Kávu, ktorú si často spájame s červeným tureckým fezom, je dnes známa Grékom a Cyperčanom ako grécka káva, Bosniakom ako bosnianska, Arménom ako arménska, Arabom ako arabská a Turkom, Chorvátom, Albáncom a Srbom ako turecká. Tento nápoj sa u nás na Slovensku spája skôr so socializmom a zaváraninovými pohármi. Bolo ale obdobie, počas ktorého bol nápoj bez rozdielu známy len ako kahve – káva.
Kahve ako názov si dnes zachovali iba samotní Turci, kdežto až do 19. storočia patril názov občanom Osmanskej ríše. Všetky impéria a mocnosti majú ale svoj expiračný dátum. Po krvavej Balkánskej vojne v 19. storočí sa ríša začala rozpadávať a kahve podstúpila proces nacionalizácie.
Káva sa do Turecka dostala za vlády Sultána Sulejmana Nádherného, ktorého mešita sa hrdo pýši ponad Zlatý roh. Každý Kalifát či región v Osmanskej ríši mal svojho tzv. pašu či guvernéra, Sulejmanov paša, ktorý vládol v Jemene zhodou náhod narazil na energizujúci nápoj známy ako qahwah, bez zaváhania ho priniesol späť na osmanský dvor v Konštantínopole, kde sa okamžite stal hitom.
Palácový kahveci usta, čiže majster kávy, mal desiatky pomocníkov, ktorí mu pomáhali rozdrviť zrná arabiky na extra jemný prášok, ktorý má štruktúru podobnú dnešnému instantnému espressu. Zmes sa vyvarila v medených nádobách nazývaných džezvy na rozohriatom piesku. Výsledný nápoj – horký, čierny a preliaty tenkou vrstvou peny.
Podoba tekutiny vznikla naliatím z výšky podobne ako marocký mätový čaj – podával sa v malých porcelánových pohároch luxusne vyzdobených zlatom a perlami. Tu si ale položíme dôležitú otázku každého lovca zážitkov: Kde je možné vypiť kávu v rovnako luxusných podmienkach ako samotný Sultán Sulejman Nádherný? Kde inde ako v uličkách najstaršej oblasti, kde nájdete aj Egyptský bazár inak známy ako Kukuričný či Koreninový bazár?
Za obchodíkmi predávajúcimi turecký med, čaje a falošné LV kabelky sa skrýva populárna kaviareň Olden 1772. Kaviareň je samozrejme populárna iba pre lokálnych Turkov, ktorí sa vyobliekajú ako hollywoodske hviezdy, poozdobujú sa rodinným zlatom, a objednajú si kávu, len aby sa mohli odfotiť v nádhernej atmosférickej kaviarni. Ku káve im bezprostredne podávajú aj sladký turecký med a pohár vody - túto tradíciu podľa legendy zaviedla samotná Hürrem Sultán manželka a životná láska Sultána Sulejmana Nádherného, keď usúdila, že káva je príliš horká.
Budova, kde sa dnes nachádza kaviareň bola pôvodne využívaná ako hotel v 17. storočí a slúžil primárne obchodníkom, ktorí predávali svoj tovar v Egyptskom bazáre. Názov budovy dnes nájdete pod Muhsinzade Inn, ktorú v 21. storočí prerobili vďaka dotáciám spoločnosti GEN Group. Kaviareň je spojená s luxusným hotelom, reštauráciou. Vďaka popularite na sociálnych sieťach si pochopiteľne musia záujemcovia spraviť rezerváciu, s ktorou vám radi pomôžu naši sprievodcovia počas zájazdu Turecko všetko v cene či Turecko orientálna rozprávka.
Historický hostinec Muhsinzade v Eminönü sa od svojho otvorenia v roku 1772 využíva na rôzne účely. Po dlhej rekonštrukcii sa tejto nádhernej budove vrátila bývalá sláva. Muhsinzade Inn, ktorý bol zrekonštruovaný v súlade s originálom, bol otvorený ako hotel pod názvom Han, čo v preklade znamená lódža. Krištáľové lustre, široký výber krásne naaranžovaných fliaš alkoholu či jemne ozdobené stoly, pri ktorých si naozaj človek vie priblížiť život sultánov. Preto neváhajte zažiť túto nádheru, stojí za návštevu!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Turecko
- Gobekli Tepe - najstarší chrám
- Aphrodisias - mesto Afrodity
- Istanbul a jeho pamiatky
- Turecký Hammam
- Hagia Sofia
- Historické pamiatky Istanbulu
- Efez - najzachovalejšie miesto antiky
- Čo si pozrieť v Istanbule?
- Palác Topkapi v Istanbule
- Bodrum - Mauzóleum v Halikarnasse
- Trója - Homér aj Schliemann
- Kleopatrina pláž
- Konya - Rúmi a Mevlana
- Dom Panny Márie v Turecku
- Národný park Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası
- Artemidin chrám v Efeze
- Farebné domy v Kuşadası
- Čo nás čaká v raji? Panny v nebi
- Železničná stanica Sirkeci
- Staroveká Alinda