Ak si kúpite v Juhoafrickej republike auto ako Volkswagen, Ford, Mercedes alebo niečo od General Motors s najväčšou pravdepodobnosťou bude vyrobené v Port Elizabeth. V tomto meste na pobreží Indického oceánu sa vyrábajú práve tieto značky.
Port Elizabeth sa nachádza v provincii Východné Kapsko v Južnej Afrike a je šiestym najľudnatejším mestom spomedzi miest Juhoafrickej republiky. My ho v BUBO navštevujeme počas nášho zájazdu JAR - Záhradná cesta veľryby a vodopády.
Oficiálny názov Gqeberha stanovený od 23. februára 2021 je slovo používané kmeňom Xhosa a označuje rieku Baakens pretekajúcu mestom. Prezývané aj ako „Priateľské mesto“ alebo „Windy City“. Mnohé z mestských pláží dostali certifikát modrej vlajky, čo znamená spĺňajúce štandardy cestovného ruchu.
Spočiatku lovci a zberači osídľovali pred 10 000 rokmi oblasť okolo dnešnej Algoa Bay. Postupom času boli vytlačení poľnohospodárskymi populáciami predkov kmeňa Xhosa. Územie, kde sa dnes nachádza Gqeberha, obývali starodávne africké kmene a až do 15. storočia žili izolovane bez cudzích kmeňov.
Prvými Európanmi, ktorí navštívili toto územie, boli portugalskí moreplavci ako napríklad Bartolomeu Dias, ktorý sa vylodil v roku 1488 a Vasco da Gama, ktorý so svojou loďou pristál v roku 1497 na neďalekom ostrove Bird. Roky bolo toto územie na mapách označované ako miesto so zásobami sladkej vody vhodné na vylodenie sa a doplnenia zásob. Neskôr sa toto teritórium stalo súčasťou kolónie Kapsko.
Samotná história mesta začína v roku 1820, kedy sem priplávalo okolo 4000 Britov, aby založili osadu, ktorá mala byť hlavným bodom obrannej línie medzi kolóniou Kapska a územím bojovného kmeňa Kosa. V roku 1825 získala zátoka status prístavu a o rok neskôr tu vznikol aj colný úrad. Zakladateľom prímorskej osady sa stal britský dôstojník Rufane Shaw Donkin, správca kolónie Kapsko, ktorý ju pomenoval na počesť svojej poslednej ženy Elizabeth.
Neskôr sa mesto vyvíjalo vďaka rýchlemu rastu obyvateľstva z Európy, Malajzie a iných oblastí. Počas druhej búrskej vojny zohrávalo územie dnešného Gqeberha dôležitú úlohu v tranzite vojakov, koní a zásob potravín, ktoré prepravovali po železnici. V novodobej histórii bolo mesto, rovnako ako celá krajina, postihnuté apartheidom, keď bolo černošské obyvateľstvo prinútené vysťahovať sa do špeciálne postavených predmestí.
Tipy a zážitky - Juhoafrická republika
- Krugerov národný park
- Stolová hora v Kapskom Meste
- Žralok belasý - Great white
- Kúpanie na Myse dobrej nádeje
- Novodobý Shaka Zulu zomrel
- Tri krajiny južnej Afriky
- Pavián čakma
- Na safari v Krugeri
- Big 5 v najstaršom parku Afriky
- Mys búrok
- St Lucia a pobrežný národný park
- Kapské Mesto - najkrajšie mesto na svete
- To najlepšie z juhu Afriky
- Blyde river - jeden z NAJ kaňonov sveta
- Výhľad zo Stolovej hory
- Groot Constantia - párovanie vína a čokolády
- Kruger - nejstarší park Afriky
- Príroda Juhoafrickej republiky
- Gansbaai - na rande so žralokom
- Pes hyenovitý - lov v priamom prenose