BEJRÚT

Bejrút jedným slovom? Fénix. Presne ako bájny vták aj Bejrút niekoľko krát vstal z popola, aby sa opäť nadýchol a tešil sa zo života. Dnes je libanonské hlavné mesto krásnym príkladom toho, ako život vždy zvíťazí nad vojnou a patrí tak najmodernejším arabským metropolám. Dáte si vychladené libanonské pivko s vodnou fajkou v niektorom z klubov? Stále sme v islamskom svete, ale tento je iný ako konzervatívny Arabský polostrov. Dvojmiliónový Bejrút leží na brehu Stredozemného mora, z ktorého sa dvíhajú Holubičie skaly a ktorý križuje nákupná ulica Hamra plná obchodov, butikov či podnikov. Námestie Martýrov s rozstrieľanou sochou je mementom toho, že tu v 80. rokoch zúrila tvrdá vojna. Kedysi tadiaľto prechádzala Zelená línia medzi islamskou a kresťanskou časťou mesta, dnes je tu poriadna výstavba. Nazrite do obrovskej, modernej mešity Al-Omarí a pozrite si aj maronitskú katedrálu či kostol sv. Juraja len pár metrov od nej. Bejrút je ako mozaika, skladačka náboženstiev, etník a života. 

BAALBEK

Libanonský Baalbek je nekorunovaným divom sveta. Je zapísaný v UNESCO, ale vôbec by sa nestratil ani medzi najdokonalejšími pamiatkami celého sveta. Je mementom toho, aká monumentálna a dôležitá bola Rímska ríša tu na Blízkom Východe a spoločne s jordánskym Jerashom a sýrskou Palmýrou patrí k trojici najlepšie zachovaných rímskych miest celého regiónu. Jeho dejiny siahajú do tretieho tisícročia p.n.l., no svoj zlatý vek prežil počas rímskej doby v 1. storočí. Fantastický chrám venovaný Jupiterovi je symbolom mesta a jeho neskutočné 22 metrov vysoké stĺpy držali precízne zhotovený architráv, z ktorého úlomky budete obdivovať a môžete sa ich aj dotknúť. Obrovský chrámový komplex a vyhliadka na Bakchov chrám, jeden z najlepšie zachovaných chrámov staroveku. Nazriete dnu, spravte si unikátne fotografie a pozrite si aj najväčší rukou opracovaný kamenný blok sveta. Baalbek skrýva množstvo prekvapení. Ak si všimnete žlto-zelené vlajky v meste, tie patria libanonskému Hizballáhu, ktorý sa teší práve v Baalbeku veľkej popularite. Kúpite si domov vlajočku alebo kľúčenku?

ANJAR

Anjar nepatrí medzi najznámejšie libanonské pamiatky, ale o to zaujímavejším toto miesto bude. Leží len pár kilometrov od hraníc so Sýriou a tak sa tu prepletajú arabské dejiny ranného islamského obdobia, pretože práve tam v Damasku v 7. storočí vládla prvá islamská dynastia Ummajovcov. Kalif Al-Walid a neskôr jeho syn Al-Abbas postavili v 8. storočí Anjar a mal slúžiť ako letné sídlo panovníkov. Dnes ide o jedno z najlepšie zachovaných ummajovských miest a ponúka pohľad na to ako takéto miesto mohlo vyzerať. Nájdete tu fotogenický kalifov palác, kúpele aj hlavné ulice postavené po vzore rímskych. Anjar je dnes aj miestom, kde nájdete najväčšiu arménsku populáciu v krajine, čo dokazuje aj arménska katedrála neďaleko ruín.

BYBLOS

Nenápadné libanonské mesto Byblos ležiace severne od Bejrútu patrí medzi unikáty. Považuje sa za jedno z najstarších miesta sveta a jeho história je tak stará ako učebnica dejín. Kedysi tu pulzoval slávny fenický prístav a pochádza odtiaľto aj jedna z najstarších abecied sveta. Vzdelanosť bola v týchto končinách zakorenená, keď mnohé krajiny ešte len koketovali s obrábaním polí. Dnes je pod ochranou UNESCO a nájdete tu fantastický súbor pamiatok od ruín starovekých chrámov, kde zanechali stopy Feničania, Kanánci, Asýrčania. Macedónčania, Gréci či Rimania. Dnešnému mestu dominuje krásny križiacky hrad z 12. storočia. Prechádzky starými uličkami, skvelá libanonská kuchyňa a atmosféra sú devízou Byblosu.

ÚDOLIE KADISHA

Keď ste už navštívili niektoré z libanonských pobrežných oblastí a miest, sever sa javí ako úplne iná krajina s malebným pohorím, ktoré je v nadmorskej výške nad 2000 metrov. Región je známy svojim historickým dedičstvom, tisícročnými cédrami, ako aj vynikajúcimi možnosťami turistiky a lyžovania. Nájdete tu tiež údolie Qadisha. Sväté údolie, ktoré je domovom mnohých izolovaných skalných rezov a kostolov - niektoré sú dobre zachované, iné sú neprístupné a opustené. Odporúčame podniknúť výlet do krásneho údolia Qadisha s nádhernou scenériou, príjemným vánkom (situovaným asi 1500 metrov nad morom) a rôznymi skalnými kláštormi.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.