Kdekoľvek v Afrike pôjdete, môže sa vám stať, že stretnete moslima. Niekde ich bude viac, niekde menej. V Afrike je v súčasnosti pomerne veľký počet moslimov a ich rozloženie sa líši v závislosti od konkrétnych krajín a regiónov.
Afrika je obrovský kontinent s rozmanitou históriou a moslimovia tam prišli rôznymi spôsobmi. Je niekoľko kľúčových udalostí a ciest, ktoré by mohli mať z historického hľadiska vplyv na prítomnosť islamu v Afrike.
Islam vstúpil do Afriky cez Arabský polostrov a obchodné trasy, ktoré mu prechádzali. Už v 7. storočí vznikli vďaka obchodným kontaktom a osídleniam prvé moslimské spoločenstvá v severnej Afrike - napríklad v dnešnom Egypte, Líbyi, Tunisku a Alžírsku.
Počas 7. až 8. storočia sa moslimskí dobyvatelia začali rozširovať smerom do vnútrozemia severnej Afriky a postupne podmanili oblasti ako Maghreb a časti Sahary. Islam sa šíril do východnej Afriky cez Arabské more, kde sa usadili moslimskí obchodníci a cestovatelia. V oblastiach ako Somálsko, Keňa, Tanzánia a Mozambik mal islam vplyv na miestne kultúry a spoločnosť.
A nakoniec Osmanská ríša, ktorá bola veľkou moslimskou mocnosťou, mala vplyv na časť severovýchodnej a východnej Afriky. Toto obdobie zanechalo stopy v niektorých súčasných afrických krajinách, ako napríklad v Sudáne a Egypte.
Kde je ich najviac?
Nigéria je najľudnatejšou krajinou Afriky a má aj najväčšiu moslimskú populáciu na kontinente. Väčšina moslimov v Nigérii patrí k sunnitskému prúdu islamu. Ďalej Egypt je tiež domovom veľkej populácie moslimov a má významný historický vplyv islamu. Väčšina moslimov v Egypte patrí tiež k sunnitskému prúdu, ale je tam aj zastúpenie šiitskych a sufistických (vetva známa mystikou) skupín. Rovnako tak Alžírsko má veľké moslimské zastúpenie.
Kde je ich najmenej?
Južný Sudán má najmenší podiel moslimov na počet obyvateľov v Afrike. Väčšinu ľudí z Južného Sudánu tvoria kresťania a animisti. V Keni je väčšina obyvateľstva kresťanská, s menšinovou moslimskou populáciou koncentrovanou najmä v pobrežných oblastiach a na severe krajiny. V Juhoafrickej republike je väčšinou kresťanská populácia, pričom moslimovia tvoria menšinu a nádeme ich tam mnoho. V súvislosti s tým tam tiež nájdeme najväčšiu mešitu na južnej pologuli, práve v Durbane, a to Jama Musjid.
Je dôležité poznamenať, že presný podiel moslimskej populácie v Afrike môže byť ťažké určiť, pretože demografické údaje sa menia a presné údaje o náboženskej príslušnosti môže byť niekedy problematické získať. Okrem toho môže byť samotná definícia, kto je moslim, rôzna v rôznych krajinách a prieskumy náboženskej príslušnosti môžu byť ovplyvnené rôznymi faktormi.
Na základe údajov odhadovaných na rok 2021 tvoria moslimovia v Afrike asi 47 % až 50 % celkovej populácie kontinentu. To znamená, že takmer polovica obyvateľov Afriky hlási islamskú vieru.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Afrika
- Otrokárstvo v Afrike
- Laas Geel - prehistorické skalné maľby
- Pivo v Afrike - africké značky pív
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Veľké jazerá Afriky
- Epic Sana
- Voľby v najmenšej krajine Afriky
- Saif Kaddáfí – politická budúcnosť Líbye
- Rady na cesty - triky a tipy od najväčšieho cestovateľa
- Panna v islame. Hurisky a postavenie moslimských žien
- Moslimské arabské mená
- Queer Afrika, homosexualita a homofóbia
- Doumbouya sa v Guinei stal novým Alfa samcom
- Hargheisa - hlavné mesto Somalilandu
- Skalné maľby a rytiny Alžírsko - UNESCO
- Somálska diaspora a celebrity
- Najbohatšia krajina Afriky
- Bilharióza, schistozomiáza
- Jazero Tanganika – najdlhšie jazero sveta
- Afrika s cestovkou, alebo bez cestovky?