Námestie sv. Františka z Assisi, po špan. San Francisco de Asís, je jedno z najkrajších námestí v starej Havane. Bolo postavené oproti prístavu počas 16. storočia, keď v prístave kotvili španielske galeóny na ceste cez Karibik do Španielska. V súčasnosti funguje ako vstupná brána do mesta. Počas zájazdu na Kube začíname na tomto mieste našu BUBO prehliadku starej Havany. V okolí nájdete veľké množstvo pekných kaviarní a reštaurácií.
Keby ste sa náhle ocitli na námestí, tak si poviete, že sa nachádzate niekde v Španielsku, napr. vo Valencii. Miesto vždy bolo miestom pohybu ľudí. Počas prvých desaťročí 16. storočia bol na námestí zriadený trh a v roku 1575 začala výstavba kostola (až do 1608). S trhoviskom bol vždy spojený hluk, zápach, zvieratá, vrava, množstvo ľudí a iné. Po tom, čo sa mnísi sťažovali, bol trh presunutý na vedľajšie, novopostavené námestie, ktoré dostalo názov Nové námestie. Dnes sa volá Staré námestie / Plaza vieja. Vedľa kostola uvidíte sochu - Fray Junipero Serra - mních, ktorý zasvätil svoj život obrane pôvodných obyvateľov pred násilím a útláčaním. Okrem Kuby sa tejto činnosti venoval aj v Kalifornii.
Dnešná podoba námestia je modernejšia. Námestie bolo kompletne zrekonštruované koncom 90.rokov a vynikajú jeho nepravidelné dlažobné kocky. Určite si všimnite Leviu fontánu, je zaručene jedna z najkrajších v Havane, vyrobená z bieleho mramoru z talianskej Carrary, dielo talianskeho sochára Guiseppe Gaginniho. Dielo z roku 1836 malo vďaka svojim levom odkazovať na moc španielskej koruny na ostrove.
Pri vode sa stále nachádza terminál Sierra Maestra a na kraji námestia uvidíte budovu havanskej burzy, po špan. Lonja del Comercio, so svojou typickou kupolou a sochou Merkúra. V čase výstavby a otvorenia v roku 1909 to bola najvyššia stavba Havany.
A najzaujímavejšia postava? Predsa džentlmen z Paríža! Jeho skutočné meno bolo José María López Lledín a narodil sa v provincii Lugo v Španielsku v decembri 1899. Na Kubu prišiel ešte pred dovŕšením pätnástich rokov a pracoval v rôznych činnostiach, ako to zvyčajne robia emigranti.
Hovorí sa, že po tom, čo bol vo väzení, stratil duševnú rovnováhu za to, že bol nespravodlivo obvinený. V prvej polovici 20. storočia, po prepustení z väzenia, sa začal túlať po uliciach. Do histórie sa zapísal pre svoje malebné a úslužné správanie, vzdelanie a kúzlo komunikácie, čím si získal náklonnosť mnohých ľudí z hlavného mesta.
Na tomto koloniálnom námestí sa nachádzajú niektoré z najzaujímavejších miest v Starej Havane, ako je kostol a kláštor San Francisco (dnes sa tu nachádza Múzeum náboženského umenia), neďaleké múzeum rumu, alebo Coche Mambí, vagón vyrobený v USA v roku 1900 a presunutý na Kubu v roku 1912, ktorý využívali kubánski prezidenti pri svojej kampani, alebo pri presune v rámci krajiny.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Kuba
- Dlhé rady na pizzu
- Varadero, Kuba
- Cayo Blanco, Kuba
- Gran Hotel Manzana Kempinski La Habana
- Kubánska salsa
- UNESCO pamiatky na Kube
- Ochutnávka kubánskeho rumu
- Je na Kube internet?
- La Bodeguita del Medio, Havana
- Camagüey, Kuba
- Patria y Vida - Yotuel, Gente de Zona
- Kubánska brigáda
- Legendárny Camilo
- Platy na Kube
- Práca na Kube
- Lokálna mena na Kube
- Koniec CUC na Kube
- Corona, Kuba
- Kuba mapa
- Koniec kubánskeho pesa