Deň svätého Patrika a slávnosti okolo magického dátumu 17.marec (v roku 2025 pripadá tento sviatok na Pondelok) sa dnes najmä spája so smaragdovo zeleným oblečením a pivom, ale málokto vie, že pôvod sviatku má skôr duchovný rozmer.
Prvá písomná zmienka je zo 17. storočia, kedy si Íri pripomínajú pamiatku zosnulého Svätého Patrika, patróna Írska a symbol príchodu kresťanstva do krajiny. Íri Svätého Patrika zbožňujú a počas svojho pobytu v Írsku nájdete referencie naňho na každom kroku - aj napriek tomu, že Patrik sa v skutočnosti narodil v Británii a do Írska prišiel ako kresťanský misionár šíriť vieru. Írsko si pritom nevybral náhodne, keď mal 16 rokov, bol z Británie unesený írskymi pirátmi a predaný do otroctva keltskému kňazovi na území dnešného Severného Írska. Tam pracoval ako pastier 6 rokov, utiekol naspäť do Británie, aby sa nakoniec vrátil späť ako misionár. Najznámejší írsky svätý je tiež spájaný s ďalším symbolom Írska - trojlístkom. Zelený trojlístok bol považovaný za symbol prichádzajúcej jari. Podľa legendy Patrik používal trojlístok ako vizuálnu pomôcku na vysvetlenie svätej trojice pôvodným obyvateľom.
Oslavy spočiatku mali pietny charakter a ľudia si ctili Patrika návštevou kostola a pôstom. Dnes sa sviatok nesie v znamení oslavy života spevom, tancom, čierny Guinness a írska whisky tečú potokom, no nemenej dôležité sú tradičné sprievody. Aj keď sprievody majú írsky pôvod, ten prvý a originálny sa konal v roku 1601 na území americkej Floridy v mestečku St. Augustine a zorganizoval ho írsky kňaz. O storočie neskôr sa k sviatku vrátili írski vojaci, ktorí boli odvlečení do Bostonu pod britskou vlajkou na udržanie poriadku, keď sa schyľovalo k vojne o nezávislosť. V tom čase bolo v Severnej Amerike okrem vojakov aj mnoho imigrantov z Írska - všetci utekali za lepším životom aj po írskom hladomore v roku 1741, kedy kruté zimy a zamrznutá úroda usmrtili 300 000 až 480 000 obyvateľov. Ďalší 1 milión obyvateľov z Írska emigroval, okrem Veľkej Británie tiež práve do Bostonu a New Yorku. Všetky tieto udalosti vyburcovali ľudí, ktorým sa cnelo za domovom, aby si pripomenuli svoju vlasť a v roku 1762 usporiadali v oboch mestách zelené sprievody, ktoré naberali na popularite a prežili dodnes. V súčasnosti deň svätého Patrika oslavuje okrem Írska a Severnej Ameriky tiež Veľká Británia, Kanada, Austrália a Nový Zéland.
V hlavnom meste smaragdového ostrova začínajú sprievody od dvanástej hodiny, vstup na státie je zadarmo a návštevníkom odporúčame prísť skôr, aby mali možnosť nájsť si miesto s dobrým výhľadom. Pre tých, čo plánujú dopredu a chcú vyťažiť zo sprievodov maximum, je možnosť tiež rezervovať si za poplatok miesta na tribúnach strategicky umiestnených v rôznych častiach mesta. Táto služba je spoplatnená a kapacita vstupov na tribúny býva zväčša vypredaná už mesiace pred konaním sprievodu. Hlavný sprievod začína na Parnell Square a tiahne sa až ku križovatke ulíc Kevin street a Cuffe street. Oslava írskej kultúry je vhodná pre všetky vekové kategórie bez rozdielu a uskutoční sa bez ohľadu na počasie, takže je dobré byť pripravený na premenlivosť írskeho počasia a hlavne - nezabudnite si obliecť niečo zelené, najlepšie s motívom trojlístka!
Okrem hlavného sprievodu mesto organizuje aj St. Patrick’s festival, ktorý zastrešuje podujatia zamerané na spev, tanec, vizuálne umenie a literatúru od 15. do 17. marca, ktoré sa odohrávajú na jedenástich rôznych stanovištiach v centre mesta, napríklad v National Gallery of Ireland alebo National Concert hall, zatiaľ čo drobní umelci budú roztrúsení aj po meste mimo týchto stanovíšť.
Sprievody len v samotnom Dubline prilákajú 500 000 návštevníkov ročne a vy sa môžete stať jedným z nich na našom zájazde Írsko a Severné Írsko 11.3.2025 , ktorý začína v Belfaste a končí priamo v hlavnom meste počas tohto sviatku.
Tipy a zážitky - Európa
- Barcelona - Sagrada Familia
- Hallstatt - najkrajšie mesto Rakúska
- Najlepší hotel na Špicbergoch
- Aarhus, Den Gamle By - Dánsko
- Makaky na Gibraltare
- Hitlerove bunkre na severe Poľska - Wolfsschanze
- Bern - tip na návštevu
- LGBT tipy, Viedeň
- Suomenlinna - výlet loďou z Helsínk
- Radničné námestie v Tallinne
- Zámok Niasviž - bieloruské UNESCO
- Belgicko a najlepšie pivo na svete
- Holandské tulipány
- Zámok Lednice
- Mykény - Agamemnón aj Schliemann
- Hrad Vianden, Luxembursko
- Valóni vs Flámi v Belgicku
- Euro oslavuje 20 rokov
- Kde behať vo Viedni
- Najlepší Silvester vo svete