CAD

kanadský dolár

1 EUR = 1.47 CAD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 03/2024

Vreckové budete v Kanade potrebovať predovšetkým na stravu, vstupy, osobné výdaje, suveníry a prepitné. Budete potrebovať debetnú embosovanú platobnú kartu / kreditnú kartu VISA CLASSIC alebo MASTERCARD* a hotovosť v USDOdporúčame zobrať so sebou aspoň 60 eur / deň, prípadne ekvivalent v USD - tie bez problémov zameníte priamo na mieste. V tomto rozpočte nepočítame Vaše ubytovanie a prepravu. Ak budete chcieť využiť viac výletov, vstupov, atrakcií, zoberte si viac. Platí zásada, že je lepšie mať so sebou radšej viac peňazí a priniesť ich naspäť domov, akoby Vám mali chýbať na miestach, kam sa už možno nikdy nevrátite.

Neodporúčame karty typu Electron, ktoré fungujú pri výbere z bankomatu (ATM), nefungujú však často pri platení v obchode. Aj keď v Kanade sa takmer všetko dá platiť kartou, pre každý prípad majte so sebou vždy aj nejakú hotovosť – na drobné výdavky, napr. fľašu vody a pod.

Hotely v Kanade Vám zablokujú vratný depozit na vašej debetnej alebo kreditnej karte. Vratný depozit za izby sa nedá uhradiť v hotovosti. Výška depozitu sa mení v závislosti od dátumu, sviatkov a víkendov. Preto Vám odporúčame mať na karte voľných 50-300 eur, ktoré Vám hotel vždy najneskôr do 20 pracovných dní v prípade debetnej karty refunduje/odblokuje napäť na Vašu kartu, v prípade kreditnej karty je to rýchlejšie, spravidla do cca 5 pracovných dní. Bez zablokovania vrátneho depozitu na Vašej karte Vás hotel neubytuje.

Prepitné vo výške 10 – 20 % je v Kanade absolútnou samozrejmosťou v reštauráciách, motorestoch, taxíkoch, pre hotelových poslíčkov. Prepitné sa dáva v hotovosti v menších bankovkách, alebo sa pripíše k účtu.

Ceny jedál fast food sa pohybujú v cenách od 8 CAD, ceny v reštaurácii od 25 CAD vyššie podľa reštaurácie.

Pre približnú predstavu vstupného uvádzame nasledujúce pamiatky a atrakcie:

Vancouver Grouse Mountain

59 CAD*

Capilano Suspension Bridge

54 CAD*

5D kino Fly Over Canada

29 CAD*

Whistler Peak Gondola

59 CAD*

Banff Upper Hot Springs

9 CAD

Columbia Icefield Skywalk

40 CAD

Banff Sulphur Mountain Gondola

64 CAD*

Minnewanka motorový čln

20 CAD/osoba*

Buffalo Nation Museum Banff

12 CAD

Calgary Tower

18 CAD


Výška vstupných poplatkov sa môže meniť a ich aktuálnu výšku si môžete overiť na webových stránkach príslušných atrakcií, múzeí. Hore uvedené sumy sú len orientačné a NIE sú každý mesiac aktualizované!

Plavba k najfotografovanejšiemu miestu Kanady Maligne Lake: Poďte aj na plavbu po jazere Maligne, k najfotografovanejšiemu miestu Kanady – Spirit Island. Plavba trvá 90 minút a budete sa plaviť v nádhernej scenérii Skalistých hôr a ľadovcov. Miesta na lodiach sú limitované, preto je vhodné si miesto vopred rezervovať. Táto plavba je najpopulárnejšia v Kanade, populárnejšia ako na Niagarských vodopádoch. Nezaváhajte. Deti od 6-15 rokov majú 50 perc. zľavu, deti mladšie ako 6 rokov sú gratis. Tento výlet odporúčame objednať a uhradiť vopred.

*Platobné karty sa na prvý pohľad od seba ničím zvláštnym nelíšia. Všetky sú rovnako veľké, obsahujú logo a názov banky. Môžu byť buď hladké elektronické alebo embosované s vystúpeným písmom. Čo však na karte v niektorých prípadoch nenájdete napísané, je informácia o tom, či ide o debetnú alebo kreditnú platobnú kartu. Veľmi často však dochádza k myľnému zamieňaniu týchto dvoch značne odlišných kariet.

Debetná karta je platobná karta, prostredníctvom ktorej môžete čerpať finančné prostriedky len do výšky zostatku na vašom bežnom účte. Debetnú platobnú kartu získate automaticky takmer v každej banke ako súčasť svojho bežného účtu.

Kreditná karta je úverová karta, pri používaní ktorej nevyužívate vlastné peniaze, ale čerpáte finančné prostriedky banky. Tento druh karty sa neviaže na bežný účet ale podlieha schváleniu bankou. Kreditná karta vo svojej podstate predstavuje úver, ktorý vám banka každý mesiac znova a znova poskytuje do výšky schváleného úverového limitu pri dodržiavaní stanovených podmienok. Poplatky za výber z bankomatu kreditnou kartou bývajú vyššie ako pri výbere debetnou kartou.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

E

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

12 dní

Trvanie

4800
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

7 dní

Trvanie

2415
K

Amerika  

Kanada


náročnosť

13 dní

Trvanie

4590
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

3393
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Montreal - čo vidieť v hlavnom meste francúzskej Kanady Montreal

Montreal Montreal - čo vidieť v hlavnom meste francúzskej Kanady

Juraj Slafkovský hráva v jednom z najhokejovejších miest na svete. Poďme si ho spolu prejsť. O Montreale miestni obyvatelia hovoria: "Starý v duši,…

Veronika Hulíková 19 min. čítania