Život v nehostinnej púšti nebol nikdy ľahký a svoje o tom vedia aj obyvatelia alžírskej oázy Ghardaïa, ktorá sa nachádza v severnej časti Sahary. Aby prežili, museli ľudia v minulosti využiť každú kvapku vody, ktorá im neslúžila len na pitie, ale aj na zavlažovanie palmových sadov, ktoré obyvateľom oáz poskytovali základnú potravinu - datle.
Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, na púšti je problém nie len nedostatok vody, ale aj jej prebytok. V Ghardaïi sa v rozmedzí niekoľkých rokov objavujú prívalové dažde a povodne tak môžu predstavovať vážne problémy pre miestne komunity. Aby obyvatelia zabránili povodniam a využili vodu plnohodnotne, vytvorili dômyselný zavlažovací systém, ktorý je rovnako ako 5 dedín v Ghardaïi zapísaný na zozname UNESCO.
Cez púštne mesto prechádza vyschnuté koryto rieky (wadi), okolo ktorého je vykopaný kanál. Prívalová voda z kanála priteká do systému viacerých menších kanálov, ktoré rovnomerne rozvádzajú vodu do jednotlivých oáz. Na reguláciu prietoku sa používajú jednoduché „dvierka“, ktoré regulujú smer a prietok vody. Voda potom tečie cez jednotlivé kanály cez malé štrbiny do oáz a každá oáza tak dostáva rovnaké množstvo vody.
Na jednej strane sa tak zabráni povodni a na druhej sa takmer všetka voda využije v poľnohospodárstve. Hoci celý systém vyzerá na prvý pohľad veľmi jednoducho, na jeho výstavbe a udržiavaní sa podieľali celé generácie obyvateľov púšte. Ak ho chcete vidieť na vlastné oči, poďte s nami na zájazd do exotického Alžírska čo najskôr.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Alžírsko
- Skalné maľby a rytiny Alžírsko - UNESCO
- Albert Camus – francúzsky spisovateľ z Alžírska
- Top 10 mesta ALŽÍR – Stredomorské veľkomesto
- Čo si zobrať so sebou do púšte v Alžírsku
- Najväčšia arabská krajina sveta?
- Avenue Didouch Mourad - centrum Alžíra
- Antická perla Djemila
- Vlajka Alžírska
- Kasbah v Alziri - UNESCO
- Najkrajšie hrady Afriky
- Ruiny rímskeho mesta Tiddis
- Pevnosť Santa Cruz v Orane
- Najväčšia mešita sveta