V roku 2021 bolo oznámené, že Herat bude zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Prehliadku začnite pri Alexandrovej citadele v centre mesta, ktorá je pomenovaná po Alexandrovi Veľkom, ktorý mesto Herát znovuzaložil ako Alexandriu Árijcov. Herát sa inak datuje do čias Avestánu a bol tradične známy svojím vínom, ktoré dnes v meste samozrejme nedostanete.
Herát je mesto- oáza- a tretie najväčšie mesto Afganistanu. Žije tu odhadom 600 000 obyvateľov a slúži ako hlavné mesto provincie Herat, ktorá sa nachádza v úrodnom údolí rieky Hari. Herat slúži ako regionálny uzol na západe krajiny, a jej historické perzské vplyvy mu dali prezývku Malý Irán v Afganistane. Zaujímavé je, že väčšina obyvateľstva nie sú šiíti (ako v Iráne).
Herat, to je ukážka toho, čo dokázala staroveká civilizácia na Hodvábnej ceste medzi Stredným východom a Strednou a Južnou Áziou.
Mesto má množstvo historických pamiatok, no najznámejšími je komplex Mussalla (fotografie nájdete v mojom blogu o Politika a príhody v Afganistane) a masívna Citadela, ktorá je akýmsi symbolom tohto významného mesta.
Herát je najdôležitejšie a najväčšie mesto na západe Afganistanu a nachádza sa 150 kilometrov od hraníc s Iránom (na západ) aj s Turkménskom (na sever). Je to mesto, ktoré prežilo v minulých rokoch mnoho vojen a ozbrojených vpádov. Posledné boje boli proti vojskám Sovietskeho zväzu, USA, a bojovalo sa tu nedávno aj proti Talibanu. Dnes je v meste obrovská, až 70% nezamestnanosť.
Herát je bránou k Iránu, do oblasti Kaspického mora, a kontroluje prístupy k metropole Kábul od severozápadu. Pútnickým miestom v Heráte je náhrobok básnika a filozofa z 11. storočia Ansárího, kde je tiež uchovaný vlas moslimského proroka Muhammada.
V Heráte je tiež hrob jednej z najväčších postáv perzskej poézie Džámího. Mesto postupne ovládlo mnoho dobyvateľov, okrem Alexandra Veľkého aj Džingizchán či Timur. V 16. a 17. storočí bol Herát pod perzskou nadvládou a v roku 1880 sa mesto stalo integrálnou časťou Afganistanu.
O citadele, ktorá vyše dvetisíctristo rokov slúžila ako nedobytný hrad, sa dočítate v mojom blogu: Najvýznamnejšie hrady a pevnosti sveta.
Citadela je najstaršiou budovou mesta položenou na strategickom kopčeku. V roku 1221 ju síce zničili vojská Džingischána, v roku 1380 bola zničená Tamerlánom. No už Timurov syn, Shah Rukh, použil sedemtisíc mužov, aby dal opäť do poriadku múry a opravil všetky škody, ktoré spôsobil jeho otec. Herát sa následne stal srdcom ich obrovského impéria a náležite rozkvital. Musím povedať, že Herát ma uchvátil a moje nadšenie uvidíte na fotografiách.
Práve v Heráte som doniesol charitu do dievčenskej školy. Viac fotografií Herátu a viac informácií nájdete v mojich blogoch o Afganistane.
Ohľadne bezpečnosti si prečítajte informácie pri našom zájazde Afganistan - tu sú náležite aktualizované.
Fotografiu som nafotil na pevnosti v Heráte.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Afganistan
- Mazar -e -Sharif je centrom severu Afganistanu
- Balch - mesto kde sa oženil Alexander Macedónsky
- Charita v dievčenskej škole, Afganistan
- Herát- najkrajšie mesto Afganistanu
- Afganistán - referencia na zájazd
- Taliban a Afganistan
- Gawhar Shah - Herat
- Kábul – hlavné mesto Afganistanu
- Z Iránu do Afganistanu
- Peklo alebol cestovateľský raj- Afganistan
- História Afganistánu je dôvodom prečo
- Ako sa cestuje Afganistanom? Rady cestovateľom
- Lev z Pandžšíru – Massoud
- Práva žien Afganistanu a Taliban
- Západ slnka nad Kábulom
- Bezpečnosť v Afganistane