NEW YORK

Hlavné mesto sveta a vstupná brána do USA. Vriaci kotol všetkých možných národností, trendov, čulého pohybu, biznisu, umenia, šoubiznisu, najneuveriteľnejších príbehov a ľudských osudov. Veľké jablko, do ktorého musíte mať odvahu zahryznúť sa. Mesto, ktoré nikdy nespí. Mesto, ktoré čaká na teba a tvoje nesplnené sny. New York je pojem. Životný štýl. Rozbehnutý a nikdy nestojaci vlak. Manhattan a Brooklyn. Socha slobody a Empire State Building. Central Park a Wall Street. Brooklyn Bridge a Times Square. Madison Square Garden a Broadway. Ešte ste tu neboli? New York je povinná jazda. Je to mesto, ktoré treba zažiť cez všetky ročné obdobia a preto sa sem oplatí vrátiť viac krát. Chcete sa dozvedieť o New Yorku všetky pikošky? Prehliadka New Yorku určite stojí za to.

BOSTON

Je hlavné a najväčšie mesto amerického štátu Massachusetts zároveň najväčšie mesto Nového Anglicka. Je to námorný prístav na východnom pobreží USA, ktorý leží pri zálive Massachusetts a ústí riek Charles a Mystic. Jedno z mála amerických miest, v ktorom domáci vedia, kde sa nachádza Slovensko. Zdeno Chára je tu považovaný za žijúcu legendu. Ide o jedno z najstarších miest severnej Ameriky, ktoré založili anglickí puritáni v roku 1625 pod názvom Trimountaine. Od roku 1770 bol Boston dôležitým bodom boja Američanov za nezávislosť. V roku 1770 to bol bostonský masaker a v roku 1773 bostonské pitie čaju. Dnes sa Boston snaží stať jednotkou medzi americkými mestami, čo sa týka udržateľnosti. 

PHILADELPHIA

Potrpíte si na luxus? Vo Philly, ako ju skrátene volajú domáci, si viete zarezervovať najlacnejší Ritz Carlton. Vedeli ste, že názov mesta pochádza z gréčtiny a v preklade znamená bratská láska (filos – láska, adelfos – brat). Synonymom mesta Philadelphia je bez debaty Philly Cheesesteak. Existuje niekoľko známych podnikov, kde viete ochutnať túto delikatesu. Navštívte napríklad Pat's alebo Geno's. Tie patri k tým najobľúbenejším. Mesto je známe aj svojou veľkou umeleckou scénou. V meste sa nachádza slávne Philadelphia Museum of Art známe tiež ako „The Rocky Steps“. Nachdáza sa tu aj jedna z najprestížnejších umeleckých škôl v krajine - University of the Arts.

WASHINGTON, D.C.

Hlavné mesto USA, ktoré dominuje americkej a svetovej politike. Iné mestá Ameriky sú možno zábavnejšie, ligotavejšie, divokejšie, dynamickejšie.... No Washington D. C. je jednoznačným stelesnením patriotizmu USA, mestom bieleho mramoru, pamätníkov, múzeí, parkov a širokých alejí, ktorého ulicami sa prechádzate, a akoby ste listovali históriou krajiny. Áno, ochutnajte rozmarnejšie a farebnejšie stránky Ameriky. A potom choďte spoznať Washington, aby ste spoznali to podstatné z dejín i mentality USA. Mesto je srdcom všetkých Američanov a nie nadarmo ho zdobí množstvo memoriálov, ktoré symbolizujú jednotlivé historické epochy krajiny. National Mall, obrovské parkové územie v strede s memoriálom Georgea Washingtona. Biely dom, národný archív ale aj sídlo FBI. Všetky zaujímavosti o meste sa dozvieš pri prehliadke Washingtonu

BALTIMORE

Najviac pozornosti priťahuje jeho historická fregata USS Constellation z roku 1854, okolo ktorej sa týčia mrakodrapy. Ďalšími lákadlami mestá sú Národné akvárium, Prírodovedecké múzeum, pevnosť Fort McHenry a železničné múzeum Baltimore & Ohio Railroad. Baltimore má aj svoju odvrátenú stránku tváre pre svoju vysokú kriminalitu, ktorá je, na počet obyvateľov, vyššia ako v iných amerických mestách.

PITTSBURGH

V žiadnom meste USA nežije taká obrovská komunita slovenských prisťahovalcov ako v širšej aglomerácií Pittsburghu. V 90. rokoch 19. storočia sem prišlo okolo 100 000 Slovákov. Po usadení tu slováci otvorili vlastné školy, kostoly a rôzne organizácie, vďaka ktorým mesto pripomínalo rodné Slovensko. Niektoré organizácie tu fungujú dodnes a snažia sa zachovávať naše tradície. Jednou z nich je slovenský deň, ktorý sa každoročne v meste koná 22. júla. Vedeli ste, že v snemovni reprezantatov Spojených štátov sme mali slováka? Jeho meno je Joseph Matthew Gaydos z pôvodného mena Jozef Gajdoš. 

ATLANTA

Hlavné mesto štátu Georgia má medzinárodné letisko Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport so skratkou ATL, ktoré je najrušnejším letiskom v USA považovaným za hlavný uzol leteckej dopravy s priemerným ročným počtom turistov okolo 45 miliónov. 

MIAMI

Najväčšie mesto v juhovýchodnej časti Floridy a druhé najväčšie v celom štáte. Metropolitná oblasť Miami sa rozkladá od bažín národného parku Everglades na východe až k Atlantickému oceánu na západe. Najlepšiu kubánsku kávu v meste vďaka tejto komunite nájdete v časti Little Havana. Reštaurácie a puby, z ktorých sa ozýva kubánska hudba. Tanečníci, vôňa pravých cigár a pravá atmosféra obyvateľov, ktorí v minulosti prišli z Kuby a priniesli si sem aj svoju kultúru. Samotné South Beach Vás prekvapí úžasnou zbierkou stavieb v štýle art deco na South Beach. Nájdete tu vilu slávneho módneho návrhára Gianniho Versacea. Na legendárnej Ocean Drive môžete ochutnať najpopularnejší koktajl osviežujúceho Bulldoga - do obrovského poháru plného Margarity Vám ponoria mexickú Coronu. Ak milujete umienie, navštívte štvrť s názvom Wynwood, kde na stenách nájdete graffiti od výmyslu sveta.

CAPE CARNEVAL

Navštívte komplex Kennedy Space Center na Cape Canaveral, kde sa naučíte niečo viac o tých najzaujímavejších vesmírnych misiách NASA, kde sa okrem histórie stretnete aj s množstvom zaujímavých atrakcií. 

KEY WEST

Symbolom mesta je námestie Mallory square, kde sa odjakživa stretávali domáci, aby si vymieňali správy, klebetili a nakupovali. Nájdete tu najjužnejší bod Ameriky. Milujete sladké? Potom si určite odskočte na najlepší limetkový cheesecake, ocenený niekoľkými cenami v srdci tohto malebného mestečka. Návštivte rezidenciu Ernesta Hemingwaya s tropickou záhradou a zapusteným bazénom, o ktorom tvrdil, že ho finančne takmer zrujnoval.

NEW ORLEANS

Mesto Jazzu v štáte Louisiana Vás dostane svojou jedinečnou atmosférou, ktorú nenájdete v žiadnom inom americkom meste.

TENNESSEE

Je dodnes preslávené najpredávanejšou americkou whiskey na svete s názvom Jack Daniel's - vyrába sa v Lynchburgu. Napriek tomu, že Jack Daniel's spĺňa regulačné kritéria pre klasifikáciu bourbonu, vďaka filtrácii cez drevené uhlie sa od neho odlišuje a zaraďuje sa do skupiny whiskey.

KENTUCKY

Štát, v ktorom zvnikla celosvetová fastfoodová sieť KFC (Kentucky fried chicken) založená Colonelom Sandersom. O jeho životnej ceste bol natočený film s názvom A Recipe for Seduction. Štát odporúčame navštíviť aj milovníkom bourbonu. 

CHICAGO

Je najväčšie mesto štátu Illinois a tretie najľudnatejšie mesto v Spojených štátoch, ktoré leží pri jazere Michigan. Mesto je známe vďaka jej unikátnej architektúre. 

LOS ANGELES

Druhé najväčšie mesto USA. Na rozdiel od New Yorku je LA nesmierne rozťahané na všetky smery a zóny mrakodrapov, ako ich poznáme z New Yorku, tu nie sú. Na druhej strane LA, má jednu obrovskú výhodu a ňou je Tichý oceán a plážové rezorty. Kúsok od medzinárodného letiska je slávna pláž Santa Monica, ktorú preslávil seriál Baywatch a dodnes je mekkou surferov, relaxu a uvoľnenej zábavy. Alebo skúsite Venice beach či Malibu s nejakou celebritou? V meste a jeho srdci sa nachádza viacero štvrtí, ktoré len zvýrazňujú kozmopolitný charakter mesta - Little Tokyo, Koreatown, Chinatown... V centre si nenechajte újsť slávne Čínske divadloChodník slávy, ktorý nám pripomína, že LA znamená FILM.

Filmový priemysel sa tu narodil a tu aj žije a legendárny Hollywood budete mať priamo pred sebou. Filmové triky si môžete vyskúšať na vlastnej koži v zábavnom parku Universal Studios, alebo sa len tak previesť autobusom po štvrtiach LA a pod košatými stromami hľadať rezidencie slávnych. Tých nájdete takmer určite na obchodnej ulici Rodeo drive, ktorá, žiaľ, patrí medzi najdrahšie ulice na svete. Mesto je pyšné na svoje mexické korene a rovnako ako treba zažiť NYC treba vyskúšať aj slnečné LA. Viac o Los Angeles.

SAN FRANCISCO

V roku 1848 malo mesto 1 000 obyvateľov, v roku 1849 malo 25 000. Zlatokopecká horúčka vystrelila mesto na mapu sveta a pevne sa na nej uchytilo. Frisco je úplne iné ako LA. Má európskejšiu atmosféru, niekedy až anglické počasie. Chladné hmlisté letá, ulice ako húsenkové dráhy a električky. Mesto stelesňuje majestátny most Golden Gate bridge, ktorý je ikonou Ameriky. V chladných vodách Pacifiku na dohľad od mesta sa skrýva notoricky známe väzenie Alcatraz. Na pobreží Frisca sa v nákupnom centre vyhrievajú uškatce a rovnako tu nájdete aj najstaršiu čínsku štvrť v USA. Twin Peaks. Čarodejnice pre zmenu mesto zviditeľnili v Hollywoode a málokto vie, že San Francisco je jedným z najdôležitejších finančných centier sveta. Kúsok od Frisca je legendárne Silikónové údolie alebo Yosemitský národný park. Kombinovať Frisco s LA je kombinovať modernu s tradíciou a určite sa Vám to bude páčiť. Viac o meste San Francisco.

LAS VEGAS

Najbohatší ľudia sveta sa sem chodia baviť a utrácajú tu nemalé peniaze. Napriek tomu, že každému je jasné, že Las Vegas je pozlátko. Vegas Vás očarí a vtiahne do víru nočného života. Ilúzia zábavy je dokonalá, aby ste zabudli na to, že tu ide o prachy. Veľa prachov. Hazard je tu seriózny biznis. Vegas sú milióny dolárov na stoloch herní a megarezortov. Aj keď tu je dostatok atrakcií na ich ignorovanie, podľahnete im. Viete že, obrovský neónový kovboj - Neon Vic stojaci nad ulicou Fremont je najväčším pohybujúcim sa neónovým znakom na svete? Milionár Howard Hughes býval v hoteli  Desert Inn tak dlho, že ho chceli vysťahovať, ale on hotel kúpil. Hotel Bellagio disponuje romantickou tancujúcou megafontánou, ktorá je jedným z najväčších umeleckých diel a je vyrobená z 2 000 ručne opracovaných sklenených kvetov. Čokoládová fontána a nezabudnuteľný Cirque du Soleil. Las Vegas leží v jednej z najkrajších scenérií amerického juhozápadu... Grand Canyon, najfenomenálnejšia prírodný úkaz Spojených štátov, je len necelú hodinku letu helikoptérou. Prečítajte si viac o Las Vegas

GRAND CANYON

Jedna z najúžasnejších prírodných scenérií sveta vyráža dych každému návštevníkovi. V prvom rade je to však geologický zázrak. Pred 5 až 6 miliónmi rokov tiekla rieka Colorado po náhornej plošine od Skalistých hôr až ku kalifornskému zálivu. Každý dážď zmyl časť riedko vegetovanej púšte do rieky, veľký výškový rozdiel a zväčšujúca sa masa odnášaných sedimentov urýchľovali proces odhaľovania vrstiev. Prietok rieky sa samozrejme menil podľa sezón, na konci poslednej doby ľadovej pred cca 12 000 rokmi bol prúd pravdepodobne desaťnásobne väčší a silnejší. Ako rieka tiekla, kaňon sa prehlboval. Vznikli vedľajšie ramená rieky Colorado a rozširovali kaňon do rôznych údolí. Jemné vrstvy sedimentov kolabovali pod tlakom vody a odhalili pre nás „učebnicu“ geológie našej planéty.

DEATH VALLEY

Národný park Death Valley sa nachádza vo východnej Kalifornii na hraniciach s Nevadou - na severnom okraji Mohavskej púšte. Veľkú časť národného parku tvorí údolie „Death Valley“ – Údolie smrti. Je to najsuchšie, najteplejšie a najnižšie položené miesto v USA. Uprostred údolia je 86 metrov pod hladinou mora solné jazero Badwater basin. V tejto oblasti je zvláštna mikroklíma. Vysoké hory izolujú toto územie od okolitej púšte a vzduch cirkuluje iba vo vnútri údolia. Vzduch sa veľmi rýchlo prehrieva a vysušuje okolitú krajinu. Teploty v lete tu bežne presahujú 50 °C! Napriek týpmto podmienkam tu rastie viac ako 1 000 druhov rastlín.

NP YOSEMITE

Založili ho v roku 1890 a v roku 1984 ho uznali za svetové dedičstvo. Park sa rozkladá na západnom svahu pohoria Sierra Nevada. Jeho celková rozloha je 3 081 km². Yosemitské údolie tvorí centrum parku, jeho stredom preteká rieka Merced. Cathedral Lakes sú dve vysokohorské jazerá vo výške 2 831 m. n. m. a 2 922 m. n. m. Medzi populárne turistické miesto patrí skalnatý útvar El Capitan. Táto granitová skala má výšku 1 095 m a je najvyšším monolitom svojho druhu na svete a je obľúbeným miestom pre horolezcov a BASE jumping. Najvyšším vrcholom v parku je Mount Lyell s výškou 3 997 m. n. m. Yosemitským údolím preteká rieka Merced a vytvára vodopád Vernal. Yosemitské vodopády sú druhé najvyššie vodopády kontinentálnych Spojených štátoch (okrem Havajských ostrovov) a 20. najvyššie na svete, spolu majú výšku 739 metrov. Medzi obrovské žulové utvary patrí aj Half Dome, ktorý je smerom z údolia vysoký 1 450 m. Chcete vedieť o Yosemitoch viac? Prečítajte si viac o Yosemite.

MOUNT RUSHMORE

Ide o pamätník štvorice bývalých prezidentov USA - George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln a Theodore Roosevelt, ktorý sa nachádza v Čiernych horách v Južnej Dakote. Národný pamätník sa stal symbolov Ameriky a ročne ho navštívi viac ako 3 000 000 turistov. Vytesaní prezidenti sú vysokí 18 metrov. Budovanie monumentu trvalo 13 rokov a najťažšie vraj bolo vytesať okuliare Theodora Roosevelta. Lešenie bolo veľmi nestabilné a naraz na ňom pracovalo aj 400 ľudí. V roku 1930 bola odhalená Washingtonova hlava, v roku 1936 nasledoval Jefferson, o rok neskôr Lincoln a v roku 1939 bol dokončený aj Roosevelt.

  • George Washington (1732 – 1799) – prvý americký prezident, zvolený v roku 1789. Na Washingtonovu počesť je pomenované hlavné mesto USA.
  • Thomas Jefferson (1743 – 1826) – tretí prezident USA a autor Deklarácie nezávislosti. Za prezidenta ho zvolili v roku 1801.
  • Abraham Lincoln (1809 – 1865) – bol prezidentom počas občianskej vojny severu proti juhu a 22. septembra 1862 podpísal vyhlásenie o zrušení otroctva. V roku 1865 bol naňho spáchaný atentát, ktorý uskutočnil jeho odporca John Wilkes Booth.
  • Theodore Roosevelt (1858 – 1919) – bol 26. prezident USA a v čase funkcie najmladším americkým prezidentom. Bojoval proti korupcii, vysokým trestom a bol známym ochrancom prírody.

NP YELLOWSTONE

Yellowstonský národný park (Yellowstone National Park) je americký národný park, ktorý sa nachádza v štátoch Wyoming, Montana a Idaho. Rozprestiera sa na rozlohe 8 980 km², z väčšej časti na severozápade štátu Wyoming. Je to najstarší národný park na svete od 1. marca 1872. Park je známy najmä množstvom svojich gejzírov, horúcich prameňov a iných geotermálnych objektov. Je tu najviac gejzírov na Zemi, viac ako 200. Zo živočíšnej ríše tu môžeme vidieť medveďov grizly, vlkov, bizónov a losov. Tento park je jadrom väčšieho yellowstonského ekosystému, jedného z najväčších nedotknutých prírodných ekosystémov na našej planéte, ktoré OSN vyhlásilo za svetové dedičstvo.

ARCHES

Národný park Arches leží neďaleko mesta Moab vo východnom Utahu. Park je jedinečný výskytom veľkého množstva pieskovcových útvarov, oblúkov a okien. Tieto sa tu začali vytvárať v dobe cca pred 300 miliónmi rokov pri ústupe oceánu. Erózia rozšírila trhliny v pieskovci a začali vznikať pieskovcové stĺpy, veže, oblúky a okná. Oblúkov a okien sa v národnom parku Arches momentálne nachádza viac ako 2 000. Toľko pokopoe ich nenájdete nikde inde na svete. Je to nádherné prírodné divadlo alebo architektúra matky prírody. Landscape Arch je s dĺžkov 91 m jedným z najdlhších prírodných mostov na svete. Jedným z najfotogenickejších oblúkov je Delicate Arch. Tento oblúk je aj na poznávacej značke štátu Utah.

SEATTLE A NP OLYMPIC

Seattle je najväčšie mesto na severozápadnom pobreží Spojených štátov amerických. Budeme tu cítiť ázijský vplyv. Seattle sa nachádza v štáte Washington, 174 km južne od hranice s Kanadou. Počet obyvateľov je okolo 600 000 a má podobnú veľkosť ako Bratislava. V metropolitnej oblasti žije až 3,8 milióna obyvateľov. Mesto je považované za rodisko hudobného a životného štýlu grunge. Je tu aj rokenrolová sieň slávy. Západne od mesta sa nachádza NP Olympic. Park má štyri regióny: tichomorské pobrežie, vysokohorské oblasti, mierny dažďový prales na západnej strane a lesy na suchšej východnej strane. Za Národný park ho označil prezident Theodore Roosevelt v roku 1909.

TEXAS

Štát klobúkov, kožených čižiem a kovbojov na koňoch. Jeho najznámejšie metropoli sú Houston, Austin, Dallas a San Antonio. Fascinujúcim miestom je Amarillo, ktoré je preslávené rančom Cadillacov.

COLORADO

Colorado bol prvý štát, ktorý zlegalizoval marihuanu v USA spolu s Washingtonom. Naprieč celého štátu sa tiahn Rocky Mountains, v ktorých sa nachádza aj svetové zimné stredisko Aspen. Počas zimných mesiacov, treba rátať s uzáverou niekoľkých hlavných ťahov, ktoré vedú naprieč tohto amerického štátu.

KANSAS

Mesto, kde vznikol NASCAR a dodnes aktívne funguje. Kansas speedway je 1,5 míle dlhá pretekárska oválna dráha, na ktorej pretekajú auta, ktoré vedia dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 400 km/h.

AREA 51

Býva obľúbeným predmetom mnohých konšpiračných teórií o UFO. V skutočnosti však ide o odľahlý úsek zeme na dne vyschnutého jazera v južnej časti štátu Nevada, na ktorom sa nachádza vojenské letisko. Celá oblasť je oplotená a všade nájdete cedule s nápisom zákaz vstupu. Celá oblasť je vo vlastníctve vlády Spojených štátov. Predpokladá sa, že oblasť sa používa na tajný vývoj a na testovanie rôznych prototypov pre americkú armádu. Na letisku prebiehal vývoj mnohých prísne utajovaných strojov ako Lockheed U-2 alebo Lockheed SR-71 Blackbird.

K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA)

12.06. → 26.06. +13 termínov

náročnosť

15 dní

Trvanie

3912 4890€
E

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

12 dní

Trvanie

4800
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

7 dní

Trvanie

2051 2358€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Francúzska Polynézia, Dubaj (SAE), Tahiti, Spojené štáty americké (USA), Srí Lanka, Singapur, Nový Zéland, Maldivy

13.11. → 06.12.

náročnosť

24 dní

Trvanie

8496 10620€
Kam cestovať za športom? Prémiový blog

Prémiový blog Kam cestovať za športom?

Rozmýšľate nad tým, kam by ste sa mali vybrať, pokiaľ ste športovým fanúšikom či aktívnym športovcom? Pripravili sme tipy pre obe skupiny. No najmä…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody Grand Canyon

Grand Canyon Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody

Grand Canyon. Prírodný div sveta, o ktorom už počul snáď každý. A pri počte turistov, ktorí ho ročne navštevujú, môžeme žartovať, že už ho každý aj…

Michal Repta 13 min. čítania
Bermudský trojuholník - ako som sa stratil Prémiový blog

Prémiový blog Bermudský trojuholník - ako som sa stratil

Bermudský trojuholník alebo Bermudy. Ostrovy, čo ležia niekde v Karibiku? Je to jeden ostrov, je ich viac? Čo je to za štát? Trošku sa v tom…

Ľuboš Fellner 28 min. čítania
San Francisco - mesto s dušou slobody San Francisco

San Francisco San Francisco - mesto s dušou slobody

San Francisco - mesto beatnikov a hippies, mesto dobrodruhov a srdce Silicon Valley. Mesto strmých uličiek, farebných viktoriánskych domčekov a…

Veronika Hulíková 16 min. čítania
Americké NAJ

17

09:19

máj

2024

USA Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Spojené štáty americké – krajina neobmedzených možností, krajina slobody, azda najväčšia svetová veľmoc. 9,883 miliónov kilometrov štvorcových robí z tejto krajiny…