Pôvodne bol Adonis synom cyperského kráľa Cinyrasa a jeho dcéry Myrrhy. Myrrha sa zamilovala do vlastného otca, otehotnela a musela ujsť, túlala sa a prosila bohov o radu. Bohovia ju premenili na myrhový strom a zrazu sa rozdelil na dve polovice, pričom z jednej z nich vypadol na svet malý Adonis. Tento mýtus tak napokon celkom zodpovedá Adonisovej povahe boha vegetácie a jeho pôvod v horúcich, púštnych oblastiach, kde mal svoj domov práve myrhový strom. Afrodita ukryla Adonisa do malej škatuľky a tú dala Persefone, pričom ju požiadala, aby škatuľku schovala na nejaké tmavé miesto. Persefóna bola zvedavá, čo sa skrýva vo vnútri, tak raz otvorila škatuľku a našla tam Adonisa. Afrodita to počula, vrátila sa do podsvetia, navštívila Persefónu a chcela Adonisa odviesť.
Bol tak pekný, že sa s ním nikto nemohol porovnávať nik, ani ľudia, ani bohovia. Afrodita, bohyňa lásky, sa do Adonisa zamilovala práve pre jeho krásu. Zostupovala na zem len preto, aby bola s ním a začala rada loviť, pretože Adonis bol vášnivý lovec. Nakoniec mu aj Afrodita pomáhala s lovom v cyperských lesoch, ale len s menšími zvieratami, nie s divokými. Dôvodom bolo to, že divé zvieratá a divočina ako taká nehľadí na krásu, no zabíja ju. Afrodita veľakrát varovala Adonisa, aby nepoľoval na divoké zvieratá a že môže byť predsa odvážny aj voči menším zvieratám, pretože je nebezpečné byť odvážny pri tých divokých. Adonis bol však dospelý mladý muž a nemal potrebu počúvať Afroditu. Medzičasom sa do Adonisa zamilovala aj Persefóna a problém bol na svete. Zeus nemal čas a môžno ani chuť riešiť milostný trojuholník, tak poveril múzu Kaliopé, aby to vyriešila za neho. Tá šalamúnsky rozdelila rok na tri časti. V prvej bude Adonis s Afroditou, v druhej s Persefonou a v tretej časti bude sám.
Afrodite sa však podarilo presvedčiť Adonisa, aby namiesto Persefóny trávil čas s ňou a tá celá nahnevená odchádza do Trácie, kde všetko rozpovie Aresovi. Ten, ochromený žiarlivosťou sa premení na diviaka. Adonis sa jedného dňa vybral na lov kancov, netušiac, že práve lov na divoké zvieratá sa mu má stať osudným. Kedysi dávno ho Afrodita varovala, no neposlúchol ju. Zranený diviak zaútočil na Adonisa obrovskými klami a okamžite ho zabil. Afrodita je zúfalá, keď sa dozvie čo sa stalo a Adonis sa po smrti premenil na kvet. Prekliala osud, ktorý je mocnejší než bohovia a s plačom sa zvalila k nohám samotného Dia. Prosila ho, aby jej aspoň na nejaký čas vrátil Adonisa. Zeus napokon poveril boha podsvetia Hádesa, aby Adonisa každú jar pustil zo svojho sveta a odvtedy žije Adonis pol roka v podsvetí a pol roka na zemi s Afroditou. To preto príroda na jar ožíva, pretože sa z temnoty vracia Adonis. V momente, kedy sa Adonis poberie do podsvetia, príroda začne šedivieť a chradnúť.
Mýtus o Adoniosovi sa stal obľúbeným námetom na starovekých sarkofágoch a aj my počas našich BUBO ciest ich veľmi radi pohľadáme. Niektoré z nich sú v Ríme, no ku krásnym patrí aj sarkofág z libanonského Baalbeku. Na našom zájazde do Libanonu vám naši sprievodcovia radi tento mýtus o Adonisovi rozpovedia.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Libanon
- História peňazí, Libanon
- Rímske pamiatky, Libanon
- Libanonská kuchyňa - najslávnejšia orientálna kuchyňa
- Baalbek, Libanon - chrám pri ktorom sú aj bohovia malí
- Krajina cédrov, Libanon
- Harissa – pútnické miesto troch náboženstiev
- Libanonské cédre
- Kto sú maroniti?
- Údolie Beqaa - tepna Libanonu
- Kameň tehotnej ženy
- Moslimské arabské mená
- Námestie Martýrov a umenie revolúcie
- Šport v Libanone, Bejrút
- Libanon a politika
- TOP pamiatka Libanonu
- Libanonská vlajka
- Holubičie skaly v Bejrúte
- Hassan Nasrallah