Skopje

Skopje Hlavné mesto Severného Macedónska

Hlavné a zároveň najväčšie mesto Severného Macedónska, ktoré je sídlom vlády, parlamentu a ďľších inštitúcií má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Skopje sa nachádza v severozápadnej časti Severného Macedónska na rieke Vardaru, v regióne, ktorý je kontinuálne osídlený už tisícky rokov. V stredoveku bolo hlavným mestom stredovekého srbského štátu a len počas 20. storočia bolo súčasťou šiestich rôznych krajín. Výborná poloha mesta v rámci Skopskej kotliny, prezývanej aj ako Skopské pole predurčovala vznik mesta na križovatke stredovekých obchodných ciest z Belehradu k Egejskému moru a z Dubrovníka do Konštantinopolu. Názov mesta si prešiel rôznymi zmenami, pričom Slovania mesto spočiatku nazývali Skope, Skopie a neskôr Skoplja. Na základe sčítania obyvateľov v Skopje žije niečo cez 500 tisíc obyvateľov. Skopje bolo v minulosti niekoľko krát výrazne zmodernizované a prestavané, no napriek tomu si zachovalo množstvo pôvodných historických stavieb. Hlavné historické centrum je sústredené severne od Kamenného mostu a hlavného námestia mesta - Námestia Macedónska v blízkosti pevnosti Kale. Veľmi zaujímavou časťou mesta je starý bazár, ktorý sa nachádza medzi kamenným mostom a severným okrajom mesta. Staré mesto dosiahlo v období medzi 16. a 17. stor. najväčšieho rozmachu a stalo sa jedným z najrozvinutejších orientálnych trhov na Balkáne a práve na tomto bazáre prebiehali všetky hospodárske činnosti mesta. Starobylé turecké kúpele - Daut-pašov hamam - patria k najbohatšie zdobeným svojho druhu v regiónu Balkánu. V meste sa nachádza mešita sultána Murata, v blízkosti ktorej leží hodinová veža a mnoho rušných obchodov. Hlavným námestím metropole Skopje je Námestie Macedónska, ktoré sa výrazne rozšírilo po zrútení obrovskej neoklasicistickej budovy Národnej banky a Domu dôstojníkov počas zemetrasenia v roku 1963. Najnavštevovanejšou stavbou je však Kamenný most, na ktorom sa počas teplých mesiacov konajú koncerty a celoročne je tu mnoho stánkov so suvenírmi. Na kopci nad mestom sa vypína pevnosť Kale. Do dnešnej doby sa tu dochovali mohutné múry a opevnenie. Súčasnú podobu získala pevnosť počas obdobia Byzantskej ríše v 6. storočí. V súčasnosti pevnosť ponúka jednu z najlepších vyhliadok na mesto. V meste sa nachádzajú početné historické mešity a kostoly. Na severozápadnom okraji mesta je do dnešnej doby dochovaný akvadukt, ktorý vznikol na prelome 15. a 16. storočia. Za zmienku stojí aj socha Matky Terezy, rodáčky zo Skopje. Vzhľadom na mohutné, ničivé zemetrasenie z roku 1963 je mesto rovnako bohaté aj na stavby modernej architektúry. Medzi príklady týchto stavieb patrí aj budova hlavnej pošty alebo študentských internátov Goce Delčeva. Niekoľko budov je chránených, najmä z obdobia existencie Osmanskej ríše. Mesto rozhodne stojí za návštevu a bude príjemným spestrením vašej cesty po Balkáne. 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1695
Matka Tereza - patrónka chudobných Blog

Blog Matka Tereza - patrónka chudobných

Čo vieme o Matke Tereze? Katolícka mníška a rodáčka zo Skopje zasvätila svoj život službe chudobným a chorým v Indii. Jej nezištné skutky…

Adam Trepáň 11 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Ohrid - je taký lacný, ako sa hovorí? Blog

Blog Ohrid - je taký lacný, ako sa hovorí?

Nie je tomu tak dávno, čo bol Ohrid neznámym pojmom u cestovateľov. Dnes láka tisíce ľudí svojím nezameniteľným čarom. Malebnosťou mesta plného…

Viktor Háber 17 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: