Trója - Homér aj Schliemann

Trója - Homér aj Schliemann Bájna Trója a jej príbeh

Za legendami opradenou Trójou sa skrýva viac než len ruiny starovekého mesta. Bol to sen, o ktorom mnohí pochybovali a len málokto mu veril. Heinrich Schliemann sa nikdy nevzdal a navždy umlčal tých, čo neverili, že mesto, ktoré tak krásne opísal Homér, skutočne jestvovalo. Aké pocity museli prebiehať Schliemannom, keď zistil, že pahorok Hisarlik, na ktorom sa utáboril začal vydávať svedectvá o zabudnutej Tróji? Dnes je Tróju ľahké objaviť. Stačí prísť do tureckého mesta Çanakkale, kde začína známa úžina Dardanely, a vybrať sa do neďalekej dedinky Tevfikiye. Každý deň odoláva náporu turistov, ktorí zatúžia poprechádzať sa azda najznámejším archeologickým náleziskom na svete. Maketa dreveného koňa okrem obľúbenej fotografickej kulisy odkazuje na príbeh, ako sa podarilo dobyvateľom Tróje preniknúť za jej neporaziteľné hradby. Vojaci sa jednoducho skryli do prázdneho trupu a veľkého koňa nechali pred bránou ako darček. Takto poeticky sa začala skaza mesta. Deti stúpajú hore po schodoch až do jeho útrob a získajú tak cennú spomienku na toto miesto. Pozostatky kamenných hradieb sa rozbiehajú po krajine a náčrty, fotografie či popisy pôsobivo umocňujú dojem a čo to naučia. Telom prechádzajú príjemné zimomriavky, ak si človek predstaví, že vidí hradby, pred ktorými podľa Homéra vláčil božský Achilles nehybné telo Hektora a za ktorými sedel na svojom tróne starý kráľ Priamos a kde sa skrývala krásna Helena. Celú Tróju dnes tvorí niekoľko neveľkých pahorkov. Dodávajú miestu čarovnú atmosféru objavovania. Návštevník netuší, čo sa skrýva za ďalším kopcom, a to mu dodáva silu a chuť hľadať. Za múrom je ukrytý megaron, staroveký dom, so stenami sfarbenými do hnedo-červena. Väčšina slávnej Tróje je dnes premenená na hŕbu kamenia. Z budov stoja len základy alebo niekoľkocentimetrové múry. Či už sa jedná o kráľovský palác alebo obyčajný sklad. Všetko stihol rovnaký osud. Pekne zachovaná je rampa, o ktorej Schliemann veril, že práve po nej sa dostal trójsky kôň do mesta. V jej blízkosti našiel svetoznámy „Priamov poklad“, ktorý sa stal stelesnením Tróje. Takmer na konci areálu stojí Bouleterion, malé rímske divadlo. Je najmladšou pamiatkou mesta a pamätá si ešte rímskych cisárov. V stánkoch so suvenírmi v dedinke predávajú dreveného koníka. Je tou pravou pamiatkou na toto veľké miesto. Tak ako Schliemann veril, že Trója existuje, tak aj my v BUBO veríme, že je dôležité vidieť to na vlastné oči, pretože hoci sú to ruiny, naučia nás veľa, a to je v dnešnej dobe luxus. Vedieť a vidieť.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

10 dní

Trvanie

1427 2195€
K

Ázia   Európa  

Azerbajdžan, Turecko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1744 2325€
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

3 dní

Trvanie

850
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Najväčší európsky cestovateľ
Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: