, lebo nikto nekrical. Ale vsak mozeme sa pozriet na nete. Komu drzis, Holandanom? g: Ano to by sme vedeli hned, cely Damasek by buracal. Drzim europskym narodom. Aha, baby dosli. Ahoj Ada, ahoj Ada. Ada1: Ahoj Zuraz g: Ada, co sa ti paci najviac v Syrii? Ada2: Pivo... (nepis to tam) Mne sa paci vsetko, hlavne ludia. Nepis Ako pocujes! Dostanes slabe hodnotenie. g: No, baby, my tu riesime nas zajazd. Ada2: Ked to dopisete, mozem si pozriet maily? Lucia: Ada, stratila som nausnice. Briliantove. Ada2: Ty kokoooos. Lucia: No a ani som ich nemala na sebe, boli v takom saciku- g: Baby, mozem dalsiu otazku? Ahoj Dasa. Dasa: Mozem ti dat hrusky, trosku? Paci sa. g: Ne dik, ale vypije to dakto. Ada2: Inak mne nejdu SMSky na Slovensko. Lucia: Mne idu. g: No jasne, MTN Syria je spolahlivy operator. Dasa, co sa ti najviac pacilo na hrade Crac des Chevaliers? Dasa: Vyuzitie dazdovej vody, akvadukty, nadrze, kde skladovali vodu. Domyselny system vetrania miestnosti a ako sme sli na tu Commanding tower a tam boli okienka, tie sa mi pacili. Potom este mriezky. Nie mriezky. Lucia: Nie nie nie to tam nepis. Dasa: Pacilo sa mi vyuzitie- Lucia: Mne sa pacilo ako skladovali olej. Ada2: A kde tam mali zatky na ten olej? Lebo som si tam vsimla taky polkruh kamenny, ktovie ci to nebolo na ten olej. Lucia: Ale vies co som bola prekvapena, aky tam je bordel. Ada1: O com sa bavite? Lucia a Ada2: Crac des Chevaliers. Ada1: O tom hoteli? Lucia a Ada2: Nieee, vsak hotely boli ciste vsetky doteraz co sme boli. Ada1: Ano, ved zato. Sa cudujem, BUBO ma len vynikajuce ubytovanie. g: Spravne, spravne. Aaa, Eva ide. Ahoj Eva. Eva: Co sa deje? Co pises na forum? g: Ano, chces nieco odkazat? Eva: Ano, ze kupelnu mam v kralovskom apartmane vacsiu ako izbu. Je to parada. Netusila som, ze v tejto destinacii moze byt az taky luxus. Nad vanou s vonavymi svieckami mam hviezdnatu oblohu. Dasa: Eva, dam ti hruskovicu? Eva: Nie, dam si este jednu cigaretu a idem si uzivat luxus. Ada1: Uz si sa nas davno nic nepytal. Eva: Pri nom len drzat hubu. g: Dakujem. Lucia: On teraz robi nejake technicke upravy. g: Baby, tak este k tomu Libanonu. Tam co sme pozazivali spolu? Ada2: Tam bolo uplne super. Ada1: Mne sa strasne pacila ta posledna prehliadka. g: Lebo bola posledna? Este bude antika zajtra. Ada1: Nie, tato bola najveselsia. g: Ste sa aj nieco zaujimave dozvedeli za posledne dni? Ada2: Vsetko. Lucia: Vsetko bolo zaujimave. Dasa: Vsetko, co sme sa dozvedeli bolo zaujimave. Ada2: Je to uzasne, ako sa tie miesta zachovali. Dasa: Ja som bola prekvapena, v tej Palmyre, ako tam tie stlpy stali. Ada1: Ale oni tam nestali, ved to nasli povalane a archeologovia to zrekonstruovali. Dasa: Takze sme boli v tovarni na ruiny? g: Ano presne, toto je Blizky vychod. Tovaren na ruiny! Ada1: Myslim, ze je cas vstat a ist do mesta pozriet penalty. g: No musi byt predlzenie najprv, ale ano. Syria je Syria, ale finale MS 2010 South Africa je tu a teraz. Shop shop!

J

Juraj Ondrejčík | BUBO

04

17:49

okt

2008

Syria

Syria

Ramadan skoncil, ale ulice Damasku su plne na prasknutie. Prazdniny boli predlzene az do 6. oktobra, tak sa Syrci este nikam neponahlaju. Oni sa vlastne nikdy nikam neponahlaju a napriek tomu, ze mali oficialne zmenit cas na zimny 1. oktobra, tak to nespravili. Nikto nevie preco, mozno kvoli ramadanu, mozno pre nieco ine. Proste zatial neprisiel pokyn zhora a nikto neriesi :) Stary Damask, Umajovska mestina boli plne atmosfery a v Rukkaji sme si nacvicili pretlacanie sa v dave nariekajucich sitok :) Pre mnohych prvy velky kulturny sok prekonany a tak si uz uvolneni uzivame darov sladkej Syrie. Pivo na zaver, zmrzlina, sawarma, ci falafel.... Pozdravujem partiu do Egypta, Butrus.... misia nafukovaci Tutanchamon pokracuje :))))

29

18:43

apr

2008

Damask

Damask

Vcera sme sa ponorili do orientalneho cara Damasku a dnes sme v tomto trende usilovne cely den pokracovali :) moslimsku cast vystriedala krestanska stvrt a blizka Maalula. Zajtra frcime do puste navstivit Palmyru, nevestu puste a cestou pozdravit Bagdad cafe! Mame proste bohaty program :)

21

14:13

mar

2008

Velky piatok

Velky piatok

Vcera sme si len tak sedeli pri vodnej fajke, pili presladeny caj a kavu a len tak sme dostali ponuku pozriet miestny dom, ktory uz ma 500 rokov a ziju tam 4 rodiny. A tak skupinka slovakov sa vybrala a spoznala ako sa maju domaci plus vyhliadka nad cele mesto. Kladol som si otazku preco nas zobrali k sebe domov, lebo neviem ci by som ja zobral skupinu napr. japoncov k sebe. Povedali mi na to, ze takto chcu ukazat svetu, ze su takisto kulturny ako my a aby sme sirili dobre spravy o Syrii. To budeme aj bez toho:) Dnes najvacsie muzeum na celom blizkom vychode a krestanska stvrt. Vecer dervisi a open bufet. Jaj tesime sa.

20

18:04

mar

2008

pozdrav pre Mata

pozdrav pre Mata

Maťo máš pravdu, ako vždy...:-).Omayydovská (Umajjovská) mešita, je naozaj krásna. Okrem iného je v tejto mešite uložená údajne aj hlava Jána Krstiteľa. Táto stavba je zaujímavá tým, že sa sem na modlitby schádzajú tak kresťania, ako aj moslimovia. Pôvodne tu totiž stál aramejský chrám, ktorý bol postavený na počesť boha Hddáda. Neskôr tento chrám vystriedal rímský palác, ktorý bol zasvätený Jupiterovi. Po ňom sa vystaval na jeho mieste kresťanský kostol Jána Krstiteľa. V polovici 7. storočia sa muslimovia s kresťanmi dohodli, že sa tu budú modliť spoločne. I napriek tomu, že neskôr sa kresťanský kostol premiestnil inde a na jeho pôvodnom mieste vyrástla súčasná mešita, hrob Jána Krstiteľa v mešite zostal do dnešných dní. A tak môžu do mešity chodiť tak moslimovia, ako aj kresťania. Samotná modlitebna je dlhá 160 metrov a v jej strede sa nachádza 36 metrov vysoká kupola, pod ktorou sa môže naraz modliť až sedem tisíc ľudí. Vedľa mešity sa nachádzajú tri minarety: Nevestin, Ježišov, Muhammadov. Celá mešita je obohnaná hradbami, za ktorými sa nachádza najväčšie kryté trhovisko v Damašku, HAMIDÍJA, zo 17. storočia, kde kúpite takmer všetko. Okrem tejto mešity môžete v Damašku navštíviť aj Kaplnku Sv. Pavla , či Saladinove múzeum, ktoré bolo postavené v 12. storočí. atd., atd.... Pozdravujem Ťa a želám Tebe i celej skupine veľa zážitkov, pohody a pekné prežitie Veľkonočných sviatkov, J. ze "Slotova".

20

15:58

mar

2008

Damask

Damask

Skupina stastne doletela a uz si odhryzla z exotickeho a bajneho Damasku. Niekto si nasiel zalubu v kupeloch, niekto vo vodnej fajke alebo sa len tak tulat historickym centrom. Vcera vyrocie narodenia proroka Mohameda a zajtra velka noc. Kde ju stravime? No ako spravny krestania v mesite. Divite sa? Je tu jedina mesita na svete kde sa modlia naraz suniti siti a krestania. V Damasku je vsetko mozne:)

18

21:31

mar

2008

Holic a kupele

Holic a kupele

Ak uz vyzerate ako biblicky prorok a chcete mat hladku plet, zahodte holiaci strojcek a dajte sa do ruk syrskemu holicovi. Je to procedura na 40 minut pocas ktorej vas aj vymasiruje. Najprv vas nakremuje miestnou specialitou(znacka mi usla), aby vase fuzy boli maksie, potom nanesie penu a jemnymi pohybmi ziletky okolo vaseho krku a tepny ze az nedychate sa postupne zbavujete svojho biblickeho vyzoru. Este treba raz oholit(pri druhej davke peny mi zacpal penou nosne dierky a cudoval sa preco sa drhnem), a potom nastava cast ktoru ziaden muz nechce skusit. VOSK. Najprv nanesie a potom.... Zeny to dobre vedia. Umytie horucou vodou, ale ked tepla voda netecie tak namocite handru do studenej vody a vlozite do MIKROVLNKY:) Za 30 sekund mate teplu vodu. Potom puder, alkohol nech vystipe necistoty a opat nakremikujete. A pokozku mate ako neviniatko. Len razne povedzte ze miestnu vonavku v ziadnom pripade a potom bystrim skokom do miestnych kupelov. To zas trva 2.5 hodiny. Najprv mokra sauna, miesto bazenu sa oblievate studenou vodou a s mydlom v ruke:) a smirglom(uterak, ktory nevidel avivaz) vas miestny krasavec vydrhne zo vsetkej saracenskej spiny. Drhne, drhne a uvedomujete si ze nase mydlove balzamy typu morska vona sa mozu schovat. Este masaz u 130 kiloveho asi byvaleho sampiona vo vrhu gulou, ktory vam narovna vsetky kosti. Krasny pocit cistoty a k tomu este sladky caj, kavu s kardamonom a to vsetko v prostredi stareho Hamamu zo 16 storocia. Toto vsetko caka nasu skupinu, ktora zajtra zacina svoju rozpravku tisic a jednej noci

17

16:33

mar

2008

Viva Kosovo

Viva Kosovo

Tak toto som zazil ked sa ma spytali odkial som. Na odpoved Slovensko, neviem preco sa ma spytali doplnujucu otazku ci som muslim. Zacudovali sa, ze ved v kosove je skoro kazdy muslim. A tak som zdlhavo vysvetlil ze Slovensko nie je Kosovo a vojna u nas nebola skoro 60 rokov.:) Samozrejme ze je to zarazajuce ked si uvedomite ze Syria patri medzi najvzdelanejsie narody na blizkom vychode. Asi chybal na zemepise. Uz neviem kolkykrat pijem pravy vytlaceny pomaranc za par korun a casnik co ma obsluhoval studoval v Nitre. Narychlo ma pozval na shawermu a ine dobroty. Syria neustale prekvapuje a ak si myslite ze tu najdete zahalenu zenu od hlavy az po paty mylite sa. Dievcata chodia v najnovsej mode, maluju sa ci dorazne zvyraznuju svoje krivky. Syria nie je uplne islamska krajina, vysoke percento krestanov.... ale o tom az nabuduce. Idem sa dnes naliat pomarancom:)

16

14:18

mar

2008

Syria

Syria

Je len malo miest na svete, ktore sa nezmenia a nepodlahnu zubu casu. Jednym je aj Damasek. Sladky Damasek s orientalnym nadychom, kde mate pocit ze hned za rohom stretnete Salahdina. Cestovat v taxiku z Amanu s tromi moslimskymi zenami da zabrat. A najhorsie je ked jedna z toho pocas cesty hned vedla vas dojci svoje male. Jej mama ma neustale sledovala ci nahodou neuzrie moje neveracie oko kusok jej tela a pri najblizsej prestavke si sadla medzi nas. Ked dieta znovu pytalo mliecko, tak mama vytiahla velku deku a urobila prehriadku na zadnej casti auta. A co je na Damasku take genialne? Atmosfera. Historia tiez, ale ludia su oproti Jordansku viac usmiatejsi, vsetci vas zdravia a ked si sadnete na sawermu a zapijate to litrovym pomarancovym dzusom, mate pocit ako v rozpravke tisic a jednej noci. Vecer si sadnete do jednej z mnohych kaviarni z 15 storocia, miestny basnik na svojom dvojstrunovom cude zahra balady a vy len v tichosti potajujete z vodnej fajky. Popripadne skocite do miestneho hamamu. A tie vone... Do bazaru musite ist bez penazi lebo by ste vsetky peniaze tam nechali. Zdravim z Damasku

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste