V útulnom mestečku Santa Barbara vládne malomestská pohoda ktorá je po návšteve rušného Los Angeles výrazne potrebná. Jedinečná španielska koloniálna architektúra, v…
Peniaze a mena Spojené štáty americké (USA)
USD
americký dolár
1 EUR = 1.03 USD
Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 01/2025
Ako vreckové v USA (vrátane stravy a nejakých suvenírov) Vám odporúčame minimálne 50 USD / deň. V tomto rozpočte nepočítame Vaše ubytovanie a prepravu. Ak budete chcieť využiť viac výletov, vstupov, atrakcií, zoberte si viac. Platí zásada, že je lepšie mať so sebou radšej viac peňazí a priniesť ich naspäť domov, akoby Vám mali chýbať na miestach, kam sa už možno nikdy nevrátite. Budete potrebovať debetnú embosovanú kartu / kreditnú kartu VISA alebo MASTERCARD* a hotovosť v USD. Neodporúčame karty typu Electron, ktoré fungujú pri výbere z bankomatu (ATM), nefungujú však vždy stopercentne pri platení v obchode.
Prepitné vo výške 15 – 20 % je v Amerike absolútnou samozrejmosťou v reštauráciách, taxíkoch, pre hotelových poslíčkov. Prepitné sa dáva v hotovosti v menších bankovkách. V prípade, že si pôjdete individuálne sadnúť do kaviarne alebo baru, je potrebné o amerických zvykoch ohľadom prepitného vedieť a počítať s nimi.
Dôležité: Najpoužívanejšie bankovky v USA sú 1, 5, 10 a 20 dolárové bankovky. 50 a 100 dolárové bankovky (napriek tomu, že je to ich vlastná mena) sú často pri platení prijímané podozrievavo a existujú obchody, ktoré ich jednoducho neprijímajú. Pri výmene peňazí v banke preto podľa možností žiadajte bankovky v nižšej hodnote.
Ceny, ktoré uvidíte v obchodoch, nie sú konečné ceny. Nie je v nich zahrnutá DPH, v Amerike sa nazýva „sales tax“. Je to okolo 8,875%. Každý štát v USA môže mať inú výšku DPH. Túto čiastku Vám prirátajú k cene tovaru alebo napríklad aj jedlu v reštaurácii. Niektoré reštaurácie automaticky k účtu pripočítavajú aj prepitné (pohybuje sa medzi 15 – 20 % z celkovej hodnoty účtu). V niektorých obchodoch budete bloček podpisovať rovno elektronicky – na dotykovú obrazovku pri pokladni. V supermarketoch zas fungujú pre menšie nákupy samoobslužné pokladne, kde si tovar sami nablokujete do „nákupného košíka“, sami zaplatíte kartou alebo v hotovosti. Aj keď v Amerike sa takmer všetko dá platiť kartou, pre každý prípad majte so sebou vždy aj nejakú hotovosť – na drobné výdavky, napr. fľašu vody a pod.
POZOR! Pri platbe kartou v reštaurácii je zvykom, že Vám obsluha platobnú kartu vezme a donesie Vám späť bloček, na ktorý môžete dopísať prepitné, celkovú sumu s prepitným a podpísať. Platobnú kartu si už necháte, reštaurácia Vám následne stiahne sumu, ktorú ste uviedli. V USA je to bežná prax, k podpísaniu bločku Vás môžu vyzvať aj pri iných nákupoch. Dajte si na to pozor a v prípade, že nechcete odovzdať platobnú kartu obsluhe, odporúčame platiť v hotovosti.
VSTUPNÉ a iné ATRAKCIE - orientačný cenník
- Plavba okolo Manhattanu: 35 USD
- Vstupné na vyhliadku Rockefeller Center / Empire State Building: 45 USD
- Rozličné múzeá v New Yorku, napr. Metropolitan Museum, Natural History Museum, Guggenheim Museum: Každé múzeum cca 25 USD
- Vstupenka na niektorý z Broadwayských muzikálov (napr. Grease, Mamma Mia, Lion King a pod...): Ceny závisia podľa polohy sedadla, slušné sedenie s kompletným výhľadom okolo 150 USD
- 12 až 15 minútový let helikoptérou nad NYC: od 250 USD
*Platobné karty sa na prvý pohľad od seba ničím zvláštnym nelíšia. Všetky sú rovnako veľké, obsahujú logo a názov banky. Môžu byť buď hladké elektronické alebo embosované s vystúpeným písmom. Čo však na karte v niektorých prípadoch nenájdete napísané, je informácia o tom, či ide o debetnú alebo kreditnú platobnú kartu. Veľmi často však dochádza k myľnému zamieňaniu týchto dvoch značne odlišných kariet.
Debetná karta je platobná karta, prostredníctvom ktorej môžete čerpať finančné prostriedky len do výšky zostatku na vašom bežnom účte. Debetnú platobnú kartu získate automaticky takmer v každej banke ako súčasť svojho bežného účtu.
Kreditná karta je úverová karta, pri používaní ktorej nevyužívate vlastné peniaze, ale čerpáte finančné prostriedky banky. Tento druh karty sa neviaže na bežný účet ale podlieha schváleniu bankou. Kreditná karta vo svojej podstate predstavuje úver, ktorý vám banka každý mesiac znova a znova poskytuje do výšky schváleného úverového limitu pri dodržiavaní stanovených podmienok. Poplatky za výber z bankomatu kreditnou kartou bývajú vyššie ako pri výbere debetnou kartou.
Spojené štáty americké (USA) - pripravte sa na dovolenku
Los Angeles Los Angeles - po stopách hviezd v meste anjelov
Mesto luxusu a neuveriteľného bohatstva, kde sa človek môže stať celebritou doslova za noc. Mesto, ktoré ste videli hrať ako jednu z „postáv“ v…
Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…
Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…
Grand Canyon Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody
Grand Canyon. Prírodný div sveta, o ktorom už počul snáď každý. A pri počte turistov, ktorí ho ročne navštevujú, môžeme žartovať, že už ho každý aj…
Scenár, v ktorom sa Kanada stane 51. štátom Spojených štátov amerických, je, povedzme si pravdu, odtrhnutý od reality, ako to len ide. Keďže však túto tému načal…
San Diego, druhé najväčšie mesto Kalifornie, je známe svojimi krásnymi plážami, pohodovým životným štýlom, ZOO či morským akváriom. Pre našinca je určite zaujímavý fakt,…
Ak patríte k fanúšikom rýchlych športových áut, je to práve mesto Los Angeles, ktoré je preslávené svojou auto-moto scénou. Orientačne sa odhaduje, že v Los Angeles je…