Fórum

54 príspevkov

27

10:34

apr

2020

Koronavírus vo Švédsku Viac o krajine

Koronavírus vo Švédsku

Koronavírus vo Švédsku Je 27. apríla, 12:00. Spoza okna sledujem padať snehové vločky; je -1 °C , no slniečko si prediera cestu cez oblaky. Typicky červené drevené domy sú pokryté novou snehovou prikrývkou. V švédskej Kirune je ešte stále zima. Nachádzam sa 145 km severne od polárneho kruhu, kde zima niekedy trvá aj pol roka. Tohtoročná zima dokonca prekonala rekord z roku 1998, kedy napadlo 310 cm snehu. Zima v Kirune začala už v septembri 2019, kedy napadol prvý sneh a odvtedy sa drží. Po viac ako dvadsiatich rokoch zaznamenali 23.marca 325 cm snehovú nádielku. Na Slovensku je jar v plnom rozkvete; tu už druhý deň husto sneží. Vytiahnite si čiapku, rukavice, a milovníci zimných športov tiež bežky, det är kallt här! V časoch krízy okolo koronavírusu na Slovensku spojeného s pomerne tvrdými bezpečnostnými opatreniami, zatvorenými hranicami a spoločenskej izolácie je až neuveriteľné vidieť rozdiel, ako s pandémiou bojujú Švédi. Švédska mentalita je úplne iná ako tá naša, iná ako južanská. Poznám ju veľmi dôverne, so Švédmi som žila, chodila na ich školy, naučila sa ich jazyk. V sociálnych otázkach, migračnej krízy a neposledne aj pandémie spôsobenej ochorením covid-19 majú diametrálne odlišný prístup. V Európe, zrejme aj na svete, by ste márne hľadali krajinu s miernejšími opatreniami v týchto časoch. Poďme sa pozrieť na čísla. Z 10 miliónovej populácie je v tomto momente nakazených 18 759 ľudí (najviac v okolí Štokholmu), 2200 obetí a 1005 vyliečených. Za posledný týždeň (20.4-27.4) pribudlo v Švédsku priemerne 600 pozitívnych prípadov denne (viac ako 50 úmrtí každý deň). Kiruna má takmer 20 000 obyvateľov. Je to najväčšie mesto v najsevernejšom švédskom regióne Norrbotten. Mnoho zahraničných robotníkov sem smerujú za prácou (Poliaci, Rusi, Litovci, Nemci, ale aj Česi a Slováci). V najodľahlejšom regióne v Švédsku je 238 pozitívnych prípadov. No ak vyjdete do ulíc Kiruny, prekvapia vás otvorené obchody, väčšina reštaurácií, kaviarní, supermarketov, dokonca je otvorená aj plaváreň! Nikto tu nenosí rúško alebo iné ochranné predmety. Do miestnej nemocnice vás pustia bez reštrikcií, funguje bez akýchkoľvek obmedzení. Moja kamarátka švédska, ktorá pracuje ako lekárka v nemocnici v Skellefteå, hovorí, že žiadni lekári či sestričky v nemocnici nenosia ochranné pomôcky, dokým nie sú v bezprostrednom kontakte s nakazenými pacientmi. Tvrdia, že preto, lebo je ich nedostatok, a tak ich používajú len tí, ktorí musia. Vláda obyvateľom nič nezakazuje, vydáva pre nich len odporúčania. A oni počúvajú, dôverujú totižto vládnym inštitúciám. Švédi si zvolili vlastnú cestu boja proti koronavírusu a iba čas ukáže, či zvolili dobre!

13

09:52

dec

2019

Piatok trinásteho v znamení svätej Lucie Viac o krajine

Piatok trinásteho v znamení svätej Lucie

Piatok trinásteho v znamení svätej Lucie Dnes je v kalendári 13. decembra. Okrem toho, že je piatok, sa vo svete ovplyvnenom kresťanskou tradíciou oslavuje sviatok svätej Lucie. Paradoxne ide o dátum, ktorý sa spája s mystičnom, mágiou, tradíciami a legendami. Svätá Lucia zo Syrakúz sa ako svätá oslavuje medzi katolíkmi, pravoslávnymi a dokonca aj luteránskymi Švédmi a Nórmi. Práve v Škandinávii je tento sviatok jedným z najpopulárnejších z roka. Ako sa Lucia stala svätou? Podľa legendy bola kresťankou, ktorú nútili, aby si vzala za manžela pohana. Tomu sa na nej zo všetkého najviac páčili jej krásne oči. Lucia si ich vylúpla a poslala mu ich. Do druhého dňa sa jej však zázrakom zrak vrátil, pretože ju Panna Mária obdarila ešte krajšími očami. Aj preto je dnes patrónkou slepých. Hoci sa ako svätica uznáva už od piateho storočia, v Škandinávii sa oslavy konajú len krátko, približne od začiatku 19. storočia. Práve Lucia je výstižným zosobnením toho, ako sa na severe Európy miešalo pohanstvo s (z európskeho pohľadu) neskorým príchodom kresťanstva. V ľudovej tradícii bola Lucia najväčšou zo všetkých bosoriek. Aj preto sa s týmto dňom spája množstvo praktík, ktoré mali pomôcť v boji so zlom. 13. december tiež pripadal na najdlhšiu noc v roku, čo je pre krajiny ďaleko na severe samo o sebe dôvodom na oslavu. Od tejto noci bola každá ďalšia o niečo kratšia. Dnes sa tento sviatok oslavuje najmä v kostoloch, na školách a v škôlkach v podobe slávnostného sprievodu. V ňom sú dievčatá oblečené v dlhých bielych róbach a hlavy im zdobia vence. Jedna z nich je samotná Lucia, ktorá má na hlave veniec so sviecami. Chlapci majú na hlavách biele špicaté čapice. Kráčajú so zažatými sviecami a spievajú tradičné piesne. Posledné roky je najmä vo Švédsku témou diskusií otázka, či môžu byť Luciou aj chlapci a či môžu byť dievčatá takzvanými stjärngossar (hviezdnymi spevákmi). Liberálna časť spoločnosti tvrdí, že Lucia je najmä zosobnením pozitívnych vlastností, skôr než ženou ako takou, kým tradicionalisti tvrdo namietajú a odvolávajú sa na reálny základ príbehu. V tento deň sa okrem iného pečie aj špeciálna dobrota s názvom lussekatt. Ide o bochníčky v tvare písmena S. Neodmysliteľnou prísadou do cesta je zlatožltý šafran, ktorý má ľudí ”ožltiť”, aby prilákali slnko. Dnes už môžeme za slnkom vycestovať prakticky kedykoľvek, no aj hlboká škandinávska tma a zima majú v tomto predvianočnom období svoje jedinečné čaro. A tak vám aj my v BUBO prajeme Šťastný deň svätej Lucie. Glad Lucia!

13

20:42

sep

2019

Posvätné pohrebisko vikingských kráľov - Gamla Uppsala Viac o krajine

Posvätné pohrebisko vikingských kráľov - Gamla Uppsala

Posvätné pohrebisko vikingských kráľov - Gamla Uppsala Po návšteve Uppsalskej katedrály s najvyššími vežami v Škandinávii sa presunieme v čase o pár storočí späť až do mestečka Gamla Uppsala. Gamla Uppsala, známa aj ako Stará Uppsala leží len 4 km severne od Uppsaly a je jedným z najväčších a najdôležitejších miest vo Švédsku. Je to síce pohrebisko, povedzme si na rovinu, ale krása tohto miesta vás milo prekvapí. V okolí sa nachádza 300 kopcov, ktorých pôvod sa datuje od 6. do 12. storočia. Tri najstaršie z nich sú tiež najpôsobivejšie. Legenda hovorí, že obsahujú pozostatky predvikingských kráľov Aun, Egil a Adils, ktorí sa objavujú v ságe islandského historika Snorre Sturlasona. Ynglinga sága z 12. storočia podľa Odina hovorí: “Všetci mŕtvi ľudia by mali byť spálení a ich veci položené s nimi na hromadu, a popol bude hodený do mora, alebo pochovaný na zemi. Takto Odin povedal, že každý príde do Valhally s bohatstvom, ktoré si počas života nahromadil a v posvätnom živote si užije všetko, čo sám pochoval na zemi. Pre mužov by sa mal pahorok navyšovať na ich pamiatku a pre všetkých ostatných bojovníkov sa mal postaviť stojaci kameň, ktorý by zostal dlho po Odinovom čase. Bola to ich viera, čím vyšší dym je vo vzduchu, tým lepšie sa bude človek mať v ďalšom živote.” Každopádne, toto miesto dýcha históriou a má v sebe akési tajomno a mytologický príbeh. Na druhej strane by bol hriech obísť tento skutočný švédsky vidiek, ktorý nám dáva možnosť na chvíľu utiecť od ruchu veľkomesta a zastaviť čas. Čo poviete?

26

11:39

aug

2019

Švédske červené domčeky Viac o krajine

Švédske červené domčeky

Švédske červené domčeky Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, prečo sú domčeky vo Švédsku natreté na červeno? Nuž, táto typická švédska červená farba, ktorá sa volá Faluröd, má svoje meno podľa červeného farbiva z bane na meď v meste Falun. Vďaka zloženiu pigmentu má ochranný účinok na drevo v tak typickom švédskom počasí.  Mesto Falun vyrástlo okolo baní na meď. Ťažilo sa tu nepretržite, podľa niektorých prameňov už od 8. storočia. Najväčší rozvoj mesta začal po výstavbe železnice a fabrík.  Pri ťažbe v medených baniach vo Falune zistili, že keď je meď dlho na vzduchu, vzniká takzvaná masa rödmull – masa, ktorá obsahuje okrem medi aj oxid železitý, oxid kremičitý a zinok – práve  táto kombinácia vytvára konzervačný a impregnačný efekt na drevo. Začiatkom 15.storočia bola táto farba lacná, a keďže väčšina domov bola drevených, natierali ich touto červenou farbou z Falunu a nejako sa to uchytilo a rozšírilo po krajine až do susedného Fínska.  Túto farbu môžete kúpiť v obchode len na jednom jedinom mieste vo Falune, a neexportuje sa, lebo sa očakáva, že zásoby so do roku 2090 minú!

20

10:00

aug

2019

Dlho očakávaná plavba loďou, smer Helsinki Viac o krajine

Dlho očakávaná plavba loďou, smer Helsinki

Dlho očakávaná plavba loďou, smer Helsinki Čerstvý, čistý morský vzduch a krásna krajina zaručujú nezabudnuteľný zážitok, najmä, keď sa to všetko dá zažiť na palube luxusnej výletnej lode, ktorou sa spoločne s BUBO vydáme naprieč Botnickým zálivom. Opúšťame Švédsko prechádzajúc typické šéry na pobreží, predstavte si 35 000 ostrovčekov, to je to, čo nás dnes čaká. Ubytujeme sa v pohodlných kajutách, na palube našej lode nájdeme elegantné reštaurácie, obchody, bary, divadlo, čaká nás medzinárodná zábava a môžeme zažiť skutočnú atmosféru kasína. Pozorujeme západ slnka na lodi, počasie nám praje, táto loď nám ponúka miesto na oddych, my sa stretávame na palube, aby sme sa pokochali výhľadom na okolité ostrovčeky. Pred nami je šestnásť hodinová plavba, tento čas nám tu ubehne ako voda. Ráno nás budú čakať raňajky s výhľadom na more a Helsinki - hlavné mesto Fínska s charakteristickou modernou architektúrou, známe ako dcéra Baltu.

10

16:31

aug

2018

Dúhový Stockholm Viac o krajine

Dúhový Stockholm

Dúhový Stockholm Zájazd Metropoly Škandinávie by sa nezaobišiel bez návštevy Benátok Severu. My s BUBO ho navštevujeme uz takmer štvrťstoročie a každý krát sme užasnutí zo spleti ostrovčekov poprepájaných mostami a tunelami, na ktorých sa mesto rozprestiera. Tam, kde sa stretáva sladká voda jazera Mälaren a slaná voda Baltského mora vytvára miesto, kde sa prelína harmónia prírody s okúzľujúcou prímesou histórie a architektúry. Rozprávame si o zakladateľovi mesta, Birgerlovi Jarlovi, ktorý mesto v 13.storočí založil, prechádzame sa miestom, kde sa konal legendárny Štokholmský krvavý kúpeľ a obdivujeme neslávne potopenú Vasa loď, ktorú vytiahli z hlbín vôd po viac ako tristo rokoch. Jemný vánok z okolitých vôd nás príjemne osviežuje v neobvyklých severských horúčavach. Extrémne teplá neobišli ani Škandináviu a klienti, ktorí sa prišli na Sever schladiť, zostali sklamaní. Teplota pod 30 °C na našom zájazde počas dňa neklesla. Navyše, zo všetkých strán na nás vyskakujú farebné vlajočky. Sú na billboardoch, verejných budovách, mestských autobusoch, múzeach, obchodných domoch, reštauráciach, pouličných stánkoch, v suvenírových obchodíkoch a jedna veľká majestátne vlaje z budovy Národnej Opery. V meste sa koná dúhový týždeň a ľudia vyjadrujú svoju solidaritu s týmto fenoménom. Začíname si všímať plátené pruhované tašky, ktoré Štokholmčania nosia, farebné náramky či inú bižutériu, pruhované ponožky a iné doplnky. Mladí aj starí ľudia majú v rukách farebné vlajky a slobodne sa prechádzajú po meste. Pristavujeme sa pri stánku, kde nám dobrovoľníci ponúkajú dúhové predmety a pozývajú nás aby sme prišli podporiť deň D – dúhový pochod. Stovky, ba až tisíce ľudí vystrojených v dúhových farbách sa prejdú kráľovskou ulicou Drottninggatan až ku Östermalms parku na podporu LGBT komunity. Celé mesto sa premení na oslavy rovnoprávnosti a slobodnej voľby. Dúhový festival sa organizuje od roku 1998 a patrí k najväčšej akcii tohto druhu v celej Škandinávii. Je to takisto aj najväčšia každoročná akcia v Štokholme. Počet účastníkov sa odhaduje na 45 000 a počet celkových návštevníkov počas festivalu až na 500 000. Kde inde by sa to konalo, ak nie v škandinávskej kolíske slobody a demokracie?

06

20:45

máj

2018

Skål! Viac o krajine

Skål!

Skål! ‌V zapadnutej uličke kolmo na Västerlånggatan v štokholmskom starom meste vás schody zavedú aspoň o tisíc rokov do minulosti. Krčma a reštaurácia Aifur je tematický vikingský podnik, kde sa človek na chvíľu cíti ako v inom svete. Počnúc tým, že nás ako novoprišelcov ohlásili zatrúbením na roh a predstavili pre všetkých ostatných hostí, ktorí na "grupp Slovaker" podľa bontónu zareagovali potleskom, krikom a piskotom. Za svetla sviečok sa v pivničnom priestore bez okien posadíte za masívne stoly z jedného kusu dreva. Ak má vlasatý a bradatý viking-čašník pocit, že by sa vás zaň zmestilo aj viac, takpovediac vás spucuje, že zaberáte veľa miesta a máte si tie široké lakte schovať. Všade navôkol sú na stenách predmety a dobové zariadenie, doplnené mečmi, sekerami, helmami a kožušinami, do ktorých nášho Reného nežnejšia časť vikingského personálu odela. Do výdatných trpasličích kuriat, zaúdeného lososového filetu či losieho stejku sme sa pustili ťažkým dobovým príborom s dvojzubou vidličkou a dobroty zapíjali miestnymi pivami a medovinou od výmyslu sveta. Odporúčam Mazurski z dvoch druhov kvetového medu z voňavých švédskych lúk. Alebo trojbylinný likér Valhalla, ktorý vás popri Göranovej hre na gajdy a oduševnenom speve s podupkávaním ozaj do toho vikingského neba dostane. Skål! 

29

20:27

júl

2017

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Viac o krajine

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Púšťam sa za jednou z podarených zeleno-bielych krabičiek na kolesách. Prebieham cez cestu, preliezam zábradlie a nastupujem do novotou voňajúceho malého autobusíka, ktorý mi trochu pripomína kabínu lanovky. Nechať si ujsť premiérovú jazdu samohybným tallinským autobusom? To nie je BUBO štýl. Po Slovensku a Malte sa do predsedníctva Európskej únie po prvý krát púšťa aj Estónsko. Očakáva sa, že v druhej polovici roka 2017 nádherný Tallin, ktorý je ešte stále málo objaveným klenotom Pobaltia, privíta značne vyšší počet návštevníkov. Stane sa totiž dejiskom udalostí na vysokej úrovni, ako aj neoficiálnych stretnutí ministrov z celej Európy. A aj preto, aby dokázal verejný dopravný systém v meste čeliť tomuto tlaku, spustil Tallin práve dnes (!) do prevádzky prvé dva mikrobusy, kde nenájdete sedadlo šoféra. 3 sedačky na jednej a 3 na druhej strane, plus ďalších šesť miest pre cestujúcich na stojáka. Zvonku na nás mieria fotoaparáty a začudovaní chodci na prechodoch neveriacky ostria zrak, keď vnútri nevidia šoféra či šoférku, ktorí by im dali na zebre prednosť. V každom mikrobuse je však zodpovedný operátor, ktorý dokáže prípadnému riziku stlačením gombíka zabrániť. Kalju nám počas jazdy vysvetľuje, že nateraz dokážu autobusy odľahčiť dopravu o 24 cestujúcich zhruba každých 5-10 minút. Vzhľadom na to, aký je Estónsko v technologickej oblasti macher ale nepochybujeme, že inovácia na kolesách, v ktorej sa práve vezieme, je začiatkom ďalšieho sľubného estónskeho projektu. Menej áut v centre mesta, menšia záťaž pre životné prostredie, zlepšenie infraštruktúry vo vidieckych oblastiach... A že sa jazdí zadarmo som už spomenula? Prvá trasa, ktorú autobus využíva mapuje koľaje električkovej trate, ktorá sa práve prerába. Na najvyššiu možnú rýchlosť 40 km/h si ale ešte chvíľu počkáme. Senzory a bezpečnostné lasery na busíku totiž registrujú okolité kúžele, ktoré mu vymedzujú trasu a zodpovedne na ne berú ohľad. 30 cm pred závorou označujúcou konečnú, mikrobus elegantne zastáva. Na otázku, kedy sa na tallinských cestách autobusy úplne udomácnia mi Kalju, ktorý si podobne ako my premiérovú cestu samohybným tallinským autobusom zjavne užíva, s úsmevom odpovedá: „Keď naši vodiči zistia, že hromžiť sa dá aj na roboty :)" 

05

00:19

júl

2017

Narodeninová jazda Oresundským mostom až do slnečných Benátok severu Viac o krajine

Narodeninová jazda Oresundským mostom až do slnečných Benátok severu

Narodeninová jazda Oresundským mostom až do slnečných Benátok severu Vitajte v Dánsku, vitajte v Kodani! V najpohodovejšom a najkozmopolitnejšom meste európskeho severu nás na štarte Metropol Škandinávie privítala éterická socha Malej morskej víly z dielne dánskeho výtvarného umelca Edvarda Eriksena. Ak by ste náhodu premýšľali, či je ešte stále červená, môžeme vám potvrdiť, že sa jej už opäť darí fajn. Nedávno ju totiž neznámi aktivisti od hlavy až po chvost natreli červenou farbou, a to ako protest proti lovu delfínov guľatohlavých na Faerských ostrovoch. Po červenej farbe neostalo ani stopy a volanie o záchranu zvierat sa opäť dostalo do širokého povedomia. Takí totiž severania sú. Zásadoví, demokratickí, a vždy ochotný nahlas vyjadriť svoj názor. Počas nášho dňa sa nám z Kodane podarilo dostať to najesenciálnejšie. Zažili sme ju zblízka monumentálnych kráľovských budov, promenád Andersenovho farebného Nyhavnu, ale aj z perspektívy kráľovskej hvezdárne, z ktorej sa na mesto od roku 1642 díval aj excentrický Tycho Brahe. A viete, kde zažijete najmodernejšie gastro celého Dánska? Vezmeme vás na nový streetfoodový trh, kde dostávajú tradičné lokálne chody úplne nový rozmer. Dánsky Smørrebrød ako nikde inde a k tomu pivká z najlepších kodanských mikropivovarov. A že je odtiaľ iba na skok do alternatívnej Christianie sme tiež nenechali nevyužité. Program však máme bohatý, a tak nás svetoznámy Öresundský most privádza až do Švédska. Hladkú BUBO-jazdu ponad Sundský prieliv sme absolvovali vo vcelku slávnostnom duchu jeho sedemnástych narodenín. Presne prvého júla 2000 na ňom oficiálne prestrihla pásku dánska Margaréta druhá a švédsky Karl XVI Gustáv. Štokholm nás privítal nádherným počasím a vyhliadky pri kávičke na södermalmskej ulici Fjällgatan sú bezpochyby tým najlepším strávením nedeľného dopoludnia. "Viete, že vo Švédsku bývajú lekárne pomenované podľa zvierat?" pýtam sa svojej výpravy počas prehliadky. "A to má BUBO v Štokholme aj vlastnú lekáreň?" smeje sa Herbi, keď kráčame okolo lekárne Ugglan (sova) na obchodnej pasáži Drottninggatan. Po pravých mäsových guličkách köttbullar a lososovom steaku s jarnými zemiačkami a kôprom na Stortorget, malebnom hlavnom námestí s farebnými obchodníckymi domčekmi, sme ešte na loďke vyrazili za loďkou trochu väčších rozmerov. Slávnou, no zato padlou pýchou Leva zo severu, Gustáva II. Adolfa. Loď Vasa sa potopila hneď počas svojej prvej plavby a to hneď necelých 30 minút od vyplávania. Bolo to v slnečnú nedeľu, presne ako tú našu, kedy sa Štokholmčania z brehu dívali na toto ohromné divadlo. Na majestátnosti však lodi neubudlo ani po takmer 400 rokoch. Dominuje ostrovu Djurgården, jednému zo 14-tich ostrovov, na ktorých sa Benátky severu rozkladajú. Už chápeme, prečo na poradovníku na štátny byt v Štokholme čakáte aj 20 rokov. Ak by mal byť každý deň v Štokholme ako dnešný, už sa na poradovník bostadsrätten zapisujeme:) A teraz si už na palube trajektu Symphony vychutnávame výhľady na nádherné šéry, až kým nás ráno neprivíta dcéra Baltu, Helsinki.  

03

22:48

aug

2016

Absolutny sever Europy Viac o krajine

Absolutny sever Europy

Viete si predstavit ze preletite 350 km za polarny kruh do Tromsø a cestou z letiska minate tabulu "Nordkapp 630km"??? Ved tam mame o par dni namierene a na mape sa to nezda tak daleko...Zajazd Lofoty Laponsko Rusko, ktory sa cely odohrava v najodlahlejsom europskom regione - v Laponsku - je unikatny okruh najkrajsou severskou prirodou. Ked sem Jozo pred rokmi prisiel bezat maraton polnocneho slnka, spravne tusil, ze tento norsky klenot bude najblizsie roky hitom pre tych, ktori vedia co hladaju. Z Tromsø, mekky arktickych dobyvatelov, sme sa preplavili na najkrajsie suostrovie skandinavie - Lofoty. A nie hocijakou lodou.. Ale tradicnou linkou Hurtigruten ktora sluzi na prepravu hlavne domacim. Ziadne okazale kino ani kasino tu nenajdete. Vas program sa odohrava na palube. Najkrajsia sceneria aku mozno na plavbe zazit je prave na tomto useku plavby z Tromsø na Lofoty! Dramaticke kopce rastu strmo hore 1000m priamo z mora. Brehy fjordov od seba vzdialene len par desiatok metrov..uz len cesta sem je supa! Lofoty same o sebe ako vystrihnute z casopisu, kde tu sa este susia tresky na drevenych susiakoch, cervene rybarske domy na koloch lemuju pobrezie a my si davame k rybacej polievke pivko Isbjorn z najsevernejsieho pivovaru Mack. Ked sa dalej presuvame pustym Laponskom na sever, uvedomime si tie obrovske vzdialenosti! Ako daleko sa da ist po tak dobrej ceste? A pre koho ju postavili?? 600km na sever cez tunely a mosty, cesta vytesana v skale sa klukati az na ostrov Magerøya a dalej na samotny Nordkapp. Najblizsie ako sa z Europy k severnemu polu viete priblizit suchou nohou. Magicke miesto kde kazdy cestovatel tuzi raz stat. Pripijame si sampanskym a akvavitom pri vyhlade na 300 metrovy utes a burlivy priboj pod nami. Sever je skvely!

11

00:15

júl

2016

Po kom je korunna princezna Viktoria Viac o krajine

Po kom je korunna princezna Viktoria

Karl XIV Johan bol Švedskym kralom v rokoch 1818-1848 a aj korunna princezna Viktoria a teda aj dnesny kral pochadzaju z jeho vetvy. Tento lovec zazitkov sa narodil v Paw pod Pyrenejami v meste odkial pochadza moj najoblubenejsi francuzsky kral, Henrich IV Navarská (Veľký). Baskytsky vplyv, nesputanost, Hugenoti. Jeho otec chcel mat zo Jeana Baptistu advokata. Ved Bernadotteovci advokatmi boli. V 17-tich utiekol z domu, 9 rokov bojoval a nikam to nedotiahol. No potom urobil pre uspech to co radi aj Arnold Schwarzeneger. " pre uspech v dnesnej dobe musite odist do USA, tvrdo pracovat, ist za svojim snom a zobrat si Kennedyovu"Jean si zobral rodimnu Napoleona Bonaperte a temn ho dostal na švédsky trón.Takto dynastia Bernadottovcov vystriedala po 2a 1/2 storočí dynastiu Vasovcov a trvá do dnešného dňa. Nikdy sa pred komorníkom, ani lekárom nevyzliekol. Keď zomrel všetci pochopili prečo. Jakobínska divoká minulosť ho dobehla. Krížom cez prsia mal vytetované "Smrť tyranom a kráľom"

11

00:12

júl

2016

Futbal a sneh Viac o krajine

Futbal a sneh

Zo stylovej okruhlej krabicky vyberiem tabak v malinkom vrecusku a vlozim si pod hornu peru snus. Je to dost sila, nikotin sa vstrebava rychlo, ked pijes este rychlejsie, neznaly clovek nefajciar sa casto pogrca. V krajine kde predavaju v potravinach pivo s 2.25% alkoholu je vacsina vodicov kamionov a autobusov omamena-pod vplyvom snusu. Svedsko je na prvy pohlad rozvinutejsie a kulturnejsie nez Finsko. Cervene drevene domceky su tu na severe v Norrlande vsade. Dialnice sirsie, do kopca dvojprudovk, jednoprudovka dole vam nedovoli predbiehat a takto idete pomalsie= podla predpisov. Zastvili sme sa b meste briez, v Umea s univerzitou a 30 tis studentami. Student dostava mesacne od statu 1000€ a iba malu cast z toho musi vratit. Olafa Palmeho zrejme kvoli prehnanemu socialnemu dystemu zasttelili a jeho smrt sa nikdy nebysetría. B najleosej krcme Åre pozerame vyhru Portugalska na ME. V horach nad nami fliacky snehu.

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste