Oblečenie: Na Blízkom Východe panuje počas väčšiny roka pomerne príjemné a teplé počasie. Ak sa sem vyberiete v lete, tak čakajte horúčavy a suché teplo, zatiaľ čo v zimných mesiacoch, aj začiatkom jari bude vonku ešte chladno. Myslite na to pri balení podľa toho, kedy sa do regiónu vyberiete.

Myslite aj na to, že Libanon je krajinou s odlišnou kultúrou aj náboženstvom a tak sa budete prispôsobovať miestnym pomerom, čo je znakom rešpektu a úcty. Týka sa to najmä konzervatívnejších oblastí Libanonu ako je Baalbek a južná časť krajiny (Tyros a Sidon). Zvoľte preto do týchto regiónov konzervatívnejšie a slušnejšie oblečenie. Dlhé nohavice alebo tričko s krátkym rukávom je v poriadku, ale neberte si tielka, príliš krátke nohavice či krátke sukne. Pre ženy odporúčame aj jednu šatku na prekrytie prípadných odhalených ramien či výstrihu počas návštevy v kostoloch či mešitách. Zahaľovať si vlasy netreba, ale je dobré mať so sebou šatku. Bejrút je na arabský svet veľmi liberálne mesto a stretnete tu aj Libanonky v minisukniach či vyzývavom oblečení, no vy sa oblečte konzervatívnejšie.

Zoberte si so sebou voľné, teplé nohavice, krátke nohavice, tričká alebo košele s krátkym rukávom, mikinu alebo sveter (najmä ak cestujete na jar či koncom jesene) a na obutie šľapky, sandále a jedny pevnejšie topánky. Nezabudnite na pokrývku hlavy a tak si pribaľte šiltovku, klobúk alebo niečo, čo vás ochráni pred silným slnkom. Plavky využijete v hotelových bazénoch. Určite si pribaľte aj opaľovací krém a slnečné okuliare.

Dôležité upozornenie: Ak cestujete v mesiacoch november – marec, pripravte sa a zbaľte tak, že bude počas dňa veľmi príjemné počasie, no večer môžu v niektorých oblastiach klesnúť teploty pokojne aj na 5 stupňov a bude chladno. V týchto termínoch môžete využiť aj teplú bundu, čiapku a vhodné topánky. Radšej ich budete mať v kufri a v prípade krásneho počasia ich nevyužijete, ako by vám už priamo na mieste mali chýbať a vy ste si neužili každý deň na 100 percent.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkami a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla často je 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbank).

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2791 3404€
E

Ázia  

Sýria, Libanon

26.07. → 04.08. +4 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

2394 3990€
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

3276 3995€
K

Ázia  

Libanon

09.05. → 14.05. +11 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

1719
TOP 10 miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Libanone Blog

Blog TOP 10 miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Libanone

Libanon je krajina, ktorá je rozlohou takmer päťkrát menšia ako Slovensko, no má takmer identický počet obyvateľov. Na malej ploche sa tiež vďaka…

Erik Almáši 13 min. čítania
Bejrút – prehliadka a tipy Bejrút

Bejrút Bejrút – prehliadka a tipy

Bejrút je pre mnohých cestovateľov veľkým prekvapením. Poklad Blízkeho východu s množstvom kontrastov, ktorý sa prirovnáva k Parížu. A nie nadarmo.…

Monika Šeniglová 10 min. čítania
Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale Blog

Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale

V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Byblos - najstaršie mesto Libanonu Byblos

Byblos Byblos - najstaršie mesto Libanonu

Libanon je krajina pretkaná históriou a ak ju milujete rovnako ako my, ste tu na správnom mieste. Vyberme sa do vzácneho mesta Byblos, ktoré má…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania