BUBO klienti sa ocitajú na rôznych miestach a tým pádom aj na rôznych, exotických plážach. Ak sa chodíte ráno prechádzať na pláže, stretávate sa s rôznymi, vyplavenými živočíchmi. Ak natrafíte na modrý „balónik“ nepravidelného tvaru s vlásčitými chápadlami, našli ste fascinujúceho tvora. Mechúrnatka po slovensky, anglicky Portuguese man o' war a Physalia physalis odborne. Pripomína medúzu a väčšina ľudí ju za ňu považuje celé stáročia.
Dnešní zoológovia ale postupne prichádzajú na nové, fascinujúce poznatky. Pred sto rokmi bola považovaná za medúzu, neskôr sa zistilo, že to je „zhluk“ štyroch rôzne špecializovaných jedincov. Každý z nich má na starosti inú úlohu a spolu fungujú a profitujú z takéhoto spolužitia. V roku 2024 tím vedcov sekvenoval genómy 151 jedincov z rôznych oceánov. Zistenia boli skutočne prekvapivé. Nielen, že tento syfonofór je kololniálny masožravý živočích so špecializovanými jednotkami – zooidmi, ale dokonca tieto synofóny nie sú jedného druhu a v každom oceáne žije samostatná populácia a dokonca subpopulácie. V blízkej dobe sa tak pravdepodobne objavia informácie o nových odborných názvoch a táto krásna (ne)medúza bude zaradená do viacerých samostatných druhov, pravdepodobne štyroch. V tomto momente nie je známe, prečo sa medzi sebou nekrížia, prípadne, čo im v tom bráni.
Syfonofóry sú celkovo fascinujúce tvory. Jednotlivé zooidy v kolónii sú tvorené evolučne zmenenými polypy, alebo medúzami. Z jedného vajíčka sa vyliahnu identické zooidy a po celý život ostávajú spojené ako jednotlivé orgány jedného tela. Na pohľad je to jeden organizmus, skladá sa však z mnohých, prepojených jedincov. Aby celkový organizmus mohol fungovať, jednotlivé zoskupenia zooidov sa špecializujú na rôzne úlohy ako je trávenie, rozmnožovanie, lov a podobne. U mechúrnatky bolo identifikovaných sedem rôznych špecializácii. Pomenovania sa líšia podľa autorov jednotlivých štúdii. Kolónia rastie s pribúdaním jedincov pučaním.
Vrchnú časť tvorí samotný mechúr, ktorý je akýsi plavák a drží organizmus na hladine. Funguje ako plachta na portugalskej galére (plachetnici), podľa ktorej dostala mená v podobnom duchu rôzne po svete. Z nej visia iné zooidy špecializované na lov – akési chápadlá s pŕhlivými bunkami, ktoré sú pre ľudí nebezpečné aj po úhyne mechúrnatky. Nikdy ju teda neberte do holej ruky, v najlepšom prípade budete mať len bolesti a popáleniny, v najhoršom môže spôsobiť smrť. I keď na ňu natrafíte ako leží, zjavne uhynutá, na pláži pri vašej prechádzke, nesiahajte na ňu a len si spomeňte, akým fascinujúcim organizom je.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO