Sahráwí - obyvateľ púšte

Sahráwí - obyvateľ púšte Kozmopolitné kmene Sahary

Sahrawi alebo Saharawi sú ľudia žijúci v západnej časti saharskej púšte, ktorá zahŕňa západnú Saharu (nárokovanú Ľudovým frontom za oslobodenie Saguia el-Hamra a väčšinou ovládanú Marokom), ďalšie časti južného Maroka a extrémny juhozápad  Alžírska. Rovnako ako väčšina národov žijúcich na Sahare, aj saharská kultúra je zmiešaná. Arabsko-berberské charakteristiky, ako napríklad privilegované postavenie žien, ako aj charakteristiky spoločné pre etnické skupiny Sahelu. Sahrawi sa skladajú z mnohých kmeňov a rozprávajú arabským dialektom Hassaniya. Arabské slovo Sahrawi doslovne znamená „Obyvateľ púšte“. Sahrawi sú arabského pôvodu, pôvodom z Beni Hassan, ktorí sa spojili s dominantnými kmeňmi Sanhaja Berberov, ako aj s čiernymi africkými a inými pôvodnými obyvateľmi. Aj keď bola kultúrna arabizácia berberského ľudu dôkladná, niektoré prvky berberskej identity zostávajú. Niektoré kmene akoý Reguibat, majú berberský pôvod, ale odvtedy boli dôkladne arabizované; iné, ako napríklad Oulad Delim, sa považujú za potomkov Beni Hassana, aj keď už došlo k uzavretiu manželstva s inými kmeňmi a bývalými otrokmi t.j mimo kmeňa. Avšak väčšina kmeňov, bez ohľadu na ich zmiešané dedičstvo, má tendenciu tvrdiť, že má arabských predkov, pretože to bolo kľúčové pre dosiahnutie spoločenského postavenia. V žiadnom prípade nie je kmeňová identita vytesaná do kameňa a v priebehu storočí došlo k veľkému množstvu sobášov a opätovného pridruženia kmeňov, ktoré stierali niekdajšie etnické / kultúrne línie. Čím dôležitejší kmeň bol tým sa viac arabizoval. Len to bola cesta k úspechu. Sahrawi sú nábožensky sunnitskí moslimovia malíkijskej školy. Historicky bola náboženská prax pragmaticky prispôsobená kočovnému životu a miestnej tradícii. Tiež od neskorého stredoveku hrajú v populárnej náboženskej praxi dôležitú úlohu rôzne súfi Turuq (bratstvá alebo rády); najdôležitejšie z nich sú Qadiriyya a Tijaniyya.  OSN 16.1.2022 opäť oživila nádeje na vznik samozvanej Saharskej Arabskej demokratickej republiky. Staffan de Mistura navštívi postupne Rabat, Polisario, Alžírsko a Mauretániu. Oblasť, ktorú poznáme ako Západnú Saharu je z veľkej časti dlhodobo okupovaná Marokom. Maroko tu vybudovalo aj najväčšie mínové pole na svete a Západnú Saharu rozdelilo na dve časti. Svojho sna, vlastnej nezávislej republiky sa Sahráwi neplánujú vzdať a ich hnutie Polisario najnovšie aktivity OSN privítalo. Vyše 40 rokov je veľká časť obyvateľov nútená žiť v utečeneckých táboroch na území Mauretánie a Alžírska. Polisario v roku 2020 vypovedalo prímerie a aj preto je iniciatíva OSN vítaná. Právo na sebaurčenie je jednoznačne na strane Polisaria a ich neuznanej republiky. Bude to ale ešte dlhý a ťažký politický boj. Na jednej strane Maroko, ktoré proti nim bojuje a na druhej strane podpora Alžírska, ktoré Polisario podporuje. A čo si želajú obyvatelia tejto časti Sahary? No predsa vlastný štát.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Senegal, Mauretánia


náročnosť

9 dní

Trvanie

2865 3770€
E

Guinea, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Togo, Benin, Senegal, Mauretánia


náročnosť

18 dní

Trvanie

7275 9700€
E

Senegal, Mauretánia


náročnosť

11 dní

Trvanie

5803
Zúčastnili sme sa na indickej svadbe
Blog

Blog Zúčastnili sme sa na indickej svadbe

Vôňa domáceho kari aj vonných tyčiniek sa mieša dohromady. Svadobné dvojica si dáva kurkumu na tvár. Ženích odchádza z obradu škodovkou do chrámu…

Darja Černá 11 min. čítania
KVÍZ: Čo viete o Číne?
Blog

Blog KVÍZ: Čo viete o Číne?

Viete, ktorá je najdlhšia rieka Číny, ako sa volá jej najvyšší vrch či ktorá budova je najvyššou v krajine? A trúfate si uviesť meno jedinej…

Erik Almáši 14 min. čítania
Šanghaj – tipy na najväčšie mesto Číny
Shanghai

Shanghai Šanghaj – tipy na najväčšie mesto Číny

Čím je Šanghaj unikátny? Nájdeme tu posledné spomienky na čínske cisárstvo, malebné koloniálne štvrte, ale aj budovu prvého zjazdu komunistickej…

Tomáš Horňák 38 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: