Moderné technológie pomáhajú v rôznych aspektoch nášho života. Vedci študujúci veľryby si prispôsobili program rozoznávania tvárí pre potreby odlišovania tvaru a špeciálnych znakov na chvostoch veľrýb a plutvonožcov, kam patria tulene a uškatce. Vďaka tomuto programu dokážu podľa fotografií chvostov veľrýb identifikovať konkrétne jedince a spolu so súradnicami, kde boli odfotené, ich vedia sledovať po svete.
Jeden takto sledovaný samec vráskavca dlhoplutvého (známy ako keporkak) má tak zaznamenanú rekordnú trasu. Bol pozorovaný pri pobreží Kolumbie a o niekoľko mesiacov neskôr pri pobreží Zanzibaru. Musel tak preplávať minimálne 13.000 kilometrov. Vedci sa zatiaľ len dohadujú, čo ho mohlo dostať tak ďaleko mimo svoje bežné územie, nakoľko tento druh sa často zdržiava vo svojom „bazéne“. Sú rozdelené na rôzne populácie, ktoré sa medzi sebou nekrížia a nie sú známe prípady prechádzania z Pacifiku do Indického oceánu. V tomto prípade server happywhale.com odhalil takýto unikát.
Aj BUBO klienti môžu prispieť k podobnému výskumu. Stačí, ak máte kvalitne odfotený chvost veľryby so súradnicami (alebo aspoň konkrétnym miestom). Tento obrázok nahráte do systému servera a počkáte, kým (a či) vedci budú vedieť jednotlivca identifikovať. Pokiaľ áno a bola už veľryba zaznamenaná aj inde, môžete sledovať jej trasu, kadiaľ migruje. Každá veľryba má jedinečný chvost, či už je to kresba alebo tvar, a rôzne poškodenia. Toto pomáha práve pri identifikácii. Vaše fotky tak môžu prispieť k vedeckému výskumu, ktorý priamo súvisí s ochranou. Čím lepšie ich budeme poznať a budeme im rozumieť, tým efektívnejší môže byť program na ochranu.
Ak by ste chceli vidieť veľryby a hľadáte to správne miesto, prečítajte alebo si vypočujte náš blog - TOP 10: Najlepšie miesta na pozorovanie veľrýb.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO