Cape Malay Cuisine je zrodená z duší otrokov, ktorá má vo svojom srdci jedno motto: postarajte sa, aby naši ľudia dostali jedlo. Kapská malajská kuchyňa je viac ako jedlo, je to príbeh, ktorý naďalej žije v ústach každého človeka, ktorý sa vydá do Kapského Mesta, aby ho ochutnal. Jedlo, chuť, život, takto vám domáci opíšu dušu jedla, ktoré vám donesú na tanieri. V roku 1600 vstúpili cudzie nohy na cíp Afriky. Holanďania prišli s otrokmi až z Japonska na jednej strane sveta a Brazílie na druhej. Väčšina však bola dodaná z Indonézie, Malajzie a Indie. Títo vyhnanci viedli život plný krutosti a utrpenia v rukách svojich väzniteľov, ktorí možno kolonizovali ich telá, ale nikdy ich srdcia. A tak sa komunita Cape Malay zrodila zo spletitej siete presvedčení, kultúry, viery a jedla na nakŕmenie duše.
Komunita Cape Malay je moslimská komunita a jej kuchyňa vyrástla a stále si zachováva hlboké korene v islamskej tradícii varenia. Od rôznorodosti použitých korenín až po spôsob konzumácie jedla, teda rukami. Malajská kuchyňa je veľmi rýchla a zameraná na kvantitu. Tradičné je napríklad dusené jahňacie mäso, ktoré stále nájdete na jedálnych lístkoch v Bo-Kaap, prevažuje tu chuť klinčekov, muškátového orieška a octu. Chute sú silné a jemné zároveň, teda všetko naraz. Toto jedlo, ktoré sa podáva s prílohou ryže, varenej zeleniny a zemiakovej kaše, je rovnako ako mnoho iných položiek jedálneho lístka, alebo receptov zdravé a sýte, pričom porcie sú veľké a určené pre dvoch až viac ľudí.
V komunitnej tradícii Kapských Malajcov sa toto jedlo musí variť, aby uživilo rodiny. Mnohé ženy boli v tom čase otrokmi holandských domácností a tak varili aj svojim pánom. Európske chute sú o niečo jemnejšie ako tie východné, takže tieto ženy museli nájsť spôsoby, ako obísť recepty predkov, ktoré vyžadovali napríklad príliš veľa chilli.
V časti Bo-Kaapu si môžete kúpiť teplé, na malé kúsky nakrájané slané a paprikové steakové koláče alebo koesisters, cukrovinky špecifické pre Cape Malay vyrobené z vyprážaného cesta (do hneda) a potom namočené v cukrovom sirupe a posypané kokosom. Vyrábajú sa čerstvé a podávajú sa za horúca na počkanie. Ak budete chcieť vyskúšať bredie (dusené mäso) v správnej reštaurácii Bo-Kaap, určite zvoľte Biesmiellah. Slovo bredie je malajského pôvodu a formu varenia zaviedli otroci. Ide o druh zeleniny a mäsa (zvyčajne jahňacie) duseného dlhú dobu. Legenda hovorí, že toto jedlo sa zrodilo z odrezkov a darov zeleniny, ktoré majitelia otrokov venovali svojim podriadeným, ktorí sa potom museli vrátiť domov a prísť na to, ako všetko uvariť tak, aby to bolo nielen chutné, ale aj bohaté, a tak sa zrodil recept bredie. Zvyčajne sa používa kardamón, klinčeky, škorica a v niektorých prípadoch chilli a v ich srdci je charakteristická zelenina.
Všetci naši BUBO klienti, ktorí prídu do Kapského mesta, majú možnosť ochutnať kapsko-malajskú kuchyňu v tých najlepších, alebo zážitkových reštauráciách. Výber je len a len na vás. Ochutnáte bredie, alebo bobotie?
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Juhoafrická republika
- Krugerov národný park
- Stolová hora v Kapskom Meste
- Žralok belasý - Great white
- Kúpanie na Myse dobrej nádeje
- Novodobý Shaka Zulu zomrel
- Tri krajiny južnej Afriky
- Pavián čakma
- Na safari v Krugeri
- Big 5 v najstaršom parku Afriky
- Mys búrok
- St Lucia a pobrežný národný park
- Kapské Mesto - najkrajšie mesto na svete
- To najlepšie z juhu Afriky
- Blyde river - jeden z NAJ kaňonov sveta
- Výhľad zo Stolovej hory
- Groot Constantia - párovanie vína a čokolády
- Kruger - nejstarší park Afriky
- Príroda Juhoafrickej republiky
- Gansbaai - na rande so žralokom
- Pes hyenovitý - lov v priamom prenose