Fórum

3 príspevky

24

07:49

nov

2020

Ostrov vanilky a muškátového orechu Viac o krajine

Ostrov vanilky a muškátového orechu

Ostrov vanilky a muškátového orechu Z Arusha prelietame okolo slávneho Kilimanjára na ostrov, ktorý je súčasťou Tanzánie. Tento ostrov pri pobreží Afriky obmývaný Indickým oceánom bol kolonizovaný už od 10. storočia Arabmi. Pre Európu ho objavil známy portugalský moreplavec Vasco de Gamma. V období medzi rokmi 1503-1698 sa dostal pod nadvládu Portugalcov, ktorí ho stratili v roku 1698, keď ho získal Ománsky sultán. Od 19. storočia bol ostrov neslávne známy obchodom s otrokmi, pričom každý rok bolo z tadiaľto vyexportovaných vyše 50 000 otrokov. 24.4.1964 sa po získaní nezávislosti spojil Zanbibar s Tanganikou a vznikol nový štát Tanzánia. V roku 1985 začal program hospodárskej obnovy a ostrovy Zanzibar a Pemba získali rozšírenú autonómiu s vlastnou správou, a tak je tomu až dodnes. Na tento ostrov sa vydávame po aktívnej časti zájazdu strávenej na safari v Keni a Tanzánii, aby sme si tu oddýchli, načerpali vitamín D3 a odchádzali zrelaxovaní domov. No mnoho ľudí chodí na Zanzibar iba oddychovať a uchádza im tak krása národných parkov a rezervácií na pevnine. No Zanzibar nie je iba na leňošenie. Tí aktívni sa môžu vydať spoznať hlavné mesto Stone Town, kde navštívime zaujímavé historické budovy, vrátane múzea otroctva, tržnice s ovocím, zeleninou, rybami a v neposlednom rade koreninami. Nenecháme si ujsť ani dom, kde vyrastal Freddy Mercury. Predtým však zavítame na koreninovú záhradu, kde si ukážeme, ako rastú všemožné koreniny a ovocie, ktoré bežne u nás nekúpite. Viete ako rastie vanilka, škorica, kardamon, čierne korenie alebo muškátový oriešok, na ktorom tak zbohatol Ománsky sultán? To všetko si vysvetlíme počas zaujímavej prehliadky, ktorú zakončíme tradičným swahilským obedom. Na tie chute nezabudnete. Pre aktívnejších je tu možnosť navštíviť Prison Island, ostrov na ktorom je rozmnožovacie centrum korytnačiek, ktoré sem boli darované so Seychelských ostrovov. Ďalším výletom je návšteva posledného pôvodného kusu zanzibarského pralesa - JOZANI. Okrem nádherného lesa mahagónovníkov tu nájdete aj opice - guerézy červené, zanzibarský poddruh. Tieto opice nenájdete nikde inde na svete, ani v žiadnej ZOO alebo súkromnej zbierke. Príjemná prechádzka mangovovými porastami, ktorú si spestríme návštevou záhrady plnej motýľov. No na svoje si prídu aj priaznivci šnorchlovania a potápania, alebo už máte dosť a chcete si užiť all inclusive relax v jednom zo špičkových rezortov? Záver tohto zájazdu si zamilujete.

29

23:21

dec

2019

Šnorchlovanie na Nungwi Viac o krajine

Šnorchlovanie na Nungwi

Šnorchlovanie na Nungwi Zanzibar je miestom mnohých dovoleniek. BUBO sem robí zájazdy už vyše desať rokov. Jedným z ikonických miest tohto malého ostrova v Indickom oceáne je aj severný cíp ostrova, Nungwi a jeho Nungwi beach. Biela piesočná pláž priam láka ľahnúť si na lehátko alebo si zaplávať v poludňajšej horúčave. Lenže najkrajšia je skoro ráno, lebo v tom čase, ešte pred deviatou tu nájdete len bežcov, potápačov a plavcov. Pár miestnych nakladá kyslíkové bomby na člny. Ideálny čas na šnorchlovanie je tu odliv. Zaplávate si ďalej od brehu, ale na dno vidíte veľmi dobre. Morské hviezdice mnohých farieb, drobné rybičky všakovakých tvarov, dá sa tu stráviť celé dopoludnie. Podvečer pláž kypí ľuďmi. Všetci chcú vidieť západ slnka. Všetci chcú večeru na piesku. Hotový luxus. Pláž utícha niečo po deviatej hodine večer a zasa ožíva s prvými bežcami. Foto: Autor, GOPRO Hero 6 Black

17

14:12

dec

2019

Street food festival vo Forodhani parku Viac o krajine

Street food festival vo Forodhani parku

Street food festival vo Forodhani parku Slnko už zapadlo. More je pokojné, a v Stone Town na Zanzibare sa pomaly rozsvecujú pouličné svetlá. Promenáda Forodhani sa plní ľuďmi. V parku je veľa stánkov. Majitelia pomaly zažínajú grily a platne na pečenie. Lisy na cukrovú trstinu sú pripravené, aby okolo chodiacim turistom spríjemnili teplý zanzibarský večer sladkým džúsom. Kuracie krídelká, pečene, špekačky, ryby na drievku.. všetko je pripravené nasýtiť hladné krky. Zanzibarské pochúťky sú jedinečné, veď kto napríklad máva ako tradičné raňajky upečenú rybu a sladké pečivo, ktoré chuťovo pripomína palacinky? Začína noc. Všade plno svetla a námestie Forodhani Park sa preplňuje, deti sa hrajú na preliezkach, ľudia v skupinkách pijú pivo alebo sa len rozprávajú. Vzduchom sa nesie vôňa exotických korenín, pouličného jedla a ľúbezná zanzibarská hudba. Už len nasiaknuť atmosféru a užiť si zážitok.

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste