Uprostred ostrova Riddarholmen, kúsok od centra Štokholmu, stojí rovnomenný kostol Riddarholmen. Je najstaršou zachovalou stavbou celého Švédska. Predpokladá sa, že sa výstavba začala v roku 1285 a dokončená bola v roku 1300. Kostol postavili výlučne z tehál, čo bolo na tú dobu veľmi vzácne. Preslávený je ako miesto posledného odpočinku švédskej kráľovskej rodiny. Prvým pochovaným tu bol údajne kráľ Magnus Birgersson (nedá sa to potvrdiť naisto).
Následne, od smrti kráľa Gustava Adolfa II. (1625), bol každý švédsky panovník pochovaný práve tu, vrátane členov kráľovskej rodiny. Jedinou výnimkou z tejto línie je dcéra Gustava Adolfa, kráľovná Kristína I. Tým, že bola katolíčka, nemala nárok na pohreb v luteránskom kostole, a namiesto toho je pochovaná vo Vatikáne. Od smrti Gustáva V. (1950) má kráľovská rodina nové miesto pre pohreb, a tým je Kráľovský cintorín v Haga parku. Stalo sa tak na podnet korunnej princeznej Margaréty, ktorá po skúsenosti s pohrebom v chladnom a tmavom kostole túžila po ceremóniách vonku v prírode.
Veľká časť kostola v Štokholme je vyzdobená erbami rytierov zo Serafínského rádu. Tento titul funguje od roku 1748 a dodnes je najprestížnejším ocenením od kráľovskej rodiny. Každý erb má unikátny dizajn a, dokým sú jeho členovia nažive, sú vystavené v kráľovskom paláci. Až po smrti odsúhlasí kráľ ich presun do kostola Riddarholmen.
Väčšina mien týchto rytierov je pre nás neznáma, no okrem nich tu sú vystavené aj erby na počesť známych kráľovských panovníkov a lídrov z celého sveta. Medzi nimi sú mená ako čínsky vojvodca Čankajšek, prezident Juhoafrickej republiky Nelson Mandela a najnovšie aj anglická kráľovná Alžbeta II. Hoci tu žiadne osobnosti z Česka či Slovenska štít nemajú, nájdeme tu dve mená z Rakúsko-Uhorska.
Kostol v Štokholme si počas dovolenky vo Švédsku môže verejnosť pozrieť počas letných mesiacov alebo počas koncertov či verejných podujatí. Slúži iba ako hrobka a múzeum, takže svadby či krstiny sa tu nevykonávajú.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Švédsko
- Švédska princezná Viktória
- LGBT Štokholm
- Pohrebisko vikingských kráľov - Gamla Uppsala
- Staré mesto, Štokholm
- Snus vo Švédsku
- Oresundský most z Dánska do Švédska
- Aifur, Štokholm
- Švédske červené domčeky
- Piatok trinásteho v znamení svätej Lucie
- Pikošky zo Švédska
- Sauna v Malmö
- Södermalm, Štokholm
- Umeå - hlavné mesto severného Švédska
- Loď Vasa v Štokholme
- Uppsala - najstaršia univerzita v Severnej Európe
- Švédsky kráľ na Slovensku
- Koronavírus vo Švédsku
- Avicii alebo Ericsson Globe mení názov
- Plavba zo Štokholmu do Helsink
- Turistika vo Švédsku - Kungsleden