Strava v Libanone má chutné blízkovýchodné črty, ale je často viac gurmánskejšia a nie nadarmo sa o libanonskej kuchyni hovorí ako o jednej z najlepších nielen v regióne, ale celkovo v arabskom svete. Libanonci veľmi radi používajú vo svojej kuchyni kvalitný olivový olej, cesnak, citrónovú šťavu a pomerne veľa zeleniny. Chrbtovou kosťou kuchyne sú nekonečné predjedlá zvané Mezze, kde sa fantázii medze nekladú. Medzi najtypickejšie patrí hummus, tahini (sezamová pasta), baklažánový baba ganúš, šalát tabbouleh plný byliniek a petržlenovej vňatky alebo fattoush, šalát, ktorý ozvláštnia o kúsky fritovaných arabských placiek. V Libanone nájdete aj širokú ponuku lahodných kebabov od tých, ktoré sú z mletého jahňacieho mäsa až po napichnuté kúsky hovädzieho či jahňacieho na paličke s orientálnymi koreninami. Vynikajúcim jedlom je aj Batata Harra, pikantné zemiaky s bylinkami a koreninami, vegetariánsky Faláfel z cíceru, Kousa Mahisi, teda plnené cukiny alebo baklažány zmesou mletého mäsa, byliniek a ryže a napokon aj Wara´Enab, plnené vínne listy. Najobľúbenejšou polievkou Libanoncov je šošovicová polievka. Podobne ako všetci Arabi z regiónu nedajú miestni obyvatelia dopustiť na sladkosti. Nájdete tu všetko od baklavy, knafeh cez tradičný katayef s príchuťou mandlí, pistácii, vlašských orechov či hrozienok.

V priemere je stravovanie v Libanone  o čosi lacnejšie než v susednom a známejšom Izraeli. Ak si však radi doprajete veľmi kvalitné alebo luxusné jedlo (v Bejrúte to nie je problém), zaplatíte viac ako u nás. V priemere zaplatíte v bežnej reštaurácii za jedlo cca 15-55 eur. Ak máte chuť na pivo alebo pohár vína, pripočítajte k tomu pár eur. Na ulici sa dá najesť za cca 3-5 eur.

Libanon má vo svojej ponuke veľmi široké spektrum nápojov. Najobľúbenejším je podobne ako všade na Blízkom Východe čierny čaj, do ktorého sa namočí mäta. Mimoriadne obľúbená je aj káva ochutená s kardamónom. Libanon je krajina, ktorú preslávil aj alkohol, najmä však lahodné a najlepšie vína z celého arabského regiónu. Z tvrdšieho alkoholu tu nájdete anízový arak, ale víno je to, čo si v krajine zamilujete. Počas zájazdu navštívite aj mestečko Ksara, kde môžete niekoľko lokálnych vín ochutnať a práve Ksara je vysoko cenená. Vodu vo fľašiach nájdete všade a vodu z vodovodných kohútikov nepite.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám odporučíme tie najlepšie reštaurácie a bary. Aj najväčší gurmáni budú nadšení. 

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Libanone:

Abdel Wahab (Bejrút) – Abdel Wahab El Inglizi | Ashrafieh, Beirut, Lebanon – Libanonská reštaurácia v štvrti Ashrafieh patrí medzi lepšie v meste a určite si ju nenechajte ujsť ak vás láka ochutnávať tradičnú, libanonskú kuchyňu. Šalát Fattoush s opekanými chlebíkmi ako prejedlo, typické kibbeh alebo grilované mäso na viacero spôsobov je niečo, čo vás tu nemá šancu sklamať.

Em Sherif Restaurant (Bejrút) – Rue Victor Hugo, Beirut, Lebanon – Fine dining v Bejrúte? Prečo nie! Táto dokonalá reštaurácia je zosobnením orientálnych jedál s libanonskou chuťou. Môžete si byť istý čerstvými surovinami a zo servírovania dokážu spraviť zážitok. Ako predjedlo tu pripravujú skvelý manakíš, hummus aj baba ganúš a lístok do gastronomického raja znamená objednať si kebab z mletého jahňacieho mäsa, ktoré dokonale ochutili orientálnymi koreninami. Dezerty sú ako z iného sveta a zmrzlinu s nastrúhanými pistáciami môžete zjesť na kilá. Za obed alebo večeru počítajte v priemere 40 – 60 EUR.

Original Falafel M Sahyoun (Bejrút) – Damascus Road Ras El-Nabeh, Beirut, Lebanon – Ak preferujete streetfood a pouličné jedlo aj Bejrút vám má čo ponúknuť. Tento malý, rodinný podnik ponúkne vyšperkovaný falafel s lahodným mäsom, zeleninou, ale aj typicky libanonskou cesnakovou omáčkou, ktorá dodá jedlu tú pravú chuť. Falafel je tu vždy čerstvý a konečne ucítite ako má perfektný falafel chutiť.

Barbar (Bejrút) – Hamra, Beirut, Lebanon – Na obľúbenej ulici Hamra v centrálnej časti Bejrútu nájdete kultový podnik Barbar. Kým vo Falafel M Sahyoun robia dokonalý falafel, tak tu v Barbare nájdete tu najlepšiu mäsovú šawarmu. K tomu čerstvý hummus, sezamovú tahini a pre vegetariánov sa tu nájde aj falafel. Ak ste šawarmy prejedený, ponúknu vám skvelé, grilované kura, ale špecialitou je práve šawarma.

Lakis Farm (Baalbek) – Douress, Baalbeck, Lebanon  – V Baalbeku nájdete niekoľko menších stánkov s občerstvením hneď oproti chrámu na malom námestí, kde predávajú suveníry, no ak chcete z jedla zážitok, vyberte sa na miesto zvané Lakis Farm. Nájdete tu autentickú, libanonskú kuchyňu, kde medzi inými špecialitami nájdete aj typické, mäsové koláčiky Sfiha, ktoré sú pýchou Baalbeku. Robia tu aj vynikajúce jahňacie kotlety alebo jahňací kebab s čerstvým humusom a k tomu ako príloha kvasená zelenina.

Feniqia (Byblos) – Rue Pepe Abed, Byblos, Lebanon – Feniqia patrí medzi najpríjemnejšie reštaurácie celého mesta Byblos. Leží len pár desiatok metrov od križiackeho hradu s ruinami starovekých chrámov aj neďaleko prístavu a ponúka tradičnú libanonskú kuchyňu. Servírovanie je zážitkom a určite si nenechajte ujsť ponuku slávnych mezze, šalátov alebo perfektne pripravený kebab a šawarmu. K nim libanonské pivo alebo pohárik vína. Odtiaľto sa veľmi ťažko odchádza, hoci je prehliadka Byblosu veľmi lákavá.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Gilt Restaurant
Gilt Restaurant

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Gilt Restaurant

Bejrút
Libanon

Gilt, ktorý bol otvorený v marci 2013, si rýchlo vybudoval povesť jednej z najlepších reštaurácií v meste a to zaslúžene. Spojenie skvelého jedla a dizajnu vo Vás zaručene vytvorí nielen gurmánsky ale aj kultúrny zážitok. V jedálnom lístku nájdete kozmopolitnú fúziu stredomorských, ázijských a peruánskych jedál, ktoré navrhol libanonský šéfkuchár Maroun Chedid. Každé z jedál, ktoré Vám prinesú sú skvele farebne zladené a samotná chuť je exkluzívna. V pozadí hrá príjemná hudba. Ochutnajte hovädziu sviečkovú, ktorá je nielenže krásne naservírovaná, ale aj vynikajúco chutí. Ku skvelému jedlu si jednoznačne nechajte namiešať profesionálne pripravený kokteil.

Em Sherif Restaurant
Em Sherif Restaurant

Štýlové reštaurácie

Em Sherif Restaurant

Bejrút
Libanon

Táto dokonalá orientálna reštaurácia je zosobnením orientálnych jedál s libanonskou chuťou. Poskytuje svojim hosťom neprekonateľný prvotriedny kulinársky zážitok. Samotné servírovanie bude pre Vás zážitkom. Čerstvými surovinami si môžete byť istý. Ako predjedlo Vám pripravia skvelý manakíš, hummus aj baba ganúš. Ocitnúť sa v gastronomickom raji znamená, objednať si kebab z mletého jahňacieho mäska, ktoré je dokonale ochutené orientálnymi koreninami. Dezerty chutia ako z iného sveta a zmrzlinu s nastrúhanými pistáciami môžete zjesť na kilá.

K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3518
E

Ázia  

Sýria, Libanon

08.04. → 17.04. +4 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

3990
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

4594
K

Ázia  

Libanon

08.04. → 13.04. +9 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

1495
TOP 10 miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Libanone Blog

Blog TOP 10 miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Libanone

Libanon je krajina, ktorá je rozlohou takmer päťkrát menšia ako Slovensko, no má takmer identický počet obyvateľov. Na malej ploche sa tiež vďaka…

Erik Almáši 13 min. čítania
Bejrút – prehliadka a tipy Bejrút

Bejrút Bejrút – prehliadka a tipy

Bejrút je pre mnohých cestovateľov veľkým prekvapením. Poklad Blízkeho východu s množstvom kontrastov, ktorý sa prirovnáva k Parížu. A nie nadarmo.…

Monika Šeniglová 10 min. čítania
Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale Blog

Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale

V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…

Ľuboš Fellner 38 min. čítania
Byblos - najstaršie mesto Libanonu Byblos

Byblos Byblos - najstaršie mesto Libanonu

Libanon je krajina pretkaná históriou a ak ju milujete rovnako ako my, ste tu na správnom mieste. Vyberme sa do vzácneho mesta Byblos, ktoré má…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania