Môžem si z dovolenky priniesť koral či mušľu?

Môžem si z dovolenky priniesť koral či mušľu? Piesok, mušle, koraly a podobné veci v batožine

Nie, nemôžte. Prvou vetou by kľudne tento príspevok mohol začať aj skončiť. Aj keď to nieje celkom pravda, bolo by najjednoduchšie riadiť sa ňou. Povedzme si ale o tejto téme viac. Tak ako nemôžte na dovolenke chytiť živé zviera a hodiť si ho do kufra, tak isto si nemôžte len tak priniesť časti zvierat či výrobky z nich. Najčastejším, nie práve šťastne zvoleným, suvenírom väčšiny turistov bývajú rôzne mušle, koraly, kožušiny, ale aj rastlinky či kaktusy. Existuje medzinárodný dohovor CITES, ktorý presne menuje a špecifikuje, aké predmety či výrobky si môžte z vašej cesty priniesť, a nad ktorými radšej ani nerozmýšľajte. Ako som písal v úvode, najjednoduchšie a najmenej komplikované je nenosiť nič, čo by obsahovalo časti tiel živočíchov. Tu si treba uvedomiť, že sem spadá napríklad aj tradičná čínska medicína, ktorá môže často obsahovať napríklad tigrie kosti, prášok z rohu nosorožca, rôzne výťažky z hadích tiel, ale aj rastliny, ktoré do zoznamu CITES takisto patria. Aj keď sú často úrady na letiskách možno benevolentnejšie, ako by sme čakali, na každom veľkom medzinárodnom letisku nájdete vitrínku s predmetmi, ktoré nesmiete do krajiny privážať, či vyvážať. Ak by vám takéto predmety v batožine našli, v lepšom prípade vám ich zabavia, no hroziť vám môže aj nemalá pokuta. Pokiaľ by išlo o chránené druhy zvierat či rastlín, môžu vám hroziť naozaj vysoké pokuty a aj ďalšie komplikácie, v najhoršom prípade aj väzenie. Napriek tomu sa určité predmety priniesť dajú, CITES napríklad povoľuje 4ks suchých morských koníkov na osobu, či lastúry špecifických druhov v počte 3 ks, nepresahujúce 3kg a podobne. Ak teda predsalen rozmýšľate nad dovozom takéhoto suveníru, radšej si dôkladne preverte, či neprekračujete zákon. Užitočné informácie nájdete napríklad na stránke www.cites.sk. Pozor si treba dávať aj pri “obyčajnom” piesku. Ten totiž takisto často obsahuje malé čiastočky mušlí, lastúr či koralov a tiež patrí často medzi nepovolené druhy suvenírov. Známy je prípad ostrova Sardínia, ktorý len za rok 2017 zhabal odlietajúcim turistom až 5 ton piesku. Takže suma sumárum, riaďte sa prvou vetou a máte pokoj :)


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

11 dní

Trvanie

1968 2624€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Francúzska Polynézia, Dubaj (SAE), Tahiti, Spojené štáty americké (USA), Srí Lanka, Singapur, Nový Zéland, Maldivy


náročnosť

24 dní

Trvanie

8496 10620€

Detské zľavy

Dovolenka Srí Lanka a Maldivy s rodinou
F

Ázia  

Srí Lanka, Maldivy


náročnosť

14 dní

Trvanie

8985
Zvieratá Srí Lanky Prémiový blog

Prémiový blog Zvieratá Srí Lanky

Srí Lanka je ostrovná tropická krajina s bohatou vegetáciou, plná vodných nádrží, rezervoárov, priehrad, kanálov a riek, obklopená Indickým oceánom…

Martin Ferenčík 35 min. čítania
Polonnaruwa - mesto kultúrneho trojuholníka Polonnaruwa

Polonnaruwa Polonnaruwa - mesto kultúrneho trojuholníka

Polonnaruwa je nádherným historickým mestom, ktoré sa nachádza v strednej časti Srí Lanky a tvorí jeden z vrcholov kultúrneho trojuholníka ostrova.…

Robert Taraba 16 min. čítania
Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: