LBP

libanonská libra

1 EUR = 16 326.00 LBP

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 10/2023

Oficiálnou menou v Libanone je libanonská libra (LBP). V Libanone je dobré fungovať na lokálnej mene, pretože mnohé menšie obchodíky na ulici, stánky a podobne neberú cudziu menu. Na mnohých miestach dnes nezaplatíte kartou a tak sa na ňu nespoliehajte. Ak viete, že si plánujete kúpiť hodnotnejšie suveníry, vezmite si so sebou eurá a môžete ich zaplatiť aj nimi, ale vodu, šhawarmu, čaj alebo kávu zaplatíte v libanonských librách.

Podľa našich dlhoročných skúseností odporúčame mať so sebou eurá v hodnote cca 40-50 euro / deň, no ak plánujete nakupovať a užívať si miestne atrakcie, alebo lokálne suveníry, miniete samozrejme viac.

Peniaze si najlepšie zameníte v zmenárni na letisku (o čosi horší kurz) alebo priamo v centre Bejrútu. Vo väčších mestách akými je Tripoli či Sidon nie je problém meniť peniaze, ale čím menšie mesto to bude, tým je menšia šanca, že si peniaze zameníte. Ak budete potrebovať a nebudete vedieť nájsť zmenáreň, spýtajte sa v hoteli (mnohé vám pomôžu zameniť) alebo taxikárov, ktorí majú kontakty.

Vezmite si so sebou aj bankomatovú kartu, no na výber z bankomatu sa nespoliehajte. Libanon sa zmieta v ekonomickej kríze a mnohé služby pri bezkontaktnom platení nefungujú a tiež mnohé bankomaty nemajú peniaze. Berte si ju skôr ako poistku, prípadne si kúpite niečo hodnotnejšie a viete zaplatiť v obchode bez hotovosti.

Dnes je jedno či so sebou máte EUR alebo USD, ale ak cestujete len do Libanonu, nemusíte si doma meniť americké doláre, aby ste si ich vymenili za libanonské libry. Všetko vybavíte s eurami a tak máte o starosť menej. Ak však so sebou beriete USD, tak dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

Libanon je krajina, kde nájdete množstvo krásnych suvenírov a tak na to myslite už doma pri balení. Necestujte do Libanonu na hmotnostnom maxime vašej batožiny, pretože vás to potom bude mrzieť. Nakúpte si v Libanone suveníry a spomeňte si na túto krajinu po návrate domov. Ak si radi z ciest nosíte suveníry, ktoré viete ochutnať a ponúknuť rodinu či známych, potom si určite vezmite libanonské sladkosti a cukrovinky. Nosia si ich odtiaľto aj Libanonci žijúci v zahraničí či arabskí turisti, pretože Libanon je na sladkosti jedno z najlepších miest. V Bejrúte nájdete obrovský výber s chuťou Orientu. Zaujímavosťou Libanonu je aj to, že hoci ide o krajinu s moslimskými prvkami, nájdete tu najlepšie víno Blízkeho Východu. Vezmite si domov fľašku či dve s dokonalým libanonským vínom z vinárne Ksara. Libanon je krajinou, kde nájdete veľmi pôsobivú keramiku a možno vás zaujmú tradičné motívy alebo súpravy na kávu či na libanonské mezze. V meste Sidon či v Tripoli nájdete tradičné olivové mydlá, ktoré sa tu ešte stále vyrábajú tradičnými metódami. Kocka mydla sa tak stane mimoriadne originálnym suvenírom. Libanon je krajina cédrov a tak si viete domov priniesť aj krásne vyrezávané suveníry. Či už to budú drobné drevené výrobky alebo obľúbené cédrové drevo do ktorého vám vyrežú aj vaše meno či iný text. Aj takto môže vyzerať spomienka! Máte radi orientálnu módu? Bejrút má množstvo butikov či obchodov, kde si viete kúpiť tradičné oblečenie, ktoré však nemusí byť používané len tu v Libanone, ale pokojne aj doma. Najviac suvenírov (magnetky, pohľadnice, drobnosti) nájdete v Byblose v jeho starom meste, v Bejrúte, na bazároch v Sidone alebo v Baalbeku pred vstupom do antického areálu Jupiterovho a Bakchovho chrámu. 

Máte zálusk na luxusné suveníry? Skúste luxusné šperky od Yessayan Jewelry, ktorý sa venujú šperkovníctvu od roku 1977. Najdrahšie a najlukratívnejšie koberce v Libanone nakúpite v Turath Maktabi, ktorý sa špecializuje na najvyššiu kvalitu a pobočky má nielen v saudskoarabskom Rijáde, ale aj v Zurichu. Prvotriedny servis a najkrajšie koberce sveta! Módna značka Aura zase predstavuje akési oživenie starých vplyvov, ktoré kreovali Libanon a teda  Grékov, Rimanov, Arabov či Osmanov. V móde sa tieto vízie premiešali s modernými prvkami a vznikli unikáne veci. To bude suvenír, čo poviete!

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2760
E

Ázia  

Sýria, Libanon

08.04. → 17.04. +4 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

3990
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

4870
K

Ázia  

Libanon

22.10. → 27.10. +18 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

1719
Byblos - najstaršie mesto Libanonu Byblos

Byblos Byblos - najstaršie mesto Libanonu

Libanon je krajina pretkaná históriou a ak ju milujete rovnako ako my, ste tu na správnom mieste. Vyberme sa do vzácneho mesta Byblos, ktoré má…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania
Baalbek – antický klenot v údolí Bekaa Baalbek

Baalbek Baalbek – antický klenot v údolí Bekaa

V srdci úrodného údolia Bekaa, ktoré svojimi kvalitnými plodinami zásobuje celý Libanon, sa nachádza impozantný komplex antických budov. Aj keď z…

Michaela Šimonová 16 min. čítania
Bejrút - správy z revolučného Libanonu Blog

Blog Bejrút - správy z revolučného Libanonu

Bejrút - idem tam. Už pri prvom uvítaní na letisku Ben Gurion v Tel Avive počujem niekoľkokrát tú istú otázku: „Miška, a ako je to s tým Libanonom?…

Libanon – krajina cédrov, peňazí aj skvelého jedla Blog

Blog Libanon – krajina cédrov, peňazí aj skvelého jedla

Úchvatná krajina cédrov, magická krásavica na brehu Stredozemného mora. Alebo krajina sĺz a rozostrieľaných múrov po toľkých guľkách a vojnách,…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania