Čechoslováci emigrovali za lepším životom počas 20. storočia smerom na západ. Jedno z významných miest, ktoré ich priateľsky prijalo, bolo Mexico City. V 20. až 30. rokoch prichádzali najmä remeselníci, podnikatelia a intelektuáli, ktorí hľadali nové príležitosti. Niektorí z nich boli umelci alebo odborníci, ktorí prispeli k rozvoju priemyslu a kultúry.
Neskôr, po druhej svetovej vojne, začali prichádzať ďalší ľudia, ktorí utekali pred totalitným režimom, najmä po komunistickom prevrate v roku 1948. Posledná vlna migrácie nastala po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968.
Čechoslováci sa v Mexiku realizovali hlavne vo sférach, ako sú architektúra, podnikanie, vzdelanie a kultúra. Vďaka tomuto vplyvu môžeme do dnešných dní nájsť v Mexico City ulicu v prominentnej časti Polanco pomenovanú po československom prezidentovi Tomášovi Garrigue Masarykovi. Nachádza sa tam jeho socha ako symbol priateľstva medzi Mexikom a Československom.
Samotný prezident navštívil Mexico City a jeho osoba bola vnímaná hrdinsky, keďže bol známy svojím bojom za demokraciu a humanizmus. Dnes sa na tomto mieste nachádza jedna z najluxusnejších častí mesta, plná butikov, michelinských reštaurácií a výborných kaviarní. Okrem toho je Polanco vyhľadávané bohatou vrstvou, ktorá tu vlastní množstvo honosných nehnuteľností.
Tipy a zážitky - Mexiko
- Cancún - najkrajšie pláže Mexika
- Luxusná čokoláda z Mexika
- Tulum, kráľ Instagramu
- Tortilla mexický chlieb
- Secret bar Mérida
- Mexická 5. avenue
- Chichen Itzá - nové náleziská
- Mexický FACEBOOKÓATL
- Jaskyne Cenotes na Yucatane
- Cestuj po Mexiku zadarmo
- Hilton otvára 31 nových hotelov v Mexiku
- Nový hotel Xcaret Arte pri Karibiku
- Nový Planet Hollywood Rezort v Cancune
- Hudobný festival 3.-5. december v Paradisus Cancun
- Bankovka roka 2020 - 100 mexických pesos
- Henequen alebo sisalové vlákno
- Palapa tradičný dom na Yucatáne
- Parque de las Palapas, park Cancune
- Tamales, jedlo z Mexika
- Temazcal, rituálna sauna