Mexický cisár Maximilián I.

Mexický cisár Maximilián I.

Maximilián I. (španielsky: Ferdinand Maximiliano José Mária de Habsburg-Lorena) bol rakúsky arcivojvoda, ktorý sa stal cisárom druhej mexickej ríše v 19. storočí. Maximilián bol potomkom Karola V., vrchným veliteľom malého cisárskeho rakúskeho námorníctva a krátko rakúskym miestodržiteľom Lombardska-Benátska.
Z týchto funkcii bol odvolaným cisárom.

Dva roky pred odvolaním sa krátko stretol s francúzskym cisárom Napoleonom III. v Paríži, kde ho oslovili konzervatívni mexickí monarchisti, ktorí hľadali európskeho kráľovského majstra, ktorý by vládol Mexiku. Maximilián spočiatku nemal záujem, ale po odvolaní z funkcie miestodržiteľa bol plán mexických monarchistov pre neho oveľa príťažlivejší.

Maximilián sa zdal byť ideálny kandidát pre plány konzervatívcov na monarchiu v Mexiku, mal záujem nastúpiť na trón, ale len so zárukami francúzskej podpory. Mexickí konzervatívci nebrali dostatočne do úvahy prijatie liberalizmu a Maximilián nedokázal pochopiť, že bude považovaný za cudzieho outsidera. Jeho funkčné obdobie ako cisára, trvalo len tri roky a skončilo sa jeho popravou zastrelením ozbrojenými silami obnovenej republiky 19. júna 1867.

Maximiliánova moc v Mexiku bola od začiatku neistá. Namiesto uzákonenia politiky, ktorá by vrátila moc mexickým konzervatívcom, sa Maximilián namiesto toho snažil implementovať liberálnu politiku, čím stratil svojich domácich konzervatívnych podporovateľov.

V medzinárodnom meradle bola jeho legitimita ako vládcu pochybná, pretože Spojené štáty naďalej uznávali Benita Juáreza ako zákonnú hlavu štátu. Spojené štáty chápali francúzsku inváziu ako porušenie Monroeovej doktríny. Po skončení americkej občianskej vojny v roku 1865 začali Spojené štáty poskytovať materiálnu pomoc Juárezovým republikánskym silám. Francúzske armády, ktoré podporovali Maximiliánov režim sa začali sťahovať z Mexika a bez podpory ľudu a republikánskych síl sa monarchia zrútila.

Maximilián bol zajatí v Querétaron následne súdený a popravený obnovenou republikánskou vládou spolu s jeho generálmi Miguelom Miramónom, bývalým prezidentom Mexika a Tomásom Mejíom Camachom. Jeho smrť znamenala koniec monarchizmu ako hlavnej sily v Mexiku. Pri prehodnocovaní svojej krátkej vlády je v mexickej histórii zobrazený ako jeden z liberálov v Mexiku.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Honduras, Salvador, Mexiko, Guatemala, Belize

05.03. → 19.03. +3 termíny

náročnosť

15 dní

Trvanie

4015 5655€
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

3380 4389€
K

Amerika  

Karibik, Kuba, Mexiko


náročnosť

13 dní

Trvanie

4026
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Oaxaca – najkrajšie mesto Mexika
Oaxaca

Oaxaca Oaxaca – najkrajšie mesto Mexika

Ako si predstavujete Mexiko? Sú to tie farebné domčeky zaliate slnkom, dláždené ulice, kaktusy, agave, nízki chlapi v sombrerách a ženušky vo…

Ľuboš Fellner 40 min. čítania
Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka
Blog

Blog Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka

Uhádnete, kam cestujú Slováci do exotiky? Vybrali sme 10 ciest a tipov na ideálny termín exotickej dovolenky v roku 2025. Trafíte sa do správnej…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: