Dovoz akýchkoľvek potravín do USA je zakázaný. Raňajkovať odporúčame buď vo Vašom hoteli, alebo alternatívne môžete využívať americké siete v blízkosti hotelov. Dobré sú napr. Danny's, Wendy's alebo Starbucks, kde si viete dať veľmi chutné raňajky.

Pri objednávaní nápovov v USA si dajte pozor na množstvo ľadu - zvykom je podávať nápoje “on the rocks”, čo zvyčajne znamená plný pohár ľadu. Ak si prosíte nápoj bez ľadu, nezabudnite na to upozorniť obsluhu.

Jedlo je veľmi podobné nášmu, na výber je široká ponuka kuchýň z celého sveta – najčastejšie sú mexické, talianske alebo ázijské reštaurácie. Typickú stravu Američana vyskúša určite každý (hamburgery, hot dogy a pizza a pod). V Amerike je hlavným jedlom dňa večera, pri ktorej sa Američania vôbec neponáhľajú a sú zvyknutí v reštaurácii sedieť pri večeri aj pár hodín.

Na verejnosti je ZAKÁZANÁ konzumácia alkoholu, vrátane piva (s výnimkou Las Vegas). Na túto skutočnosť je potrebné myslieť! Rovnako to platí aj na presuny dopravnými prostriedkami (či už ide o osobné auto alebo prenajatý autobus). Alkohol nájdete zvyčajne v supermarketoch, niekde sa môžete stretnúť so špecializovaným predajom v obchodoch s alkoholom - tzv. liquer store. Maximálne povolené množstvo alkoholu, ktoré s Vami poletí domov, je 1 liter (platí pre osoby staršie ako 21 rokov) a to rozhodne odporúčame rešpektovať, vzhľadom na to, že kontroly na letiskách v USA bývajú naozaj striktné.

Pri stravovaní v reštauráciách nezabudnite na prepitné (15 - 20 % z hodnoty, občas môže byť zarátané na účte ako “tip” alebo “service charge”).

Káva: Američania sú zvyknutí na objemnú filtrovanú kávu, ktorú nájdete vo väčšine hotelov. Najznámejšia a najrozšírenejšia sieť kaviarní je Starbucks. Špecializované kaviarne s výberovou kávou sa hľadajú ťažšie. V San Franciscu však odporúčame kávu a avokádový toast v Réveille v štvrti Castro. V starom meste Los Angeles si kávu vychutnáte v prevázdke Go Get Em Tiger a v Santa Barbare odporúčame navštíviť Handlebar Coffee Roasters.

Určite bude príležitosť vyskúšať pravé americké rýchle občerstvenie, tzv. fast food. Neplatí však, že sa v tomto prípade musí jednať o zle pripravené a nezdravé jedlo. Medzi populárne siete rýchleho občerstvenia na západnom pobreží patrí:

In-N-Out Burger ($) - prvá prevádzka otvorená v roku 1948, túto sieť ste možno zachytili napríklad vo filme The Big Lebowski. Sieť sa zameriava na západnú časť USA a z dôvodu zabezpečenia kvality sa rozhodli neponúkať svoj koncept formou franšízy. Okrem základného menu majú “už nie tak tajné” menu, na ktorom nájdete vegetariánsky grilled cheese, alebo tiež 4X4, v preklade 4 porcie mäsa a syru.

Shake Shack ($) - obdoba In-N-Out, vynikajúca burgráreň, ktorá je viac zastúpená na východnom pobreží, no svoju pobočku má aj v Las Vegas v hoteli New York New York.

Panda Express ($) - najväčšia sieť ázijského jedla v USA Vám ponúkne predovšetkým čínsku kuchyňu. Jedlo si tu nakombinujete sami, klasické prílohy ako ryža, zelenina alebo chow mein si objednáte k hlavnému jedlu, odporúčame krevety s medovými orechmi (honey walnut shrimp).

Baja Fresh ($) - burritos, tacos, nachos, šaláty a hlavne obľúbená quesadilla servírovaná s avokádovým dipom guacamole. Dostupná mexická kuchyňa, ktorú nájdete priamo na Hollywoodskom bulvári, alebo v Las Vegas v hoteli Excalibur.

Na Hollywood Boulevard v Los Angeles si okrem spomínaného In-N-Out ($), ktorý je tu zvyčajne maximálne vyťažený a je ťažké nájsť si miesto na sedenie, sa tu nachádza prevádzka Hard Rock Cafe ($$) s vynikajúcimi údenými BBQ rebierkami. Kombináciou havajského poke a japonského sushi tu vznikla prevádzka Pokinometry ($), kde si pochutnáte na surových rybách, alebo môžete dať prednosť mexickej Baja Fresh ($).

Solvang je dánske mestečko plné dánskych reštaurácií a pekárni, jednou z nich je reštaurácia Solvang ($$), známa pre svoj Æbleskiver (snack guľovitého tvaru, chuťou trochu podobný našim palacinkám). Dánska kuchyňa zvykne byť mäsitá, špecialitou je bravčové. Ak však máte chuť na taliansku kuchyňu, vyskúšajte reštauráciu Toscana ($$) alebo Cecco ($$). Nezabudnite sa však zastaviť v dánskej pekárni aspoň na dezert. Za mlynom na Hamletovom námestí nájdete najlepšiu zmrzlinu, ktorú majú zo Santa Barbary. Solvang je ideálnym miestom na ochutnávku kalifornského vína (napríklad vo vinárni Dascomb).

V San Franciscu si na móle 39 nenechajte ujsť Boudin ($$) - absolútnym víťazom je tu mušľová polievka clam chowder, podávaná v chlebe. Pár minút chôdze od móla sa nachádza malé múzeum prevádzky spojené s reštauráciou, kde si tiež môžete pozrieť proces prípravy ich jedál, formou otvorenej kuchyne. Prípadne môžete zvoliť Bubba Gump ($$), sieť inšpirovanú filmom Forrest Gump, ktorá sa orientuje na morské špeciality (grilované morské trio obsahuje chutné krevety a rybu Mahi Mahi). Klasikou je Hard Rock Cafe ($$), alebo si vychutnajte morské plody v Fog Harbor Fish House ($$$), všetko v blízkosti móla 39.

V Las Vegas rozhodne nebudete mať núdzu o širokú ponuku. Špičkové reštaurácie ako Guy Savoy ($$$$), alebo populárna Hell’s Kitchen ($$$$) od Gordona Ramsayho. Ak ste nestihli Bubba Gump ($$) v San Franciscu, máte tu druhú možnosť, nájdete ho v hoteli Planet Hollywood priamo na Stripe. Neskutočný výber rýchleho občerstvenia, preto sa nečudujeme prevádzke Fish & Chips ($$), rovnako od Gordona Ramseyho na promenáde LINQ (známa hlavne pre svoje výhliadkové Ruské koleso). Steakhouse Outback ($$) má priamo na hlavnej časti Stripu rovno dve prevádzky, v Las Vegas si jednoducho určite vyberiete.

V malom mestečku Page Vám odporúčame navštíviť Birdhouse ($$), prevádzku, ktorá sa zameriava na vyprážané kurča, ochutnať grilované rebierka v Big John's Texas BBQ ($$) alebo klasický americký burger v Slackers ($).

Na území pôvodných obyvateľov Ameriky v Kayente, máme možnosť vyskúšať tradičnú lokálnu kuchyňu (tzv. Navajo fry bread je pre nás podobný langošu), alebo americkú steaky v Amigo Cafe ($ - $$), Reštaurácia Wagon Wheel ($$) sa nachádza v hoteli, kde zvykneme stráviť noc. V rezervácií platí zákaz alkoholu, pivá a vína, ktoré nájdete v ponuke reštaurácií, sú bez alkoholu. Ten sa chodí kupovať do obchodov za hranicami rezervácie.

Počas návštevy Flagstaffu môžete ochutnať pravú taliansku reštauráciu Fat Olives ($$), ktorá je jednou z 96 reštaurácií s certifikáciou Vera Pizza Napoletana (VPN) a na výrobu skutočne autentickej neapolskej pizzy používa iba tie najlepšie dovážané talianske ingrediencie. Sesterská firma, mexická reštaurácia Salsa Brava ($$), rovnako patrí medzi najlepšie miesta vo Flagstaffe. Ak máte chuť na klasické americké steaky, navštívte Texas Roadhouse ($$).

Reštaurácia Province ($$) vo Phoenixe je mestská americká reštaurácia, ktorá vyzdvihuje príchute a techniky Sonorskej púšte, dodáva čerstvé miestne a udržateľné suroviny. Ak dostanete chuť na pizzu, v centre mesta navštívte Bianco ($$), prípadne tiež vegánsku reštauráciu Vegan House ($$) a pre japonskú kuchyňu zamierte do Harumi Sushi ($$). Blízko štadióna Talking Stick Resort Arena, kde sa odohrávajú zápasy NBA, nájdete Hard Rock Cafe ($$).

NEW YORK:

Buba Gump (New York) - tematická reštaurácia podľa filmu Forrest Gump, hneď vedľa Time Square, niečo čo v Európe nenájdete. Reštaurácia býva často plná a preto odporúčame spraviť rezarváciu vopred.

Adresa: 1501 Broadway, New York, NY 10036, Spojené štáty

2 Bross Pizza (New York) - sieť pizzerií, ktorú založili dvaja bratia a ponúkajú chutnú pizzu už od 1$. Za 1$ sa dá kúpiť klasický trojuholník Margarita pizze, túto pizzu by mal ochutnať každý kto je v New Yorku. Pizzu pripravujú takmer výlučne iba Mexičania pri doprovode Mexickej hudby a sú neskutočné zohratý. Dá sa u nich platiť aj kartou.

Adresa: 557 8th Ave, New York, NY 10018, Spojené štáty

Hard Rock Café (New York) - čoraz častejšie hľadajú klienti po celej Amerike tento typ reštaurácií pretože sú tam kvalitné jedlá a drinky a tak isto veľa z nich zbierá tričká z rôznych miest na svete. V Hard Rock Café majú výborne rebierka, ktoré vážia neskutočné 1kg.

Adresa: 1501 Broadway, New York, NY 10036, Spojené štáty

WASHINGTON:

Capitol Lounge (Washington DC) - reštaurácia alebo skôr pub v blízkosti Capitolu, kde sa nachádza takmer celá ulička viacerých reštaurácií. V tomto pube sa dá dať výborne pivo a k tomu užasná syrová pizza, burger s trhaným bravčovým mäsom a karamelizovanou cibuľkou. Lounge je známy tým, že ľudia z okolitých kancelárií po skončení pracovnej doby chodia spoločne ešte v oblekoch do krčmy „na jedno“ a tak uvidíte na vlastné oči, ako si tam domáci žijú.

Adresa: 229 Pennsylvania Ave. SE, Washington, DC 20003, Spojené štáty

Scarlet Oak Restaurant & Bar (Washington DC) - miesto kam často chodievame my v BUBO na spoločné večere. Klientom tu veľmi chutia vína, pivá a drinky z ich bohatej ponuky. Robia tu perfektné steaky, morské plody, cestoviny ale aj pizzu vyberie su tu každý aj vegetariáni.

Adresa: 909 New Jersey Ave SE, Washington, DC 20003, Spojené štáty

Kirwan’s on the Wharf (Washington DC) - jedna z množstva reštaurácií na Waterfronte, kam sa treba ísť určite pozrieť. Sú tu všade skvelé reštaurácie a takisto aj stánky s rýchlym občerstvením ale aj haly, kde bývajú koncerty mnohých známych umelcov. Konkrétne tento Írsky pub Kirwan’s má výbornú kuchyňu a možnosť sadnúť si na terasu a vychutnať si Waterfront.

Adresa: 749 Wharf St SW, Washington, DC 20024, Spojené štáty

Dolce Italian (Miami Beach) - Príjemná reštaurácia v srdci Miami Beach. Chutnú taliansku kuchyňu si môžete vychutnať na vonkajšej terase alebo v krásnom interiéri. Dolce Italian sa niekoľko krát ocitla v rôznych amerických TV Show. Gordon Ramsey tu nahrával časti svojej americkej show Best new restaurant, na konci ktorej sa práve Dolce Italian stala víťazom celej show. Reštaurácia je často vyhľadávaná aj známymi americkými celebritami. 

Adresa: 1690 Collins Ave, Miami Beach, FL 33139, Spojené štáty

Murphy's Pub & Grill (Rapid City) - Medzi obľúbené jedlá patria dusené mäso z amerického byvola, pečené trhané mäsko z New England a čerstvé pstruhy chované na lokálnych farmách. Plne ochutené polievky Teddy's Bison Chili, vyrobené z najčerstvejších surovín.

Adresa: 510 9th St, Rapid City, SD 57701, Spojené štáty

Oggie's Sports Bar (Deadwood) - Tu môžte ochutnať chutné steaky z wyomingských bizónov, alebo ich najobľubenejšie cestoviny penne s mäsom z bizóna - Bison Mac n' Cheese.

Adresa: 100 Pine Crest Lane Deadwood, SD 57732

Canlin (Seattle) – Canlis je tradičný steakhouse, ktorý bol otvorený v roku 1950 a dodnes ponúka svoje obľubené retro steaky. Aktuálne ide reštaurácii Canlin o spojenie klasického a moderného konceptu, ktorý prispieva k súdržnému kulinárskemu zážitku, vďaka čomu je Canlis ideálnym miestom pre viac generacií.

Adresa: 2576 Aurora Ave. N, Seattle, Washington 98109, Spojené štáty

The Pink Door (Seattle) - The Pink Door je snom všetkých milovníkov kvalitného jedla. Vo vnútri nenápadnej šedej budovy neďaleko Pike Place Market je ukrytá romantická trattoria, ktorá spĺňa tie najvyššie talianske štandardy. Očarujúca reštaurácia s výhľadom na Elliot Bay je ideálnym miestom na chutnú večeru v sprievode Jazzových hudobníkov.

Adresa: 1919 Post Alley, Seattle, WA 98101, Spojené štáty

Tipy na luxusné reštaurácie:

Nobu Los Angeles - Nobu, jedna z najuznávanjších japonských reštaurácií na svete, známa svojou inovatívnou kuchyňou, ktorá láka aj celebrity. Majiteľom tejto luxusnej siete je hollywoodsky herec Robert DeNiro. Prvú reštauráciu otvorili v roku 1994 v New Yorku, dnes je sieť rozšírená vo vyše 20 miest po celom svete od Talianska až po Bahamy. Nobu je vrcholom elegancie. Vyberte si z ich ponuky, ktorá je dostupná aj online.

Guy Savoy Las Vegas - Vynikajúca a uznávaná francúzska reštaurácia Guy Savoy v hoteli Caesars Palace v Las Vegas. Majstrovské diela tu v kuchyni vytvára šéfkuchár ocenený Michelinskou hviezdou. Reštaurácia sa nachádza blízko spa Qua a svadobných kaplniek. Náhoda? Zaujímavým faktom je, že v reštaurácii nenájdete kvety a obsluha nepoužíva parfém, aby to nenarušilo vôňu bohatej kuchyne. Luxusný, nezabudnuteľný zážitok.

Nusr-Et (NEW YORK) - Reštaurácie ktoré patria, známemu turkovi Nusret Gokce známejší pod prezývkou Salt Bae otvoril svoje dvere Steakhouse Nusr-Et prvý krát v roku 2010. Reštaurácia sa rýchlo stala lídrom na trhu so svojími špičkovými steakami a kvalitou služieb vo forme butikového konceptu. Nusr Et v srdci Manhattanu ponúka neodolateľné steaky, za ktoré sa oplatí si priplatiť. Je to zároveň aj zážitková reštuarácia, kedy vám steak špeciálne pripravia. Túto sieť na Vašej ceste po Amerike určite nevynechajte! Slávne pobočky tejto vyhľadavanej značky nájdete ďalej v mestách Dubaj, Doha, Istanbul, Ankara, Miami ale aj na ostrove Mykonos.

Prime 112 (MIAMI BEACH) - Luxusná reštaurácia, ktorej majiteľ Myles Chefetz si na dovolenke v Miami v roku 1994 uvedomil, že je potrebné zlepšiť scénu reštaurácií na South Beach. A odvtedy ju posunul naozaj ďaleko. Dnes skupina Myles restaurant spája luxusný životný štýl s umeleckými štýlmi Miami Beach. Prime 112 je situovaná v historickom hoteli Browns. Je to mix sexy dekoru a luxusnej atmosféry, kde svetlá zvýrazňujú jedlo na špičkovej úrovni. Miešajú sa tu vône čerstvých surovín so zvukmi up-tempo hudby. Prime 112 sa snaží odchýliť od tradičných reťazových steakhouse-ov. Ich inovatívne menu ponúka pestrú paletu mäsa, počínajúc stejkmi kobe - hovädzieho mäsa najvyššej kvality, až po štavnaté mäso homárov s roztopeným syrom.

Nobu Fifty Seven (NEW YORK) - Ak milujete japonskú kuchyňu, potom neváhajte ani sekundu a už pred zájazdom si urobte rezerváciu na svoj vlastný stôl v reštaurácii Nobu v srdci New Yorku len jeden blok od slávneho hotela Plaza. Nobu reštaurácie sa špecializujú na japonskú gastronómiu. Majiteľom tejto luxusnej siete je hollywoodsky herec Robert DeNiro. Prvú reštauráciu otvorili v roku 1994 v New Yorku, dnes je sieť rozšírená od Talianska až po Bahamy. Nobu je vrcholom elegancie. Reštaurácia Nobu ponúka pozoruhodný zážitok z podvečerného stolovania. Medzi ich najväčšie špeciality sa radia Miso polievka z čiernej tresky, grilovaná chobotnica s chocolo salsou a rôzne druhy sushi so saké.

Plume - The Jefferson (WASHINGTON) - Michelinská luxusná reštaurácia neďaleko Bieleho domu vo Washingtone sa nachádza v hoteli The Jefferson. Je to jedna z najlepších reštaurácií v hlavnom meste USA. Plume Vás zaújme nielen dizajnom, ale hlavne chuťou ich obľúbených jedál. Ich kulinársky tím vynakladá maximálne úsilie na používanie najčerstvejších sezónnych surovín a jednotlivé položky menu sa tradične po určitom čase menia. Nechajte si poradiť výberom toho najlepšieho vína k vášmu jedlu, skúsenejších odborníkov na víno vo Washingtone nenájdete. Takisto si nezabudnite urobiť rezerváciu stola vopred.

Altura (SEATTLE) - Talianska reštaurácia Altura prináša dôraz na sezónne suroviny. Hostia si užijú eleganciu tých najlepších vín a najčerstvejších surovín, jednoducho pripravených a dokonale prezentovaných. Šéfkuchár Nathan Lockwood vymieňa každy týždeň menu, aby mohol využívať tie najlepšie sezónne výrobky, ktoré sú k dispozícii. Altura bola otvorená v Seattle v roku 2011.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.