Fórum

13 príspevkov

11

17:33

okt

2015

Bombový Afganistan Viac o krajine

Bombový Afganistan

Bombový Afganistan Co vyvoláva ked sa povie Afganistan? Vojna, utečenci, ópium a mnoho dalsich negatív. Nie, nepôjdeme proti prúdu a nebudeme tu pisat ze Afganistan je absolútne bezpečný a nic nehrozí. Afganistan ako destinacia nie je pre kazdeho resp cestovatel uz musi mat nieco prejdene. Milota ludi a vecne usmevy sa miesaju s debilitou jednotlivcov. Musite vediet kam ist a co si mozete dovolit. Ked sa podrobite nepísaným pravidlám, zazijete take cestovateľské pecky ako my. Zapad slnka nad Kabulom a v diaľke vojenske helikoptéry, vtáci trh, piatková mesita v Herate, ktora je krásou krajšia ako ta v samarkande. Modlidby dervisov v Mazare e Sharif je pre mna najvacsia cestovatelska udalosť za 13 rokov. Nekonečne pozvania na caj, ale aj miestna diskotéka, kde si dáte čučoriedkové šampanské. Sialene cestovanie ale s dorazom na bezpecie. Takisto sme podporili skoly v Afganistane a aspon takto prispeli k vzdelaniu v krajine kde je uz vyse 30 rokov občianska vojna. Este stale tomu nedokážeme uverit ze sme presli cez tuto krajinu. Toto je 3 cesta co je najviac nielen na Svk a v Čechách. Teraz uz v Pakistane v Karimabade a popijame caj a s vyhladom na 7 tisícové hory. Verte ze taky gyc nenájdete asi nikde: drzte palce po cestach karavan. Smerujeme do Ciny a Kirgizska. Najkrajsia cesta v BUBO katalogu vychadza na 100 percent. A aj Nanga Parbat sme videli bez jediného mraciku:):)

M

Martin a Peter z BUBO

06

03:32

okt

2015

Cesta pokracuje smer Afganistan Viac o krajine

Cesta pokracuje smer Afganistan

Cesta pokracuje smer Afganistan Pomalicky opustame najvyznamnejsie nabozenske miesto siitov - Mashhad. podarilo sa nam vstupit az do absolutneho centra siitskej Mekky - mesity Imama Rezu, kde sme sa s tisickami inych putnikov dotkli hrobky tohto osmeho Imama z prvehi milenia. Prave je 5 hodin rano a my cakame na nasu dopravu smerom na druhe najvacsie afganske mesto Herat. O afganistane momentalne vsetci hovoria, ale nikto ho nevidel. Okrem nas. Uz zachvilu ... Drzte nam palce.

P

Peto H. a Martin N. z BUBO

19

14:16

nov

2014

Úžasná cesta po Afganistane! Viac o krajine

Úžasná cesta po Afganistane!

Afganistan je viac nebezpečný v našich hlavách ako je v skutočnosti. Ale zas z neho robiť normálnu destináciu to tiež tu nebudem robiť. Zájazd Irán, Afganistan, Pakistan, Čína, Kirgizsko je niečo – ako povedal Ľuboš –postgraduálne štúdium. Prešla som celú Strednú Áziu s BUBOm a bola som nadšená, ale po tejto ceste som v eufórii, nielen nad prejdenými krajinami, ale aj nad historickými mestami, ale hlavne zážitkami... Celá cesta kopíruje málo známu historickú hodvábnu cestu. Začali sme v Mashade v jednom z najposvätnejších miest pre šítov a keď zažijete atmosféru miesta, kam ročne chodí takmer 35 milióna pútnikov. Už máte pocit, že nič bombastickejšie nemôžete zažiť. Dobrodružný prechod do Afganistanu a hlavne krásneho mesta Herátu s architektúrou od čias Timura Veľkého. Prvé obavy z krajiny o ktorej máme rôzne informácie vás spočiatku zväzujú. Ale keby vás niekto vysadil v strede afgánskeho mesta, neuveríte, že ste v krajine, kde je vojna. Ľudia sa vám doslovne pchajú do fotoaparátov a pozývajú na čaj. Práve ta atmosféra miest vás ukludňuje, ale treba byť neustále v pozore! Ak si skúsený a nerobíš hrdinu a vieš čo a ako, minimalizuješ problémy. Mazar i Sharif je krásne mesto kam sa veľa ľudí nedostane, dokonca aj známy slovenskí novinári ostali len v Kábule. My ďalej! Tajomné dervišské spevy, pútnické miesta, alebo skvelý pilaf na bazáre. Cítili sme sa bezpečne aj vďake kontaktom Martina, ktorý tu už bol a vedel najnovšie informácie a správy od ľudí, ktorí nevedia len to, čo bolo včera, ale hlavne čo sa deje TERAZ! Dramatický Afganistan vystriedal ,,pokojný“ Pakistan. Presun po známej Karakoram higway na miesta kde sa stretávajú Himaláje, Hindukúš a Pamír s výhľadom nielen na Nanga Parbat, ale aj na gýčové 7 tisícovky. Bola som už v Himalájach,na Kaukaze, v Andách, ale ten gýč je asi najkrajší TU. Presun cez hraničný prechod do najmenej navštevovanej časti Číny – Ujgorska. Ľudia tu na nás pozerajú ako na svätý obrázok a pýtajú sa ako sme sa sem dostali. Jedno z najstarších miest v Číne Kasgar, najväčší bazár na svete, ale aj skvelá moslimská kuchyňa. Záver cesty cez Torugart sedlo, kde sme opäť len MY. Cez pohorie Ťaň Šan okolo stád divokých koní, jazera Issyk kul, júrt do hlavného mesta Biškek. Náročná cestovateľská bomba, ale pre mnohých skúsených ľudí čo tu s nami boli, jedna z najkrajších. Keby mali súťažiť všetky moje prejdené cesty, tak táto získa prvé miesto a to ostatné sa bude biť o druhé miesto! Ďakujem  Ľubovi a Martinovi,  že sme to dokázali a zvládli cestu, ktorú nikto neprešiel od roku 1980!

13

08:42

okt

2014

Uniesli nas? Zodpovednost sefa prvoexpedicie Viac o krajine

Uniesli nas? Zodpovednost sefa prvoexpedicie

Nos lietadla sa opat obrati k oblohe a Duro sediaci vzadu vykrikne uniesli nas Nie neuniesli, len nemame volnu pristavaciu drahu a tak mame vyhliadkovy let nad Kabulom. Pristavanie TU je vzdy zazitkom, vklineny medzi hory Hindukuša da kazdemu pilotovi zabrat. Lietadlo sa zvrta medzi horami a my mame 3 milionove mesto ako na dlani. Sovietske sidlisko, sovietske bazeny hore na kopci, ktore sa nepouzivali a plavanie skoro vibec, no sluzili ako vana na mrtvoly Talibanu. Pul-e-Charkhi na vychodnom okraji mesta sa v slnecnych lucoch odraza ako velke strieborne koleso. Je to nechvalne znama vaznica kde pred 2 dnami popravili 6 vaznov. No co je to proti rokom 1978-9 kedy tu Sovieti popravili 27000 politickych vaznov. Inak vsade uniformne skarede novostavby a obrovske ohradene betonive stvorce. Posledne dni som pristaval v Kabule 2x plus teda ten prelet navyse. A pred hodinou a pol som napisal posledne SMS a rozlucil sa s Kabulom nadobro. No pilot prave hlasi pre vytecenu hydraulicku kvapalinu nemozeme v Islamabade pristat. Kruzime nad Islamadom 45 minut a teraz pilot hlasi mina sa nam benzin, musime sa vratit do Kabulu. No hold Kabul je nam sudeny. Letime spat. jak že nemame hydraulicku kvapalinu? Rozmyslam. Však to bude pruser pristat kdekolvek. Panenka Maria aj Ali, vsetci svati ochranujte nas. Afganistan sa predsa len rozhodol pripravit dobrodruzstvo na tej povestnej hrane. No nakoniec je vsetko inak, ta hydraulicka kvapalina vyriekla niekomu na drahe v Islamabade... a tak v Kabule s nadhernym pocasim pristaneme bez problemov. Rozmyslam. Dalsie lietadlo od spolocnosti Safi leti do Islamabadu o 4 dni. To je koniec cesty, ktora je naplanovana doslova na minuty. Kontaktujem BUBO Base camp, ktory robi aj v nedelu a preberame 4 nahradne varianty napredovania, ktore maju pre nas pripravit. No nastastie sne tu iba hodinu, natankujeme a nasadame spat do toho isteho lietadla. Pocasie je nadherne, take ake byva v horach vo vyske 1800m. Letisku dominuju 2 megabordy novodobeho Janosika s imageom Che Guevaru, nasadenym tadžitskym klobucikom frajersky dozadu (kupil som si taky isty, no vyzearm v ñom ako Otik a nie ako hrdina) , portret Ahmada Shaha Massouda. Massoud bol ten dobry mudžahedin, ktoyi bojoval proti Sovietom. Z dobrej rodiny, rozpraval plynule francuzsky. Ked prišiel Taliban bojoval proti nim. Aj Kajda ho popravila 2 dni pred padom new yourskych dvojičiek. Lev z Padžširu je mi velmi sympaticky. Kabul ma inak nezaujal. Obrovske betonove mury ambasad, ktore sa predbiehaju ktora si svoj okrsok vyšperkuje vacsim mnozstvom ostnateho drotu. Mešity su historickou hodnotou tretotriedne. Rieka Kabul je potokom plnym odpadkov. Hipisacka Flover street je velkym NIČ. Snad len favely na ubočiach okolitych kopcov su aspon fotogenicke. Zrazu stratim signal na mobile. Musim uskocit z cesty, ruti sa najvacsi Hummer aky som kedy videl a za nim dalsich 15 aut, vsade gulomety, zakaz fotit. Na vsetko striehnu 2 vzducholode zavesene na oblohe a nabite technikou. Sleduju kazdy "divny" krok kazdeho kabulcana. Toto je pritomnost USA v Kabule. Keby som mal mesra zoradit podla zaujimavosti tak Kabul je posledny, Mazar-e-Sharif je bomba, no Herat u mna jednoznacne vyhrava. Unikatny, cely modry, najexotickejsi, najhistoricjejsi, najoriginalnejsi. Som nadšeny. Klobuk dole Matovi Navratilovi, ktory tuto cestu presiel a pripravil tak, ze sme ju ako bežni turisti zvladli. Ja som bol v Afganstane v septembri pred 18 rokmi ale nasledne sa sem dlho nedalo ist a vsetko sa zmenilo. Martina BUBO vyslalo nech cast nasej cesty prejde. Oproti novinarom mal obrovsku vyhodu slobody, nebol ovplyvnovany nikym, nikto ho nnesprevadzal po "vycistenych" cestach. V BUBO mame slobodu celkovo. Vyzadujeme za to spat iba slusnost. Preco ist do Afganistanu? Takto si kazdy vytvori svoj vlastny nazor. Pozor- Afganistan nie je pre beznych turistov, toto je postgradualne studium cestovatelstva! Situacia sa rychlo meni a moze byt velmi nebezpecno. Tu sa hodia lokalni znami v kazdom meste, ktori nam reportovali nie situaciu pred rokom, ale aka je dnes! V Afganistane nic neplati dlho. Nesmiete spravit chybu. Mato je vystudovany historik v BUBO sa vypracoval a ma uz ake take skusenosti. Priznam sa vsak ze teraz ked ideme Afganistanom po prvy raz, tak by som ho sameho nikdy nepustil. Predsa len nema prakticke skusenosti s vedem expedicie- myslim prvoexpedicie. Ine je ist sam a ohrozit vlastny zivot, ine je ist s klientami - prvy raz to chcem mat pod kontrolou ja. Martin avratil je super, ale este nikdy neripravil ziadnu cestu. Vzdy mu to robil Bae camp. Aj tu polovicu cesty nepresiel, nedostal sa cez Karakoram higway -to vsetko pre neskusenost. No clovek sa musi naucit a ako inak ak nie ze ide a skusa a skusa. No klientov BUBO ja nikdy neohrozim. Takze napriek mojej cestovatelskej vytazenosti idem! Pakistan som presiel krizom krazom, taktiez Cinu, Kirgizsko a oblast kde Navratila minuly rok vratili je vlastne Kasmirom a v tom som ja ako doma. 7x som presiel Kasmir a poznam ludi a ich mentalitu. Mato je na slovenske pomery znacne scestovany clovek. Napriek tomu by som mu neveril ako sefovi expedicie. Ucast sme navrhli aj inemu sprievodcovi, Tomasovi, najvacsiemu znalcovi Hodvabnej cesty u nas, ale odmietol, bal sa. V dnesnej dobe je Afganistan naozaj zly. A tak idem ja aj ked mam 3 deti... No hlavne preto, lebo ja som vzdy stal za SVOJIMI klientami. Od prvych ciest som sa vzdy postavil ZA. Vsetci klienti su ako moje deti - som za nich zodpovedny!!! Skoro vsetky zajazdy co ma BUBO v katalogu som presiel ako prvy ja. Vlastne nic ine 20 roov nerobim. Takze to zasa netreba vychvalovat, toto je moja praca. Mam mnoho mnoho fint ako prezit, nieco som Martina naucil, ale nieco je neprenosne, nieco naucite iba svojho syna ci zata - podobne ako primar na chirurgickom oddeleni. Naucit sa tie dolezite veci, to sa odovzdava iba naozaj v blizkom kruhu. Takto to je od nepamati. Afganistan je toho dokazom, uzke vztahy, klanovy a rodinny system, silne vazby. A preco spominam Hodvabnu cestu? Tato prechadzala aj dnesnym Afganistanom... A blahorecim ze som tu. Keby nie tak sa nasa vyprava na tomto mieste konci a opat Karakoram neprejdu ako ked isiel Martin po prvy raz. Dobre ze som tu, veru dobre.  Kazdopadne som hrdy, ze BUBO je prvou cestovnou kancelariou v Strednej Europe, ktora zrealizovala pre svojich klientov Afganistan. Este viac som hrdy na kvalitu a rozsah cesty - spojenie s Karakoram highway. Opat sme v BUBO čosi dokazali, opat sme posunuli slovenske cestovatelstvo dalej. Vsetci su zdravi a zdravime domov. Ozveme sa z Pakistanu.

11

09:28

okt

2014

Afganistan - pohostinnost a cest Viac o krajine

Afganistan - pohostinnost a cest

Afganistan - pohostinnost a cest Pohostinnost a cest. Toto je velmi kratka charakteristika Afganistanu. Denne dostanem 2 pozvania domov na obed ci veceru. Dnes to bolo od tadžického taxikara a potom od uzbeckeho predajcu kobercov. Peniaze tu prepočitavat nemusim. cest obchodnikovi podvod nedovoli. V Mazar- e- Sharif si žiju ako bratia. Nechcu sa vratit ani do Tadžikistanu ani do Uzbekistanu, hovoria, že v Afganistane je lepšie, je tu prijemna klima a nadherne miesta na piknik. Aj turisti sem pridu, lebo mame nadherne miesta na piknik prezentuje buducnost svojim pohladom Hamid. Jeho syn uci na univerzite a pomaha otcovi v obchode s kobercami, poslucha na slovo. Dnes v Balkchu som kupil taky žlty velky podlhovasty melon a 3/4 som rozdal okolostojacim. No bola tu postupnost. Starec v domorodom kroji, o palicke si zobral prvy a najvacsi kusok, až potom išli ostatni. Tu bolo centrum Baktrijskej riše, tu bola svadba Alexandra s Roxane. Toto tvrdi Lonely Planet no vraj tu Alexander nebol...hmm. Každopadne archeologivia su nadšeni z klasickeho greckeho mesta, ja z nadhernej oblohy, lebo fotografie budu super. Nechceš haš? pyta sa ma byvaly šef ochranky prezidenta Karzaja a v jednej ruke co mu ostala otrča 200g hnedy šulec. 2 dolare. Asi 5 m vedla stoji policajt s kalachom. V pohode. Ani dnes nemame chut. Potom ideme na trh, no zastavi nas policia. Čo je? No tam je už nebezpečno. Priamo v Mazare je bezpecno no 8 až 10 km od Mazaru vas podrežu. No hold človek sa musi vyznat. To co plati dnes neplati zajtra. Musite mat svoje informacne zdroje. A my vieme ze jednu vec aj ked je 18 km vzdialena dokazeme zvladnut. Ide o najstaršiu mešitu Afganistanu z 9. storočia polozenu v bavlnikovom poli, je cela z hliny s nadhernymi reliefmi a taketo nieco som teda ešte nevidel. Pokračujeme, oproti nam vyzdobene auta "svadibčanov", co su v skutočnosti putnici vracajuci sa z Mekky. hadži, Arabistan Na byzkaši je dnes 10.10. este priliš teplo ako aj na sakdžangi, na psie zapasy. No mesto je cez den chrumkave a mešita v kt he vraj pochovany samotny Ali ( zat Mohammeda) dostane kazdeho. Timurovska architektura no s velkorysim mramorovym nadvorim a tisickami bielych holubic. Boli sme tam dnes o 6.20 na vychod slnka ako aj o 17.30 na zapad. Da sa sem chodit znova a znova. A dnes sme zazili dervišov. Čosi podobne co v piatok zaživate v Chartume (Sudan), nadherny spev, kde vsetci 70 ti zborovo notili houw a predklanali sa az kym sa nedostali do tranzu. Duro bol v hamame na masazi. Žiadne skrinky, ziadne zamky, veci si aj s dokladmi a peniazmi vsetci davaju na policky. Duro stratil mobil a zrazu sa para roztvorila a taxikar ho doniesol. Afganistan je nadhera.

10

11:22

okt

2014

Taliban alebo Afganky musia byt pekne Viac o krajine

Taliban alebo Afganky musia byt pekne

Postreh I: Afghanky musia byt pekne. Alexander Macedonsky mal najkrajsie zeny sveta a ozenil sa tu na severe v Baktrii. Roxana ho vraj ocarovala. Teraz tazko povedat. Cierne alebo modre sudy sa kolisaju ulicami. Na pobavenie donacich som si to aj vyskusal. Nasadil som si " batmana" a citil som sa ako dostihovy kon s klapkami. No bolo perfektne vidiet. A ja som ostal nevideny. No vcera ked sme vleteli na nadvorie heratskeho tradicneho domu sa mlada pani nestihla schovat. No a zeny v nasej vyprave sa zhodli, ze je nadherna. Nadherne oci aj vlasy, no ani ziaden chlap tu nema plešinu dodali. Postreh II: bežne veci nie su bežne "Kde je tu pošta prosim" pytam sa na recepcii svojho noveho kamarata Nadira. Predstavil mi ho Mato s ktorym sa poznaju vyše roka. Inteligentny chalan hovoriaci anglicky. " prosim?" No a tak zopakujem otazku a a pepierik co najcitatelnejsie napisem " Post office" no skratim to, po 30 minutach je jasne, ze nevedia o com hovorim. Na poslanie pohladnice z dovokenky mozem zabudnut. Postreh III: v drogovom opojeni hovorite pravdu Sedim na recepcii hotela, blizi sa polnoc, som tu sam a pisem vam tieto riadky. Zrazu sa so sklenenym pohladom priblizia dvaja chlapi. som Nurlan, mozeme si prisadnut? preco nie dpovedam. Je z provincie Zabul, ktora sa v roku 1963 odtrhla od Kandaharu a jeho kamos so satkou na hlave je priamo z Kandaharu. kolko mas rokov? pyta sa Nurlan. Tipujem ze sme rovesnici no aj tak si uberiem 5 rokov, mam 40 V tom momente zacnu medzi sebou temperamentnu debatu v paštunčine. forteen yes a mysli tym 40 a tak prikyvnem, a ty? ja mam 20. odpoveda. Mesto je po 7 vecer prakticky vyludnene. Za tie desatrocia vojny si ludia na nocny zivot (aky je napriklad hned v susednom Mashade) odvikli. Nepije sa tu, takiban zajazoval aj dajcenie- to si uvedomim ked si vychutnavame cigarku na hlavnom kruhovom objazde kt tu sluzi ako novodobe namestie. No ludia sa evidentne stiahnu domov a droguju. Najlepsie opium je z juznych provincii, konooe tu rastie ako burina. Ten Kandaharec je uplne mimo a Nurlan sa tvati, že to nevidi. Nurlannje inzinier, ktory kedysi robil 3 roky sestricku v nemocnici a tak ho vyskušam a naozaj vie systolicky, diastolicky tlak jeho hodnoty, no jedniducho nie je to blbec. Strasbe rad by sa dostal na Slovensko. " to je v strednej Amerike?" Chvali USA aj ked sa snazim podpichnut ho aby im nalozil. Chvali Ghaniho ktory je pre neho lepsi nez Abdulah. Lubo jedol som vela vitaminu C a mam sexualne problemy. Co s tym? pyta sa a ja neviem ako sa mam tvarit, toto by so mnou na Slovensku nepreberal ani najlepsi kamarat. A hovori ze jeho provincia Zabul je nebezpecna, nebezpecna aj pre neho, nemoze z centralneho Zabulu vyjst von lebo Taliban nema rad vzdelancov. Taliban? Fuj! Podporuju ho Pakistanci, su tam Arabi, Čečenci a hlavne Pakistan nam Afgancom neustale hadze polena pod nohy. Keby som vyssiel z centra Zabulu zabiju ma. A Lubo ked budes tu v Afganistane cokolvek, ale cokolvek potrebovat, zariadim. a mysli tym ci nechcem opium. Dnes nie. Postreh IV - boj proti Talibanu Sme antiklericky klub. Sme za slobodu, za vino a whisky prednasa vybornou americkou anglictinou svoju viziu slobody Mahmoud. Potom do mikrofonu poviem par teplych slov ja a obecenstvo aj ked nerozume nic ( okrem Mahmouda) tlieska. " vies tu moj velky priatel ma stryka ministra zahranicnych veci. A ty si nas brat" No a ten velky ma nasledne zdvihne meter nad zem, stisne a bozkava na lice. Sme v podzemnom bare v centre Mazar - e- Sharif, na miestnej diskoteke popijame sampanske a fajcime cigary. Čooo??? No tak upresnim to. Cigary ano, domaci maju šišu a na 100% to nie je čisty tabak. Śampanske je bezalkoholucka malinovka- aj ked to malo korkovy spunt a na preplnenej diskoteke su sami chlapy. 100% panske osadenstvo. Hra živa hudba a ked to Duro s Patom roztocia na parkete zda sa mi ze je zemetrasenie. Domaci v tych talibanskych satkach su nadseni, tlieskaju do rytmu a pridavaju sa. Atmosfera lepsia nez na Ibize. To tu ešte nemali. A o tom je dnesna cesta Afganistanom. Byt prvy znamena aj v cestovani obrovske vyhry.

09

11:06

okt

2014

V dievcenskej skole v Afganistane Viac o krajine

V dievcenskej skole v Afganistane

Aria. Mesto cistych, kultivovanejšich. Adolf Hitler prevzal swastiku, symbol pacifistickych dzinistov a otocil ho. O čistej nadrase hovoria stare indicke gvedy. Vedci tvrdia, ze Árijci prisli k Indusu niekde z Perzie. No a Herat, to je jedno nadherne Perzske mesto. Aspon v roku 330 prnl bolo. Vtedy do neho vpochodoval Alexander Velky a zmenil nazov mesta z Aria na Alexandria. Alexandria Arijcov. Aj ked dnes najčistejšie nie je. No ludia kultivovani su. Alexander sem prisiel po vitaznej bitke nad Dareiom III, pri Gaugamele. Tam som pred 2 rokmi bol, kusok od terajsieho mesta Erbil kt. je zname starou pevnostou - citadelou - na kopci. No a velmi podobna pevnost ( vraj tu bolo uz v 6 str. Prnl) troni aj v centre Heratu. Je 6.00, na Slovensku 3.30 rano a ja pisem tieto riadky. Moje GPS hodinky mi ukazuju, ze o 24 minut svita a to mozeme ocakvat rannu modlitbu. Viem, ze na nu neveriacich "daurov" nepustaju, a rano sa po meste bez ochranky neodporuca chodit,no pokusim sa. V susednom Mashade sa mi to predvcerom vecer podarilo... Vtaciky zacinaju spievat. Milujem vychody a zapady slnka v Strednej Azii. Nikde inde na svete nepocut spev vtacikov tak silne. Spev vtakov pre mna vela znamena. Vidiet ze domaci uz nie su hladni, ze maju dostatok potravy, ze je mier. V Centralnej Afrike vtak zaspieva tak raz a je zastreleny a zjedeny. Tu je to ohromny koncert. Teraz rano to nie je take silne, ale stale lepsie nez salvy z gulometu. Idem. No rano sice svitalo, no slnko sa neukazalo, nedokazalo prebit pieskovu vychricu. Ta je tu v Herate 120 dni v roku. Vraj najkrajsia mešita celeho Afghanistanu ziva prazdnotou. Vcera a dnes som v nej bol 4x a ani raz tam nebolo plno. Pred mesitou vsak rano cvicia muzi. V krajinach ovplyvnenych cinskou kulturou rano vidite cvicit taichi, v Bombai na promenade sa skoro rano cvici joga. No moslimov v ciapockach vidiet robit sklapacky, tak to je sila. Inak som prekvapeny ze tu ide prud. Dole v hoteli nas strazi chlapik s nabitym kalasnikovom a vecer pre istotu dalsieho posadili na nase poschodie. Kazdemu hovorime ze sme tu 3 dni aj ked spime jednu noc. Na vrchu citadely stretavam partiu chlapov z provincie Hilmand, ktora je najvacsia provincia Afghanistanu. Hovoria, ze Herat je bezpecny, ale u nich je to strasne. Susedia z Kandaharom. My ked chceme vyjadrit, ze je nieco tvrde, povieme to je Bronx, ci to je Saigon. No v dnesnej dobe je lepsie hovorit, to je Mogadišo ci to je ale Kandahar. Chlapi mi hovoria, ze ludia vraj nemaju radi noveho prezidenta Ghaniho.je sice Paštu ako oni, no ludia celkovo nemaju radi vladu. Maju radi Taliban. Pestuju mak- Afganistan je najvacsim producentom opia ( z neho sa vyraba aj heroin) na svete - a vlada im to zakazuje. V dedinach vladne mafia a ta spolupracuje s Talibanom. V mestach je to ine, ale vacsina ludi tu zije na dedinach. 49% Afganistanu lezi vo vyske nad 2000m a tie udolia nikdy nikto uplne nezjednotil. Rano severne od mesta navstevujeme hrobku sufiho, ide o druhe najsvatejsie miesto celej krajiny. Strazia ju derviši, ktori v noci objimaju hroby. Popijam s nimi cierny caj a zujem smradlave udene mäso. Potom vidime hrobku Gowhar Šad, nevesty Tamerlana, matku Ulugbega, ktora bola mecenaškou umenia a tak nekompromisnou vladarkou, ze ju museli ked mala 80 rokov zabit. A nasledne jej postavili nadherne mauzoleum, okolo 50 m vysoke naklonene minarety, betonove zatarasy a neuveritelne fotogenicki Afganci vynarajuci sa na roznych dopravnych prostriedkoch z prachu. Modra je dobra, mysli si Afganistan, midre su mešity, burky žien, umelohmotne stolicky aj bicykle, mesto obnovuju a natieraju na modro. Prechadzame hlinenym starym mestom, ktore tu o chvilu nebude lebo ustupi kachlickovym ' palacom" s plechovymi strechami. Navstivine starobylu cisternu- prejdeme sa po jej streche a najkrajsi karavansaraj aky som vo svojom zivote videl. Vstup volny. Mato nam k tomu rozprava nadherne rozpravky a dava veci do suvislosti. Potom zoberiem oranzovy 30 kg BUBO kufior, ktory mi nabalili dievcata z kancelarie, hodim ho na strechu taxiku a vyrazime do dievcenskej skoly. Taliban zakazoval navstevovat dievcatam skolu. Niektore skolacky " odhovarali" kyselinou vyliatou do tvare. Preto dievcenska skola. Vita nas principalka skoly, posadia si nas do riadietelne, ponuknu dzusmi a kolacmi- uz nas cakali- a je to proste velka slavnost. Nechapu, ze za to nic nechceme a ze nie sme žurnalisti ale obycajni ludia, ktori prisli trochu potesit a povzbudit. Herat je jedno nadherne mesto a mam ten naj naj najlepsi pocit. Dnes v Kabule obesili 6 ludi a nam do Kabulu zrusili let. Dobrodruzstvo ako ma byt. Zdravime domov sme totalne ok.

08

14:37

okt

2014

Do recepcie vypalili ranu z protipancierovky - nebezpecenstvo Afganistan, Herat Viac o krajine

Do recepcie vypalili ranu z protipancierovky - nebezpecenstvo Afganistan, Herat

"Z hotela chodte vzdy po deviatej a spat budte uz o stvrtej, pri vstupe vas budu prezerat. Bombove utoky su rano no a potom vecer. My sne byvali v Serene vtedy ked tam bol bombovy utok. Iny hotel v Kabule napadli mudzahedini, do recepcie vypalili ranu z protipancierovky, potom vybehli hore a vsetkych turistov vystrielali," dava mi rady do zivota fotograf Martin, ktory bol minuly rok v Afganistane 2x. "Do Afganistanu sa lahko vchadza, ale tazko odchadza" vyhlasil pred vyse 2300 rokmi Alexander Macedonsky. Dnes tu 80000 ludi nema jednu nohu pre mnozstvo min roztrusenych po krajine. 40% afgancov zije menej ako z 1 dollara na den. Rovnaky pocet je negramotnych, muzi sa doživaju menej ako 50 rokov. Briti aj Sovieti by Alexandrovi prikyvli a urcite aj generali USA, armady, ktorej ucinkovanie v krajine pred par tyzdnami predlzil prezident Ghani. No historia, ktora sa diala na uzemi Afghanistanu je lakava, taha ma to ako prsten Hobitov. Afganistan ma dlho vola, laka, " milašku poood" Tu sa narodil Zoroaster, tu bol domov Muhamada z Gazni o ktorom chyruju v Delhi skazky, tu svoje najkrajsie diela zanechala Tamerlanovska kultura, tu sa uchytil Babur zakladatel silnej Moghulskej dynastie. Afgan je krizovatkou Centralnej Azie a neda sa obist. Z mojej skusenosti viem, ze veci su casto vo svete inak. Ked mate jednoznacny nazor, jednoznacne ste tam neboli. My sme pred 3 hodinami do Afghanistanu vosli. Pisem vam z Alexandrie- Arijcov, z Heratu a verim, ze v nasom pripade sa Alexander Velky mylil. Zatial je to bomba- Ceskoslovensko v roku 1990. Na ulici som si dal cicerovu pochutku s octom a korenim, no nenechali ma to zaplatit. Cena bola sice iba 15 centov, ale o to nejde. Afganci su hrdi a chceli si pocestneho ( to ako mna) uctit. Ved sa nachadzame na Hodvabnej ceste, kde sa dobre mravy buduju starocia.

09

21:45

okt

2013

Afganistan - Kabul a Mazar-e-Sharif Viac o krajine

Afganistan - Kabul a Mazar-e-Sharif

Kabul - ako to mesto opisat? Mesto, ktore bolo v 70 rokoch snom nejedneho hippisaka ani nie vdaka opiu..Dnes je citit, ze to mesto ma vyse 30 rokov opcianskej vojny za sebou a kolko este pred sebou... Rozbombardovane domy sa striedaju s novymi sidlami. Vsetky maju ale jedno spolocne. Vsade su vysoke mury, aby v pripade utoku nezasiahli domacich. Napriklad supermarket nema okna, aby nik nevidel kto tam je. Vsade su kontroly. Najprv prejdes okolo gulometneho hniezda a potom osobna prehliadka. Je jedno ci si biely alebo dlhovusy, ci ides na trhovisko ci do hotela, jedine do mesity netreba...Vsetko je podozrive. Napriek tomuto opisu to vyznieva desne ze? Ale Kabul je kludne mesto, len tych opatreni musi byt viac, ved je hlavne sidlo vsetkeho a vsetkych moznych vojenskych zakladni. Za den mam prehlad v najnovsich trendoch armady.. Pytam sa Ahmeda ako sa mu teraz zije.Ked tu boli sovietske vojska nazyvali sme to okupacia, teraz to nazyvame americka pritomnost. Zatial co rusov sem nik nevolal a cielene vyvrazdovali, amici vyhnali nenavideny Taliban. Ano nemame radi Taliban. Len nam slubili ze bude bezpecne a to nie je medzi mestami. Staci vyjst 40 km za mesto a hrozi vam utok. Ked sa rozpravam s domacimi vnimaju americanov ovela viac pozitivnejsie ako u nas v europe...V Kabule som zazil co je to sialena chudoba. Ved Afganistan sa povazuje za pomaly chudobnejsie ako Somalsko. Uz sa ani nepozastavujes co je to detska praca a ked som videl ako male dieta malo epilepticky zachvat a nik nepomaha..Bezradnost...Zeny v modych burkach zobru...Jedine co je pozitivne ze tie bazare patria medzi zive, plne zivota a trochu optimizmu. Pre mna najexotickejsia cast bol vtaci trh. Na co vtaky? Na jedlo. Vyberiete a hned hlavicka dole. Len vsade sam...Pamiatky sa moc nezachovali, vsetko znicil Taliban, aj baburove zahrady co patrili volakedy medzi najkrajsie znicil... Na druhy den letim do Mazare e Sharif, par kilometrov od uzbeckych hranic. Mesto sa povazuje za najbezpecnejsie vobec a musim povedat ze ani tolko vojakov som nevidel. Mazere je putne miesto vsetkych afgancov a ked som pri hrobke Aliho - afganci veria ze tu je pochovany - tak mozete vidiet vsetky kmene Afganistanu. Ale najvacsi zachovany klenot je BALKH, mesto za cias achamejnovcov a vraj tu vzniklo zoroastrianske nabozentvo. Nasi bubaci pravidelne cestuju do turkmenska a v Merve mozu vidiet krasny podorys greckeho mesta. V Balkhu aj s hradbami, priekopami...Toto ani v grecku neuvidite. Verte mi. Cely den len pamiatka pre vas.Toto raz bude TOP HIT. Pri ceste naspat este jedno trhovisko a hadanka na zaver. Viete kolko ludi sa zmesti do afganskeho auta, ktore by malo oficialne zobrat len 5 ludi? Tu 13. Smer Pakistan

05

19:28

okt

2013

Afganistan - Kabul Viac o krajine

Afganistan - Kabul

Kolko tu budes este sluzit? Som tu dva mesiace a budem este dalsie dva roky...Rozpravam sa s francuzskym legionarom s vysielackou za uchom, tmavymi okuliarami a monituruje teren... Je bodyguar jedneho vyznamneho francuzskeho politika, ktoreho meno som sa nedozvedel a nahodou som ich stretol v mesite. Cely rozhovor sleduju dalsi dvaja.Vdaka nemu su vsade kontroly, americke stroje s afganskou posadkou. V strede mesta tazke obrnene vozidla a okolo nich ruch velkomesta. Vedla sa predavaju kurcata, ovocie, zelenina ako keby tu neboli manevre. Afganci to beru ako sucast zivota, nic sa nedeje a pytaju sa co sa tu uz moze stat. Mesta su ok. Jedine miesta co sa nekontroluju su mesity... Cesta na letisko je dalsia sonda do obranneho postavenia... Pred letiskom bludisko 3 metroveho betonoveho mura a za nim tank, jeden, druhy, prehliadka ako z filmu, len mi piskaju klince v kolene...Samozrejme je to podozrive a vysvetlujem ze to sa neda overit.Pisem ako keby okolo mna lietali gulky...Nie len realitu ktora tu je. Afganistan sa pomaly spamatava z dlhych narocnych bojov ale opatrenia sa stale dodrziavaju i ked tych kontrolnych stanovist je kazdym rokom menej a menej. Cestovat sa da, len treba pocuvat, nacuvat a nerobit hrdinu. Z Kabulu

05

11:17

okt

2013

Afganistan - Herat Viac o krajine

Afganistan - Herat

Herat bolo hlavne mesto timurovskej dynastie. Vacsina z vas urcite bola v Indii a obdivovala pamiatku ako Taj Mahal. Viete ze mugalovska dynastia ma povod v Uzbekistane a mala hlavne mesto v Herate? Stavby co su stare 800 rokov a vdaka obcianskej vojne sa nic neopravuje tak mate pocit ze tu zastal cas. Piatocna mesita sa povazuje za najkrajsi priklad timurovskeho obdobia, hrobka svatca ku ktoremu kazdy afganec si musi ocistit dusu pred putou do Mekky... Caj v starom karavansaraji a rozhovory s miestnymi ci je tento svet peklo alebo raj...Hlinena citadela v strede mesta, velka ako nas bratislavsky hrad...Uzke hlinene ulice a do toho zeny v modrych burkach a deti si pustaju sarkanov, zvuk remeselnikov....Ako keby ste sa vratili v case...Vyse 30 metrove vysoke minarety naklonene tak ako keby sa mali co chvilu zrutit.Nic sa tu neopravuje a dlho nebude...Tesi ma ze si miestny myslia ze som bud iranec alebo turek...Priprava sa podarila, dakujem ze ste ma sem poslali, treba sa nechat zarast a ide to hahaha Smer Kabul. Afganistan je cestovatelsky sen

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste