Fórum

50 príspevkov

10

16:31

aug

2018

Dúhový Stockholm Viac o krajine

Dúhový Stockholm

Zájazd Metropoly Škandinávie by sa nezaobišiel bez návštevy Benátok Severu. My s BUBO ho navštevujeme uz takmer štvrťstoročie a každý krát sme užasnutí zo spleti ostrovčekov poprepájaných mostami a tunelami, na ktorých sa mesto rozprestiera. Tam, kde sa stretáva sladká voda jazera Mälaren a slaná voda Baltského mora vytvára miesto, kde sa prelína harmónia prírody s okúzľujúcou prímesou histórie a architektúry. Rozprávame si o zakladateľovi mesta, Birgerlovi Jarlovi, ktorý mesto v 13.storočí založil, prechádzame sa miestom, kde sa konal legendárny Štokholmský krvavý kúpeľ a obdivujeme neslávne potopenú Vasa loď, ktorú vytiahli z hlbín vôd po viac ako tristo rokoch. Jemný vánok z okolitých vôd nás príjemne osviežuje v neobvyklých severských horúčavach. Extrémne teplá neobišli ani Škandináviu a klienti, ktorí sa prišli na Sever schladiť, zostali sklamaní. Teplota pod 30 °C na našom zájazde počas dňa neklesla. Navyše, zo všetkých strán na nás vyskakujú farebné vlajočky. Sú na billboardoch, verejných budovách, mestských autobusoch, múzeach, obchodných domoch, reštauráciach, pouličných stánkoch, v suvenírových obchodíkoch a jedna veľká majestátne vlaje z budovy Národnej Opery. V meste sa koná dúhový týždeň a ľudia vyjadrujú svoju solidaritu s týmto fenoménom. Začíname si všímať plátené pruhované tašky, ktoré Štokholmčania nosia, farebné náramky či inú bižutériu, pruhované ponožky a iné doplnky. Mladí aj starí ľudia majú v rukách farebné vlajky a slobodne sa prechádzajú po meste. Pristavujeme sa pri stánku, kde nám dobrovoľníci ponúkajú dúhové predmety a pozývajú nás aby sme prišli podporiť deň D – dúhový pochod. Stovky, ba až tisíce ľudí vystrojených v dúhových farbách sa prejdú kráľovskou ulicou Drottninggatan až ku Östermalms parku na podporu LGBT komunity. Celé mesto sa premení na oslavy rovnoprávnosti a slobodnej voľby. Dúhový festival sa organizuje od roku 1998 a patrí k najväčšej akcii tohto druhu v celej Škandinávii. Je to takisto aj najväčšia každoročná akcia v Štokholme. Počet účastníkov sa odhaduje na 45 000 a počet celkových návštevníkov počas festivalu až na 500 000. Kde inde by sa to konalo, ak nie v škandinávskej kolíske slobody a demokracie?

I

Ivana Ďurčová, BUBO

06

20:45

máj

2018

Skål! Viac o krajine

Skål!

‌V zapadnutej uličke kolmo na Västerlånggatan v štokholmskom starom meste vás schody zavedú aspoň o tisíc rokov do minulosti. Krčma a reštaurácia Aifur je tematický vikingský podnik, kde sa človek na chvíľu cíti ako v inom svete. Počnúc tým, že nás ako novoprišelcov ohlásili zatrúbením na roh a predstavili pre všetkých ostatných hostí, ktorí na "grupp Slovaker" podľa bontónu zareagovali potleskom, krikom a piskotom. Za svetla sviečok sa v pivničnom priestore bez okien posadíte za masívne stoly z jedného kusu dreva. Ak má vlasatý a bradatý viking-čašník pocit, že by sa vás zaň zmestilo aj viac, takpovediac vás spucuje, že zaberáte veľa miesta a máte si tie široké lakte schovať. Všade navôkol sú na stenách predmety a dobové zariadenie, doplnené mečmi, sekerami, helmami a kožušinami, do ktorých nášho Reného nežnejšia časť vikingského personálu odela. Do výdatných trpasličích kuriat, zaúdeného lososového filetu či losieho stejku sme sa pustili ťažkým dobovým príborom s dvojzubou vidličkou a dobroty zapíjali miestnymi pivami a medovinou od výmyslu sveta. Odporúčam Mazurski z dvoch druhov kvetového medu z voňavých švédskych lúk. Alebo trojbylinný likér Valhalla, ktorý vás popri Göranovej hre na gajdy a oduševnenom speve s podupkávaním ozaj do toho vikingského neba dostane. Skål! 

Skål!

Zuzka Hábeková, BUBO

29

20:27

júl

2017

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...? Viac o krajine

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Púšťam sa za jednou z podarených zeleno-bielych krabičiek na kolesách. Prebieham cez cestu, preliezam zábradlie a nastupujem do novotou voňajúceho malého autobusíka, ktorý mi trochu pripomína kabínu lanovky. Nechať si ujsť premiérovú jazdu samohybným tallinským autobusom? To nie je BUBO štýl. Po Slovensku a Malte sa do predsedníctva Európskej únie po prvý krát púšťa aj Estónsko. Očakáva sa, že v druhej polovici roka 2017 nádherný Tallin, ktorý je ešte stále málo objaveným klenotom Pobaltia, privíta značne vyšší počet návštevníkov. Stane sa totiž dejiskom udalostí na vysokej úrovni, ako aj neoficiálnych stretnutí ministrov z celej Európy. A aj preto, aby dokázal verejný dopravný systém v meste čeliť tomuto tlaku, spustil Tallin práve dnes (!) do prevádzky prvé dva mikrobusy, kde nenájdete sedadlo šoféra. 3 sedačky na jednej a 3 na druhej strane, plus ďalších šesť miest pre cestujúcich na stojáka. Zvonku na nás mieria fotoaparáty a začudovaní chodci na prechodoch neveriacky ostria zrak, keď vnútri nevidia šoféra či šoférku, ktorí by im dali na zebre prednosť. V každom mikrobuse je však zodpovedný operátor, ktorý dokáže prípadnému riziku stlačením gombíka zabrániť. Kalju nám počas jazdy vysvetľuje, že nateraz dokážu autobusy odľahčiť dopravu o 24 cestujúcich zhruba každých 5-10 minút. Vzhľadom na to, aký je Estónsko v technologickej oblasti macher ale nepochybujeme, že inovácia na kolesách, v ktorej sa práve vezieme, je začiatkom ďalšieho sľubného estónskeho projektu. Menej áut v centre mesta, menšia záťaž pre životné prostredie, zlepšenie infraštruktúry vo vidieckych oblastiach... A že sa jazdí zadarmo som už spomenula? Prvá trasa, ktorú autobus využíva mapuje koľaje električkovej trate, ktorá sa práve prerába. Na najvyššiu možnú rýchlosť 40 km/h si ale ešte chvíľu počkáme. Senzory a bezpečnostné lasery na busíku totiž registrujú okolité kúžele, ktoré mu vymedzujú trasu a zodpovedne na ne berú ohľad. 30 cm pred závorou označujúcou konečnú, mikrobus elegantne zastáva. Na otázku, kedy sa na tallinských cestách autobusy úplne udomácnia mi Kalju, ktorý si podobne ako my premiérovú cestu samohybným tallinským autobusom zjavne užíva, s úsmevom odpovedá: „Keď naši vodiči zistia, že hromžiť sa dá aj na roboty :)" 

Tere, pán šofér, zveziete nás? ...Pán šofér...?

Zuzka Hábeková, BUBO

05

00:19

júl

2017

Narodeninová jazda OEresundským mostom až do slnečných Benátok severu Viac o krajine

Narodeninová jazda OEresundským mostom až do slnečných Benátok severu

Vitajte v Dánsku, vitajte v Kodani! V najpohodovejšom a najkozmopolitnejšom meste európskeho severu nás na štarte Metropol Škandinávie privítala éterická socha Malej morskej víly z dielne dánskeho výtvarného umelca Edvarda Eriksena. Ak by ste náhodu premýšľali, či je ešte stále červená, môžeme vám potvrdiť, že sa jej už opäť darí fajn. Nedávno ju totiž neznámi aktivisti od hlavy až po chvost natreli červenou farbou, a to ako protest proti lovu delfínov guľatohlavých na Faerských ostrovoch. Po červenej farbe neostalo ani stopy a volanie o záchranu zvierat sa opäť dostalo do širokého povedomia. Takí totiž severania sú. Zásadoví, demokratickí, a vždy ochotný nahlas vyjadriť svoj názor. Počas nášho dňa sa nám z Kodane podarilo dostať to najesenciálnejšie. Zažili sme ju zblízka monumentálnych kráľovských budov, promenád Andersenovho farebného Nyhavnu, ale aj z perspektívy kráľovskej hvezdárne, z ktorej sa na mesto od roku 1642 díval aj excentrický Tycho Brahe. A viete, kde zažijete najmodernejšie gastro celého Dánska? Vezmeme vás na nový streetfoodový trh, kde dostávajú tradičné lokálne chody úplne nový rozmer. Dánsky Smørrebrød ako nikde inde a k tomu pivká z najlepších kodanských mikropivovarov. A že je odtiaľ iba na skok do alternatívnej Christianie sme tiež nenechali nevyužité. Program však máme bohatý, a tak nás svetoznámy Öresundský most privádza až do Švédska. Hladkú BUBO-jazdu ponad Sundský prieliv sme absolvovali vo vcelku slávnostnom duchu jeho sedemnástych narodenín. Presne prvého júla 2000 na ňom oficiálne prestrihla pásku dánska Margaréta druhá a švédsky Karl XVI Gustáv. Štokholm nás privítal nádherným počasím a vyhliadky pri kávičke na södermalmskej ulici Fjällgatan sú bezpochyby tým najlepším strávením nedeľného dopoludnia. "Viete, že vo Švédsku bývajú lekárne pomenované podľa zvierat?" pýtam sa svojej výpravy počas prehliadky. "A to má BUBO v Štokholme aj vlastnú lekáreň?" smeje sa Herbi, keď kráčame okolo lekárne Ugglan (sova) na obchodnej pasáži Drottninggatan. Po pravých mäsových guličkách köttbullar a lososovom steaku s jarnými zemiačkami a kôprom na Stortorget, malebnom hlavnom námestí s farebnými obchodníckymi domčekmi, sme ešte na loďke vyrazili za loďkou trochu väčších rozmerov. Slávnou, no zato padlou pýchou Leva zo severu, Gustáva II. Adolfa. Loď Vasa sa potopila hneď počas svojej prvej plavby a to hneď necelých 30 minút od vyplávania. Bolo to v slnečnú nedeľu, presne ako tú našu, kedy sa Štokholmčania z brehu dívali na toto ohromné divadlo. Na majestátnosti však lodi neubudlo ani po takmer 400 rokoch. Dominuje ostrovu Djurgården, jednému zo 14-tich ostrovov, na ktorých sa Benátky severu rozkladajú. Už chápeme, prečo na poradovníku na štátny byt v Štokholme čakáte aj 20 rokov. Ak by mal byť každý deň v Štokholme ako dnešný, už sa na poradovník bostadsrätten zapisujeme:) A teraz si už na palube trajektu Symphony vychutnávame výhľady na nádherné šéry, až kým nás ráno neprivíta dcéra Baltu, Helsinki. 

Narodeninová jazda OEresundským mostom až do slnečných Benátok severu

Zuzka Hábeková, BUBO

03

22:48

aug

2016

Absolutny sever Europy Viac o krajine

Absolutny sever Europy

Viete si predstavit ze preletite 350 km za polarny kruh do Tromsø a cestou z letiska minate tabulu "Nordkapp 630km"??? Ved tam mame o par dni namierene a na mape sa to nezda tak daleko...Zajazd Lofoty Laponsko Rusko, ktory sa cely odohrava v najodlahlejsom europskom regione - v Laponsku - je unikatny okruh najkrajsou severskou prirodou. Ked sem Jozo pred rokmi prisiel bezat maraton polnocneho slnka, spravne tusil, ze tento norsky klenot bude najblizsie roky hitom pre tych, ktori vedia co hladaju. Z Tromsø, mekky arktickych dobyvatelov, sme sa preplavili na najkrajsie suostrovie skandinavie - Lofoty. A nie hocijakou lodou.. Ale tradicnou linkou Hurtigruten ktora sluzi na prepravu hlavne domacim. Ziadne okazale kino ani kasino tu nenajdete. Vas program sa odohrava na palube. Najkrajsia sceneria aku mozno na plavbe zazit je prave na tomto useku plavby z Tromsø na Lofoty! Dramaticke kopce rastu strmo hore 1000m priamo z mora. Brehy fjordov od seba vzdialene len par desiatok metrov..uz len cesta sem je supa! Lofoty same o sebe ako vystrihnute z casopisu, kde tu sa este susia tresky na drevenych susiakoch, cervene rybarske domy na koloch lemuju pobrezie a my si davame k rybacej polievke pivko Isbjorn z najsevernejsieho pivovaru Mack. Ked sa dalej presuvame pustym Laponskom na sever, uvedomime si tie obrovske vzdialenosti! Ako daleko sa da ist po tak dobrej ceste? A pre koho ju postavili?? 600km na sever cez tunely a mosty, cesta vytesana v skale sa klukati az na ostrov Magerøya a dalej na samotny Nordkapp. Najblizsie ako sa z Europy k severnemu polu viete priblizit suchou nohou. Magicke miesto kde kazdy cestovatel tuzi raz stat. Pripijame si sampanskym a akvavitom pri vyhlade na 300 metrovy utes a burlivy priboj pod nami. Sever je skvely!

M

Mata z BUBO

19

21:35

júl

2016

19 dní šťastia

19 dní šťastia

Takto pred rokom som sa vrátil z Islandu. Teraz je 201. deň roka a práve som sa vrátil z cesty dlhej asi 7500 km. Škandinávia a Laponsko boli mojím domovom necelých 19 dní. Prešiel som Poľskom, kde bol jeden z dvoch dní na našej púti kedy vôbec nepršalo. Bolo teplo a tak som sa schladil v Mazurských jazerách. Potom som sa ocitol v Pobaltí, ochutnal výborné národné jedlá a prešiel sa zaujímavými mestami (Kaunas, Riga, Tallinn). Trajektom som sa presunul do mesta Helsinki a následne som okúsil akou krajinou je Fínsko - "krajina tisícich jazier a miliónov komárov" ako povedala jedna účastníčka zájazdu. ?. Medvedí okruh (Karhunkierros) sme celý neprešli, ale 54 km z 82 km nám stačilo a viac sme v pláne ani nemali. Samozrejme fínska sauna nechýbala a namiesto diplomu o pokorení polárneho kruhu sme sa pri tejto hranici pofotili. Niektorí stihli dať "svojku" s Dedom Mrázom. Švédskom sme prefrčali s pár zastávkami v mestách a v ušiach nám zostala hrať ABBA. A potom to prišlo. Nórsko. Neposlušní trolovia, trolia cesta, fjordy, Galdhøpiggen - najvyšší vrch Škandinávie a celej severnej Európy, Trondheim a rafting na rieke Sjoa. Nórsko je neuveriteľná krajina. Krajina dúhy, dažďa a slnka. Po týchto dňoch začal náš presun domov. Cestou sme navštívili Göteborg (2002 IIHF zlato SVK), Oslo s nádhernou operou, Kodaň so svojím vlastným štátom v meste - Christiania, kde platia vlastné pravidlá a trh, na ktorom zväčša býva ovocie a zelenina vystriedali mäkké drogy. Berlín sme tiež navštívili, a tak som okrem Berlínskeho múru mal možnosť vidieť aj slávnu Nefertiti v múzeu. A odtiaľ domov cez Prahu a Brno. Teraz ležím v posteli a spomínam. A okrem spomínania som si domov priniesol šťastie. Šťastie, ktoré prinesie niečo ďalšie a možno nečakané. Sám sa nechám prekvapiť. ?

P

Peťo

11

00:15

júl

2016

Po kom je korunna princezna Viktoria Viac o krajine

Po kom je korunna princezna Viktoria

Karl XIV Johan bol Švedskym kralom v rokoch 1818-1848 a aj korunna princezna Viktoria a teda aj dnesny kral pochadzaju z jeho vetvy. Tento lovec zazitkov sa narodil v Paw pod Pyrenejami v meste odkial pochadza moj najoblubenejsi francuzsky kral, Henrich IV Navarská (Veľký). Baskytsky vplyv, nesputanost, Hugenoti. Jeho otec chcel mat zo Jeana Baptistu advokata. Ved Bernadotteovci advokatmi boli. V 17-tich utiekol z domu, 9 rokov bojoval a nikam to nedotiahol. No potom urobil pre uspech to co radi aj Arnold Schwarzeneger. " pre uspech v dnesnej dobe musite odist do USA, tvrdo pracovat, ist za svojim snom a zobrat si Kennedyovu"Jean si zobral rodimnu Napoleona Bonaperte a temn ho dostal na švédsky trón.Takto dynastia Bernadottovcov vystriedala po 2a 1/2 storočí dynastiu Vasovcov a trvá do dnešného dňa. Nikdy sa pred komorníkom, ani lekárom nevyzliekol. Keď zomrel všetci pochopili prečo. Jakobínska divoká minulosť ho dobehla. Krížom cez prsia mal vytetované "Smrť tyranom a kráľom"

L

Lubo z BUBO

11

00:12

júl

2016

Futbal a sneh Viac o krajine

Futbal a sneh

Zo stylovej okruhlej krabicky vyberiem tabak v malinkom vrecusku a vlozim si pod hornu peru snus. Je to dost sila, nikotin sa vstrebava rychlo, ked pijes este rychlejsie, neznaly clovek nefajciar sa casto pogrca. V krajine kde predavaju v potravinach pivo s 2.25% alkoholu je vacsina vodicov kamionov a autobusov omamena-pod vplyvom snusu. Svedsko je na prvy pohlad rozvinutejsie a kulturnejsie nez Finsko. Cervene drevene domceky su tu na severe v Norrlande vsade. Dialnice sirsie, do kopca dvojprudovk, jednoprudovka dole vam nedovoli predbiehat a takto idete pomalsie= podla predpisov. Zastvili sme sa b meste briez, v Umea s univerzitou a 30 tis studentami. Student dostava mesacne od statu 1000€ a iba malu cast z toho musi vratit. Olafa Palmeho zrejme kvoli prehnanemu socialnemu dystemu zasttelili a jeho smrt sa nikdy nebysetría. B najleosej krcme Åre pozerame vyhru Portugalska na ME. V horach nad nami fliacky snehu.

L

Lubo z BUBO

01

14:09

sep

2015

Skål Viac o krajine

Skål

Kodaň. Mesto čistých ulíc a pivnej atmosféry. To, že je to mesto malej morskej panny vedia všetci. No my sme zistili odkiaľ pochádzajú inovatívne bicykle, čo znamená dánsky model a zistili sme aj čo znamená počasie v Kodani. Strávili sme tu jeden krásny deň, navštívili sme hlavné pamiatky ako správni turisti no nazreli sme aj hlbšie pod povrch, no tváriť sa ako našinci v alternatívnej štvrti sa nám nepodarilo. S úžasom sme hľadali na konštrukciu 16 km mostu medzi Dánskom a Švédskom a prišli sme aj nato, že to až tak veľmi ani most nie je. Malé mestečko Malmö neušlo nášmu cestovateľskému oku a zastavili sme sa aj pri prvej saune. Naše kroky potom smerovali do starého mesta Lund kde na nás čakala neuveriteľná katedrála s orlojom a plyšovým Ježiškom. Presunom do Štokholmu nás okrem Abby a švédskej speváčky Laleh sprevádzal aj Robov hlas, vďaka b ktorému sme sa dozvedeli ako to teda s tými Vikingami bolo. Tí statní moreplavci a bojovníci mali len 160 cm.... No verili by ste tomu?

S

Sára a Robo z BUBO

02

15:58

sep

2014

čistá Škandinávia Viac o krajine

čistá Škandinávia

Naša ochutnávka Škandinávie sa končí. V priebehu pár dní sme navštívili mestá, ktoré majú pulz veľkomiest a zároveň dýchajú neopísateľnou pohodou a severskou čistotou. Sú multikultúrnou zmesou ľudí zo všetkých končín sveta, ale nebojte sa - ešte stále budete stretávať vysokých a dlhonohých potomkov Vikingov. Konečne môžeme znovu platiť korunami! V Dánsku sú síce deravé, ale zato kráľovské! Z dánskeho kráľovského dvora sa na chvíľku prenesieme o niekoľko desiatok rokov dozadu - do obdobia 70-tich rokov, kedy štýl života v Kristiánii bol na dennom poriadku. Nie, odtiaľto fotky nebudú. Obyvatelia Kristiánie si to neželalú a my ich rešpektujeme. Predaj ľahkých drog je stále zakázaný.. Len pár minút a Öresundský most nás dovedie do Švédska. Toto si naozaj vychutnáme - strávime tu spolu tri dni, aby sme nazreli do duše najznámejších univerzitných miest a sídel biskupstva. Štokholm opúšťame plavbou cez nádherné šéry. Tu máme zrazu všetci pocit, že by sme chceli žiť na malom ostrove. Malá oáza zelene obklopená vodou, lodičky a sauna na pobreží. Kľud, ktorý takto blízko rušného mesta vôbec nečakáte. Dali sme sa uniesť nielen vlnami vody ale aj hudby! Nezažili sme síce víkendovú plavbu preplnenú Švédmi alebo domov sa vracajúcimi Fínmi, o zábavu sme sa však postarali sami! Dokonalé a pravidelné ulice Helsínk a samozrejme trh. Výborná lososová polievka, malé rybky na tanieri - tie na vás ešte žmurkajú a chutia výborne! Tu sa stretáva protestantský sever s pravoslávnym východom, moderná architektúra sa dokonale spája s prírodou a do kostola chodíme aj na koncert. Každého očaril Tallinn! Nikto nečaká takto nádherne zachované stredoveké mesto, či to, že Tallinn bol kedysi známym kúpeľným mestom bohatých Rusov i samotného Petra Veľkého. Dnes sú to Fíni, ktorí sem chodia snáď každý víkend. No a Estónci prispievajú fínskej ekonomike svojim pendlovanim za prácou - veď Helsinki sú odtiaľto len 2 hodiny plavby! Za nami potopa.. Tentokrát doslovne - ulice dánskej Kodane, ale aj švédskeho Malmö sú zaliate vodou. 90 mm zrážok v priebehu jedného dopoludnia zaplavilo ulice a odstavilo premávku. Boli sme tam len pred pár dňami.. Do Rigy sme prišli práve po dvoch týždňoch dažďov a doniesli sme slnko. Ulice Rigy majú neuveriteľné príbehy a dýchajú dokonalou výzdobou domov v štýle Art Nouveau zo začiatku 19-teho storočia. Táto filozofia a architektonický štýl ja v Rige doslova na každom rohu! Nám stále vŕta v hlave, prečo je nad budovou slovenskej ambasády opica...

M

Maja aka Mary Cute z BUBO

09

23:39

júl

2012

Krasne Svedsko Viac o krajine

Krasne Svedsko

Skvela nalada a krasne Svedsko nam sprijemnuju sucasne dni poladneho dna, tu, na dalekom severe oblasti mestecka Burea, kde prave veselo mastime minigolf. Len pre informaciu, mame prave pol dvanastej vecer a svetla ako u nas popoludni. Tesime sa, ze je konecne menej komarov, totiz, na Finskom polarnom kruhu v oblasti Kuusamo sa to naozaj nedalo vydrzat, navyse nase - Slovenske repelenty sa ukazali ako velmi neucinne. Teda, pesia 50ka v takychto podmienkach sa ukazala ako ocistec. Nastastie sme sa vyzbrojili miestnymi repelentami. Ajtak, vsak to nebolo najlahsie. Sme proste bojovnici, asi ako kazdy, kto sa vyda ki polarnemu kruhu pod stan. Tieto zajazdy skratka maju svoje caro, sme tu jeden za vsetkych, vsetci za jedneho a v tejto nasej "skupinke" to aj je particne citit. Zajtrajsi den nas caka dalsi, narocny autobusovy den, ale tesime sa, caka na nas Umea, Sundsvall a krasne lyziarske stredisko Are, kde ocakavame chladnejsi kemp. Sme vsak pripaveni a ready na skore pokorenie najvyssieho vrchu skandinavie...

A

Adrian z Bubo

17

15:47

aug

2011

Skandinávia, Laponsko III. Viac o krajine

Skandinávia, Laponsko III.

Nasa tretia tohtorocna skupina putujuca skandinaviou zdravi na Slovensko! Je nam skvele, prave dnes sme si presli svedske mestecka Umea a Sundsvall, rano nam sice prsalo a mame mokre stany ale to nam neberie z dobrej nalady. Skandinavske pocasie musi byt. Vsetci sa uz tesime na Norsku prirodu! Trek vo finskej Oulanke vsetci presli na vybornu, najmladsi ucastnik prisiel prvy a ani najstarsia Lydia sa nenchala zahanbit a trielila ako zihadlo! Pobaltie tiez mnohym vyrazilo dych, hlavne nocna Riga a historicky Tallinn. Helsinky boli uzasne svojou atmosferou, kde sme si uzili rybie dobrotky a prezili prijemny den medzi symbiozou starych a novych budov, co mnohych ocarilo. Co viac dodat, to najkrajsie mame este len pred sebou! Hor sa do Norska, drzte nam palce!

Z

Zuzka z BUBO

ODPORÚČANÉ ZÁJAZDY

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva