Fórum

10 príspevkov

30

18:10

jan

2020

Sir Charlie Chaplien a Nestlé Viac o krajine

Sir Charlie Chaplien a Nestlé

Sir Charlie Chaplien a Nestlé Dva celosvetovo známe pojmy, nezlučiteľné len na prvé počutie. Na našom zájazde „ Alpská Päťka“ samozrejme okrem iných vecí zistíte, čo má spoločné svetoznámy komik Charlie Chaplien a korporát Nestlé. Štvrtý deň zájazdu ráno opúšťame hlavné mesto Švajčiarska BERN a vydávame sa smerom na Ženevské Jazero, kde je našou zastávkou malé mestečko VEVEY. Po zastavení autobusu v centre odvážne namierime svoje kroky k najväčšiemu Alpskému jazeru (má až 583 km²). Po pár minútach sa ocitneme na promenáde, ktorá sa ťahá vo VEVEY okolo jazera. Už z diaľky sme zazreli obrovskú vidličku zapichnutú zopár metrov od brehu vo vode. Je to znak korporácie Nestlé. Na pobreží jazera sa nachádza budova, a práve v nej v roku 1866 Henry Nestlé položil základy dnes už svetoznámej korporácie, kde, mimochodom, v roku 1875 Daniel Peter prišiel s nápadom do čokolády pridať sušené mlieko, a tak vznikla prvá mliečna čokoláda na svete. A tu prichádza pointa. Len zopár metrov od už bývalého sídla NESTLÉ je socha Sira Charlie Chaplina. Herec, skladateľ, režisér a producent sa do histórie filmového priemyslu zapísal svojou postavou „tuláka Charlieho“. Vo svojich dielach sa často kriticky vyjadroval k aktuálnym spoločenským problémom. Kritizoval materiálny spôsob života. Po 2. svetovej vojne sa viackrát vyjadroval k prehĺbeniu americko-sovietskej spolupráce, čo viedlo k tomu, že Charlieho Chaplina začala sledovať FBI a postupne (aj pomocou médií a politikov) sa Charlie Chaplin stal „nepriateľom americkej spoločnosti“. Svoje útočisko v roku 1952 našiel práve v mestečku VEVEY, len zopár sto metrov od sídla Nestlé. Dodnes sa vraví, že po mliečnu čokoládu, ktorú mal veľmi rád, si chodil priamo k vtedajšiemu riaditeľovi tejto spoločnosti. Do USA sa vrátil len na pár dní po dlhých dvadsiatich rokoch, kedy sa vnímanie jeho osoby zmenilo a bol ocenený za celoživotné dielo cenou Akadémie, rovnako tak sa mu dostalo cti najdlhšieho „standingovejšn“ v histórii Oscarov (záznam dodnes nájdete aj na YouTube). Práve vďaka BUBO zájazdom si užijete nielen neopakovateľné zážitky, ale dozviete sa aj takéto a iné historické pikošky.

29

19:21

dec

2019

PARK TEORIE RELATIVITY Viac o krajine

PARK TEORIE RELATIVITY

PARK TEORIE RELATIVITY Na zájazde Alpská pätka sme navštívili aj hlavné mesto Švajčiarska Bern. Podľa legendy toto mesto založil Berthold5, ktorý tu zabil medveďa - preto je aj symbol Bernu medveď. Rozloha Bernu je 51,5km² a má niečo okolo 145 tisíc obyvateľov (čiže asi 4 krát menej ako BA). Centrum mesta je na zozname UNESCO. Dlhé roky v Berne pôsobil najznámejší fyzik ľudstva Albert Einstein. Na exkurzii centrom Bernu sme navštívili jeho byt (dnes už múzeum) s veľmi peknou kaviarňou na prízemí, kde si môžete vychutnať napríklad aj EinsteinCake (niečo ako cheesecake). Albert Einstein sa často chodil prechádzať do blízkeho parku Rosengarden. Zrejme aj génius ako on si potreboval pokojným prostredím a vôňou prírody upratať myšlienky v hlave. Kolega Fero Kekely z BUBO mi vravel, aby sme ten park určite navštívili, údajne pochopíme prečo. Po vychutnaní kávičky a koláčika nás čakala teda príjemná 20‒minutová prechádzka cez historické centrum. Cestou sme prešli cez rieku Aare, medvedí park (áno, sú v ňom skutočné medvede) a začali smerovať do mierneho kopca k cieľu Rosengarden. Ako sme stúpali, postupne sa strácal ruch mesta a zväčšovala hustota zelene. O pár minút sme prešli cez kovovú bránu a vstúpili do parku. V parku bolo rušno, bolo tam pomerne veľa ľudí, ale ten ruch sa ako keby strácal a vôbec to nepôsobilo nepríjemne či rušivo. Ba naopak. Ako sme sa prechádzali parkom, videli sme mladý pár ležiaci na deke čítajúc knihu, starších pánov hrať šach, deti kupujúc si zmrzlinu, muža pracujúceho za svojím počítačom sediac na lavičke pod lipou. Všetko to pôsobilo pokojným dojmom, ktorý dopĺňal nádherný výhľad na Bern. Práve pri prechádzke týmto parkom prišiel Albert Einstein na svoju geniálnu teóriu relativity E=mc². Sedel tu na jednej z mnohých lavičiek a rovnako ako ľudia dnes si tu vychutnával netypický pokoj a zvláštnu atmosféru tohto nádherného parku. Fero mal pravdu: Rosengarden park stojí za návštevu! Navštívte ho aj vy... nikdy neviete na čo prídete.

25

21:01

júl

2019

BUBO V CERNE! Viac o krajine

BUBO V CERNE!

BUBO V CERNE! BUBO PO PRVÝKRÁT V CERNE ! Dnes ráno sme vyrazili z hlavného mesta Švajčiarska BERNU smerom na Ženevské jazero. Po ceste sme navštívili nádherné mestečká VEVEY a MOUNTREX, ktoré pre svoju špecifickú atmosféru vyhľadávali mnohé známe osobnosti. Obed sme sa rozhodli stráviť v najkrajšej dedinke Francúzska YVOIR, kde sa nachádzajú dve Michelinské reštaurácie a rôzne druhy tunajšieho streedfoodu, ako napríklad výborné palacinkárne alebo bagetárne. Čakala nás už len cesta do krásneho mesta ANNECY, ktorá vedie blízko Ženevy. Pre klientov sme si pripravili malé neočakávané prekvapenie: Zastávku v medzinárodnom vedeckom centre CERN. CERN je známy nie len v kruhoch vedcov, ale v jeho prostredí sa odohráva mnoho románov, detektívok, známych filmov a seriálov. Na parkovisku v CERNE nás už čakal náš sprievodca Michal (SLOVÁK!), ktorý tu pracuje. Vysvetlil nám, čo vlastne CERN je, a čomu sa tu on osobne venuje. Michal nás zobral do oddelenia MIKROKOZMOS, kde je mini EXHIBÍCIA CERNU a jeho prístrojov určená pre verejnosť. Videli sme tam rôzne časti detektorov, meracích prístrojov, výpočtovej techniky, ale aj špeciálne komory, ktoré vyzerali ako vesmírne lode. Michal nám dôkladne popísal načo dané prístroje slúžia. Aj pre človeka, čo nie je vo fyzike ako doma, je návšteva CERNU veľká udalosť. Nie je predsa bežné, že sa dotknete detektoru ATLAS a slovenský vedec vám rozpráva zaujímavosti o výskume na tomto prístroji. Je to možné, len ak ste na zájazde s BUBO! Po perfektnej exkurzii sme sa poďakovali nášmu sprievodcovi/vedcovi Michalovi a vydali sa smerom do ANNECY.  

24

21:44

júl

2019

Slovenská stopa na EIGER-I Viac o krajine

Slovenská stopa na EIGER-I

Slovenská stopa na EIGER-I V tretí deň zájazdu Alpská päťka sme vyrazili z mesta Luzern do horskej oblasti Grindelwald. Toto mestečko je známe tým, že je pod legendárnou severnou stenou hory EIGRA. NORTHWAND, ako je prezývaná, má 1800 metrov a tvorili sa na nej dejiny horolezectva. Odkedy sa lezenie pokladá za určitý druh športu a výzvy, tak NORTHWAND priťahoval mnohých dobrodruhov, a pre mnohých to skončilo tragicky. Dokonca Švajčiarska vláda na isté obdobie zakázala športovú(lezeckú) činnosť na severnej stene EIGRA. Až v roku 1938 sa dvojici Nemcov a dvojici Rakúšanov podarilo zdolať túto legendárnu stenu. Nemecko v tej dobe toto spojenie politicky prezentovalo ako "spolu dokážeme to, čo iní nie". Po príchode do Grindewald sme zaparkovali prakticky pod spomínanou nádhernou stenou EIGRA. Pohľad na tento obrovský masív vás očarí hneď v prvom okamihu. Ihneď pochopíte jej priliehavý názov: EIGER teda OBOR. Málokto vie, že na tejto hore máme aj slovenskú stopu. Kontroverzný slovenský horolezec Pavol Pochylý, prezývaný "Pavúk", v roku 1983 vyliezol zimný sólo výstup (bez lana a sám). Dodnes je táto jeho cesta prezývaná "POCHYLY ROUT" a je považovaná za jednu z najťažších na NORHTWAND. Bol to obdivuhodný výkon nášho rodáka, s ohľadom na danú dobu a dostupný horolezecký materiál. Po krátkej prehliadke mestečka Grindelwalde a ochutnávke miestnej špeciality FOUNDE sme vedľa reštaurácie objavili horolezecké múzeum. Neváhali sme s jeho návštevou. V múzeu sa nachádzal aj archív prvovýstupov. Nedočkavo sme v ňom začali listovať poháňaní zvedavosťou, či nájdeme zmienku o "Pavúkovi". A bolo to tam : "PAVOL POCHYLÝ P SVK ROUTE", strana 33. Všetkých nás zahriala pri srdci stopa nášho rodáka na mieste, kde sa doslova písali dejiny horolezectva. Pred odchodom sme pod NORTHWAND vytvorili posledné fotky a vydali sa do hlavného mesta Švajčiarska, BERN. Tentokrát po stopách najvýznamnejšieho fyzika v dejinách ľudstva ALBERTA EINSTEINA.  

11

19:35

jún

2019

Keď počasie na vrchole praje Viac o krajine

Keď počasie na vrchole praje

Keď počasie na vrchole praje BUBO v buse, bus vo vlaku, vlak v tuneli. Deň pred takouto kombináciou sme sa počas zájazdu Alpská päťka ubytovali vo švajčiarskom Täshe, kde sme ako v jedinej z našich alpských destinácií strávili dve noci. Padlo nám to ozaj vhod, hotel mal k dispozícii wellness zdarma - bazén, sauna, vírivka. Všetci sme sa tešili na ten druhý deň, napäto sme sledovali vývoj počasia, tri rôzne mobilné aplikácie, meteoradar.. Priali sme si slnko. Dôvod bol prostý, chceli sme uvidieť na vlastné oči najvyššie vrchy celých Álp. Ráno sme vstali, obloha bez jediného obláčika. Na vlakovej stanici v Täsh sme ochutnali prvý pohľad, obrazová panoráma nad hlavami v tvare kruhu, presne to, čo človek v napätí očakáva “tam hore”. Vytešení sme nabehli na vlak do Zermattu a prešli pár krokov k druhej stanici, tej podstatnejšej - Gornergratbahn. Pri svojej nadmorskej výške 3135 m.n.m. je to najvyššie položená stanica zubačky v celej Európe, s výhľadmi na Dufourspitze (Monte Rosa), Malý Matterhorn, Veľký Matterhorn a dva najväčšie alpské ľadovce - Gornergletscher a Grenzgletscher. Pohľad bol neskutočný - 360º navôkol najvyšším alpským vrchom. Lezecký orgazmus. Ľudí tam veľa nebolo, ceny suvenírov a občerstvenia boli na švajčiarske pomery veľmi prijateľné, sneh všade naokolo a my v krátkych BUBO tričkách. Kto na vysoké hory nie je zvyknutý, cíti aj fyzicky nalezené výškové metre. Cena samotnej lanovky nie je nízka, ale stojí to za to, ľutovať môžete iba ak nepôjdete. Ja som sa na vrchole rozplakala. Od radosti. A to sa považujem za celkom skúsenú “horalku”.  

03

20:04

jún

2019

Prvý alpský výstup Viac o krajine

Prvý alpský výstup

Prvý alpský výstup Na zájazde Alpská päťka sme začali, ako inak - netradične. Človek by čakal, že sa budeme presúvať výškovými metrami nahor, my sme začali klesaním ku najväčším európskym vodopádom. Rýnske vodopády sú 23m vysoké, 150m široké a ich prietok vody má v lete asi 600m³ za sekundu. Práve vďaka ich prietoku sú považované za tie najväčšie. K vodopádom sme zišli až úplne dolu, pod ne, kde ich silu cítiť najviac - pri týchto slnečných, horúcich dňoch to padlo všetkým Bubákom vhod - voda špliechala všade naokolo, vrátane nás! Po rannom zážitku sme sa presunuli do neďalekého Zürichu a Luzernu - naše ďalšie dnešné naj. Zürich je považovaný za jedno z najlepších miest celkovej kvality života, Luzern je považovaný za jedno z 10tich najkrajších miest v Európe. Práve v Luzerne sme sa po pozretí najznámejších drevených mostov prešli s veľkou časťou skupiny smerom k Luzernianskym hradbám, ktoré sa vynímajú nad historickou časťou mesta. Na výstrahu odhadovaného počtu schodov (1000!) k najhlavnejšej “mužíčkovej” vežičke sme sa vykašľali a spravili sme dobre - iba cca 300 schodov až na samý vrchol veže nám stálo za ten nádherný pohľad na celý Luzern. “Prvý alpský výstup” je teda za nami a zajtra, hor sa na prvé európske “štvortisícovky”!  

01

06:24

aug

2018

Všetko najlepšie ŠVAJČIARSKO! Viac o krajine

Všetko najlepšie ŠVAJČIARSKO!

Všetko najlepšie ŠVAJČIARSKO! Starý príbeh o Svätoplukových prútoch pozná azda každý z nás. Mocný veľkomoravský panovník si zavolal svojich synov a dal im polámať zväzok prútov. Ani jeden zo synov prúty nezlomil. Keď mali zlomiť len jeden prút samostatne, nerobilo im to najmenší problém. Tento príbeh, ktorý poznali už v časoch Byzantskej ríše, by sa dal použiť aj pri vysvetlení vzniku Švajčiarska. Dnes je to presne 727 rokov, keď sa 1. augusta 1291 rozhodli spojiť prvé tri prúty, ktoré položili základy federácie – kantóny Uri, Schwyz a Unterwalden (dnešný Obwalden a Nidwalden). Dôvod bol jednoduchý. Byť spoločne silnejší, pevnejší. Presne ako prúty z príbehu. Myšlienku postupne pochopili aj ďalší, Zürich, Luzern, Bern, Bazilej... a zväzok prútov mocnel. Dokonca, nedokázali ho zlomiť ani mocní Habsburgovci. Robilo by im problém zmocniť sa týchto miest, ak by nedržali spolu? Praskali by rad za radom. No to sa nestalo a federácia, ktorá si sľúbila pomoc, Habsburgovcom odolala. Dnes má Švajčiarsko 23 týchto prútov – 23 kantónov, ktoré síce hovoria štyrmi rozdielnymi jazykmi (stáva sa, že medzi sebou musia hovoriť anglicky), ale sú dôkazom, že rozdielne jazyky i niekedy rozdielne pohľady na vec nemusia byť prekážkou v úspešnom fungovaní spoločného štátu. Horská federácia je síce menšia než naše Slovensko, no čo sa týka bohatstva na jedného obyvateľa, patrí medzi svetovú špičku a v exporte sa táto malá alpská zem dostáva medzi TOP 20 krajín sveta. Avšak, neďaleko nej rastie vážna konkurencia. Už aj tu sa na alpských pasienkoch postupne šepká, že pod Tatrami vzniká druhé Švajčiarsko. Na jeho dátum vzniku si však ešte budeme musieť chvíľu počkať. 

F

František "Fefe" Kekely z BUBO

09

00:07

jún

2018

Najkrajšie miesta Álp s BUBO Viac o krajine

Najkrajšie miesta Álp s BUBO

Najkrajšie miesta Álp s BUBO Alpy ponúkajú tisíce úžasných miest. Nepreháňam ani len trochu. Azda každý vrchol (a len tých sa tam nájdu tisíce), stena, hrebeň, ľadovec, vodopád, jazero, alpská dolina... vám vedia poskytnúť absolútne jedinečný pohľad. Bavíme sa predsa o pohorí, ktoré je 4-krát väčšie než naša krajina. Zo všetkých tých nádherných miest, ktoré sú v tomto horskom kráľovstve ukryté, sa pokúsim vybrať aspoň zopár tých, ktoré vyrážajú ľuďom dych najviac a ktoré máte možnosť navštíviť aj na našom zájazde Alpská päťka. Za krásou netreba vždy cestovať na druhý koniec sveta. ;) Najkrajšia alpská panoráma na slávne trio – Jungfrau, Mönch, Eiger „Najkrajšie Alpy s najkrajšou alpskou scenériou.“ To bola prvá veta, ktorú som o mestečku Grindelwald a jeho okolitých horách ešte ako malý chlapec počul. Grindelwald nájdete v Bernských alpách v regióne s názvom Jungrafrau (kantón hlavného mesta Bern). Pre tých, ktorých sa netrápili s nemčinou, tak Jungfrau znamená v preklade „panna.“ Presne tak sa volá najvyššia hora tejto oblasti, s výškou cez 4150 metrov. Jej dlhoročnými susedmi sú ďalšie známe alpské legendy: Mönch (v preklade Mních) a azda ten najslávnejší z tejto slávnej trojice – Eiger, so svojou legendárnou takmer zvislou 1,8 kilometrovou severnou stenou. Mimochodom, Švajčiari vo výške takmer 2 900 m.n.m. túto horu prevŕtali a spravili tam železnicu so železničnou stanicou. Vo výške takmer 2900 m! Priamo cez Eiger! Práve toto horské trio – Eiger, Mönch, Jungfrau – nám spolu vytvára vraj tú najkrajšiu scenériu, akú v Alpách môžete nájsť. Stačí sa len trochu vyviesť lanovkou Männlichen, ktorá ide z Grindelwaldu, a najkrajšia panoráma so slávnou alpskou trojkou bude celá pred vami. Výhľad z najvyššej hory Európy Mont Blanc snáď ani netreba predstavovať. S takmer 4 810 metrami najvyššia hora Álp a, ak nepatríte k fanúšikom „európskeho Kaukazu“ (a to ja nepatrím), tak i najvyššia hora celej Európy. Už len to stačí, aby bola veľkým lákadlom. Veď kto by si nechcel pozrieť najvyššiu horu? No nám len pohľad zdola na krásny a vždy zasnežený vrchol Mont Blancu (v preklade Biela hora) nestačí. Z olympijského mestečka Chamonix-Mont-Blanc, v ktorom pôsobil aj Milan Rastislav Štefánik, sa vyvezieme na samotný masív Mont Blanc, presnejšie na vrchol Aiguille du Midi, do výšky 3842 m.n.m. Zoberie nás tam najstrmšia lanovka sveta. Teda už samotná cesta popri takzvaných Chamonských ihlách (ostré skalné špice/vrcholy) je naozaj veľkým zážitkom. Najvyšší bod Európy máme z tejto nadmorskej výšky na dosah. Teda, aspoň to tak vyzerá. :) V okolí sa nám ponúka nádherný pohľad na francúzske, talianske i švajčiarske Alpy. Ak je pekne, vidíme až na samotný Matterhorn/ Monte Cervino (o ktorom bude nasledujúca kapitola). Žiadny Paríž či Francúzska riviéra, ale Mont Blanc a jeho okolie sú dôvodmi, prečo si mnohí z nás zamilovali Francúzsko. Najkrajšia hora sveta a dych berúcich 360 stupňov medzi obrami Ak by sme robili prieskum, ktorá hora je podľa ľudí v Alpách najkrajšia, víťaz je už vopred jednoznačný. Matterhon (alebo taliansky Monte Cervino) je podľa mnohých nie len najkrajšou Álp, ale i tou najkrajšou horou sveta. Latku nastavil naozaj veľmi, veľmi vysoko. Ohnutý zub, ktorý sa osamostatnene týči nad mestečkom Zermatt, vie vyraziť dych aj tým, ktorí už pod ním stáli mnohokrát (hovorím z vlastných skúseností). Z Zermattu chodí do výšky vyše 3000 m.n.m., na miesto zvané Gornergrat, najstaršia elektrická zubačka sveta. Keď ňou idete, len ťažko si predstaviť, že to tu jazdilo už na konci 19. storočia. Vážne. V Alpách neexistuje miesto, z ktorého by ste mali lepší 360 stupňový výhľad, než je práve Gornegrat. Na jednej strane Matterhorn – najkrajšia hora Álp a sveta. Otočíte hlavou len trochu doľava a vidíte Malý Matterhorn, následne štvortisícovky Breithorn a Liskamm (4. najvyššia hora Álp). Ďalší v poradí je masív Monte Rosa, alebo iný názov: Dufourspitze, ktorý je najvyššou horou Švajčiarska a druhou najvyššou Álp. Pod ňou prechádza 12km dlhý ľadovcový systém Gorner, ktorý je 2. najväčším v celých Alpách. A točiť sa môžete ďalej. Dom – tretia najvyššia hora Álp. Weisshorn... Celkovo vás tu čaká až 29 štvortisícoviek. A pritom tu len stojíte na jednom mieste. :) Rozprávka Berchtesgadenu Nemecko nemá ani jeden vrch, ktorý by dosiahol hranicu 3000 m.n.m. Napriek tomu ich Alpy patria medzi moje najobľúbenejšie a rovnako vždy obstoja aj u ľudí. Oblasť Berchtesgadenu je doslova alpskou rozprávkou! Väčšinu ľudí tam skôr priláka história nacistického Nemecka, ktorá sa do tohto regiónu zapísala. Berchtesgaden si zamiloval aj sám Adolf Hitler a ďalší poprední nacisti, ktorí si tu spravili svoje sídla. Najväčším, stále stojacim lákadlom je však Hitlerova horská chata Kehlsteinhaus, alebo ešte známejší názov tejto budovy – Orlie hniezdo, ktorá sa pozerá na túto krajinu z výšky vyše 1 800 m.n.m. Môžete si tu tak vychutnávať rovnaký výhľad, aký si vychutnával aj samotný führer. Najradšej mám pohľad smerom na Königssee (Kráľovské jazero) a pri ňom stojaci vrch Watzmann, ktorý je s výškou cez 2 700 m.n.m. treťou najväčšou horou v celom Nemecku. Aj keď s touto výškou medzi ostatnými alpskými horami rozhodne nijako nevyniká, vďaka svojmu tvaru patrí medzi najkrajšie hory, aké sa dajú v tomto 1 200 km dlhom horskom kráľovstve nájsť. :) 

F

František Kekely, BUBO

10

15:18

jún

2017

Prví "Bubáci" zdolali alpskú päťku Viac o krajine

Prví "Bubáci" zdolali alpskú päťku

Prví "Bubáci" zdolali alpskú päťku Prvý jún a prvá BUBO výprava štartuje na úplne nový zájazd "Alpská päťka." Za osem dní sme prešli 2600 km naprieč rakúskymi, nemeckými, švajčiarskymi, lichtenštajnskými a francúzskymi Alpami. Nehovoriac o ďalšom čísle v kilometroch, týkajúceho sa výškových prevýšení. Nie, nebolo to len o naozaj nezabudnuteľných, najvyšších horách starého kontinentu (samozrejme, ak nerátame Kaukaz). Cestou sme navštívili Zürich, najväčšie mesto Švajčiarska, ktoré nám však so svojou pokojnou atmosférou pripomínalo skôr nejaké menšie, romantické mestečko na okraji veľkého Zürišského jazera. Za ním nám už dotvárali scenériu zasnežené vrcholy Álp, ku ktorým smerujeme. Skrz centrom mesta tečúca rieka Limmat, popri ktorej sa týčia veže chrámov Grossmünster, St. Peter a Fraumünster, tvoria spolu neodolateľné lákadlo pre každého fotografa. Tu, na brehu rieky a neďaleko jazera, sme ochutnali naše prvé fondue – nad ohňom roztavený syr, v ktorom si na dlhej, špeciálnej vidličke máčate chutné pečivo. Nemohli sme vynechať dom, v ktorom žil Lenin (Viete, že mnoho miestnych ani o ňom nevie?) či kabaret Voltaire, kde vznikol umelecký štýl dadaizmus. Kúsok od Zürichu sa nachádza ďalšie švajčiarske mesto, ktoré podľa mnohých svojou krásou prekonáva i svojho väčšieho suseda (a ten má latku naozaj vysoko) - Luzern. Veľký lev, vytesaný na počesť švajčiarskych gardistov do skaly, drevené, stredoveké mostíky ponad rieku Reuss a do toho nádherný vrch Pilatus, stojaci nad mestom. „Ono je to naozaj ešte krajšie ako v tom Zürichu,“ šuškajú si medzi sebou pri Vierwaldstattskom (Luzernianskom) jazere ľudia. Niekedy sa toto miesto radí i na zoznam 10 najkrajších miest sveta. V hlavnom meste Bern nás zas okrem chutnej večere v centre a švajčiarskeho parlamentu čaká stredoveký orloj Zytglogge, gotická katedrála Berner Münster s vyše 100 metrovou vežou – najvyššia vo Švajčiarsku, dom Alberta Einsteina i medvedí park s niekoľkými hnedými fešákmi, ktorý má mesto už od 16. storočia (medveď je i symbolom mesta). No, a čo by to bolo za Švajčiarsko, ak by sme vynechali Grindewald, pre mnohých vraj najkrajšia časť Álp, kde sa na severnej stene vrchu Eiger písala v 19. storočí história horolezectva. Alebo sa nepreviesť najstaršou elektrickou zubačkou z konca 19. storočia do výšky nad 3 000 m. n. m. na vrch Gornergrat, neďaleko slávneho Matterhornu, ktorý je so svojím jedinečným tvarom symbolom švajčiarskych Álp i samotného Švajčiarska. Z poslednej zástavky zubačky si môžete okrem Matterhornu a ďalších 27 štvortisícoviek vyfotografovať aj najvyšší vrch Švajčiarka a druhý najvyšší vrch v Alpách – Dufourspitze, a k tomu všetkému zopár nádherných ľadovcov priamo pod vami. Chaplin, Dostojevskij, Freddie Mercury, nobelový spisovateľ Sienkiewicz a mnohým ďalším známym osobnostiam učarovalo najväčšie alpské jazero – Ženevské. Tu, na hraniciach Švajčiarska a Francúzska, v prímorskej atmosfére, sme si prešli pobrežné mestečká a dedinky, vrátane najkrajšej dediny Francúzska – Yvoire. Spolu s nami tu bola i slávna ruská tenistka Šarapovová, ktorá si nadšene fotografovala stredoveké uličky i miestny zámok tejto rozprávkovej dedinky. A my sme samozrejme fotili s ňou. Ideálne miesto, kde si dať obed. Pre našich prvoturistov sme pripravili i niekoľko prekvapení mimo program. Zastavali sme sa pri hrade Chillon, o ktorom sa hovorí, že je najkrajší vo Švajčiarsku a taktiež sme odbehli do neďalekej Ženevy. A večer ďalšia alpská syrová pochúťka – raclette, vo francúzskom mestečku Annecy, ktoré prezývajú aj "perla", či "Benátky Álp." A čo by to bol za alpský trip neskúsiť vidieť najvyšší vrch Európy - Mont Blanc (4 808 m. n. m.). A nie len to. S lanovkou s najvyšším prevýšením na svete, ktorá si i 20 rokov držala prvenstvo ako lanovka v najvyššej nadmorskej výške, sme sa vyviezli do výšky 3 800 m. n. m., tesne pod vrchol Aiguille du Midi. Ten je súčasťou horského masívu Mont Blanc a najvyšší bod Európy je odtiaľ už čo by kameňom dohodil (dobre, jemne teraz preháňam, hodiť by ste museli asi párkrát). Ak vám to neprekazí počasie, máte ho ako na dlani. Pozreli sme si jeden z najmenších štátov sveta – Lichtenštajnské kniežatstvo, kde sme si okrem iného porozprávali, prečo nás tak dlho odmietalo uznať ako samostatnú krajiny. Okrem hlavného mesta Lichtenštajnska (Vaduz) sme nevynechali ani hlavné mesto Tirolska a rakúskych Álp - Innsbruck, kde sme pár metrov od Zlatej strechy (symbol mesta) vyskúšali pri dobrom pivku ďalšiu horskú špecialitu – Käsespätzle, múčne halušky so syrom. Pre mňa osobne najväčšia alpská delikatesa. Tu, pod slávnymi skokanskými mostíkmi, sme strávili i poslednú noc. Nasledujúci deň, 8. júna, keď sa historicky prvá výprava už vracala domov, sme si ešte stihli obzrieť na juhu Bavorska Hitlerovo Orlie hniezdo. Horská chata, ktorú dostal Führer k svojim 50. narodeninám. Štýlový, bronzový výťah nahor, mramorový krb, ktorý dostal Hitler od Mussoliniho, a pri ktorom si niektorí vychutnali posledný obed na zájazde... no najmä nádherné prostredie okolitých bavorských Álp. Pekná a zaujímavá bodka na záver. „Tak, prví Bubáci to teda dali,“ zaznelo na konci v našom novom minibuse. Ďalší to snáď dajú už čoskoro. -:)  

F

František "Fefe" Kekely z BUBO

25

09:50

máj

2005

Novinky a vikend a Galapagy a choroby na cestach Viac o krajine

Novinky a vikend a Galapagy a choroby na cestach

Uz som spat zo Svajciarska a zdravim vsetkych nasich skvelych sprievodcov, s ktorymi som prezil jeden z najlepsich vikendov v mojom zivote. BUBO cup Peto opisal vynikajuco. GPS hladanie pokladov s 10 GPS pristrojmi Garmin v hustom lese nikto z nas nezabudne. A na Palov gulas z diviny taktiez. Sme vsetci pripraveni na sezonu sluzit nasim klientom a budeme este lepsi ako v minulosti! Mary, lekarov mam na starosti v BUBO ja, kedze som medicinu vystudoval a mam najviac praxe. Som zodpovedny za to, aby ani jeden nas klient nedostal ziadnu tropicku chorobu. Peter, na Galapagy BUBO ide - v BUBO vyhladavaci si vytukaj prosim Ekvador- odchadzame na Mikulasa. Konstatujem, ze na Slovensku je krasne, vo Svajciarsku prsi, billboardy s heslami proti EU a rozoberaju sa predcasne volby v Nemecku. Syry vsak vyborne nadalej. V juni v BUBO pripravujeme konkurz na novych sprievodcov.

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste