Ako sa zbaliť do USA veľmi závisí od typu dovolenky, na ktorú sa chystáte. Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je cca 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, rozmer nesmie presiahnuť 55 x 40 x 20 cm a váhu väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete.

Odporúčame Vám nechať si v batožine voľné miesto na darčeky, ktoré si z cesty priveziete domov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, zapaľovače a kozmetické prípravky v obale väčšom ako 100 ml a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

USA je populárna destinácia na nákupy (Fifth Avenue New York, Union Square v San Franciscu, prípadne prémiové obchody a outlety v Las Vegas), zbaľte sa teda tak, aby ste mali priestor pre prípadné suveníry a darčeky.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Od 11. septembra 2001 Američania sprísnili kontroly batožiny na medzinárodných i vnútroštátnych letoch, preto počítajte s tým, že Vaša batožina bude kontrolovaná. Zámok na batožine v tomto prípade nie je pre zriadencov letiska žiadny problém, ak ho nejde otvoriť po dobrom, môže sa stať, že ho zničia. Všetky cenné veci (kamera, fotoaparát a pod.) si preto vezmite so sebou do príručnej batožiny. Podozrivé tekutiny (ako napr. odlakovač a pod.) Vám môžu buď zabaviť, alebo pri kontrole poškodiť iné veci, takže pri balení buďte, prosím, rozvážni.

Oblečenie: Podnebie v strednej, severnej a východnej časti USA je podobné tomu nášmu. Výnimkou je iba južná časť USA (Florida, juh štátov Alabama, Louisiana, Mississippi, Texas, Nové Mexiko, Arizona, Nevada a California), ktoré majú príjemné teploty okolo 14 stupňov aj počas naších zimných mesiacov. Preto si počas zimných termínov zbaľte zimné veci a počas letných mesiacov zas letné veci. V Amerike je klimatizácia fenomén, preto sa Vám zídu aj teplé veci počas letných mesiacov. Vo Vašej batožine by nemali chýbať minimálne jedny dlhé nohavice, pulóver/mikina alebo košeľa s dlhým rukávom a tenká neprefúkavá vetrovka. Okrem toho samozrejme aj čiapka/šiltovka a takisto aj letné oblečenie a plavky, keďže niektoré hotely majú k dispozícii pre hostí aj bazén. Pre bližšie informácie ohľadom teplôt v USA viď. sekcia POČASIE.

Letné oblečenie - krátke nohavice a tričká, či košele s krátkym rukávom. Určite bude počas letných mesiacov na našej ceste horúčava a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Na obutie si vezmite pohodlnú a kvalitnú obuv (tenisky alebo členkové topánky), prípadne pohodlné športové sandále. Je dobré pribaliť si aj ľahkú, tenkú, nepremokavú bundu alebo aspoň tenký, ľahký pršiplášť. Ak ho aj nemáte, priamo v mestách sa k nemu viete bez problémov dostať.

Zimné oblečenie - nezabudnite na teplé oblečenie s dlhým rukávom, rifle, tričko, košeľu alebo sveter či mikinu, zimnú bundu, zimné topánky, čiapku a rukavice.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače, externá nabíjačka/powerbank) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Zoberte si aj univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom). Americké zástrčky majú iný tvar ako v Európe – tzv. americký typ.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

Boston - najstarší maratón sveta a pitie čaju Boston

Boston Boston - najstarší maratón sveta a pitie čaju

Očaril vás New York, nadchlo vás už San Francisco a USA pre vás nesymbolizuje fastfoodová kultúra, ale liberálny svet americkej inteligencie? Ak…

Tora! Tora! Tora! Pearl Harbor, Honolulu a prehliadka Oahu Prémiový blog

Prémiový blog Tora! Tora! Tora! Pearl Harbor, Honolulu a prehliadka Oahu

7. december 1941. Nedeľné ráno, 7:48. Tora! Tora! Tora! Zaznieva signál, že sa prekvapenie podarilo a Japonci útočia na americkú základňu Pearl…

Arizona - najväčšie poklady a tipy Page (Arizona)

Page (Arizona) Arizona - najväčšie poklady a tipy

Počuli ste už o americkom mestečku Page? Že už máte prechodené Spojené štáty krížom-krížom a o tomto mieste ste ešte nepočuli? Chyba! Malé mesto na…

Washington - čo vidieť v hlavnom meste v USA Washington

Washington Washington - čo vidieť v hlavnom meste v USA

Iné mestá Ameriky sú možno zábavnejšie, ligotavejšie, divokejšie, dynamickejšie.... No Washington D. C. je jednoznačným stelesnením patriotizmu USA…