Čím viac cestujete, tým zažijete viac absurdných príhod. Niektoré sú úsmevné, iné zase menej, pri všetkých vám však zostane rozum stáť. Ako sa niečo také vôbec mohlo stať?! V stredoveku a v skorej renesancii, keď sa vo veľkom posielali správy po holuboch, bolo prirodzené ich strieľať lukom, alebo kušou, aby sa váš nepriateľ nedozvedel dôležité informácie. Myslíte si, že by sa niečo také mohlo diať aj v súčasnosti? Áno, stáva sa to a zdá sa, že dôvod aj po stáročiach zostáva rovnaký.
V roku 2013 svetom prehrmela správa, že v Egypte zatkli maďarského bociana. Doslova. Vták bol po dlhom lete unavený a všimol si ho rybár, ktorému sa okamžite zdal podozrivý. Na chrbte mal totiž pripevnenú vysielačku. To môže znamenať iba jedno – je to špión! Chrabrí egyptskí strážcovia zákona bociana okamžite zatkli. Situáciu pomohla vyriešiť až organizácia Nature Conservation Egypt. Po komunikácii s maďarskými ornitológmi vyšla najavo “nudná” pravda – bocian, vlastným menom Méneš, bol súčasťou projektu Vtáky bez hraníc a vysielačka pripevnená na jeho tele bola GPS, ktorá udávala dráhu jeho letu. Egypťanom nezostávalo nič iné, iba neboráka bociana po štyroch dňoch za mrežami prepustiť na slobodu.
Iný prípad hovorí o včelárikovi zlatom, ktorého odstrelili na Blízkom východe pre podozrenie zo špionáže. V Turecku zase zabili nášho slovenského bociana Bartolomeja. Slovenská ornitologická spoločnosť mapuje tieto prípady a je ich viac než dosť – o dôvode odstrelu mnohých sa nikdy nedozvieme.
S našim partnerom v Egypte sledujeme aktuálnu situáciu ochrany prírody v jeho krajine. Bociany, supy, sokoly, plameniaci, volavky, neexistuje vtáčí druh, ktorý by nebol niekým alebo niečím ohrozovaný. Sme radi, že aj prostredníctvom spolupráce s nami môže náš partner vyvíjať aktivitu pre ich ochranu. A pokiaľ niekedy zazriete bociana na komíne, alebo včelárika na konári, nemusí ísť vyslovene o špióna. Môže to byť… jednoducho vták…
Mnoho druhov vtáctva žije v Egypte práve v delte Nílu, po ktorom sa plavia legendárne feluky. Prečítajte si o tom v našom článku.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Egypt zasypaný pieskom - predpoveď budúcnosti?
- Zdravotníctvo v starom Egypte
- Asuánska priehrada - zázrak na Níle
- Nové Egyptské múzeum sa má čoskoro otvoriť
- Džosér, staviteľ prvej pyramídy
- Zoznam egyptských faraónov v Abydose
- V Egypte našli zatiaľ najkompletnejšiu múmiu
- 100 rokov od objavenia Tutanchamónovej hrobky
- Cheopsova pyramída vydala ďalšie tajomstvo
- Nové múzeum v Egypte otvorilo 12 hál
- Rešpekt a úcta ku komunitám a tradíciám v Egypte
- Egypt potrebuje turizmus
- Podporujeme našich kolegov v Egypte
- Mesto odpadkov v Káhire
- Nové ekologické hlavné mesto Egypta
- Doprava v Egypte
- Využitie ťavieho trusu
- Egyptská kuchyňa
- Tutanchámon
- Al Azhar- mešita Káhira