Existuje asi 80 rôznych druhov mangrovníkových stromov. Všetky tieto stromy rastú v oblastiach s pôdou s nízkym obsahom kyslíka, kde pomaly tečúce vody umožňujú hromadenie jemných sedimentov. Mangrovníkové lesy rastú iba v tropických a subtropických zemepisných šírkach v blízkosti rovníka.
Mnohé mangrovníkové lesy možno rozpoznať podľa ich hustej spleti koreňov. Táto spleť koreňov umožňuje stromom zvládnuť každodenný nárast a pokles prílivu a odlivu, čo znamená, že väčšina mangrovníkov je zaplavená aspoň dvakrát denne. Korene tiež spomaľujú pohyb prílivových vôd, čo spôsobuje, že sedimenty sa usadzujú z vody a vytvárajú bahnité dno.
Mangrovníkové lesy stabilizujú pobrežie a znižujú eróziu spôsobenú prudkými búrkami, prúdmi, vlnami a prílivmi. Zložitý koreňový systém mangrovníkov vytvára domov pre ryby a iné organizmy, ktoré hľadajú potravu a úkryt pred predátormi.
Mangrovníky milujú slnečné lúče. Na rozdiel od mnohých tropických rastlín, ktoré na poludnie uzatvárajú póry na listoch, mangrovníky zostávajú aktívne, absorbujú teplo, aby zabránili vyparovaniu plytkých vôd, na ktorých sú závislé. Mangrovníky vedia perfektne hospodáriť s vodou. 30-metrový mangrovový porast spotrebuje 6krát menej vody ako napríklad borovica rovnakej veľkosti.
Mangrovníky filtrujú slanú vodu cez koreň a tým vyživujú celý strom. Ak je množstvo soli v strome privysoké, listy ožltnú a opadajú. My s BUBO na Zanzibare navštevujeme Jozani forest a prechádzame sa po miestach, ktoré sú domovom aj endemickej Guarézy Zanzibarskej, druhu opice, ktorá tu žije už vyše 15 000 rokov a možné je ju nájsť len tu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Afrika
- Otrokárstvo v Afrike
- Laas Geel - prehistorické skalné maľby
- Pivo v Afrike - africké značky pív
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Veľké jazerá Afriky
- Epic Sana
- Voľby v najmenšej krajine Afriky
- Saif Kaddáfí – politická budúcnosť Líbye
- Rady na cesty - triky a tipy od najväčšieho cestovateľa
- Panna v islame. Hurisky a postavenie moslimských žien
- Moslimské arabské mená
- Queer Afrika, homosexualita a homofóbia
- Doumbouya sa v Guinei stal novým Alfa samcom
- Hargheisa - hlavné mesto Somalilandu
- Skalné maľby a rytiny Alžírsko - UNESCO
- Somálska diaspora a celebrity
- Najbohatšia krajina Afriky
- Bilharióza, schistozomiáza
- Jazero Tanganika – najdlhšie jazero sveta
- Afrika s cestovkou, alebo bez cestovky?