Ako sa zbaliť do USA veľmi závisí od typu dovolenky, na ktorú sa chystáte. Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je cca 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, rozmer nesmie presiahnuť 55 x 40 x 20 cm a váhu väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete.

Odporúčame Vám nechať si v batožine voľné miesto na darčeky, ktoré si z cesty priveziete domov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, zapaľovače a kozmetické prípravky v obale väčšom ako 100 ml a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

USA je populárna destinácia na nákupy (Union Square v San Franciscu, prípadne prémiové obchody a outlety v Las Vegas), zbaľte sa teda tak, aby ste mali priestor pre prípadné suveníry a darčeky.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Od 11. septembra 2001 Američania sprísnili kontroly batožiny na medzinárodných i vnútroštátnych letoch, preto počítajte s tým, že Vaša batožina bude kontrolovaná. Zámok na batožine v tomto prípade nie je pre zriadencov letiska žiadny problém, ak ho nejde otvoriť po dobrom, môže sa stať, že ho zničia. Všetky cenné veci (kamera, fotoaparát a pod.) si preto vezmite so sebou do príručnej batožiny. Podozrivé tekutiny (ako napr. odlakovač a pod.) Vám môžu buď zabaviť, alebo pri kontrole poškodiť iné veci, takže pri balení buďte, prosím, rozvážni.

OBLEČENIE: V Amerike je klimatizácia fenomén, preto sa Vám určite zíde aj teplejšie oblečenie, napriek tomu, že  vonku bude v letných mesiacoch horúco. Okrem toho, vo vyšších nadmorských výškach (hlavne v národných parkoch) môže byť stále chladno. Vo Vašej batožine by nemali chýbať minimálne jedny dlhé nohavice, teplý pulóver/mikina, neprefúkavá vetrovka + štandardné oblečenie. Počas našich zimných mesiacov bude chladnejšie aj na západe USA viď. sekcia POČASIE.

Pri výbere oblečenia uprednostňujte také oblečenie, v ktorom sa Vám bude pohodlne presúvať, ideálne vo vrstvách - aby ste sa vedeli rýchlo prispôsobiť vonkajšej teplote. 

Sandále, prípadne šľapky či žabky a plávky využiteje najmä vo vysokých teplotách v letných termínoch. Určite tiež nezabudnite na pokrývku hlavy, opaľovací krém a hodia sa Vám tiež slnečné okuliare.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače, externá nabíjačka/powerbank) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Zoberte si aj univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom). Americké zástrčky majú iný tvar ako v Európe – tzv. americký typ.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.