Najvyšší vrch národného parku Great Smoky Mountains v USA mení svoj názov. Masív týčiaci sa do výšky 2 025 metrov nad morom mal dosiaľ pomenovanie Clingmans Dome, ktorý…
Batožina Spojené štáty americké (USA)
Ako sa zbaliť do USA veľmi závisí od typu dovolenky, na ktorú sa chystáte. Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je cca 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, rozmer nesmie presiahnuť 55 x 40 x 20 cm a váhu väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete.
Odporúčame Vám nechať si v batožine voľné miesto na darčeky, ktoré si z cesty priveziete domov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, zapaľovače a kozmetické prípravky v obale väčšom ako 100 ml a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
USA je populárna destinácia na nákupy (Fifth Avenue New York, Union Square v San Franciscu, prípadne prémiové obchody a outlety v Las Vegas), zbaľte sa teda tak, aby ste mali priestor pre prípadné suveníry a darčeky.
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Od 11. septembra 2001 Američania sprísnili kontroly batožiny na medzinárodných i vnútroštátnych letoch, preto počítajte s tým, že Vaša batožina bude kontrolovaná. Zámok na batožine v tomto prípade nie je pre zriadencov letiska žiadny problém, ak ho nejde otvoriť po dobrom, môže sa stať, že ho zničia. Všetky cenné veci (kamera, fotoaparát a pod.) si preto vezmite so sebou do príručnej batožiny. Podozrivé tekutiny (ako napr. odlakovač a pod.) Vám môžu buď zabaviť, alebo pri kontrole poškodiť iné veci, takže pri balení buďte, prosím, rozvážni.
Oblečenie: Podnebie v strednej, severnej a východnej časti USA je podobné tomu nášmu. Výnimkou je iba južná časť USA (Florida, juh štátov Alabama, Louisiana, Mississippi, Texas, Nové Mexiko, Arizona, Nevada a California), ktoré majú príjemné teploty okolo 14 stupňov aj počas naších zimných mesiacov. Preto si počas zimných termínov zbaľte zimné veci a počas letných mesiacov zas letné veci. V Amerike je klimatizácia fenomén, preto sa Vám zídu aj teplé veci počas letných mesiacov. Vo Vašej batožine by nemali chýbať minimálne jedny dlhé nohavice, pulóver/mikina alebo košeľa s dlhým rukávom a tenká neprefúkavá vetrovka. Okrem toho samozrejme aj čiapka/šiltovka a takisto aj letné oblečenie a plavky, keďže niektoré hotely majú k dispozícii pre hostí aj bazén. Pre bližšie informácie ohľadom teplôt v USA viď. sekcia POČASIE.
Letné oblečenie - krátke nohavice a tričká, či košele s krátkym rukávom. Určite bude počas letných mesiacov na našej ceste horúčava a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Na obutie si vezmite pohodlnú a kvalitnú obuv (tenisky alebo členkové topánky), prípadne pohodlné športové sandále. Je dobré pribaliť si aj ľahkú, tenkú, nepremokavú bundu alebo aspoň tenký, ľahký pršiplášť. Ak ho aj nemáte, priamo v mestách sa k nemu viete bez problémov dostať.
Zimné oblečenie - nezabudnite na teplé oblečenie s dlhým rukávom, rifle, tričko, košeľu alebo sveter či mikinu, zimnú bundu, zimné topánky, čiapku a rukavice.
Určite si zbaľte so sebou aj slušné a elegantné oblečenie na večeru v luxusných podnikoch. Tip na reštaurácie nájdete v sekcií STRAVA.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače, externá nabíjačka/powerbank) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.
Zoberte si aj univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom). Americké zástrčky majú iný tvar ako v Európe – tzv. americký typ.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Spojené štáty americké (USA) - pripravte sa na dovolenku
Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…
Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…
Grand Canyon Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody
Grand Canyon. Prírodný div sveta, o ktorom už počul snáď každý. A pri počte turistov, ktorí ho ročne navštevujú, môžeme žartovať, že už ho každý aj…
Prémiový blog Bermudský trojuholník - ako som sa stratil
Bermudský trojuholník alebo Bermudy. Ostrovy, čo ležia niekde v Karibiku? Je to jeden ostrov, je ich viac? Čo je to za štát? Trošku sa v tom…
Oklahoma bola v prvej polovici 20. storočia domovom piatich baletných tanečníc, ktoré dostali spoločnú prezývku „Five moons“. Týchto päť dám vo všeobecnosti spropagovalo…
Pri zájazdoch do Spojených štátov, prípadne Kanady, prechádzame rozsiahle oblasti a obdivujeme prírodné krásy. Mnohé z týchto krás vytvorili americké rieky, alebo…
Najsevernejšie územia Aljašky v správe regiónu North Slope obývajú obyvatelia kmeňa Iñupiaq. Práve o tomto kmeni sa hovorí ako o najstarších pôvodných obyvateľoch. Spolu…