Štvrť Nowa Huta v Krakove sa pomaly stáva vyhľadávanou turistickou destináciou. Len málo krajín vyviazlo z druhej svetovej vojny tak zničených, ako Poľsko. Krajina stratila asi pätinu svojej populácie a jej hlavné mesto Varšava bolo takmer úplne zničené. Z týchto trosiek sa však vynorila nádej na nový svet, alebo aspoň tak to sľubovali poľskí komunisti, ktorí sa pustili do obnovy krajiny pod drobnohľadom Josifa Stalina.
Symbolom mnohých zmien a tejto novej spoločnosti bolo mesto Nowa Huta, založené v roku 1949 východne od Krakova, jeho srdcom bola obrovská oceliareň Vladimíra Lenina, ktorá mala produkovať viac ocele, než bola celá krajina schopná vyrobiť pred vojnou. Nowa Huta, čo v poľštine doslova znamená „Nová oceliareň“, bolo ako veľké sídlisko pre oceliarov, patrila k najambicióznejším projektom mestského plánovania v povojnovom Poľsku. Utopické mesto, kde sa z Centrálneho námestia rozprestieralo päť veľkých bulvárov, ktoré dali Nowej Hute päťuholníkový tvar a zdôraznili jej monumentálny charakter. Niektorí z vtedajších popredných poľských architektov a urbanistov nedostali žiadne pokyny, ako by malo mesto vyzerať, ich dizajn kládol dôraz na parky a priestranné byty. Socialistický realizmus zdôrazňoval používanie miestnych štýlov, pričom všetky formy umenia, vrátane architektúry, považoval za propagandu.
Mesto bolo postavené dosť ďaleko od Krakowa a chcelo si vytvoriť vlastnú identitu, napriek tomu je architektonický vplyv starého mesta Krakova v Nowej Hute neprehliadnuteľný s jej arkádami, vnútornými námestiami a ďalšími dizajnovými prvkami. Nakoniec sa však Krakov rozrástol natoľko, že v roku 1951 pohltil Nowu Hutu. Nowa Huta bola kedysi synonymom drog, kriminality, chudoby a chuligánstva, známa ako jedna z najviac depresívnych častí krajiny. Dnes tomu tak nie je, Poľsko zažíva veľký hospodárský úspech a Nowa Huta je čoraz atraktívnejšie miesto na život, vidno to aj na dramatickom náraste nájomného v posledných rokoch. Kedysi bol všetok nočný život v Krakove, teraz v Nowej Hute vznikajú reštaurácie a kaviarne.
Nowa Huta sa naučila zúročiť svoje komunistické dedičstvo, mesto ponúka cudzincom aj Poliakom pohľad na komunizmus, aký bol kedysi. Vstúpiť do častí Nowej Huty je ako vstúpiť do sveta starých rodičov. Skvostom novohutskej socialistickej architektúry je však bývalá Administratívna budova huty, ktorej renesančný exteriér a luxusný interiér dodnes predstavujú ideál tohto štýlu. So všetkou svojou pompéznosťou svedčí o utopických ambíciách mnohých generácií.
Prečítajte si náš blog o zaujímavých miestach z Poľska.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Poľsko
- Schindlerova fabrika a Múzeum súčasného umenia v Krakove MOCAK
- Wawel - miesto kde sa formovali dejiny Poľska
- Katyň
- Vo Varšave sa v piatok štrajkovalo
- Lublin na východe Poľska
- Soľná bana Wieliczka
- Poľský Toruń
- Najkrajšie mesto Poľska je Gdansk
- Trojmesto - Gdyna, Gdansk a Sopot
- Mazurské jazerá
- Hitlerove bunkre na severe Poľska - Wolfsschanze
- Hrad Malbork
- Zima v poľských Tatrách
- Lyžovačka na Kasprowom Wierchu
- Silvester v Zakopanom
- TOP 10 lyžiarskych stredísk v Poľsku
- Najväčší snehový labyrint na svete
- Lyžovačka v Poľsku - Szklarska Poreba
- Preteky horalov na snehu
- Michelinská reštaurácia v Poľsku