BEJRÚT

Bejrút jedným slovom? Fénix. Presne ako bájny vták aj Bejrút niekoľko krát vstal z popola, aby sa opäť nadýchol a tešil sa zo života. Dnes je libanonské hlavné mesto krásnym príkladom toho, ako život vždy zvíťazí nad vojnou a patrí tak najmodernejším arabským metropolám. Dvojmiliónový Bejrút leží na brehu Stredozemného mora, z ktorého sa dvíhajú Holubičie skaly a ktorý križuje nákupná ulica Hamra plná obchodov, butikov či podnikov. Námestie Martýrov s rozstrieľanou sochou je mementom toho, že tu v 80. rokoch zúrila tvrdá vojna. Kedysi tadiaľto prechádzala Zelená línia medzi islamskou a kresťanskou časťou mesta, dnes je tu poriadna výstavba. Nazrite do obrovskej modernej mešity Al-Omarí a pozrite si aj maronitskú katedrálu či kostol sv. Juraja len zopár metrov od nej. Bejrút je ako mozaika, skladačka náboženstiev, etník a života. 

BAALBEK

Libanonský Baalbek je nekorunovaným divom sveta. Je zapísaný v UNESCO, ale vôbec by sa nestratil ani medzi najdokonalejšími pamiatkami celého sveta. Je mementom toho, aká monumentálna a dôležitá bola Rímska ríša tu na Blízkom Východe a spoločne s jordánskym Jerashom a sýrskou Palmýrou patrí k trojici najlepšie zachovaných rímskych miest celého regiónu. Jeho dejiny siahajú do tretieho tisícročia p.n.l., no svoj zlatý vek prežil počas rímskej doby v 1. storočí. Fantastický chrám venovaný Jupiterovi je symbolom mesta a jeho neskutočné 22 metrov vysoké stĺpy držali precízne zhotovený architráv, z ktorého úlomky budete obdivovať a môžete sa ich aj dotknúť. Obrovský chrámový komplex a vyhliadka na Bakchov chrám, jeden z najlepšie zachovaných chrámov staroveku. Nazriete dnu, spravte si unikátne fotografie a pozrite si aj najväčší rukou opracovaný kamenný blok sveta. Baalbek skrýva množstvo prekvapení. Ak si všimnete žlto-zelené vlajky v meste, tie patria libanonskému Hizballáhu, ktorý sa teší práve v Baalbeku veľkej popularite. Kúpite si domov vlajočku alebo kľúčenku?

ANJAR

Anjar nepatrí medzi najznámejšie libanonské pamiatky, ale o to zaujímavejším toto miesto bude. Leží len zopár kilometrov od hraníc so Sýriou a tak sa tu prepletajú arabské dejiny ranného islamského obdobia, pretože práve tam v Damasku v 7. storočí vládla prvá islamská dynastia Ummajovcov. Kalif Al-Walid a neskôr jeho syn Al-Abbas postavili v 8. storočí Anjar a mal slúžiť ako letné sídlo panovníkov. Dnes ide o jedno z najlepšie zachovaných ummajovských miest a ponúka pohľad na to ako takéto miesto mohlo vyzerať. Nájdete tu fotogenický kalifov palác, kúpele aj hlavné ulice postavené po vzore rímskych. Anjar je dnes aj miestom, kde nájdete najväčšiu arménsku populáciu v krajine, čo dokazuje aj arménska katedrála neďaleko ruín.

BYBLOS

Nenápadné libanonské mesto Byblos ležiace severne od Bejrútu patrí medzi unikáty. Považuje sa za jedno z najstarších miesta sveta a jeho história je taká stará ako učebnica dejín. Kedysi tu pulzoval slávny fenický prístav a pochádza odtiaľto aj jedna z najstarších abecied sveta. Vzdelanosť bola v týchto končinách zakorenená, keď mnohé krajiny ešte len koketovali s obrábaním polí. Dnes je pod ochranou UNESCO a nájdete tu fantastický súbor pamiatok od ruín starovekých chrámov, kde zanechali stopy Feničania, Kanánci, Asýrčania. Macedónčania, Gréci či Rimania. Dnešnému mestu dominuje krásny križiacky hrad z 12. storočia. Prechádzky starými uličkami, skvelá libanonská kuchyňa a atmosféra sú devízou Byblosu.

ÚDOLIE KADISHA

Keď ste už navštívili niektoré z libanonských pobrežných oblastí a miest, sever sa javí ako úplne iná krajina s malebným pohorím, ktoré je v nadmorskej výške nad 2 000 m.n.m. Región je známy svojim historickým dedičstvom, tisícročnými cédrami, ako aj vynikajúcimi možnosťami turistiky a lyžovania. Nájdete tu tiež údolie Qadisha. Sväté údolie, ktoré je domovom mnohých izolovaných skalných rezov a kostolov - niektoré sú dobre zachované, iné sú neprístupné a opustené. Odporúčame podniknúť výlet do krásneho údolia Qadisha s nádhernou scenériou, príjemným vánkom (situovaným asi 1 500 m.n.m.) a rôznymi skalnými kláštormi.

TYROS

Juholibanonský Tyros (nájdete ho aj pod menom Súr) patrí k najstarším centrám celej krajiny. Ležiac na brehu Stredozemného mora bol už od pradávna ťahákom a zastavili tu mnohé civilizácie, ktoré ho sformovali. Podľa Herodota ho založili niekedy okolo roku 2750 pr.Kr. a svoj zlatý vek zažíval Tyros počas vlády Fenickej ríše. Podľa mytológie sa tu mala narodiť bájna Európa a dokonca aj Dido, prvý kráľovná Kartága, ktorá ho založila. Cítite akú históriu v sebe toto miesto skrýva? Prečo je u nás tak neznáme? Zastavili sa tu Egypťania, Feničania, Asýrčania, Babylončania, Peržania, Gréci aj Rimania. Tyros je dnes miestom s bohatými pamiatkami, ktoré si prerazilo cestu aj na zoznam UNESCO. Rímsky oblúk, vykopávky mesta, slávny Hippodrom, kde sa natáčal kultový film Ben Hur a napokon aj ruiny križiackej pevnosti. Takúto mozaiku len tak ľahko nenájdete.

SIDON

Sidon je tretím najväčším mestom Libanonu, ktoré leží cca 40 kilometrov južne od Bejrútu. Prechádzala ním zaujímavá história, no najväčším lákadlom dnešného Sidonu je jeho promenáda a na nej ležiaca križiacka pevnosť z 13.storočia, ktorá je aj symbolom mesta. Staré mesto ešte dodnes dýcha atmosférou orientálnych uličiek a má v sebe bazár, kde sa radi stratíte a objavíte čím žijú jeho malé, tradičné obchodíky. Pochádzajú najlepšie mydlá Libanonu priamo odtiaľto? Môžete sa o tom presvedčiť. Sidon je vyhľadávaný pre svoju príjemnú, neuponáhľanú atmosféru.

K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2309 2960€
E

Ázia  

Sýria, Libanon


náročnosť

10 dní

Trvanie

3990
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

3276 3995€
K

Ázia  

Libanon

08.07. → 13.07. +10 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

1610 1695€
TOP 10 miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Libanone Blog

Blog TOP 10 miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Libanone

Libanon je krajina, ktorá je rozlohou takmer päťkrát menšia ako Slovensko, no má takmer identický počet obyvateľov. Na malej ploche sa tiež vďaka…

Erik Almáši 13 min. čítania
Bejrút – prehliadka a tipy Bejrút

Bejrút Bejrút – prehliadka a tipy

Bejrút je pre mnohých cestovateľov veľkým prekvapením. Poklad Blízkeho východu s množstvom kontrastov, ktorý sa prirovnáva k Parížu. A nie nadarmo.…

Monika Šeniglová 10 min. čítania
Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale Blog

Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale

V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Byblos - najstaršie mesto Libanonu Byblos

Byblos Byblos - najstaršie mesto Libanonu

Libanon je krajina pretkaná históriou a ak ju milujete rovnako ako my, ste tu na správnom mieste. Vyberme sa do vzácneho mesta Byblos, ktoré má…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania