Ohrozené zvieratá v Brazílii

Ohrozené zvieratá v Brazílii

Pýcha našej planéty stráca silu. Amazonský dažďový prales v Brazílii sa stal miestom ohrozených druhov fauny aj flóry a nekončiace odlesňovanie územia a ničivé požiare sú zárukou úspešného dovŕšenia jednej z najväčších ekologických katastrof v našich dejinách. Čo je najhoršie, zdá sa, že ochrana prírody a miestnych ekosystémov a biotopov nie je vôbec medzi prioritami vlády a už určite nie v konaní prezidenta Jaira Bolsonara. Brazílska vláda aktuálne prerokováva (a debaty trvajú aj kvôli pandémii covid-19 už niekoľko rokov) zlegalizovanie lovu kriticky ohrozených druhov zvierat.

Povolenie športového lovu juaguárov, vzácnych druhov opíc a papagájov a možnosť obchodovať s nimi legálne, nie iba na čiernom trhu (ako tomu bolo doteraz), by bol čerešničkou na torte apokalypse, ktorá v pralesoch Južnej Ameriky začala pred niekoľkými rokmi. Vláda na kritiku medzinárodných organizácií a aktivistov reaguje po svojom. Prehlasuje, že zákon nie je o vyhladzovaní ohrozených druhov, ale o regulácii v tých častiach zeme, kde bol doteraz lov nekontrolovaný. Pri pozornom sledovaní situácie môžete nadobubnúť dojem, že si vyjadrenia vládnych predstaviteľov protirečia, ale nie je to len dojem, je to fakt. Moment, kedy sa “pľúca Zeme” stali prasiatkom na peniaze pre vyvolených, môžeme pokojne zaradiť do čiernej kroniky ľudských dejín.

Dažďový prales je navyše často miestom deštrukčných požiarov, ktoré predovšetkým v roku 2020 nabrali na intenzite. V dôsledku nich ubudlo za posledné storočie zo zalesneného územia viac ako 30% rozlohy. V roku 2020 bolo v oblasti napočítaných 22 000 požiarov, pri ktorých uhynulo viac ako 17 miliónov zvierat z vyše 300 druhov. “Príroda trpí a my trpíme tiež – nedostatkom čistej vody alebo jedla. Musíme zmeniť spôsob, akým sa správame k prírode, ak chceme, aby mohli na svete žiť aj ďalšie generácie,” povedala pre BBC Mariana Napolitano Ferreira, vedúca výskumných projektov Svetového fondu na ochranu prírody v Brazílii.

V BUBO sa snažíme o to, aby sme na všetky fakty spojené s ekologickými katastrofami v krajine, upozorňovali. Je veľmi dôležité viesť v súčasnej dobe dialóg na podobné témy, pretože každej invázii vždy napomáha mlčanie. Zároveň – aj vďaka našim klientom, finančne podporujeme miestnych obyvateľov, ktorí sa snažia o ochranu národných parkov a predovšetkým ohrozených druhov zvierat v krajine.

Kedysi boli na planéte Zem najväčší predátori tigre. Teraz sú to ľudia. Prečítajte si viac o téme v našom blogu.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Južná Amerika, Uruguaj, Paraguaj, Brazília, Argentína


náročnosť

12 dní

Trvanie

3379 4505€
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

12250 24500€
K

Amerika  

Južná Amerika, Patagónia, Uruguaj, Paraguaj, Chile, Brazília, Argentína


náročnosť

16 dní

Trvanie

5935
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Rio de Janeiro - deň v meste bohov
Rio de Janeiro

Rio de Janeiro Rio de Janeiro - deň v meste bohov

Mesto bohov a samby - sen každého cestovateľa. Čo tu vidieť okrem nádhernej sochy Ježiša, Cukrovej homole či slávnej Copacabany? Pokiaľ do Ria…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: