Mykény - Agamemnón aj Schliemann

Mykény - Agamemnón aj Schliemann Staroveké Mykény a ich stavby

Staroveké Mykény! Koľko takýchto miest je na svete, ktoré keď počujete ich názov, predstavíte si unikátny staroveký príbeh? Koľko krát človek sníva o tom ,že sa raz prejde týmto bájnym miestom. V BUBO vieme, že sny sa plnia, a tak sme Mykény objavili už mnoho krát. Vždy je to však pre nás krásny zážitok. Sú miesta, ktoré nás zrejme nikdy neomrzia. Už takmer človek stojí v tieni vysokých kamenných múrov, keď sa tu cestička delí. Naľavo sa ide k Archeologickému múzeu, napravo k Levej bráne. Muselo to tu byť fantastické v časoch, kedy boli Mykény skutočným mestom. Okolo neho vznikli kyklopské hradby, kráľovský megaron krášlili farebné fresky, stavitelia dokončili Atreovu pokladnicu a ľudia vchádzajúci do mesta obdivovali Leviu bránu. O tom, že nič netrvá večne vedia obyvatelia Mykén svoje. Po dlhých rokoch na výslní prichádza krátky pád až na samé dno. V priebehu 12.storočia bol vypálený palác a mesto postupne začalo upadať do zabudnutia. Nezabudlo sa však na neho úplne, a najmä jedným z tých, ktorý nezabudli, bol Heinrich Schliemann, ktorý okrem Tróje objavil aj poklady Mykén. Na Akropolu vedie mierny kopec. Každým krokom sme bližšie a bližšie, až dostávajú dva levy opreté o oltár na bráne reálne kontúry. Každý ich obdivuje a skutočne sa niet čomu čudovať. Len pár metrov za impozantným vstupom leží pohrebisko so šachtovými hrobmi označované písmenom A. Menej významný hrobový okruh B leží mimo hradieb. V jednom z hrobov v okruhu A objavil Schliemann známu „Agamemnónovu masku“ zo zlata. Jeho povestná veta „Pozrel som sa do tváre Agamemnóna“ obletela svet. Schliemann sa pri identifikácii masky zmýlil, no ani to mu neberie zásluhy, že tieto poklady objavil pre náš svet. Všade naokolo sú roztrúsené ruiny „bronzového“ mesta. Dokonca sú viditeľné stopy aj po paláci v podobe megarona s predsieňou. Bol sídlom slávneho kráľa Agamemnóna. Jeho osudy boli pohnuté, ako aj osud mesta. Bol to práve on, ktorý sa rozhodol vyslať tisíce lodí na Tróju ako trest za únos nádhernej Heleny. V tejto najslávnejšej bitke dejín zohral významnú úlohu. Mimo hlavného areálu stojí ešte jedna príťažlivá stavba. Je ňou Atreova hrobka (niekedy prezývaná aj pokladnica). Hrobka Atrea je najlepšie zachovanou a najznámejšou mykénskou hrobkou. Nad hlavami sa týči zachovalá kopulovitá hrobka a hlavou prebehujú myšlienky na to, ako to mohli vtedy tak dokonalo postaviť. Ešte jeden fakt je pri hrobke viac než zaujímavý. Nad vchodom je obrovský 9 metrov dlhý kamenný blok vážiaci 120 ton. Dodnes sa nevie, ako sa s týmto výkonom Mykénčania vyrovnali.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Grécko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1712 2445€
K

Európa  

Turecko, Grécko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1390 1985€
K

Európa  

Grécko


náročnosť

12 dní

Trvanie

5555
Atény inak - mesto nielen pre bohov
Atény

Atény Atény inak - mesto nielen pre bohov

Báje a rozprávky, mytológia a história, architektúra a demokracia - to sú prívlastky, ktoré si každý spája s Gréckom. Atény sú známe ako mesto…

Angelika Machová 15 min. čítania
Alexander Macedónsky
Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 64 min. čítania
Solún či Thessaloniki - po stopách slávnych bratov
Solún

Solún Solún či Thessaloniki - po stopách slávnych bratov

Thessaloniki, po slovensky Solún, sú druhým najväčším mestom v Grécku, ku ktorému máme v BUBO špecifický vzťah. Vedeli ste, že náš prvý zájazd…

Jaroslav Kondač 23 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: