Sahráwí - obyvateľ púšte

Sahráwí - obyvateľ púšte Kozmopolitné kmene Sahary

Sahrawi alebo Saharawi sú ľudia žijúci v západnej časti saharskej púšte, ktorá zahŕňa západnú Saharu (nárokovanú Ľudovým frontom za oslobodenie Saguia el-Hamra a väčšinou ovládanú Marokom), ďalšie časti južného Maroka a extrémny juhozápad  Alžírska. Rovnako ako väčšina národov žijúcich na Sahare, aj saharská kultúra je zmiešaná. Arabsko-berberské charakteristiky, ako napríklad privilegované postavenie žien, ako aj charakteristiky spoločné pre etnické skupiny Sahelu. Sahrawi sa skladajú z mnohých kmeňov a rozprávajú arabským dialektom Hassaniya. Arabské slovo Sahrawi doslovne znamená „Obyvateľ púšte“. Sahrawi sú arabského pôvodu, pôvodom z Beni Hassan, ktorí sa spojili s dominantnými kmeňmi Sanhaja Berberov, ako aj s čiernymi africkými a inými pôvodnými obyvateľmi. Aj keď bola kultúrna arabizácia berberského ľudu dôkladná, niektoré prvky berberskej identity zostávajú. Niektoré kmene akoý Reguibat, majú berberský pôvod, ale odvtedy boli dôkladne arabizované; iné, ako napríklad Oulad Delim, sa považujú za potomkov Beni Hassana, aj keď už došlo k uzavretiu manželstva s inými kmeňmi a bývalými otrokmi t.j mimo kmeňa. Avšak väčšina kmeňov, bez ohľadu na ich zmiešané dedičstvo, má tendenciu tvrdiť, že má arabských predkov, pretože to bolo kľúčové pre dosiahnutie spoločenského postavenia. V žiadnom prípade nie je kmeňová identita vytesaná do kameňa a v priebehu storočí došlo k veľkému množstvu sobášov a opätovného pridruženia kmeňov, ktoré stierali niekdajšie etnické / kultúrne línie. Čím dôležitejší kmeň bol tým sa viac arabizoval. Len to bola cesta k úspechu. Sahrawi sú nábožensky sunnitskí moslimovia malíkijskej školy. Historicky bola náboženská prax pragmaticky prispôsobená kočovnému životu a miestnej tradícii. Tiež od neskorého stredoveku hrajú v populárnej náboženskej praxi dôležitú úlohu rôzne súfi Turuq (bratstvá alebo rády); najdôležitejšie z nich sú Qadiriyya a Tijaniyya.  OSN 16.1.2022 opäť oživila nádeje na vznik samozvanej Saharskej Arabskej demokratickej republiky. Staffan de Mistura navštívi postupne Rabat, Polisario, Alžírsko a Mauretániu. Oblasť, ktorú poznáme ako Západnú Saharu je z veľkej časti dlhodobo okupovaná Marokom. Maroko tu vybudovalo aj najväčšie mínové pole na svete a Západnú Saharu rozdelilo na dve časti. Svojho sna, vlastnej nezávislej republiky sa Sahráwi neplánujú vzdať a ich hnutie Polisario najnovšie aktivity OSN privítalo. Vyše 40 rokov je veľká časť obyvateľov nútená žiť v utečeneckých táboroch na území Mauretánie a Alžírska. Polisario v roku 2020 vypovedalo prímerie a aj preto je iniciatíva OSN vítaná. Právo na sebaurčenie je jednoznačne na strane Polisaria a ich neuznanej republiky. Bude to ale ešte dlhý a ťažký politický boj. Na jednej strane Maroko, ktoré proti nim bojuje a na druhej strane podpora Alžírska, ktoré Polisario podporuje. A čo si želajú obyvatelia tejto časti Sahary? No predsa vlastný štát.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Senegal, Mauretánia


náročnosť

9 dní

Trvanie

4147
E

Guinea, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Togo, Benin, Senegal, Mauretánia


náročnosť

18 dní

Trvanie

9700
E

Senegal, Mauretánia


náročnosť

11 dní

Trvanie

4352 5803€
Čo ma naučil rok 2024?
Blog

Blog Čo ma naučil rok 2024?

Kolegyňa sa ma spýtala jednoduchú otázku. Znela: „Čo ťa naučil rok 2024?“ Bežná otázka, ale nakoniec zaujímavá. Zamyslel som sa a uvedomil som si,…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Ako vychovať milionára?
Blog

Blog Ako vychovať milionára?

Vzbudil vo mne túžbu po poznaní a od malička mi vštepoval, že stačí, ak bude najlepší len jeden - ja. Aj za spôsob, akým cestujem, vďačím svojmu…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
Hainan – najvýhodnejšia plážová dovolenka sveta
Hainan

Hainan Hainan – najvýhodnejšia plážová dovolenka sveta

Hainan je dovolenkou budúcnosti. Ide o ostrov v najjužnejšej provincií Číny a máte tak šancu vykúpať sa v celoročne teplom Tichom oceáne. Čínska…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: